Żywopłot z grabu

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6274
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Żywopłot z grabu

Post »

pomidormen pisze:Grab tak ma, jednym liście odpadają wcześniej, u innych są aż do wiosny. To cecha poszczególnych egzemplarzy. Gatunek jest jeden.
No zgadzam się że to cecha poszczególnych egzemplarzy tak to już jest z Grabem pospolitym i podobne zjawisko obserwujemy na przykład u Buka część drzew ma listki inne już straciły ( B. pospolitego ) ale gatunków jest więcej bo ponad 20 na świecie z czego w Polsce uprawia się kilka :-) A najczęściej nasz rodzimy, amerykański i japoński :-)
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Grab czy buk pospolity, utrzymuje liście w podobny sposób. Mocno cięty, formowany utrzymuje liście przez całą zimę. Opadają na chwilę przed wypuszczaniem nowych wiosennych pąków. I to może być przyczyna, tego że część żywopłotu gubi liście, a część nie. Egzemplarze przycinane słabo, bądź wcale, tracą liście jesienią. Może sadziłeś żywopłot "na raty" i różnie przycinasz. Młodsze rzadziej, starsze częściej.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
Awatar użytkownika
iscar
100p
100p
Posty: 103
Od: 18 lis 2008, o 01:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tarnowskie Góry górnośląskie strefa B6

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Dziękuję za odpowiedź , już chciałem wymienić te zakupione później , jeżeli jednak może to być kwestia cięcia to jeszcze się wstrzymam. Później sadzone graby nie były jeszcze tyle razy przycinane co stare więc może ta różnica zaniknie z czasem .
Pozdrawiam!!! Grzegorz
kowalwojt
50p
50p
Posty: 51
Od: 18 lut 2010, o 21:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Witajcie,
Przekonaliście mnie. Mata ściągnięta. Żywopłot będę ściółkował skoszoną trawą.

Obrazek


Obrazek

Pozdrawiam
Kowal
mw116
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 lis 2014, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Świetna decyzja. Starannie poprowadzona linia żywopłotu, dobre sadzonki należycie rozkrzewione. Ściółkowanie skoszoną trawą jak najbardziej na plus z tym, że 3 wskazówki:

1. Nie dawaj grubej warstwy świeżo skoszonej trawy gdyż ta ma to do siebie, że szybko zachodzi proces rozkładu i w grubej warstwie dosyć mocno się nagrzewa, a taki wzrost temperatury w obrębie szyjki korzeniowej i bryły korzeniowej nie jest najlepszy. 2. Poza tym kontroluj jej stan rozluźnienia. Trawa po zaschnięciu ma tendencje to tworzenia warstwy filcu, która nie przepuszcza wody. 3. Trawa jest bardzo bogata w azot, którego rośliny potrzebują do wzrostu i wykształcania części zielonych. Stąd nawożenie azotowe powinno się stosować do czerwca. Wówczas powinno się zaprzestać stosowania azotu w celu zdrewnienia części zielonych i ograniczenia wzrostu. Roślina potrzebuje czasu na odpowiednie przygotowanie do zimy. Tak więc ściółkuj świeżo skoszoną trawą do ok. czerwca/lipca. Później radziłbym zaprzestać i dać temu co już jest spokojnie się rozłożyć.

Oczywiście są do drobiazgi, ale warto zwracać na nie uwagę. Mimo wszystko jest to świetny materiał na ściółkowanie z tym, że trzeba nieco uważać z ilością.

Niemniej cieszy, że kolejna osoba zrezygnowała z tandetnych i pospolitych tuj i postawiła na szlachetny żywopłot liściasty. Brawo!
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Zgadzam się w pełnej rozciągłości ! Kolejny piękny, liściasty żywopłot, nam tu powstaje. Będę podpatrywał z przyjemnością.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
gustavv
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 kwie 2016, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Hej,

Mam możliwość zakupu sadzonek grabu w doniczce (jakieś 2m).
Problem jest taki, że są bardzo słabo zagęszczone, praktycznie sam "pień" plus kilkanaście gałązek na całej długości.

Jak teraz zagęścić taki grab? Trzeba go "chlasnąć" nisko (~0.5m), czy można zachować np. 1.5m wysokości i liczyć, że od dołu też się będzie zagęszczał?
gustavv
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 kwie 2016, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Nie widzę możliwości edycji postu więc napiszę kolejny.

Chciałbym uściślić, że nie zależy mi na super gęstym żywopłocie.
Bardziej interersuje mnie jego wysokośc (coś około 2m) niż "szczelność".
Dlatego myślę o wyższych sadzonkach na start. Jednak obawiam się, że jeśli nie przytnę ich mocno, to z dołu będą gołe.
Ktoś poradzi? :)
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Wielkie sadzonki ! (2 m). Jak są za darmo, albo za 4,- zł to bierz. Jak droższe, to nie. Sprzedawca chce się ich pozbyć, bo przespał okres handlowy, na sadzonki żywopłotowe. Jak chce więcej to niech sprzedaje jako solitery, a Ty szukaj sadzonek po 2-4 zł na żywopłot.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
gustavv
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 kwie 2016, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Czyli rozumiem, że z takich wysokich sadzonek nie da się zrobić żywopłotu (niekoniecznie gęstego) bez drastycznego cięcia?
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Dać, to się da, ale ciekawi mnie cena. Bo kupując drzewo o h 2m, płacimy krocie, szczególnie jak jest zadoniczkowane. Do żywopłotu i tak trzeba sporo odciąć, więc po co przepłacać.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
evik_evkasz
50p
50p
Posty: 86
Od: 16 lip 2015, o 12:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Żywopłot z grabu

Post »

... minał rok i grab prezentuje się następująco:


ObrazekObrazek

Nie odnotowałem szeczóglnego wzrostu grabów,ale za to bardzo sie żywopłot zagęścił. Druga sprawa po nasadzeniu jesienią '14 to poprzedniego lata odnotowałem 30 sztuk obumarłych z 275 startowych. Tego roku już ok. 5 sztuk więc jest progres. Zgodnie z radami dopiero tego roku wystartowałem z nawożeniem grabów stąd moze tak mało ubytków. Z tego co widze po fotorelacji merle wynika iż wzrost powinien ruszyć gwałtownie po 3 roku :) ... tak wiem grab wymaga cierpliwości gdyż z natury wolno rośnie :)
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Proces przebiega normalnie. Żywopłoty nie powstają w dwa sezony. Ładnie się krzewi.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”