Adenium obesum(róża pustyni) cz.8 uprawa, pielęgnacja, choroby

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.8 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

U mnie już ładnie rosną:
- ;:215 się prezentuje Twoje pierwsze szczepienie i w 100% udane. Twoje zrazy są lepszej jakości, tz. są "szczytowe" - ze stożkami wzrostu, szybciej wybudzają się z uśpienia". Ile czasu upłynęło od momentu, jak szczepiłaś te rośliny ? Ja pobierałem zrazy z moich roślin z 3 - 4 uśpionymi pakami "bocznymi" zapewne, jeżeli z powodzeniem zrosną się z podkładką, będę musiał dłużej poczekać na pierwsze oznaki wzrostu bocznych gałązek. Początki są zawsze trudne, ale .... próbować trzeba, kiedyś musi być ten "pierwszy raz" :wink: .
A hybryda pokazała ostatni kwiat:
- ładne kwiatuszki. Jak to Adenium już na stałe zaaklimatyzuje się u Ciebie, zapewne kwiaty będą jeszcze ładniejsze. Może i ja za jakiś czas będę mógł pokazać kwiatuszek na moim Adenium. Coś się :wink: kluje, ale to jeszcze potrwa.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
MAX i adenium
50p
50p
Posty: 58
Od: 11 maja 2015, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.8 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Jerzyk
Mógłbyś pokazać zdj. całej rośliny hodowanej w hydroponice? Jestem ciekawy, jak dużo urosła :?:

Swoją drogą niedawno zauważyłem na swoich adeniach przędziorki i pajęczynki. Zostały spryskane Magusem 200sc ( jeśli dobrze pamiętam) i jak na razie nie widzę nowych pajęczynek. Mam nadzieję, że pomogło :roll:
Adenium... Cudowna roślinka. Kaktusy- też cuda

Max i adenium
Awatar użytkownika
Jerzyk
200p
200p
Posty: 486
Od: 29 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.8 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Akwelan

Dobrze wnioskujesz, te rośliny nie rosną w typowym podłoże hydroponicznym lecz w mieszance podłoża organicznego i mineralnego i doskonale w nich rosną. Życzę Ci aby Twoje szczepienia dobrze się przyjęły a przycięte rośliny dobrzy się rozkrzewiły.

MAX i adenium

Roślina w hydroponice rozrosła się szeroko, każda uszczknięta z czterech roślin ma co najmniej po trzy młode gałęzie.

Obrazek

A te z kolei po uszczknięciu mają znowu po dwa wierzchołki wzrostu.

Obrazek

Cała roślina, na jednej są już małe pączki kwiatowe.

Obrazek

Wcześniej nie pokazywałem rośliny z hydroponiki, która wyrosła bez przycinania, ma tylko trzy pędy wzrostu i w ogóle brak jest kaudeksu. Ma dwa lata.

Obrazek

Musiałem rozciąć doniczkę, ażeby wyciągnąć korzeń z wody.
Teraz posadziłem go do zwykłej doniczki dałem mu dodatkowo podłoże tylko mineralne. Małe pączki kwiatowe już są widoczne.

Obrazek

Liczę , że szybko zakwitnie.

Obrazek
?jeżeli chcesz być szczęśliwy jeden wieczór upij się, jeżeli chcesz być szczęśliwy przez rok ożeń się, a jeżeli chcesz być szczęśliwy przez całe życie, załóż swój ogród?.
Jerzy
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.8 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Jerzy - dziękuję za odpowiedź.
/ ... / te rośliny nie rosną w typowym podłoże hydroponicznym lecz w mieszance podłoża organicznego i mineralnego / ... /
- możesz podać - podzielić się jak przedstawiają się orientacyjnie proporcje poszczególnych składników w tym podłożu w którym rośnie Twoje pokazywane Adenium ? Po czym wnioskujesz, że Twoje Adenium domaga się uzupełnienia odżywki - opierasz się wyłącznie na wskazaniach, wskaźnika jej poziomu ? Ponieważ już "zasypuję" Ciebie pytaniami, to jeszcze zapytam - co to za typ doniczki w której obecnie rośnie Twoje Adenium ?
Wcześniej nie pokazywałem rośliny z hydroponiki, która wyrosła bez przycinania, ma tylko trzy pędy wzrostu i w ogóle brak jest kaudeksu. Ma dwa lata.
- bardzo zastanawiająca roślina, że rosnąc u Ciebie przez okres dwóch lat w raczej bardzo dogodnych warunkach (jak na nasze położenie geograficzne), wytworzyła tak "skromny" kaudex. Wnioskuję, że słońca i składników pokarmowych jej nie brakowało o czym świadczą jędrne gałązki i żywo zielone liście.
Teraz posadziłem go do zwykłej doniczki dałem mu dodatkowo podłoże tylko mineralne.
- jak często zasilasz rośliny posadzone w takim typie podłoża nawozami w jakim stężeniu i jakimi ? Obecnie rosną wszystkie Twoje Adenium na zewnątrz (szklarnia) i korzystają z naturalnego oświetlenia ?
Małe pączki kwiatowe już są widoczne.
- zapewne nie omieszkasz pokazać kwiaty na tej roślinie. Ten sezon jakoś nie obfituje w kwiaty Adenium, chyba że Forumowicze zachowują je dla siebie i nie pokazują kwitnących roślin.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
magsonia
50p
50p
Posty: 67
Od: 17 sty 2015, o 14:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.8 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Ja też mam pytanie odnośnie hydroponiki. Czy korzenie Adenium nie gniją jak są we wodzie? Rozumiem, że całość jest w mieszance mineralnej, ale jak korzenie przerosną przez doniczkę i są we wodzie to nie gniją?
Awatar użytkownika
Fabian2
100p
100p
Posty: 121
Od: 24 lis 2014, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.8 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Rany boskie Jerzyk jakie piękne Adenium, i to się nazywa drzewem! Gratulacje :)

Obrazek
Wysiew z 30.06

4 listki zaczynają się pojawiać. ;:138
Awatar użytkownika
Jerzyk
200p
200p
Posty: 486
Od: 29 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.8 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Podłoże w hydroponice i dla roślin w zwykłej doniczkach stosuję w ilości:
wermikulit jako podstawa granulacja 1 - 3 mm - 50%
zeolit jako druga podstawa 4 - 8 mm - 10%
zeolit jako druga podstawa 1 - 3 mm - 5%
keramzyt 1 -3 mm - 5%
skała wulkaniczna czerwona gr. 2 -3 mm - dwie garści.
bimis drobny granulacja 2 - 4 mm - 10%

To jest podstawa do mieszanki hydroponicznej i dla roślin w zwykłej doniczki, taką stosuję a jeśli chcemy zastosować ziemię to dajemy jej niewielką ilość ziemi dla bonsai plus przefermentowany obornik krowi, również w niewielkiej ilości.
Po zastosowaniu wermikulitu i zeolitu przez okres miesiąca nie musimy podawać nawozu a jedynie podajemy roślinom co tydzień wodę, adenia pobierają z zeolitu i wermikulitu azot, fosfor i potas oraz śladowe pierwiastki takie jak magnez, wapń, żelazo, tytan, molibden, mangan i inne.
Potem po miesiącu ja podaję z wodą burzę kwiatów do pelargonii NPK 10+30+20.

Wermikulit w znacznym stopniu przyczynia się do poprawy gospodarki wodno -powietrznej w pobliżu system korzeniowego roślin ozdobnych zarówno w hodowli wewnętrznej jak i balkonowej.
Unikalne właściwości wermikulitu powodują, że przechowywana w jego szczelinach woda wraz ze składnikami mineralnymi dostarczana jest w dokładnie takiej ilości jaką potrzebuje roślina.
Wermikulit umiejscowiony na dnie doniczki doskonale nadaje się jako materiał drenażowy.
Ponieważ wermikulit przechowuje wodę przez dłuższy czas stopniowo oddając ją roślinie nie wymagane jest częste podlewanie.
Wermikulit dzięki swojej zdolności zatrzymywania i stopniowego oddawania wody wraz z niezbędnymi dla rozwoju rośliny minerałami z powodzeniem stosowany jest w uprawach hydroponicznych.
Roślina rozwija swój system korzeniowy w ekologicznym podłożu z wermikulitu, a tradycyjna gleba staje się zbędna.
Hydroponika daje znakomite efekty i poza rynkowa produkcją roślin jadalnych i kwiatów, przebojem wbija się do naszych domów i biur.
Szerokie zastosowanie w wielu krajach znalazła ?wermikulitoponika?. Łatwa obróbka, czystość, sterylność oraz możliwość powtórnego wykorzystania sprawiają, że wermikulit ekspandowany jest idealnym substratem w uprawach metodą hydroponiki.
Jego zastosowanie prowadzi do zmniejszenia zużycia nawozów 10-15 krotnie. Wysoka efektywność wykorzystania wermikulitu w hydroponice jest spowodowana tym, że spęczniony wermikulit jest aktywnym stymulatorem podwyższania plenności roślin. Wg wielu specjalistów mieszanka wermikulitu z keramzytem w pełni zastępuje japońską Akadamę.

Klinofert-NPK jest mineralnym trójskładnikowym nawozem na bazie naturalnego zeolitu zawierającym główne składniki pokarmowe: azot, fosfor i potas.
Naturalny zeolit ? klinoptilolit zawiera znaczne ilości innych biogenicznych i śladowych pierwiastków takich, jak: magnez, wapń, żelazo, tytan, molibden, mangan i inne.
Nawóz zeolitowy wpływa w ten sposób pozytywnie nie tylko na zdrowy stan, ale i na przyspieszenie kwitnienia, dojrzewania i zabarwienia płodów oraz na ich własności smakowe.
Uprawa hydroponiczna (zeoponiczna) uprawa hydroponiczna: maks. 10 % całkowitej objętości

Młode adenia obesum posadzone w podłoże jak wyżej.

Obrazek

Adenia obesum posadzone do hydroponiki dwa z dodatkiem ziemi i przefermentowanym nawozem i trzy wg wzoru jw.

Obrazek

Największa roślina z największym kaudeksem rośnie w doniczce hydroponicznej.

magsonia

Moje korzenie roślin w wodzie nie gniją jak widać poniżej.

Obrazek

Te już wyciągnięte a wręcz wyłamane z hydroponiki.

Obrazek

Dwie mini size jedna rośnie w doniczce zwykłej druga również posadzona do zwykłej doniczki
w nowym podłoże mineralnym, po hydroponiki jest ogromna różnica.

Obrazek
?jeżeli chcesz być szczęśliwy jeden wieczór upij się, jeżeli chcesz być szczęśliwy przez rok ożeń się, a jeżeli chcesz być szczęśliwy przez całe życie, załóż swój ogród?.
Jerzy
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.8 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Jerzy - bardzo dziękuję za link do sklepu z doniczkami do uprawy hydroponicznej, oraz za bardzo szczegółową, profesjonalnie przedstawioną informację na temat, w jakim składzie granulatów uprawiasz Adenium w hydroponice oraz czym dokarmiasz swoje rośliny, uprawiane tą metodą.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
m_ucha
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 13 lut 2015, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.8 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Jerzyk, gdzie można dostać nasionka A. Mini Size? Są niesamowite :)
Kiedy Bóg drzwi zamyka - to otwiera okno
Pozdrawiam
Justyna :)
Awatar użytkownika
Jerzyk
200p
200p
Posty: 486
Od: 29 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.8 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Niestety już ich nie posiadam kolega kupił w Tajlandii.
?jeżeli chcesz być szczęśliwy jeden wieczór upij się, jeżeli chcesz być szczęśliwy przez rok ożeń się, a jeżeli chcesz być szczęśliwy przez całe życie, załóż swój ogród?.
Jerzy
Goshia
500p
500p
Posty: 620
Od: 11 paź 2013, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.8 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Witam, niedawno ścięłam moje Adenia o połowę, by ładnie się rozkrzewiły. Chodzi mi głównie o kolor odrostów. Jedno ma bardzo dużo zielonych (co jest dla mnie normalne), a drugie ma dwa i to w odcieniu czerwieni. Stoją na tym samym stanowisku.
Kwiaty na 1,5 rocznej roślince? Bez liści? I raczej nie wyrastają bezpośrednio z pnia, prawda?
Pozdrawiam, Gosia:)
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.8 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Jerzy, nie widzę mierników w Twoich hydro. Jak kombinujesz z podlewaniem, że Ci się udaje?


----13 lip 2015, o 17:02 ----
?
Aha, bo zapomniałam ? - co z zimowaniem? Czy należy im obniżać temperaturę i, jeżeli nie, to czy konieczne jest doświetlanie?

I jeszcze nawozy - z tego, co się zdażyłam zorientować, to stosuje się jakieś specjalne pożywki. Czy ja dobrze zrozumiałam, że Ty zamiast nich stosujesz zwykły ogólnodostępny nawóz?

Rozważam przestawienie, na próbę, kilku roślin do hydro, w tym adenium. Myślałam o mieszance zeolitu i keramzytu, bo to mam w domu. Pół na pół tego i tego dobrze będzie? I jak długo potem radzisz odczekać z nawozem/odżywką? To jednak trochę mniejszy udział procentowy, niż u Ciebie, no i bardziej jednorodne składniki.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
Jerzyk
200p
200p
Posty: 486
Od: 29 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.8 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Gosia

Zdarzają się na niektórych roślinach przyrosty czerwone możesz się nie martwić później one pozielenieją a kwitnienie raczej się nie zdarzy od razu.

onectica

Miernik w tej doniczce nie instaluje się a wodę dolewam do dolnej część doniczki.

Obrazek

Jeden korzeń malucha dostał się do mieszanki, wody z nawozem widać lubi mokro, otwory w doniczce powiększałem aby korzenie nie zaklinowały się w otworach.

Obrazek

Temu adenium Black Pearl odkrywałem korzenie.

Obrazek

Ma korzenie jak wąż boa, są ciemne chyba barwi go podłoże, któreś z mieszanym kamieni pomieszane w podłoże.

Obrazek

Obrazek

Inne obesum Arabicum.

Obrazek

Doświetlanie zimą jest konieczne, trzymam je pod osłoną, ale tego koniowatego myślę wczesną jesienią przesadzić do zwykłej doniczki, a nawóz zwykły do hydroponiki sprawdza mi się doskonale, czasami dla roślin większych do wody dodaję również bio-blomm nawóz na kwitnienie.
Z tą mieszanką możesz spróbować ja też zwiększam ilość zeolitu w podłożu.

Dzisiejsze kwitnienie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
?jeżeli chcesz być szczęśliwy jeden wieczór upij się, jeżeli chcesz być szczęśliwy przez rok ożeń się, a jeżeli chcesz być szczęśliwy przez całe życie, załóż swój ogród?.
Jerzy
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”