Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
hammer52
 Tytuł: Robaki w marchwi
PostNapisane: 1 gru 2013, o 12:47 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

1 szt.
Jest juz po zbiorach, ale ja jak co roku borykam się z robaliami, które podjadają mi marchew. Nie pomaga sąsiadztwo innch rosli jak np cebula. Nie stosowałem jeszcze agrowłókniny doprzykrycia grządek z tym warzywem. Może ktoś ma jakieś skuteczne doświadczenia? :?:

Zobacz profil Wyślij e-mail      

robertP2
 Tytuł: Re: Robaki w marchwi.
PostNapisane: 1 gru 2013, o 13:02 
1000p
1000p

0 szt.
Zidentyfikowałeś szkodnika ?
Trudno orzec, w warzywie nie siedzę, ale obstawiam turkucia.

http://sklepogrodnik.pl/nawoz-do-trawni ... recol.html

poczekaj na radę fachowca warzywnego może coś innego podpowie

Slaw
PostNapisane: 2 gru 2013, o 00:33 
100p
100p

0 szt.
Witam :wit to mój pierwszy post na tym forum choć często zagladałem wielokrotnie tu jako gość
Jeśli chodzi o szkodniki marchwi t najczęściej możemy spotkać się z połyśnica marchwianką a dokładniej jej larwami które drążą korytarzyki tuż pod skórką korzenia (robaczywe korzenie) W przypadku tego szkodnika wykorzystanie włókniny jest polecane, gdyż w okolicach czerwca występują loty postaci dorosłych które to składają jaja w okolicach roślin. Jeśli szczelnie zakryjemy włókniną letnią grządki ograniczymy dostep do roślin.
Jeśli natomiast korzenie jak gdyby ogryzione to można tu mówic o pędrakach rolnicach drutowcach także turkuciu. W tym przypadku można zastosować chemie doglebową lub przekopac jesienią grządki tak by ptaki ją oczyściły. Można też pomyśleć o pułapkach w postaci zakopanych ziemniaków które przyciągną szkodniki gdy zabraknie im pożywienia po zbiorach, poczym wykopywać je i niszczyć
To tyle ode mnie

hammer52
PostNapisane: 2 gru 2013, o 21:26 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

1 szt.
Tak, tak to z pewnościa połysnica marchwianka. Z włókniną nie próbowałem. Zastanawiam sie tylko jak to się dzieje, że na polu tych szkodników nie ma lub jest ich mniej?

reddeath
PostNapisane: 7 gru 2013, o 19:55 
50p
50p

0 szt.
Na większych plantacjach nie ma robali bo używają śor. Mam jeden sprawdzony "babciny" sposób : obserwuj akacje ;) Loty połyśnicy i składanie jajeczek schodzi się z terminem kwitnięcia akacji. Możesz ewentualnie prysnąć ze dwa razy Karate i będzie spokój. Ale tak jak pisze Slaw, trzeba konkretnie wiedzieć co to za robal. Spróbuj jeszcze ewentualnie wysiać marchew w innym miejscu niż tegoroczną i NIE W PIERWSZYM ROKU PO OBORNIKU! To też częsty problem :)

Papuziara
PostNapisane: 23 lut 2017, o 15:47 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

1 szt.
reddeath napisał(a):
Spróbuj jeszcze ewentualnie wysiać marchew w innym miejscu niż tegoroczną i NIE W PIERWSZYM ROKU PO OBORNIKU! To też częsty problem :)

Mam te robaki co roku, ale dotąd to ignorowałam. Wydłubuję czarne elementy marchewki i wcinam sobie normalnie. Teraz czytam o włókninie i płodozmianie, na który już nie mam miejsca, bo co roku sadzę w innym miejscu, ale nie mam tyle ogródka, by nie powtórzyć miejsca przed upływem 4 lat :(

Dlaczego nie sadzić po oborniku? Wszystko przekopałam tej jesieni obornikiem końskim... Co takiego złego w oborniku?

sofijapz
PostNapisane: 23 lut 2017, o 16:15 
100p
100p

0 szt.
Na połyśnicę marchwiankę skutecznym sposobem jest opryskiwanie marchwi i też pietruszki gnojówką z łusek cebuli.

Przepis na gnojówkę:
500 g świeżych lub 200 g suszonych łusek cebuli albo te same ilości czosnku ( lub razem cebuli i czosnku) nastawić w 10 l wody do sfermentowania na 1-2 tygodnie
Należy stosować bez rozcieńczenia. Opryskiwać rośliny od maja do sierpnia co 2-3 tygodnie.

Papuziara
 Tytuł: Re: Robaki w marchwi
PostNapisane: 23 lut 2017, o 20:40 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

1 szt.
500g łusek z cebuli leciutkich, jak piórko.. Chyba już zacznę zbierać ;0

sofijapz
 Tytuł: Re: Robaki w marchwi
PostNapisane: 24 lut 2017, o 10:20 
100p
100p

0 szt.
Suszonych łusek cebuli dajemy 200g, a świeżych 500g. A ze zbieraniem łusek już teraz to dobry pomysł, ja tak właśnie robię. Zbieram przez zimę, tak żeby mieć zapas już w kwietniu, bo przecież gnojówka musi mieć te 2 tygodnie na przefermentowanie, żeby w maju była już gotowa do użycia ;:108 .

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości