Borówka amerykańska - 7 cz

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
zulix
50p
50p
Posty: 57
Od: 26 paź 2013, o 19:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

Doni pisze:Ile gram siarki można sypać do dołku przed posadzeniem nowej borówki i ile można sypnąć na posadzonych już jednorocznych roślinkach po wegetacji na trociny bo coś czytałem o 15 -20g wokół roślinki?
Nikt tego Ci nie powie nie znając jaką masz glebę. Dlatego będziesz musiał pokombinować metodą prób i błędów. W mądrych książkach pisze w przeliczeniu na powierzchnię w zależności od parametrów gleby. Różnice są nawet dziesięciokrotne więc nie znając twoich parametrów nawet bym się nie pokusił o jakiekolwiek szacunki aby nie zniszczyć twojej uprawy.
Mogę nieco pomóc w postaci zacytowania fragmentu książki dr Pliszki: "...co najmniej rok przed założeniem plantacji siarkę rozsiewa się na powierzchni gleby a następnie ... miesza do głębokości 15 cm... Na glebach lżejszych o pH = 5 wystarczy 5 kg siarki na 100 m2. Przy pH = 6 dawka powinna być 2X większa. Pod krzewami już rosnącymi zakwaszanie siarką wykonuje się w kilku terminach, dając małe dawki (0,5-1 kg/100 m2), ponieważ aktywna siarka może wywoływać uszkodzenia korzeni.". Tyle cytat. W innej książce - K. Smolarza z której cytowałem poprzednie dawki widać, że dawki na ziemi ciężkiej są nawet 3X większe od tych a ziemi lekkiej.

Nie potrafię więc autorytatywnie powiedzieć ile gramów dawać w przeliczeniu na krzaczka, szczególnie, że sam tego nie robiłem. Myślę jednak, że można mniej więcej oszacować na podstawie w/w autorytetów. Zakładając, że obsypujemy siarką powierzchnię 1 m2 to dawka jest 100X mniejsza od powyższych, czyli np.5 g dla gleby lekkiej i pH = 5 a 10 g przy pH=6. Przy glebie ciężkiej pewnie byłoby to w granicach 3X większych: odpowiednio 15 i 30 g. Jeżeli jednak nie sypiemy na obszarze 1m2 ale mniejszym to musimy dać mniej. Rośliny rosnące obsypać możemy kilka razy dawką od 1 do ok. 6 g w zależności od pH i zwięzłości gleby.
A tak już odbiegając od tematu co może być przyczyną że taki bordowy kolor ma nerw i utrzmuje się on już od dłuzszego czau
Nie mam pojęcia. Może niektóre odmiany tak mają.
Doni
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 5 lip 2016, o 11:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

Dzięki za odpowiedź będe coś kombinował po wegetacji :)
chris18404
200p
200p
Posty: 232
Od: 3 maja 2013, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ciężkowic/Małopolska

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

zulix pisze:Według mnie nie. Czerwienieją z powodu przygotowania do zimy a pewnie też przeschła gleba co przyspiesza koniec wegetacji.
Widać też na liściach smugi ale to raczej pył i kurz.

No to dzięki bo gdzieś przeczytałem, że jak liście czerwienieją to borówka ma wirusa
ania156
200p
200p
Posty: 224
Od: 2 kwie 2013, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

Obrazek


Fotka z przed roku boróweczka rośnie , zdrowa i owocuje super , im bliżej jesieni liście czerwienieją coraz bardziej pozdrawiam
Mąż Ani
Awatar użytkownika
zulix
50p
50p
Posty: 57
Od: 26 paź 2013, o 19:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

No na to spektrum barw to jeszcze trochę za wcześnie :)

Późną jesienią już liście spadają:
Obrazek
(też z zeszłego roku - listopad)
ania156
200p
200p
Posty: 224
Od: 2 kwie 2013, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

zulix fajne kiedy sadzone ? :shock:
Mąż Ani
Awatar użytkownika
zulix
50p
50p
Posty: 57
Od: 26 paź 2013, o 19:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

ania156 pisze:zulix fajne kiedy sadzone ? :shock:
Taka z tylu, największa ma ok. 190 cm jest u mnie 11 lat, te bliżej fotografa 7-8. Wszystkie rośliny były już 2-3 razy przycinane. Ponieważ się wygłupiłem - zasadziłem za gęsto to przycięte były solidniej bo robiły "ścianę" i nie dawało się przejść pomiędzy nimi. Tak to jest jak pisze że rozstaw drzew czy krzewów to XX cm ale się temu nie wierzy bo przecież "sadzoneczki takie malutkie' :)
No i właśnie 2 lata temu nie dało radę zbierać bo gałęzie pomiędzy sąsiadami były zbyt poplątane - na wiosnę zeszłego roku była więc solidna wycinka. Owoców mniej ale i tak wszystkiego nie dałem rady wyzbierać.
Awatar użytkownika
Jarowo
200p
200p
Posty: 269
Od: 9 maja 2016, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

Jaką masz odległość między sadzonkami?
chris18404
200p
200p
Posty: 232
Od: 3 maja 2013, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ciężkowic/Małopolska

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

Kopie dołki na 50cm x 50cmw jakiej proporcji wymieszać torf z ziemią i trociny mi przekompostowanymi? Mam dostęp do ziemi z lasu iglastego także
tencia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1493
Od: 26 sty 2013, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

Czy zaczynacie już podlewać swoje borówki siarczanem potasu?Zulix dziękuje za odpowiedz.
Pozdrawiam Teresa :wit
Awatar użytkownika
patryk10015
500p
500p
Posty: 537
Od: 1 maja 2015, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

Tak ja tydzień temu już podlałem.
chris18404
200p
200p
Posty: 232
Od: 3 maja 2013, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ciężkowic/Małopolska

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

czy ktoś sadził borówkę w oponach? dobry pomysł?
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

Muszę wybrać znajomemu ok 8-12 borówek z odmian, które by owocowaly w szerokim przedziale czasowym (lipiec-wrzesień) czyli z różnych okresów kwitnienia. Najlepiej jakby były też te najsmaczniejsze. Poniżej mój wybór:

1. Sunrise, early blue, Duke
2. Bluecrop, Nelson, Berkeley
3. Patriot, spartan, bluejay
4. Darrow, Toro, Chandler

Czy będzie to dobry wybór? Czy zna ktoś ciekawsze odmiany?
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”