Jaką trawę na ubogą ziemię ?

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
kojuna
50p
50p
Posty: 62
Od: 28 lis 2010, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Jaką trawę na ubogą ziemię ?

Post »

Mam wiejskie siedlisko wśród lasów. Ziemia VI klasy i zachwaszczony trawnik. Jaka mieszanka traw będzie dawała sobie radę?
Serdecznie pozdrawiam Iwona
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2516
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Jaką trawę na ubogą ziemię ?

Post »

Z opisu można sobie tylko gdybać... na "dawanie sobie rady" wpływa wiele czynników. Teoretycznie masz najlepszy "rodzaj" gleby na trawniki. Tylko żeby nazwać to trawnikiem potrzeba wiele pracy i więcej informacji.
Mazowszanka09
100p
100p
Posty: 167
Od: 26 lis 2009, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa, pd. - wsch. Mazowsze

Re: Jaką trawę na ubogą ziemię ?

Post »

Najlepiej da sobie rade murawa z traw i roślin dwulisciennych, jakie rosną naturalnie na tym siedlisku. Trzeba po prostu zacząć kosić teren działki, powiedzmy, co 2 tygodnie. Ograniczy to wystepowanie chwastów dwuliściennych i perzu, natomiast będą odrastać te gatunki traw, które naturalnie występują na tym terenie i dadzą sobie radę bez nawożenia i podlewania.
Moja córka i mąż zastosowali tę metodę na części naszej działki rekreacyjnej z dobrym skutkiem (widocznym po około 2 sezonach). Mamy wprawdzie glebę IV i III klasy, ale podczas suszy i przy jednoczesnym braku podlewania trawa w niektórych miejscach, zwłaszcza tam, gdzie jest często deptana, zasycha (odrasta po deszczach), ale wtedy zamiast niej rosną niskie rosliny dwuliścienne, m. in. biała koniczyna, niska, płożąca się roślinka o bardzo drobnych, wąskich listkach, której nazwy nie znam, mniszek. Nie zależy nam na nieskazitelnym trawniku, więc to nam nie przeszkadza.
Sprawdziłam eksperymentalnie, że trawy z mieszanek trawnikowych koniecznie wymagają podlewania podczas suszy, gdyż w przeciwnym wypadku wysychają tak mocno, że nie odrastają po deszczach, wymagają dosiewania.
Przypomniało mi się jeszcze, ze na suchych, piaszczystych miejscach na Cmentarzu Północnym w Warszawie widziałam latem murawę składająca się z różnych niskich rozchodników oraz kostrzewy w kolorach niebieskawym i czerwonawym. Wyglądało to bardzo ładnie.
Pozdrawiam
Basia B.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”