Niekonwencjonalne środki ochrony roślin

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
renzal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6239
Od: 13 maja 2011, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Płocka

Re: Niekonwencjonalne środki ochrony roślin

Post »

Ja nie bronię się całkiem przed chemią, ale doceniam zioła i wszelkie domowe sposoby. Moje pomidory smakują tak wyśmienicie właśnie dlatego, że nie zalewam ich w miarę możliwości chemią. Wiem, że właściwie stosowany oprysk jest mniej szkodliwy niż pleśń szara, ale jeśli mogę pomóc roślinie i sobie w naturalny sposób, to tak właśnie zrobię.
Dlatego robię gnojówki itp ze wszystkiego co się da.
W tym roku nastawiłam się na zdobycie dużej ilości wrotyczu, bo mam sporo szkodników, a wiem, że on działa świetnie. ;:215
pozdrawiam Renata Pod Jesionem cz.5 ,czyli: akt V dramatu!
Ciągle marzę, że w tym roku uporządkuję mój ogród. (nowy rok - już szósty - nowa nadzieja ;:306 )Nadzieja umiera ostatnia...
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Niekonwencjonalne środki ochrony roślin

Post »

A ja czytałam, że wrotycz działa silnie grzybobójczo.
Ponieważ w mojej okolicy jest go mało, nazbierałam nasion i będę próbowała go wysiać.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
renzal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6239
Od: 13 maja 2011, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Płocka

Re: Niekonwencjonalne środki ochrony roślin

Post »

Ja w zeszłym roku spóźniłam się ze zbiorami o dwa dni... Został skoszony i zebrany w czwartek, gdy wybierałam się po niego w sobotę ;:223
Nie stosowałam od kilku lat nic na robale i niewiele na grzyby i chcę to nadrobić w tym roku, również dla zdrowia naszego i zwierząt! ;:333
pozdrawiam Renata Pod Jesionem cz.5 ,czyli: akt V dramatu!
Ciągle marzę, że w tym roku uporządkuję mój ogród. (nowy rok - już szósty - nowa nadzieja ;:306 )Nadzieja umiera ostatnia...
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Niekonwencjonalne środki ochrony roślin

Post »

Wiosną trzeba wziąć łopatkę (albo nóż), koszyczek i wybrać się na spacer w miejsce, gdzie obok torów kolejowych jest pasek ziemi należący do PKP. Najczęściej rośnie na nim dużo wrotyczu i krwawnika. Wybieramy małe sadzoneczki, wykrawamy i do koszyczka. Jest tam ich tyle, że nie zrobimy żadnej krzywdy. Ale późnym latem kolej kosi wysokie chwasty, by nie doszło do pożaru, Więc nie zbierzemy tam kwitnących roślin.
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 727
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Niekonwencjonalne środki ochrony roślin

Post »

A czy wrotycz sam w sobie jest taki zdrowy, na nic nie szkodzi? Podobno nawet wszy zabija jak mało który środek, a na ludzi nie działa szkodliwie?
ania1590
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Niekonwencjonalne środki ochrony roślin

Post »

Aniu uważam wrotycz za trujący. Jednak znalazłam gdzieś informację, że można jeść jego kwiatki. Tego jednak nie sprawdzę. Zamierzam sadzić wrotycz w pobliżu drzewek owocowych. W ubiegłym roku trochę go ususzyłam, więc wczesną wiosną planuję obłożyć nim dokładnie pnie kasztanowców. Mam nadzieję, że znacznie utrudnią drogę poczwarkom szrotówka kasztanowcowiaczka.
Awatar użytkownika
renzal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6239
Od: 13 maja 2011, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Płocka

Re: Niekonwencjonalne środki ochrony roślin

Post »

Wrotycz został ponoć wycofany ze sklepów zielarskich właśnie z powodu tego, że ,,za dobrze działał", ale wielu ogrodników stosuje go np jako gnojówkę lub napar przeciwko robalom w glebie itp.
I ja też zaczęłam go stosować, ale mam go za mało. Mogłabym wykopać sobie tych sadzonek (serdeczne dzięki za podpowiedź ;:196 ), ale na moje 2000m2 potrzebuję tak dużo, że muszę szukać stanowisk naturalnych. Krwawnik rośnie u mnie w stanie dzikim na czymś co powinno być trawnikiem... ;:219
pozdrawiam Renata Pod Jesionem cz.5 ,czyli: akt V dramatu!
Ciągle marzę, że w tym roku uporządkuję mój ogród. (nowy rok - już szósty - nowa nadzieja ;:306 )Nadzieja umiera ostatnia...
Awatar użytkownika
wielkakulka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8593
Od: 5 wrz 2012, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: 30 km poniżej Wrocławia

Re: Niekonwencjonalne środki ochrony roślin

Post »

Ten leczniczy kwitnie na biało, czy zółto?
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Niekonwencjonalne środki ochrony roślin

Post »

Krwawnik - zioło kwitnie na biało. Krwawniki ozdobne na żółto, pomarańczowo i czerwono.
Co do wrotycza ( lub wrotyczu) to w starych książkach zielarskich polecany jest tylko zewnętrznie np do kąpieli i okładów "w zakażeniach ropnych i grzybiczych"
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
iwona0042
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20161
Od: 15 lis 2011, o 10:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Niekonwencjonalne środki ochrony roślin

Post »

Zaznaczam wątek,bardzo ciekawy, a wrotycz mam na działce w każdym zakątku i pozbyć się nie mogę to będę wykorzystywać do robienia gnojówki ;:138
Awatar użytkownika
Krzysztof59
200p
200p
Posty: 271
Od: 29 lip 2013, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolica

Re: Niekonwencjonalne środki ochrony roślin

Post »

Ja również muszę poszukać tego ziółka w bieżącym sezonie. Napar sporządzony z niego podobno idealnie tępi mszyce - tych sporo u mnie co roku, zwłaszcza na różach.
Pozdrawiam - Krzysztof
Rozaria
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 25 sty 2012, o 08:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Niekonwencjonalne środki ochrony roślin

Post »

tak, mszyce sa wyjątkowo namolne
potrafią nalecieć kilka razy w sezonie
i za każdym razem w innym kolorze
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Niekonwencjonalne środki ochrony roślin

Post »

Ja w tym roku postanowiłem zastosować się do nauk matki natury i przede wszystkim nie zabijać naturalnych wrogów mszyc, czyli koniec jakichkolwiek oprysków. Zginą rośliny porażone zbyt mocno przez szkodniki, trudno. Żadnego nawożenia mineralnego - przez nadmiernie rozrastające się tkanki łatwo przenikają szkodniki i choroby. Tylko nawożenie organiczne, ale też w małym zakresie. Stworzenie warunków dla rozwoju owadów dla których mszyce to podstawowe papu - rośliny miododajne,aksamitki jako odstraszacze, ściółkowanie, kamienie, sterty liści, gałęzi.
Właściwie, to konwencjonalne metody walki chcę zastosować :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”