Iksora(Ixora)

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Abudabi
500p
500p
Posty: 586
Od: 19 mar 2007, o 19:04
Lokalizacja: Łódź

Iksora(Ixora)

Post »

Nie czuję, że rymuję :wink:

Przyniosłam ja do domu z hurtowni kilka dni temu (kasia ile dni temu? tydzień? dwa?)
I tak, juz w dniu przyniesienia miała takie niektóre liście dziwne, ale zrzuciłam to na karb transportu, uszkodzeń mechanicznych itd itd.
Jednak z dnia na dzień coraz gorzej.
Ixora podlana raz, stoi na parapecie południowym.

Niektóre (bo nie wszystkie) liście wygladają tak jak na nie rdza wchodziła.
Oczywiście niektóre opadają.

Ciemno to widzę.
Ratunku.
;:151

Obrazek Obrazek

I takie coś jest na listkach:
Obrazek
Pozdrawiam - Justyna
Awatar użytkownika
Abudabi
500p
500p
Posty: 586
Od: 19 mar 2007, o 19:04
Lokalizacja: Łódź

Post »

Muratordom.pl pisze: Ixora pochodzi z Indii. W ojczyźnie jest niskim krzewem (do 1 m wysokości) o błyszczących, skórzastych liściach i licznych czerwonych kwiatach zebranych w baldachy. W donicach uprawiane są odmiany ixory często o kwiatach pomarańczowych.

Ixory najlepiej rosną w lekko kwaśnym, torfowym podłożu (składa się ono z torfu, ziemi kompostowej i gruboziarnistego piasku lub perlitu zmieszanych w równych proporcjach). Żółknięcie brzegów liści może świadczyć o tym, że ziemia ma zbyt zasadowy odczyn. Przyczyną tego może być używana do podlewania woda zawierająca wapń. Najlepiej podlewać je wodą lekko kwaśną. Jeśli korzystamy z wody wodociągowej, możemy zakwasić ją torfem. Do około 2-litrowego pojemnika wrzucamy garść torfu i czekamy kilka dni, aby związki, które są w nim zawarte przeniknęły do wody.

Ixory dobrze rosną w ciepłych pomieszczeniach. Należy je ustawić w dobrze oświetlonym miejscu, lecz z dala od palących promieni słońca. Latem, gdy intensywnie rosną i kwitną, muszą być regularnie podlewane, zraszane i nawożone, na przykład nawozem dla kwitnących roślin doniczkowych. Od listopada do lutego ixory przechodzą okres spoczynku. W tym okresie nie nawozimy ich i rzadziej podlewamy. Zimą temperatura pomieszczenia, w którym stoją ixory, nie powinna spadać poniżej 16°C, bo wtedy roślinom mogą opadać liście. Ixory nie lubią zmiany miejsca, często przestawiane zrzucają pąki i kwiaty.

Czasami atakowane bywają przez szkodniki: tarczniki (brązowe tarczki na spodzie liści) i wełnowce (białe kłaczki w kątach i na spodzie liści). Skupiska tych szkodników należy zmywać tamponem waty nasączonym denaturatem lub spirytusem wymieszanym pół na pół z wodą. Należy jednocześnie pilnować, aby powietrze wokół rośliny było wilgotne. Podstawkę, w której stoi doniczka, wypełniamy żwirem i nalewamy wody, tak jednak aby nie miała kontaktu z dnem doniczki.
greenworld.serwus.pl pisze:Wielkość: W dobrych warunkach iksora rozwija się w silną, mocno rozgałęzioną roślinę z rocznym przyrostem w granicach 20 - 40 cm.
Kwitnienie i zapach: Iksora kwitnie zazwyczaj w środku lata. Starsze, dobrze rosnące rośliny mogą kwitnąć nawet kilka razy w ciągu jednego roku. Kwiaty są w kolorze czerwonym lub pomarańczowo-czerwonym i mają delikatny zapach.
Światło i temperatura: Iksora potrzebuje jasnego miejsca o temperaturze w lecie od 20 do 22°C. W zimie temperatura nie może spaść poniżej 15°C. Roślina nie znosi ostrego słońca.
Podłoże i przesadzanie: Roślina nie lubi wapnia, ani w wodzie do podlewania, ani w podłożu. Najlepiej rośnie w ziemi humusowej, zmieszanej z torfem. Korzenie są delikatne i nie znoszą częstego przesadzania. Wystarczy jej nieduża doniczka.
Podlewanie i nawożenie: W okresie wzrostu iksorę podlewa się raz lub dwa razy w tygodniu letnią wodą, która "się odstała" oraz zmywa się pod prysznicem. Do co drugiego podlewania należy dodawać płynny nawóz. W zimie podlewanie ogranicza się do minimum, a w okresie spoczynku zaprzestaje nawożenia.
Przycinanie: Po przekwitnięciu iksorę należy przyciąć. W ten sposób nadaje się roślinie odpowiedni kształt i powoduje bogatsze kwitnienie.
Rozmnażanie: Iksorę rozmnaża się za pomocą sadzonek wierzchołkowych (o długości 10-15 cm), które wysadza się do miniszklarenek. Dla zakorzenienia konieczna jest temperatura 25°C.
Otoczenie i ustawienie: Iksora jest ozdobą każdego ogrodu zimowego lub klimatyzowanego okna kwiatowego. Wygląda bardzo efektownie
Ponieważ z nikąd pomocy, muszę się ratować sama.
Przytnę ją, przesadzę do kwaśnej ziemi, postawie na podstawku z kermazytem, przeniosę na wschodnie okno, zobaczymy czy damy radę ;:149
Pozdrawiam - Justyna
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2644
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post »

moim zdaniem te białe pajęczynki na lisciach to przędziorek opryskałabym roślinkiem jakim specyfikiem na ;:214

nie bardzo wiem co to mogą być takie pomarańczowo- rdzawe kupki nigdy sie z czymś takim nie spotkałam :roll:
Awatar użytkownika
Abudabi
500p
500p
Posty: 586
Od: 19 mar 2007, o 19:04
Lokalizacja: Łódź

Post »

No właśnie, ale nie ma śladu przędziorka, ani pajęczynki (poza tym grudkami). Sama już nie wiem :roll:
W każdym razie dzięki za pomysł :wink:
Pozdrawiam - Justyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”