Jałowiec - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Kiriataim
50p
50p
Posty: 75
Od: 12 lut 2012, o 20:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Biłgoraj
Kontakt:

Re: LODERI Jałowiec łuskowaty - usycha pomocy

Post »

Witam. Najprawdopodobniej masz do czynienia z infekcją grzybów. Jeśli jałowiec w tym sezonie był przenawożony lub kilkukrotnie przesuszony jest to bardzo prawdopodobne. Radzę usunąć wszystkie uszkodzone pędy. Roślinę opryskać trzykrotnie, przemiennie środkami grzybobójczymi, zaczynając od Topsinu. Życzę powodzenia
malolat79
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 lip 2013, o 19:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: LODERI Jałowiec łuskowaty - usycha pomocy

Post »

Zaczynajac od Topsinu a czym jeszcze przepraszam ale jestem laikiem w takich rzeczach.
Kiriataim
50p
50p
Posty: 75
Od: 12 lut 2012, o 20:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Biłgoraj
Kontakt:

Re: LODERI Jałowiec łuskowaty - usycha pomocy

Post »

Drugim środkiem może być gwarant 500 . Ewentualnie dowolny środek grzybobójczy lecz innej grupy od topsinu, który jest z grupy benzimidiazoli.
ewa48
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 10 cze 2012, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Jałowiec schnie

Post »

Kochani,......jestem załamana, jak zobaczyłam moje krzewy.
Mam kilkanaście krzaków jałowców "Blue Arrow" i kilkanaście krzaków Skyrocket ; nie wiem co się dzieje, od dwóch walczę ze szkodnikami, jakieś grzyby czy mszyce, pryskałam preparatami od chorób grzybicznych np Aliette, ale nie wiele to dało. Co robić dalej? Popatrzcie, może ktoś, coś doradzi

???Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Jałowiec schnie, czy ...umiera ?

Post »

Przemarznięcie. U tych roślin to normalka. Strzepać dokładnie i odrośnie.
ewa48
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 10 cze 2012, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Jałowiec schnie, czy ...umiera ?

Post »

tylko tyle :? ja zauważyłam, że tego igliwia "niby" zmarzniętego, jest więcej jak zielonego...to jak to :wink:
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Jałowiec schnie, czy ...umiera ?

Post »

Moje które rosną na przewiewnym miejscy są całe suche po mroźnej zimie. Na wiosnę jednak odbijają. Nikt o tym w szkółkach nie informuje. Wg mnie to przemarznięcie.
ewa48
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 10 cze 2012, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Jałowiec schnie, czy ...umiera ?

Post »

dzięki za słowa otuchy :) ufff - a ja już się bałam :( może się uda coś uratować? ;:138
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jałowiec schnie, czy ...umiera ?

Post »

Przewiewny wiatr to jedno, ale też fizjologia. To znaczy na jesieni ubiegłego roku na swoich zauważyłem niepokojącą wiadomosć dla mnie- wciąż gamoń rośnie, a raczej gamonie :lol: Przyszła wcześniejsza wiosna nic, żadnych oznak, dwa dni temu jak się już ciepło uaktywniło widać porarźnięte końcówki na długość od kilku do kilkunastu cm naokoło.
Nie pierwsze to. Strzepujesz, jak się nudzi to można sekatorem poobcinać, gdzieniegdzie związujesz sznurkiem / takim parcianym żeby się nie wżynał w gałeżie sam zresztą spróchnieje/ i stosuję / wyjątkowo dla nich/ nawozy doglebowo- dolistne typy sprawdzony stary poczciwy Florovit. Raz, dwa razy w sezonie do lipca nic już nie dawać, a zaczynam je odżywiać koło maja.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Jałowiec schnie, czy ...umiera ?

Post »

Według mnie to licinek jałowcowiaczek, te akurat jałowce są podatne na tego szkodnika.Atakuje młode końcówki pędów, wskutek czego wyglądają jak obmarznięte.Jest sporo informacji, poczytaj czym i jak zwalczać.Jałowców nie trzeba nawozić, zdrowe same pięknie rosną i nie bujają niepotrzebnie, śnieg ich potem tak łatwo nie deformuje.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jałowiec schnie, czy ...umiera ?

Post »

Selli ten gatunek i tak jest deformowany przez śnieg z powodu pokroju jaki ma i układ gałęzi. Sznurek naokoło i nie ma problemu.
Sam z siebie na suchej glebie jak zalecają to on jest marny - chudy , oblatuje od spodu i pnie się do góry cienki jak igła .
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Adrian
200p
200p
Posty: 488
Od: 31 mar 2009, o 15:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Jałowiec - choroby i szkodniki

Post »

Witam,
może ktoś bardziej kompetentny tu zajrzy i doradzi?

Na moich kilkuletnich jałowcach w tym roku pierwszy raz zauważyłem rdzę gruszkowo-jałowcową ---> takie brązowo-pomarańczowe "galaretki". Są od dołu wszystkich grubszych pędów. Sąsiad w ubiegłym roku ściął swoją gruszę, więcej gruszy w swojej bezpośredniej okolicy (R.O.D.) nie kojarzę (ale się rozejrzę) a to warunek konieczny by ten grzyb egzystował.

Czytałem, że najlepiej od razu wyciąć i spalić ale... nie mam gruszy, dla której bez wahania bym poświęcił jałowce.
Dlatego póki co nie chcę się ich pozbywać bo są OGÓLNIE zdrowe i dobrze rosną (choć czasem muszę jakąś małą gałązkę wyciąć). Czytałem o oprysku Score czy Amistarem.
Ale kiedy je przeprowadzić aby był skuteczny na formę będącą na jałowcu?
Blondas
100p
100p
Posty: 148
Od: 15 cze 2010, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gaj, woj. Małopolskie

Re: Jałowiec - choroby i szkodniki

Post »

Forma na jałowcu jest nieuleczalna i prędzej czy później wykończy roślinę. Tak przynajmniej głosi ogólna wiedza.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”