Selenicereus grandiflorus - Królowa Jednej Nocy

ODPOWIEDZ
Kin14
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1325
Od: 27 sie 2008, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Dzięki Basiu za Twój pomysł.
Tak myślę, że to ta sama roślinka ,moja jest stara i ma grube, 2,5 cm pędy,ale młode przyrosty są takie same.
Obejrzałam ją dokładnie, ma pędy 3, 4 i 5-żebrowe, oraz korzonki dł. 8-12 na pędach. Nigdy nie kwitł.
Zdjęcia zostały zrobione przez kogoś uprzejmego , ja nie mam cyfrówki.
Basia k
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1160
Od: 2 maja 2007, o 16:58
Lokalizacja: podlaskie

Post »

blabla pisze:Roślinki ze zdjęć mogą być tym samym gatunkiem. Pytanie jest jednak, czy to w ogóle jest jakiś gatunek. .
Jeśli chodzi o moją roślinę ,to jestem tego pewna nasiona od M.Winberga


Kinga cieszę się że pomogłam :P :wink:



DAK niestety nie wiem co to za roślinka przypomina mi dwie ,ale albo te grubsze pędy nie pasują albo te cienkie ,a może zmieniłaś mu miejsce na bardziej zaciemnione
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Basia k pisze: DAK niestety nie wiem co to za roślinka przypomina mi dwie ,ale albo te grubsze pędy nie pasują albo te cienkie ,a może zmieniłaś mu miejsce na bardziej zaciemnione
:lol: No właśnie przypomina dwie, dlatego tak ochoczo przyjęłam wiadomość o hybrydzie. Poza tym jest bardzo delikatna. Godzinne nasłonecznienie spaliło ją na biało i dlatego zawędrowała na lato w dalszą część pokoju, by bezpośrednie słońce na nią nie padało. Ale wtedy wyciąga się w długie witki.
Basia k
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1160
Od: 2 maja 2007, o 16:58
Lokalizacja: podlaskie

Post »

Tak myślałam :lol: cieniować i wietrzyć, przyzwyczajać do słonka trzeba ,wtedy nie przypali się i nie będzie tych cienkich witek :D :wink:
Kin14
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1325
Od: 27 sie 2008, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Dziękuję wszystkim Wam za zaangażowanie w mój problem.
Ciekawe, że 20 lat nie interesowało mnie co to za kaktus, a teraz, nagle.... takie to ważne. Poświeciłam wczoraj sporo czasu na oglądnie selenicereusów w internecie. Niestety nie mam jasnej odpowiedzi. I niech tak zostanie, jakiś selenicereus.
Zasięgnęłam języka w rodzinie, korzenie mojego selenicereusa tkwią w Ogrodzie Botanicz. we Wrocławiu.
Jego przodek piął się, a może jeszcze pnie po kracie przy ścianie szklarni.
Awatar użytkownika
Agar
500p
500p
Posty: 656
Od: 16 lis 2007, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Post »

Witam, tak wygląda dorosły pęd selenicereusa:
Obrazek
Kingo, Twoja roślinka wygląda jak hylocereus lub heliocereus, ale zdjęcia są za małe i pewności nie mam (być może to jednak jakiś selenicereus). Po młodych pędach trudno je rozróżnić (nawet młode pędy epiphyllum mogą być podobne do młodziutkiego selenicereusa). To raczej stare części rośliny (w pełni wykształcone) umożliwiają łatwiejsze rozpoznanie, co to za cudak :P Tutaj jest foto jednego z hylocereusów: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... ndatus.jpg Porównaj, czy dorosłe części Twojej rośliny przypominają bardziej seleni- czy hylocereusa. Z tego co czytałam, i hylo i selenicereus kwitną wtedy, kiedy osiągną spore rozmiary (liczy się nie tyle wiek, co rozmiar) i chyba wolą się piąć (w naturze po drzewach) niż zwisać. Pozdrawiam.
Kin14
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1325
Od: 27 sie 2008, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Agnieszko, pewnie masz rację, że to hylocereus bo ma takie głęboko wcięte żebra na starych pędach, bardzo urósł mi tego lata /dałam mu ziemię do storczyków/ więc może, może doczekam się jakiegoś kwiatka. Właśnie robię mu podpórki, żeby piął się w górę.Pozdrawiam i dziękuję
Awatar użytkownika
aledra7
1000p
1000p
Posty: 1659
Od: 21 paź 2008, o 14:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Królowa jednej nocy (Selenicereus Grandiflorus) czy Epiphyllum?

Post »

Mam problem i proszę o identyfikację mojej roślinki. Już sama nie wiem czy to Epiphyllum czy Królowa jednej nocy. Może Wy mi pomożecie
:?: :wink:
Awatar użytkownika
raistand
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 18 mar 2007, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Na pewno nie jest to "Królowa jednej nocy" czyli "Selenicereus Grandiflorus"
Awatar użytkownika
aledra7
1000p
1000p
Posty: 1659
Od: 21 paź 2008, o 14:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Post »

Babcia zawsze twierdziła że to królowa, hmm no ale w takim razie co to może być :?
Andrzej roślinka jest już w drodze do Ciebie. Bardzo przepraszam że musiałeś czekać :(
tengel27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 6 sie 2007, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Co do nazwy "Królowa nocy" "Królowa jednej nocy" itp. już kiedyś była dyskusja :) Tyle roślin ma tą nazwę, że ciężko dojść do tego o którą chodzi :lol: Ja uważam, że Królową jednej nocy jest Selenicereus grandiflorus i basta :twisted:

A Twoja roślinka to Epiphyllum oxypetalum ;)
Dawid
Awatar użytkownika
kati-1976
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3793
Od: 28 wrz 2008, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zgierz łódzkie

Post »

Ja bym Olu postawiła na Epiphyllum oxypetalum, ale nie jestem pewna na 100%

O Dawid mnie wzprzedzil.
Moje doniczkowce i sukulenty
"Cały kłopot polega na tym, że głupcy są pewni siebie, a mądrzy pełni wątpliwości"
Awatar użytkownika
raistand
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 18 mar 2007, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

No wszyscy już napisali, że to E.o. że się nie będę powtarzać. ;)

Babcia o tyle ma rację, że jego kwiaty też otwierają się w nocy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”