Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5  
Autor Wiadomość
Dufin
 Tytuł: Re: Pomocy!!!
PostNapisane: 25 lip 2012, o 14:05 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
nie jestem specjalistką, bo sama dość niedawno zainteresowałam się tymi kwiatami, więc poczekaj na wypowiedzi osób doświadczonych :) Na moje oko, Twój storczyk wypuszcza keiki - dzidziusie, które będziesz mogła oddzielić gdy podrosną i mieć kilka nowych storczyków :) Jest to pewnego rodzaju obrona Phalaenopsisa, tak zwane przedłużenie gatunku. Kwiat czując, ze długo nie pociągnie, wydaje na świat swoich "zastępców" ;) Oczywiście mogę się mylić, ale wydaje mi się, ze ze starym storczykiem musisz się pożegnać, wygląda jakby w ogóle nie miał stożka wzrostu, ale tak jak mowie, ja nie mam doświadczenia a posiłkuję się jedynie wiadomościami zaczerpniętymi z netu czy z forum. W każdym razie dobrze, ze przynajmniej wydaje keiki, będą one klonami starego storczyka :)

Pozdrawiam Ania!

Jovanka
 Tytuł: Re: Pomocy!!!
PostNapisane: 27 lip 2012, o 02:48 
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.

0 szt.
Karla...
-oczywiście, ze trzeba uciąć pęd / nie będzie obciążeniem i nie zmarnieje do końca/ Wstawić do wazonika i ...poczytać.;o tym już pisaliśmy.

A reszta,która została ... nie nadaje się do metody polecanej przez Ewelinę; w keramzycie, kamieniach - storczyk musi mieć liście !a korzenie ma sobie wyrobić :idea:
Jedynie... gdy jest "resztówka storczyka=korzenie można myśleć o reanimacji....w sphagnum
Ale ,szczerze... to małe szanse widzę dla storczyka bez liści.
Bazując jedynie na korzeniach w podłożu, próba..odtworzenia życia storczyka jest praktycznie niemożliwa.
/praktycznie niemożliwe, bo znam z autopsji przypadek ,ze się udaje.A...alee ;:oj trwało najmniej rok ,a storczyk i tak dalej pozostał w słabej kondycji- nie jest w stanie "odbudować się" /

Pozdrawiam JOVANKA

malinka86
 Tytuł: Storczykowi opadły wszystkie liście. Czy da się go uratować?
PostNapisane: 15 lis 2014, o 14:35 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Mam 6 storczyków. Do tej pory nie miałam z nimi żadnego problemu, ale teraz jeden i to najładniejszy z moich storczyków zaczął umierać. praktycznie w kilka dni zżółkły i opadły mu wszystkie liście. Puścił jeden pęd, ale on też zaczyna robić się czarny od dołu. czy jest szansa na uratowanie tego storczyka? jak może być tego przyczyna. Zasuszenie, czy przelanie? nie podlewam ich zbyt często, więc zakładam, że mogłam go przesuszyć, bo mam dość suche powietrze w domu. Korzenie na dole są zielone, a na górze srebrnoszare i zasuszone proszę o rady. poniżej zdjęcia .(data w aparacie nie przestawiona). Obrazek Obrazek Obrazek

Zobacz profil Wyślij e-mail      

MoWo
 Tytuł: Re: Storczykowi opadły wszystkie liście. Czy da się go uratować?
PostNapisane: 15 lis 2014, o 14:46 
500p
500p

więcej niż 1 szt.
Po takich słabych zdjęciach ciężko się dokładnie wypowiadać ale według mnie zgnił całkowicie (storczyka bardzo ciężko jest zasuszyć :D ).
Nic z niego nie będzie.

Inez
PostNapisane: 16 lis 2014, o 12:25 
500p
500p

0 szt.
Wydaje mi się, że podłoże jest mokre jak kwacz i to raczej wina przelania. Ja też w podobny sposób straciłam storczyka, nagle zżółkły mu jednocześnie prawie wszystkie liście, potem dwa ostatnie i też pozostała mi kupka korzeni powietrznych. Z tym że moje podłoże było suche, nie tak mokre jak twoje i tak właściwie nie wiem co mu zaszkodziło, jedyne podejrzenie padło wtedy na mocne przeciągi. Trzymałam go, zraszałam jakiś czas ale z jego strony nie było odzewu, więc niestety ale też uważam że nic z niego już nie będzie :(

Lana
PostNapisane: 17 lis 2014, o 12:50 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Powtarzam za przedmówcami, niewiele widać na zdjęciu. Roślina raczej przelana, nalot na korzeniach może świadczyć o złej jakości wody (zbyt dużo kamienia lub nawozu, a może i wszystko na raz). Proszę, potraktuj ją jako materiał ćwiczebny. O ratowaniu storczyków jest mnóstwo wątków na naszym forum. Nie widać stożka wzrostu, a może storczyk wytworzy keiki lub basal keiki, bo reszta korzeni nie jest aż w takim złym stanie.

LittleSol
 Tytuł: Liście storczyka .... itd
PostNapisane: 17 cze 2015, o 11:30 
50p
50p

0 szt.
Witam, jakieś półtora miesiąca temu zakupiłam storczyka którego liście skierowane były ku górze, nie były rozłożone na boki tylko rosły pionowo, żaden z wcześniej kupionych storczyków tak nie miał, a problem jest taki że te liście zaczęły odchylać się od okna, wręcz wywijać całkowicie tyłem do światła, żaden mój inny storczyk tak nie ma, wszystkie raczej chylą się do okna a nie przeciwnie. Dodam jeszcze, że wszystkie stoją na wschodnim parapecie. Czy to oznacza, że ma za dużo światła? Może powinien stać w głębi pokoju? Poniżej zamieszczam zdjęcia jak to aktualnie wygląda i proszę o informacje co się dzieje i co z tym zrobić.
Obrazek
Obrazek

Vaphel
 Tytuł: Re: Liście storczyka uciekają od światła, co się dzieje?
PostNapisane: 17 cze 2015, o 14:40 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

0 szt.
Tak, prawdopodobnie oznacza to, ze ma za dużo światła.

Emila707
 Tytuł: Re: Liście storczyka uciekają od światła, co się dzieje?
PostNapisane: 28 sie 2015, o 17:01 
500p
500p

więcej niż 1 szt.
Roślina zwijając swoje liście, zmniejsza tym samym powierzchnię utraty wody, po przez jej parowanie. Należy w takim wypadku roślinie zmienić stanowisko, na nieco chłodniejsze, oraz zapewnić wilgotne powietrze mini. 70%, w przypadku kiedy roślin na oknie jest niewiele.

Elajza
 Tytuł: Re: Storczyk - opadające liście
PostNapisane: 26 kwi 2019, o 16:21 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
Witam, dostałam ostatnio storczyka, który po kilku dniach stracił wszystkie liście. Wydaje mi się że w sklepie był przelany bo podłoże ma do tej pory dość mokre. Co powinnam z nim zrobić? Na razie kwitnie.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

norbert76
PostNapisane: 26 kwi 2019, o 21:57 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Śmietnik. Nic z niego nie będzie, a kwitnienie to tylko próba przetrwania. Oczywiście w warunkach domowych nie ma mowy o tym, żeby powstały nasiona, nie mówiąc już o ich wykiełkowaniu. Tak więc po kwitnieniu padnie.

Elajza
PostNapisane: 21 maja 2019, o 17:43 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
Obrazek

Obrazek
Oczywiście nie wyrzuciłam go do żadnego śmietnika, zastosowałam czosnkową kąpiel i takie coś mi wyrasta teraz :)

norbert76
PostNapisane: 21 maja 2019, o 18:20 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Myślę, że jeszcze za wcześnie na to żeby się cieszyć, chociaż 1% storczyków w takim stanie czasami sprawia cuda.
U mnie wybiło z trzonu, ale mam falenopsisa nieco w lepszym stanie.

aberracje
PostNapisane: 21 maja 2019, o 21:33 
100p
100p

0 szt.
Za małe na ocene, może być basal keiki, może być coś na łodydze. Tak czy siak, zawsze interesujacy obiekt do obserwacji :)

zabkamarta
PostNapisane: 22 maja 2019, o 09:52 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Prawdopodobnie będzie to basal keiki. Długa druga i niepewna różnie może być jeszcze.

To czy roślina przelana wypuści basal keiki czy nie zależy czy został żywy kawałek trzonu. Widać u Twojego storczyka został taki kawałek. Teraz tylko zostaje czekać i mieć nadzieję, że ta infekcja, która szła od czubka trzonu pozbawiając go liści, zatrzyma się i nie zejdzie niżej, bo wtedy basal keiki nie będzie mieć szans.

Szkoda że roślina dalej jest w starym podłożu...

Elajza
PostNapisane: 5 cze 2019, o 09:12 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
Obrazek

Obrazek

Na pierwszym zdjęciu aktualizacja ostatniego, powoli sobie rośnie. A na drugim na tej samej roślinie wyrasta chyba drugie basal keiki, czy jest to możliwe?

zabkamarta
PostNapisane: 5 cze 2019, o 11:41 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Możliwe a raczej na pewno..

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 74 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5  

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości