Ostróżka ogrodowa (Delphinium elatum)

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6019
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Ostróżka z nasion?

Post »

Mają wszystkie listki takie klonowate,ale jedna partia jest niższa od drugiej. Zrobię wieczorkiem zdjęcie i wstawię
Ps ja również zakochałam się w ostróżkach,mam nadzieję ,że wychoduję parę kwaitów. No i mam zamiar kupic prae sadzonke,ale te będą bardziej dostępne latem?
Asia
Awatar użytkownika
anna_w
50p
50p
Posty: 69
Od: 18 sie 2010, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Ostróżka z nasion?

Post »

Jak długo kiełkuje ostróżka?
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Ostróżka z nasion?

Post »

U mnie na rynku są już sadzonki ostróżek. Kupiłam u sprawdzonego sprzedawcy- pełną różową-za 7zł...Miał jako pierwsze różowe i granatowe... Później maja być i inne kolory. :wink:
Mam z tego źródła różową, niebieską ciemną i białą. Oprócz tego siałam ze swoich zebranych nasion zeszłego roku- w tym powinny juz kwitnąć. Nasiona własnoręcznie zebrane jeszcze poprzedniego roku z tych z rynku -100% wschodów-sklepowe "cienko" wschodzą :wink:
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6019
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Ostróżka z nasion?

Post »

arielka pisze:Jako, że jestem zakochana w ostróżkach napiszę wam kilka INFORMACJI, które sama wyczytałam. Myślę, że może ktoś skorzysta :) i co nieco sobie poukłada:
Są 2 główne grupy ostróżek:
jednoroczne- zwykle sprzedawane są nasiona ostróżki letniej lub hiacyntowej, hiacyntowa jest niższa i ma bardziej zwarte kwiatostany przypominające hiacynt. Wysiewa się je marzec, kwiecień najlepiej od razu do gruntu. Polecam siać partiami w odstępach 2 tygodni wtedy dłużej będą nas cieszyć kwiatami:)
Corocznie same się rozsiewają, chociaż ja uważam, że warto zbierać nasiona i mieć swój mały bank :)

wieloletnie- inaczej bylinowe, trwałe, wielkokwiatowe- i tutaj mamy podział na 3 grupy:
Elatum- jej nasiona najczęściej własnie można kupić w sklepach ogrodniczych itp pod nazwą Ostróżka trwała. Wywodzi się od dziko rosnącej ostróżki wyniosłej. Zwykle osiąga 100-150 cm wysokości, ale ponoć dorasta i 2m. Kwiaty dość duże w różnych odcieniach błękitu i granatu. Jeśli raz posadzi się ją w ogrodzie kępa się rozrasta i po 3 latach mamy piękną dużą roślinę, którą możemy dzielić= rozmnażać.
Belladona- charakteryzuje się luźnymi bardziej rozgałęzionymi kwiatostanami, dodatkowo zwykle dorasta 100, 120 cm. Nie jest więc tak efektowną rośliną jak królowa ostróżek czyli:
Pacific- wyhodowana w celu ogromnych i gęsto skupionych kwiatostanów, dorasta nawet 2 metrów wysokości. Jest ( moim zdaniem) najszlachetniejszą ze wszystkich ostróżek, niestety (czego nie wiedziałam) jest krótkowieczna i należy ją traktować jak bylinę 2 -letnią. Wyradza się po 3, 4 latach. Nie zaleca się jej rozmnażać przez podział jak tamte odmiany, ale przez wysiew nasion jesienią albo wczesną wiosną.


Mam nadzieję, że komuś to pomoże...Ja przez swoją niewiedzę straciłam piękną ostróżkę Pacific. Na szczęscie w tamtym roku zebrałam nasiona Galahad i Blue Bird i może uda mi się zapobiec wyginięciu! :) Tak wyglądała w tamtym roku moja Pacific blue bird Obrazek
A czy te odmiany różnią się kształtem liści? Bo te moje siewki mają rózne liście. Te mniejsze mają liście paczaste, a te wyższe dłoniastopierzaste (tak wyczytałam z netu o nazwach kształtu liści) Czy po liściach można poznać która to jest jednoroczna a która wieloletnia?
Ps niestety nie mogę wstawić zdjęc bo nie chce mi sie połoczyć telefon z kompem
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6019
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Ostróżka z nasion?

Post »

Udalo mi się wstawić zdjęcia :) To są ostróżki ,tylko różnią się liśćmi.. ta na pierwszym zdjęciu jest o wiele niższa od sadzonki na drugim zdjęciu mimo ,że wysiewane były razem.CZy któraś z nich jest tą jednoroczną?
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
georginja
500p
500p
Posty: 892
Od: 4 paź 2012, o 01:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowy wschód

Re: Ostróżka z nasion?

Post »

Nelu , a kiedy ty wysiewasz ostróżki? Mi właśnie w zeszłym roku (maj/czerwiec) nic nie wyszło z siewu i dla tego teraz już posiałam, bo gdzieś wyczytałam że oni wolą niższe temperatury.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 26&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Moje nadwyżki- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=154" onclick="window.open(this.href);return false;
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ostróżka z nasion?

Post »

Pelasiu na pierwszym zdjęciu to na 100% ostróżka bylinową. Ostróżka roczna ma liście podobne do kosmosu.
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Ostróżka z nasion?

Post »

georginja pisze:Nelu , a kiedy ty wysiewasz ostróżki? Mi właśnie w zeszłym roku (maj/czerwiec) nic nie wyszło z siewu i dla tego teraz już posiałam, bo gdzieś wyczytałam że oni wolą niższe temperatury.
Siałam ostróżki zeszłego roku 27 lutego . Kubeczek z nasionami stawiałam na kaloryferze- gdy zaczęły wschodzić nakryłam uciętą butelką i stały w drugim naczyniu/ by miały ciepło/ na parapecie. Na fotce już popikowane w maju...


Obrazek

Jesienią spore już sadziłam na miejsce stałe. Nasionka- jak pisałam pięknie wzeszły-ale to zbierane ze swojego ogródka. Liczyłam na zapylone kolory- okaże się czy faktycznie. :wink:
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
Awatar użytkownika
georginja
500p
500p
Posty: 892
Od: 4 paź 2012, o 01:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowy wschód

Re: Ostróżka z nasion?

Post »

Dzięki.Czyli w tym roku zobaczysz ich kwiaty - na pewno będzie sporo niespodzianek, bo oni łatwo wzajemnie się zapylają. Niestety na parapetach nie mam miejsca, dla tego wysiałam na ogródku. To przykryje włókniną i zobaczymy. :D
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 26&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Moje nadwyżki- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=154" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Laryssa11
500p
500p
Posty: 607
Od: 9 lut 2014, o 15:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Ostróżka z nasion?

Post »

Wysiałam 2 tygodnie temu ostróżkę jednoroczną do kuwety, ale nic nie wykiełkowało. Obok, w identycznych warunkach wysiałam inne kwiaty jednoroczne i ładnie powschodziły.
Będzie coś z tego jeszcze?
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1578
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ostróżka z nasion?

Post »

Przedwczoraj wysiałam sporą partię ostróżki bezpośrednio do gruntu :)
Awatar użytkownika
arielka
100p
100p
Posty: 103
Od: 3 maja 2012, o 14:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ostróżka z nasion?

Post »

Nelu jak Ci zakwitnę to wrzuć nam tutaj zdjęcie :)!! To będzie cały busz ostróżek!
Pozdrawiam Ania
Awatar użytkownika
renzal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6239
Od: 13 maja 2011, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Płocka

Re: Ostróżka z nasion?

Post »

Laryssa11 pisze:Wysiałam 2 tygodnie temu ostróżkę jednoroczną do kuwety, ale nic nie wykiełkowało. Obok, w identycznych warunkach wysiałam inne kwiaty jednoroczne i ładnie powschodziły.
Będzie coś z tego jeszcze?
Jednoroczne wschodzą bardzo różnie, myślę że trzeba spokojnie poczekać!
pozdrawiam Renata Pod Jesionem cz.5 ,czyli: akt V dramatu!
Ciągle marzę, że w tym roku uporządkuję mój ogród. (nowy rok - już szósty - nowa nadzieja ;:306 )Nadzieja umiera ostatnia...
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”