Maliny i borówki am. - przesadzanie

Drzewa owocowe
Zablokowany
Lilith13
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 sty 2015, o 14:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Maliny i borówki am. - przesadzanie

Post »

Witam, znajomy planuje pozbyć się w tym roku kilkuletnich krzaków malin i borówki. Nie wiem w jakim one stanie, pewnie nie zadbane, ale jakoś owocujące. Chciałbym przygarnąć, jednak nie wiem kiedy byłaby najlepsza na to pora i jak je przygotować do przeprowadzki?
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1343
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Maliny i borówki am. - przesadzanie

Post »

Zdecydowanie na wiosnę, zobaczymy jaka pogoda będzie w marcu. Maliny bez ceregieli, pewnie mają dużo młodych odrostów, więc się nie przejmuj. Co do borówki nie wiem nic poza potrzebą przygotowania jej bardzo kwaśnej ziemi w miejscu sadzenia. Zapoznaj się z wątkami borówkowym i malinowym. Miłej lektury. c:
rafal76
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 30 maja 2013, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny i borówki am. - przesadzanie

Post »

Cześć
Ja bym zrobił tak:
- maliny jak rozmówca powyżej
- borówki:
1: przygotować podłoże/ziemię do sadzenia(najlepiej znać pH, borówki muszą mieć kwaśmą ziemię)
2:wykopać sadzwonki z jaknajwiększą bryłą korzeni, nieotrząsać ziemi, przyciąć krzewy, żeby się dobrze przyjęły.
W ierwszym roku nie ma co liczyć naduże owocowanie, roślina musi się ukorzenić.
Jeśli znajomy ma krzewy jednej odmiany warto dokupić jakąś dodatkowo

Pozdrawiam
Lilith13
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 sty 2015, o 14:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny i borówki am. - przesadzanie

Post »

Dziękuję Wam bardzo.Tak właśnie zrobię jak radzicie, tylko co z tym przycinaniem? Na jakiej wysokości?
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Maliny i borówki am. - przesadzanie

Post »

Malinę mozna ( a nawet należy) ciąć nisko przy gruncie - chodzi o pędy zdrewniałe, a borówka - wycinamy 4-letnie i starsze
Awatar użytkownika
Dorota_
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 1 lut 2015, o 15:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sokolniki 19
Kontakt:

Re: Maliny i borówki am. - przesadzanie

Post »

Lilith13 pisze:Witam, znajomy planuje pozbyć się w tym roku kilkuletnich krzaków malin i borówki. Nie wiem w jakim one stanie, pewnie nie zadbane, ale jakoś owocujące. Chciałbym przygarnąć, jednak nie wiem kiedy byłaby najlepsza na to pora i jak je przygotować do przeprowadzki?

Taką "przeprowadzkę " najlepiej jest przeprowadzić wczesną wiosną , albo jesienią - po opadnięciu liści. Jeśli chodzi o maliny , to wybrane sztuki przytnij naokoło 40 cm podkop szpadlem , wyciągnij i odetnij boczne czy słabe pędy , tak żeby został jeden - korzonki też można z lekka skrócić, jeśli są za dłubie. Jeśli wiosna będzie sucha , to pamiętaj żeby je podlewać. A co do niskiego cięcia , to przycinamy tak co roku maliny, które owocują na jednorocznych pędach , czyli maliny owocujące jesienią - zwykle są , to maliny na literę P, takie jak: Polana, Polka, pokusa, Polesie itp. Natomiast maliny letnie owocują na dwuletnich pędach , więc nie ścinamy ich do "zera " bo nie miałyby na czym owocować , zabiegi ograniczamy do wycięcia tych pędów, które owocowały.
Borówkę , też możesz spokojnie przesadzić , tylko pamiętaj żeby jej przygotować kwaśne podłoże , dobrze jest na wierzchu zrobić kopczyk z trocin (najlepiej z drzew iglastych) i pamiętać należy o nawozach zakwaszających . A jeszcze zapomniałam, jak będziesz wykopywał , tą borówkę to obkop kawałek od niej , najlepiej z bryłą ziemi. Dobrze będzie też ja , po takiej przeprowadzce przyciąć - tak nawet o połowę , żeby ją pobudzić do życia (wzrostu) - oczywiście podlewać, jeśli niebo nie będzie chciało pomóc. ;:170
Lilith13
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 sty 2015, o 14:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny i borówki am. - przesadzanie

Post »

I wszystko jasne, dziekuje za wskazowki. To mój pierwszy rokw ogrodzie wiec dopiero się uczę wszystkich tych zawiłości :wit

Jeśli wszystko jasne, to zamykam temat.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”