Francja znana i nieznana - EDU

Humor, psychologia, podróże, pokrewne.
Awatar użytkownika
fela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1565
Od: 23 lut 2009, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Fr

Re: Francja znana i nieznana - EDU

Post »

Krzysztofie, Josselin na Twoich zdjeciach jest piekniejsze. Pamietam, ze w czerwonym domu byla wystawa pelna porcelanowych lalek, calkiem nowych. Wyglada na to, ze nadal sie je produkuje. Moze wlasnie w Josselin, skoro jest tam tez Muzeum Lalek? No, ale to nie sa interesujace tematy dla chlopakow :wink: . A co do drugiego pytania, to amatorow zimnych kapieli tu nie brak, choc temp. wody ma teraz tylko 14°.
Bretonczycy plywaja na deskach serfingowych nawet zima, oczywiscie w piankach. Nie jestem pewna czy ?pianka? to wlasciwa nazwa, dla mnie to po prostu kombinezon. W kazdym razie, w tych ?piankach? podobni sa do waleni, z ta roznica, ze ich skora jest niejednokrotnie zdobiona. Poza tym u waleni konczyny zredukowane sa do pletwy, a oni maja dwie nogi. Jeszcze maja, bo jestem przekonana, ze przejda podobna ewolucje jak walenie, poniewaz plywanie na desce, wydaje sie byc ich jedyna funkcja zyciowa. Pora roku, ani temperatura nie maja znaczenia, najchetniej zyliby w oceanie.
Najwieksze ich stada mozna spotkac na wybrzezu Pays Basque, zwlaszcza w lutym, gdy fale osiagaja 15-20 metrow wysokosci. Czasami zabezpieczaja sie torbami wypelnionymi powietrzem, aby- latwiej wzniesc sie nad powierzchnie oceanu i aby nie dac sie presji opadajacych ton fali. Niemniej grozne fale, choc nie tak wysokie, sa na Pointe de la Torche w Bretanii.

Gosiu, wiem, ze bylas w Pays Basque. Moze masz jakies zdjecia?

Obrazek

Obrazek
Ogródek Feli
A tu wątek Wisienki i nasze klimaty "Francja znana i nieznana"
Awatar użytkownika
gosia22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1263
Od: 31 sty 2009, o 09:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Francja/ Bretania

Re: Francja znana i nieznana - EDU

Post »

Prawdziwi Bretończycy wody zimnej się nie boja hihi. W kombinezonach czy tez bez, od razu poznać kto turysta a kto nie hihi.

OH Fela Pays Basque, moja miłość ;:167 . Jak ja tam chciała mieszkać ;:173 . Miedzy górami a morzem , piękne domy, krajobrazy, sympatyczni ludzie, z akcentem i ich językiem. I co za kuchnia ! Jak oni dobrze jedzą. Genialny region.
Nie mam zdjec cyfrowych, musiałabym poszukać czy coś nadaje się do zeskanowania.

A moze MaKi byl w Pays Basque ?
Awatar użytkownika
MaKi
50p
50p
Posty: 72
Od: 16 kwie 2013, o 01:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/Zamojszczyzna

Re: Francja znana i nieznana - EDU

Post »

Wracam w północne rejony Francji przede mną winnice Szampanii, Pikardia z departamentem Somme gdzie rozgrywały się najkrwawsze bitwy I wojny światowej , następnie Paryż i jeśli zdołam odnaleźć zdjęcia to Normandia ze swoją piękną stolicą Rouen
Pozdrawiamy Mirka i Krzysiek

Ogród pod sosnami-zapraszam
Awatar użytkownika
MaKi
50p
50p
Posty: 72
Od: 16 kwie 2013, o 01:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/Zamojszczyzna

Re: Francja znana i nieznana - EDU

Post »

Paryż, Saint - Denis , Stade de France
Narodowy stadion Francji o oficjalnej pojemności 81 338 miejsc siedzących, na którym od 1998 swoje najważniejsze mecze rozgrywają pierwsze reprezentacje Francji w piłce nożnej i rugby. ;:114

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiamy Mirka i Krzysiek

Ogród pod sosnami-zapraszam
Awatar użytkownika
MaKi
50p
50p
Posty: 72
Od: 16 kwie 2013, o 01:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/Zamojszczyzna

Re: Francja znana i nieznana - EDU

Post »

Le Hamel , Pikardia, departament Somme , tutaj w okresie od 24 czerwca do 18 listopada 1916 roku rozegrała się największa i najkrwawsza bitwa I wojny światowej , która pochoneła ponad milion ofiar stron walczących czyli niemców , francuzów, brytyjczyków i australijczyków. W ciągu tylko ośmiu dni brytyjczycy wystrzelili w stronę pozycji niemieckich 1,5 miliona pocisków. W bitwie nad Sommą poraz pierwszy w historii zostały użyte czołgi.
W okolicach Le Hamel został zestrzelony Manfred von Richthofen - as lotnictwa myśliwskiego I w.ś. zwany Czerwonym Baronem. Po jego śmierci dowodzony przez Richthofena pułk objął skądinąd nam znany Hermann Göring. Warto dodać , że podczas działań wojennych zabronione było niszczenie obiektów własności publicznej i prywatnej. Pola bitew kryją do dziś pamiątki tamtych dni.

The Australian Corps Memorial Park Le Hamel
Obrazek

Zachowane okopy
Obrazek

Cmentarz żołnierzy australijskich i widok na pole bitwy z wieży mauzoleum
Obrazek

Obrazek

Żołnierz brytyjski
Obrazek

Znalezione militaria
Obrazek
Hełm brytyjski

Obrazek
Pocisk armatni o dł. ok 60 cm i średnicy ok 15 cm

Karabin i hełmy ( niemiecki i angielski ) znalezione , francuski podarowany przez mieszkańca Le Hamel
Obrazek
Pozdrawiamy Mirka i Krzysiek

Ogród pod sosnami-zapraszam
Awatar użytkownika
MaKi
50p
50p
Posty: 72
Od: 16 kwie 2013, o 01:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/Zamojszczyzna

Re: Francja znana i nieznana - EDU

Post »

Katedra Najświętszej Marii Panny w Strasburgu (Cathédrale Notre-Dame, z niemieckiego Liebfrauenmünster) ?
Katedrę wzniesiono w latach 1176-1439 z czerwonego piaskowca. W latach 1625-1874 ze swą mierzącą 142 m północną wieżą katedra była najwyższym budynkiem świata.
Wzniesiona w pobliżu granicy Niemiec i Francji, łączy w sobie elementy wpływu obu tych kultur. Charakterystyczna fasada ze strzelistą wieżą do dziś pozostaje symbolem Alzacji. Mi osobiście najbardziej przypadła do gustu ze wszystkich , które widziałem we Francji
Obrazek

Katedra w Amiens ( Cathédrale Notre-Dame de Amiens) ? gotycka katedra pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, w Amiens (Pikardia)
Jest jedną z najwspanialszych budowli francuskiego gotyku. Została wzniesiona w latach 1220-1270. Budowla trójnawowa , cechuje ją bogactwo zdobień , zwłaszacz uwagę przykuwa galeria 22 posągów królów. W sezonie turystycznym katedra jest obiektem spektakli iluminacyjnych. Polecam , warto zobaczyć.
Obrazek

Katedra Notre-Dame w Reims ( Cathédrale Notre-Dame de Reims) ? gotycka katedra pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny w Reims. Jest uznawana za najbardziej harmonijną i klasyczną w proporcjach we Francji, często nazywana "Katedrą Aniołów" z powodu bogatej dekoracji rzeźbiarskiej.
Została zbudowana w latach 1211-1300 na miejscu poprzedniej świątyni z 401 roku.
Całe jej wnętrze mierzy 141 m długości, a wysokość nawy głównej osiąga 38 m. W czasie rewolucji francuskiej zniszczono lektorium i witraże, ale bryła budynku ocalała. Do roku 1996 usuwano zniszczenia z czasów I wojny światowej.
Katedra była miejscem koronacji prawie wszystkich królów Francji.
Obrazek

Notre-Dame de Paris ? gotycka katedra w Paryżu. Jedna z najbardziej znanych katedr na świecie, między innymi dzięki powieści Dzwonnik z Notre Dame francuskiego pisarza Victora Hugo. Jej budowa trwała ponad 180 lat (1163-1345).
Obrazek
Pozdrawiamy Mirka i Krzysiek

Ogród pod sosnami-zapraszam
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Francja znana i nieznana - EDU

Post »

Katedry piekne.Osobiście zwiedziłam kilka.Wszystkie bardzo podobne do siebie :D :D
Awatar użytkownika
MaKi
50p
50p
Posty: 72
Od: 16 kwie 2013, o 01:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/Zamojszczyzna

Re: Francja znana i nieznana - EDU

Post »

Pestka , o tak , bardzo są podobne do siebie i prawie wszystkie są pod wezwaniem Notre Dame. Nieliczne wyjątki to np. katedra pod wezwaniem Piotra i Pawła w Nantes

Obrazek
Pozdrawiamy Mirka i Krzysiek

Ogród pod sosnami-zapraszam
Awatar użytkownika
gosia22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1263
Od: 31 sty 2009, o 09:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Francja/ Bretania

Re: Francja znana i nieznana - EDU

Post »

Rzeczywiście bardzo sa do siebie podobne. A Chartres byles ? Bo tam tez jest piękna katedra.
Awatar użytkownika
MaKi
50p
50p
Posty: 72
Od: 16 kwie 2013, o 01:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/Zamojszczyzna

Re: Francja znana i nieznana - EDU

Post »

Gosia , tak kiedyś przejezdem byłem w Chartres i własnie jedyne co tam zwiedziłem to katedrę
( też Notre Dame) z jej pięknymi witrażami i labiryntem. Chciałem pokazać zdjęcia tej katedry i równie pięknej katedry w Rouen ale gdzieś szlag trafił płytę na krórej były zapisane. ;:222
Pozdrawiamy Mirka i Krzysiek

Ogród pod sosnami-zapraszam
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Francja znana i nieznana - EDU

Post »

:heja Byłam w katedrze w NANTES.Małe kościółki też są piękne,ale często pozmykane.Zupełnie inne niż nasze kościoły;w surowym,skromnym klimacie.Co roku odprawiana jest msza dla nas(zbieraczy jabłek).Udało nam się być na mszy chrzcielnej :heja .Bardzo mi się podobał taki chrzest na luzie,bez szatek,świec...Tylko dzieci i rodzice.Bardzo kameralnie , z taką silną wiarą i świadomością....
Awatar użytkownika
MaKi
50p
50p
Posty: 72
Od: 16 kwie 2013, o 01:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/Zamojszczyzna

Re: Francja znana i nieznana - EDU

Post »

14 lipca 1789 r. w Paryżu miały miejsce zamieszki które dały początek Rewolucji Francuskiej. W tym dniu lud paryski przeprowadził atak na Bastylię - zamek obronny pełniący funkcję więzienia. Bastylię zdobyto a dzień 14 lipca obchodzony jest we Francji jako święto narodowe.

Obrazek
Most Zgody (Pont de la Concorde) - wybudowany z kamieni pochodzących z rozbiórki Bastylii

Obrazek
Plac gdzie stała Bastylia , dziś Place de la Bastille
Pozdrawiamy Mirka i Krzysiek

Ogród pod sosnami-zapraszam
Awatar użytkownika
MaKi
50p
50p
Posty: 72
Od: 16 kwie 2013, o 01:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/Zamojszczyzna

Re: Francja znana i nieznana - EDU

Post »

W końcu trafiłem w Alpy. Mieszkam w hotelu w miejscowości Flaine ( wys. 1800 m n.p.m. ). W koło mnóstwo wyciągów narciarskich , kolejek górskich , tras zjazdowych , ogromnych hoteli , małych hotelików - których własciciele przygotowują je do sezonu zimowego.
Z okna mojego pokoju roztacza się widok na masyw Grandes Platieres o wysokości 2800 m za którym ( jak mnie zapewniono ) prezentuje się w całej swojej okazałości Mont Blanc (4900 m )
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiamy Mirka i Krzysiek

Ogród pod sosnami-zapraszam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Strefa kreatywnego RELAKSU - Zagadki, humor, podróże, psychologia”