Dżdżownice kalifornijskie! hodowla i inne zagadnienia

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Zablokowany
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 903
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Dżdżownice kalifornijskie i kompost

Post »

Ja swoim naprawdę niewiele daję świeżego jedzonka prawie nic nie ubywa tzn widać ze ubywa ale bardzo powoli domyślam się że pałaszują podłoże w którym zamieszkały.

Pytanie do sbozecki

Jak masz tam tak mokro to czy to czasem brzydko nie pachnie ewentualnie czy ten płyn który spływa jest bezwonny czy może troszkę zalatuje???
sbozecki
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 22 maja 2015, o 22:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dżdżownice kalifornijskie i kompost

Post »

Nic nie zalatuje ani z pojemników ani płyn, wiec nic raczej złego się nie dzieje :tan

Arek a co im podajesz i jaka jest wilgoc u ciebie masz jakies duze doswiadczenie z robalami
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 903
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Dżdżownice kalifornijskie i kompost

Post »

Doświadczenie mam takie że w wakacje doprowadziłem do wyginięcia mojego stadka a konkretnie cześć uciekła albo mi coś je zjadło,a cześć po prostu się potopiła zapach był "nieziemski" Potopiłem je własnie z powodu dodawania świeżych odpadków mieszkały w jednej wielkiej brei.
W dobrym podłożu woda zleci więc mój wcześniejszy wybryk - wlanie 1,5 litra wody nic nie zaszkodził.
Aktualnie stadko ma się super i to mnie cieszy ;:215

Podaje małe ilości kuchennych odpadków zaraz zaniosę im obierki z pieczarek, z 5 dużych sztuk bo szkoda wywalić ale jak widzę że mają żer na wierzchu to tylko woda... ale już mniejsze ilości bo humus kapie za każdym razem ale tylko po polaniu.
evik_evkasz
50p
50p
Posty: 86
Od: 16 lip 2015, o 12:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Dżdżownice kalifornijskie i kompost

Post »

Wybija chyba już drugi miesiąc i widać, że pracują aż miło bo nawet cała pryzma jakby trochę schudła przez co wnioskuje, że materiał został już w jakimś stopniu przerobiony stąd grubość pryzmy się odchudziła :) Mam jednak pytanie, bo magiczna ciecz, która winna być czarna (taka przynajmniej była zakupowa) u mnie nijak takowej nie przypomina, a płynie w wersji herbacianej :) Nadużyciem byłoby stwierdzenie złotej :P co jest nie tak? Chyba że tak ma być i dopiero za jakiś czas kolor ściemnieje? A może kolor sam w sobie nie ma znaczenia a liczy to co płyn sobą reprezentuje :) ? jak to się ma u Was?
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Dżdżownice kalifornijskie i kompost

Post »

Wcześniej krople które w skąpych ilościach były na dnie dosłownie miały lurowaty kolor, ni to woda, ni to herbata, po obfitszym podlaniu woda wymyła trochę pryzmę w której siedzą koleżanki i pokazał się ciemny kolor herbaty.

Po przeniesieniu pojemnika do ciepłej kotłowni zabrały się ochoczy do pracy i nie myślą nawet uciekać przez dziurki w dnie, często widzę pojedyncze sztuki na wierzchu wsadu.
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 903
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Dżdżownice kalifornijskie i kompost

Post »

Według mnie kolor zależy od "gęstości, zawartości, humusu w wodzie" jak rozcieńczymy sklepowy humus to też nie będzie czarna kawa.
evik_evkasz
50p
50p
Posty: 86
Od: 16 lip 2015, o 12:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Dżdżownice kalifornijskie i kompost

Post »

hmmm miejmy nadzieje, że ten lurowato-złoty kolor zawiera mikroelementy, dla których cała ta 'zabawa' ... obrazy jak przemykają od czasu do czasu po powierzchni pryzmy pojedyncze osobniki powodują że serce rośnie. oby przetrwały do wiosny ;)
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 903
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Dżdżownice kalifornijskie i kompost

Post »

evik_evkasz wrzucił byś zdjęcie tej pryzmy bo sam ciekawy jestem czy przeżyją. Też zastanawiałem się nad zasiedleniem swojego kompostownika lokatorami z obawy przed zimą wygrał pojemnik w kotłowni.
Jak wstawisz zdjęcie a na wiosnę pochwalisz się że robaczki żyją na pewno będzie to cenna informacja dla użytkowników forum.
evik_evkasz
50p
50p
Posty: 86
Od: 16 lip 2015, o 12:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Dżdżownice kalifornijskie i kompost

Post »

arek mówisz i masz :) z tym, że u mnie do kompostownika w plenerze planuje dopiero przeprowadzkę na wiosnę, a ile w pomieszczeniu gospodarczym przetrwają zimę :D przenosiny teraz na zewnątrz to byłoby istne barbarzyństwo :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 903
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Dżdżownice kalifornijskie i kompost

Post »

Źle zrozumiałem wcześniejszy wpis myślałem że już mieszkają w pryzmie kompostowej pod chmurką.
Ale zdjęcia mile widziane :D u mnie jest więcej świeżego jedzonka na wierzchu może wstawię jutro foto
evik_evkasz
50p
50p
Posty: 86
Od: 16 lip 2015, o 12:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Dżdżownice kalifornijskie i kompost

Post »

Wrzucaj wrzucaj, każda fotka bezcenna, każde zdjęcie i każda informacja traktowana jest jak cenna rada.
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 903
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Dżdżownice kalifornijskie i kompost

Post »

A o to widok z góry na pokarm, cienka ale dokładnie rozsypana po całości warstwa odpadków warzywnych i trochę kartonów.

http://www.fotosik.pl/zdjecie/9ffa72349b40a3d9
Obrazek

Dodam, że ostatnio podlałem je tydzień temu i chyba wystarczy póki co, bo raz na jakiś czas kapnie jakaś kropelka wiec pewnie jest i na dnie wilgotno, a raczej mokro :D

Pałaszują aż szum słychać czy to w dzień czy w nocy non stop... jakby nie spały albo baraszkują ;:306
evik_evkasz
50p
50p
Posty: 86
Od: 16 lip 2015, o 12:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Dżdżownice kalifornijskie i kompost

Post »

Wygląda smakowicie, poza tym duży plus, że 'papu' nie jest zbite i tworzy dużo wolnych miejsc gdzie mogą się dżowniceprzemieszczać.Tak doradzali by pryzma wyglądała.U mnie niestety zasada nie została zachowana przez co nie ma takich dźwiękowych rewelacji jak u Was.
Zablokowany

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”