Prewencyjne - wiosenne opryski w sadzie /ogrodzie

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
grzesiek1209
50p
50p
Posty: 88
Od: 4 cze 2013, o 08:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Piwonin

Re: opryski drzew w trakcie wypuszczania paków i kwitnienia

Post »

Zarejestrowane preparaty

W okresie bezlistnym, przed rozpoczęciem wegetacji zalecane jest stosowanie preparatów miedziowych: Cuproflow 375 SC (1%), Miedzian Extra
350 SC (1%).
W okresie bezlistnym, najlepiej w czasie nabrzmiewania pąków, można stosować preparaty dodynowe: Syllit 65 WP (7,5 kg/ha), Carpene 65 WP (0,5%) lub preparat miedziowy: Miedzian 50 WP (1%) ? wykorzystywany także jesienią.

Z kolei preparat Thiram Granuflo 80 WG
(3 kg/ha), w którym substancją aktywną jest tiuram, stosuje się od późnej jesieni do wczesnej wiosny, czyli w okresie od opadnięcia liści do fazy nabrzmiewania pąków.
Pozdrawiam,
GP
Wodzu PL
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 kwie 2014, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Konsultacja czym i kiedy pryskać amatorski sad?

Post »

Witam

Siedze w temacie już dłuższy czas. Chcę zająć się swoim sadem od tego roku i mam kiilka pytań na które nie mam odpowiedzi. Chce mieć ładne owoce ale i w miare ekologiczne. Wiadomo to dla siebie wiec nie chcę ładować chemii. Sad jest amatorski, są w nim starsze i młodsze drzewka. Zdrowe i już zchorowane. Grusze, jabłonie, śliwy, czereśnie i wiśnie.

Z tego co wyczytałem teraz na jesień robi się oprysk mocznikiem- spryskałem wszystkie liście. Dodatkowo wykonałem oprysk miedzianem.
W tym roku tam gdzie mam zniszczoną korę, zgorzel i rak będę próbował zerwać tą korę z pnia która i tak sama odchodzi i wysmarować to emulsją z dodatkiem topsinu. To dobry pomysł? Jeśli tak to ile tego topsinu tam wlać na 1litr? Drzewko i tak uschnie jak nic nie zrobię.

Na wiosnę planuje zrobić cięcie koron drzew i tu na duże rany dać znów topsin z emulsją i później opryskać topsinem i syllitem. Czy te opryski można razem łączyć? Czy jest sens stosować te oba czy jeden wystarczy? Wyczytałem też że na wiosne warto zrobić oprysk preparatem parafinowym.Naprawdę warto?, Jeśli tak to lepiej przed syllitem i topsinem czy po?

Czy w kolejnych etapach czyli kwitnienie i formowanie się owoców muszę robić dalej jakieś opryski żeby mieć plon? Oczywiście zdaję sobie sprawę że jak będą jakieś owady to decis. Zazwyczaj mam tak że drzewa ładnie kwitną pojawiają się owoce i spadają.. Jeśli jest tutaj potrzebny jakiś oprysk to kiedy i czym najlepiej?

No i chyba tyle moich pytań i wątpliwości.

Każda rada i pomoc będzie mile widziana...

Pozdrawiam
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Konsultacja czym i kiedy pryskać amatorski sad?

Post »

Generalnie sądząc po wypowiedzi to przeczysz swoim priorytetom... "W miarę ekologicznie" oznacza, że nie robisz żadnych oprysków na wszelki wypadek! To tak jak by brać lek na kolano, z którym w obecnej chwili nie masz problemu... Natomiast jeżeli chodzi o choroby pni drzew to zapraszam do odpowiedniego działu -> CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO (zdjęcia mile widziane).
Pitoleusz
200p
200p
Posty: 283
Od: 25 wrz 2010, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Konsultacja czym i kiedy pryskać amatorski sad?

Post »

Albo eko albo Decis. Miedzian podobno jest uznawany za takie półeko, ale jego też stosuje się nie na zaś, ale w razie stwierdzenia problemów. Natomiast ja wykonuję tylko opryski wiosna-lato wywarami/odwarami z:pokrzywy, skrzypu polnego, szarego mydła+bardzo słodki napój (najczęśćiej tandetna Cola)+woda. W tym roku zmuszony zostałem do jesiennego oprysku Miedzianem (parch Bery+glony na porzeczkach i agreście). Dodatkowo stosuję na robale taśmy dwustronne (lepy) na pniach, lekki ugór wokół drzew i krzewów o r=50cm, co jakiś czas cięcie, odginanie młodych gałęzi, szczotkowanie z porostów, w których kryją się różne świństwa (vide porzeczki i agrest). W końcu posadzone dla mnie, to ma być zdrowe.
Suszek
100p
100p
Posty: 117
Od: 19 paź 2013, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Konsultacja czym i kiedy pryskać amatorski sad?

Post »

W zeszłym roku podczas Święta kwiatów w Skierniewicach rozmawiałem z laską z ISK i ona sugerowała jesienny miedzianem, wręcz powiedziała że na jesieni powinno być 2 razy większe stężenie niż używając tego środka na wiosnę. Co prawda ja do niej podszedłem z konkretnym problemem (ISK ma wtedy takie stoiska, siedzą sobie i można się poradzić) ale z jej ust to brzmiało właśnie jak taka profilaktyka;
Promanal (środek na bazie parafiny właśnie, być może są i inne) to przełom lutego marca czyli na początku - jako pierwszy. Chociaż powiem szczerze że gwarancji że po tym przez cały sezon ani robaczka to raczej nie ma (ja się np. tak nastawiłem:))
Wodzu PL
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 kwie 2014, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Konsultacja czym i kiedy pryskać amatorski sad?

Post »

Rozumiem że eko to bez oprysków ale kwestia jest taka że mam kilka starych drzew. Są to drzewa zaniedbane, nie bielone, nie pryskane zniszczone i chciałbym je trochę uratować.Dużo ma zgorzel kory i raka, sam stan drzew i kory jest marny nie mówiąc o owocach. W związku z tym eko byłoby je wyciąć natomiast trochę mi ich szkoda i tutaj dlatego chce użyć topsinu i syllitu na wiosne. Natomiast jak już pojawią się owoce czyli coś co jem to tego bym nie chciał pryskać chemią tylko tak jak radzicie.

Stąd moje pytania w pierwszym poście. Opryski są drogie ale wydaje mi się że są też niezbędne do odratowania drzew, o ile pomogą... Dlatego proszę o odpowiedzi i rozwianie moich wątpliwośći zawartych w pierwszym poście.

Pozdrawiam
Kerovsky
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 29 paź 2013, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Mam taką starą jabłoń, która ma parcha. Chciałem ją popryskać na jesień ale niewyrobiłem się przed mrozami.
Czy oprysk teraz przyniesie jakiś skutek??
Kupiłem już mocznik oraz miedzian. Jak najlepiej wykonać oprysk?? W jakich proporcjach itd?
mapes
100p
100p
Posty: 192
Od: 22 wrz 2012, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Oprysk wiosenny

Post »

Ja się chętnie dołączę do wątku, przeczytałam ostatnio o dawkowaniu w uprawie amatorskiej:

Syllit 65WP:
jabłonie i grusze: zapobiegawczo przeciwko parchowi. Opryski wykonuje się przed kwitnieniem jabłoni i gruszy, czyli w okresie od lutego do marca, a także po zakończeniu kwitnienia. Ważne jest by wykonywać zabiegi do momentu czerwcowego opadania zawiązków owoców. W uprawach amatorskich na działkach Syllit 65 WP stosujemy zapobiegawczo w ilośći 1,5g preparatu na 1 litr cieczy, interwencyjnie w ilośći 1,5-2g preparatu na 1 litr cieczy, a wyniszczająco - 2,25 g preparatu na 1 litr cieczy.
brzoskwinie:rozpylamy w czasie, gdy na drzewie nie ma jeszcze liści. Najlepszy moment to czas nabrzmiewania pąków. Na ogródkach i działkach dawkowanie Syllitu 65 WP to 7,5 g preparatu na 1 litr cieczy.
czereśnie/wiśnie: Zabieg wykonujemy tuż po kwitnieniu wiśni i czereśni. Zabiegi powtarzamy jeszcze 2 razy w odstępach 10-14 dni. W uprawach amatorskich na działce stosuje się 1,5g preparatu na 1 litr wody.
śliwa: W uprawie amatorskiej na działce stosujemy przed rozwojem liści w ilości 7,5 g preparatu na 1 litr cieczy, natomiast w fazie białego pąka dajemy 1,5 g preparatu na 1 litr cieczy.

Miedzian 50WP
Opryski miedzianem w ogrodzie działkowym rozpoczynamy już w okresie nabrzmiewania pąków liściowych u brzoskwini i moreli, opryskując te drzewa przeciwko rakowi bakteryjnemu. W okresie pękania pąków Miedzianem opryskujemy jabłonie i grusze przeciwko zarazie ogniowej. Oprysk ten wykonuje się profilaktycznie, jeżeli w poprzednim roku stwierdzono występowanie zarazy w ogrodzie lub w jego sąsiedztwie. W okresie ukazywania się pierwszych liści wykonujemy Miedzianem kolejny oprysk jabłoni i gruszy, tym razem przeciwko parchowi.
Dawka dla jabłoni: 2-3 g na 1 l wody. Opryskiwać 1-2 razy w fazie nabrzmiewania pąków ? przed kwitnieniem, najpóźniej do fazy zielonego pąka.
Dawka dla brzoskwini: 10g na 1 l wody. Drzewa opryskiwać w okresie bezlistnym w czasie nabrzmiewania pąków i jesienią po opadnięciu liści

Moje pytanie brzmi ile tego napryskać na jedno drzewko (ca. 170cm wysokości)? Nie lubię stosować chemii i myślałam, że uda się bez niej, niestety w zeszłym sezonie pochorowały mi się niektóre jabłonie i brzoskwinie, więc muszę czymś prysnąć żeby nie było powtórki z rozrywki :? Nie chcę zrobić spustoszenia w środowisku ale też nie chcę użyć zbyt mało preparatu bo inaczej oprysk nie będzie miał sensu.
Czy ktoś może powiedzieć ile mniej więcej zuzywa się zawiesiny na jedno drzewko ok. 170 cm wysokości?
Kerovsky
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 29 paź 2013, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oprysk wiosenny

Post »

Planuje zrobić oprysk miedzianem w niedziele. Będzie to dobry termin?
Rozumiem że pryskam drzewo?
Chce też zrobić oprysk mocznikiem, problem w tym że nie mam na nim instrukcji dawkowania, ani nie wiem czy mam pryskać drzewo czy liście pod drzewem??
Mógłby ktoś pomóc>?
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Oprysk wiosenny

Post »

Od niedzieli do srody ma byc ładna i ciepła pogoda, więc warto zabrać sie za pryskanie
Awatar użytkownika
KonradB
50p
50p
Posty: 78
Od: 2 sty 2014, o 17:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Oprysk wiosenny

Post »

Mocznikiem pryska się na jesień (5% roztwór) na liście by szybciej się rozłożyły, jeżeli wciąż masz liście pod jabłonią to najlepiej je wygrab i spal chociaż podejrzewam, że po zimie niewiele z nich zostało.
regulamin!
stern
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 4 paź 2014, o 09:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Oprysk wiosenny

Post »

Chciałbym jutro opryskać Miedzianem 50WP moje drzewa w sadzie ( są to jabłonie, śliwy i grusza) Na jabłoniach w tamtym roku zaobserwowałem parcha a na gruszy czarny nalot na liściach oraz gnicie owoców na drzewie. Nie robiłem tego jeszcze nigdy i proszę o poradę. Posiadam opryskiwacz marolex 12 plus i miedzian wp 200g. Planuję na 10litrów dać 20g miedzianu. Czy taki roztwór będzie wystarczający? Proszę napisać o czym jeszcze muszę pamiętać.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4264
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Oprysk wiosenny

Post »

Kerovsky pisze:Planuje zrobić oprysk miedzianem w niedziele.
A masz Ty liście jakie na tym drzewie? Czy o brzoskwini piszemy?
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”