MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
milix
50p
50p
Posty: 63
Od: 2 sie 2013, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Post »

Czy jest jakiś sposób żeby zdezynfekować kokony?

Na początku łuskania dokładnie nie rozpoznawałem szkodników i obawiam się że mogły do kokonów dostać się roztocza, ale wypatrzeć to nie ma szans. Czyściłem je tylko delikatnie w palcach.
Awatar użytkownika
kidaa21
200p
200p
Posty: 247
Od: 6 kwie 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bełchatów

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Post »

wystarczy troszke ruszyć głową https://www.youtube.com/watch?v=4tZu4o7nwj4 oczyszczanie
:)
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Post »

Sposób dobry tylko żeby był mniej brutalny. Czy w naturalnych warunkach ktoś postępuje tak z pszczołami ?
Awatar użytkownika
kidaa21
200p
200p
Posty: 247
Od: 6 kwie 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bełchatów

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Post »

O matko można delikatniej , wystarczy pomyśleć i np na sitko do przesypywania mąki wrzucić trochę kokonów i do tego piasek i mieszać by piach wylatywał. A trzymając je w domu, pszczoły nie żyją w naturalnych warunkach więc?
:)
Awatar użytkownika
ewa2019
1000p
1000p
Posty: 1167
Od: 6 sty 2012, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Post »

Robię rurki z papieru pakowego- jaka musi być, minimalna długość rurki, z papieru lub z trzciny?
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2020
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Post »

Minimalna to 1 cm, nawet takie mi zasiedlają :wink: A tak bardziej poważnie: 15-20 cm, z mojej praktyki wynika, że dłuższych rurek niż 20 cm nie warto szykować bo i tak nie są do końca zasiedlane.

Obejrzałem ten filmik z czyszczenia kokonów i zdziwiła mnie jedna kwestia - kiedy kokony są wydłubywane hurtowo z roztoczami do jednego pojemnika i tam to wszystko się miksuje. Nie jestem przekonany, czy piasek jest w stanie aż tak dokładnie pozbyć się roztoczy, które ledwie widać gołym okiem w takiej sytuacji :roll:

Moje murarki jeszcze śpią w garażu, wystawię kokony gdy tylko pierwsze samczyki się obudzą. Rok temu nastąpiło to 29 marca, w tym roku pewnie obudzą się wcześniej.
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
ewa2019
1000p
1000p
Posty: 1167
Od: 6 sty 2012, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Post »

Dzięki :wit
Pozdrawiam Ewa
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Post »

Suppa pisze:Minimalna to 1 cm, nawet takie mi zasiedlają :wink: A tak bardziej poważnie: 15-20 cm, z mojej praktyki wynika, że dłuższych rurek niż 20 cm nie warto szykować bo i tak nie są do końca zasiedlane.

Obejrzałem ten filmik z czyszczenia kokonów i zdziwiła mnie jedna kwestia - kiedy kokony są wydłubywane hurtowo z roztoczami do jednego pojemnika i tam to wszystko się miksuje. Nie jestem przekonany, czy piasek jest w stanie aż tak dokładnie pozbyć się roztoczy, które ledwie widać gołym okiem w takiej sytuacji :roll:

Moje murarki jeszcze śpią w garażu, wystawię kokony gdy tylko pierwsze samczyki się obudzą. Rok temu nastąpiło to 29 marca, w tym roku pewnie obudzą się wcześniej.
Pewnie tak bo w garażu jest cieplej niż w nocy poza nim. Obserwuj pogodę jeśli się ochłodzi i zatrzyma się wegetacja a wygryzą się pszczoły , pozyskiwanie pyłku może być problematyczne a to oznacza mniej kokonów i i gorsza reprodukcja . Pszczoły najlepiej pracują gdy pożytek mają w odległości do 200m od gniazda ,więc musisz zadbać jak się wygryzą o jedzonko. ;:3 ;:3 ;:3
Awatar użytkownika
ewa2019
1000p
1000p
Posty: 1167
Od: 6 sty 2012, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Post »

Czy trzeba odciąć dno plastikowej butelki, po włożeniu rurek do wewnątrz?
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1670
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Post »

Czyli mówicie, że mój pomysł wsadzenia trzciny do plastikowej, ciemnej rury (kanalizacyjnej) się nie sprawdzi, bo im za gorąco będzie, trzeba robić domki z drzewa?
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Post »

Przecież możesz je postawić w miejscu zacienionym. ;:224
Awatar użytkownika
sparks25
500p
500p
Posty: 696
Od: 14 lut 2010, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie chełmno

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Post »

Czy naprawdę tak ciężko jest zbić mały ulik z kilku płyt?
Będzie to estetyczniejsze niż taka butla lub rura kanalizacyjna.
Awatar użytkownika
Zembolina
100p
100p
Posty: 139
Od: 25 kwie 2014, o 23:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: północna Warszawa / okolice Nadarzyna

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Post »

Ja wsadziłam do plastikowych butelek 1,5 litrowych (jakiś czas temu wstawiłam zdjęcia) i odcięłam dna i zrobiłam też dodatkowe otwory żeby się nie udusiły i nie przegrzały larwy. Bo rzeczywiście przy upałach ;:3 jak to się nagrzeje to będą miały jak w saunie. Chyba że do cienia dać, ale ja mimo wszystko zrobiłabym jeszcze wentyle, bo jednak plastik jest za szczelny.
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”