Ścieżka w ogrodzie, w warzywniku - budowa,utrzymanie itp

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
kamyszka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 25 sie 2007, o 22:04
Lokalizacja: Górny Śląsk

Ścieżka przy skalniaku

Post »

Witam,

Chciałam prosić Was o poradę w kwestii wykonania ścieżki przy skalniaku. Nie znam się na takich sprawach i (tak jak z ogrodem, roślinami) - cały czas się uczę.

Przy moim skalniaku brakuje ścieżki - nie chcę aby rosły tam chwasty i od 3 lat co sezon je wyrywam. Mam już dość dlatego w tym sezonie chcę coś z tym zrobić. Nie mam sporych funduszy, więc ścieżka (czy też obrzeże) wykonane z kostki brukowej odpada.

Obrazek

Myślałam o wyłożeniu tej przestrzeni płytami z piaskowca (bo szczerze mówiąc to najbardziej mi się podoba), ale naczytałam się na tym forum, a także na innych stronach o tym, że płyty te nasiąkają wodą i z czasem zielenieją (czego bym nie chciała).
Wydaje mi się, że jednym z tańszych rozwiązań jest wysypanie "ścieżki" z grysu (poza tym - jeśli później najdzie mnie ochota na dołożenie tam jakiś płyt kamiennych to zawsze będę mogła to zrobić).

I tutaj moje pytanie. Czy mogę wysypać grys bezpośrednio na ziemię? (bez używania tłucznia tj. utwardzania ścieżki)?

Widziałam fajną ścieżkę na zdjęciu - ścieżka zrobiona przez "reniulka" http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... a&start=56 Chciałabym zrobić coś podobnego, ale nie wiem jak.

A może ten piaskowiec zaimpregnować i położyć na ziemi a "luki" wysypać grysem...

Proszę o podpowiedź.
Awatar użytkownika
Galadriela
500p
500p
Posty: 926
Od: 22 wrz 2009, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kotlina Warszawska

Re: Ścieżka przy skalniaku

Post »

W handlu są dostępne specjalne impregnaty które zapobiegają nasiąkaniu kamienia wodą i tym samym pojawieniu się mchu i glonów.
Jeżeli ścieżka ma służyć tylko do chodzenia po niej (bez dużych nacisków), to nie trzeba nic pod nią wysypywać, żeby wyłożyć żwir, tylko warstwa żwiru powinna mieć co najmniej 5-8 cm grubości, bo dolna część i tak wbije się trochę w ziemie w czasie użytkowania.
Pozdrawiam Anna Galadriela
Lilie Galadrieli
kamyszka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 25 sie 2007, o 22:04
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Ścieżka przy skalniaku

Post »

Sprawdzam impregnaty i nadal zastanawiam się co zrobię. Na innym forum otrzymałam sporo porad i różnych pomysłów. Teraz głowa pełna :) Muszę się zastanowić.
Ale skłaniam się przez cały czasu ku kamieniom, bo to one najbardziej podobały mi się od samego początku. Dzisiaj jadąc do pracy zauważyłam, że w sąsiedztwie ktoś zaczął sprzedawać takie kamienie więc zainteresuję się tym tematem.
Awatar użytkownika
Pacynka
500p
500p
Posty: 892
Od: 16 lis 2012, o 19:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i świętokrzyskie
Kontakt:

Re: żwirowe ścieżki

Post »

Pewnie Menie informacja się już nie przyda, ale może komuś innemu ...
Musimy wiedzieć ile m2 mamy ścieżki czy też innej nawierzchni utwardzonej (czyli długość x szer). Mając powierzchnię, mnożymy ją razy grubość żwiru na włókninie, powiedzmy 20cm.
Np. 60m2x0,2m daje nam 12m3. Przyjmijmy, że 1m3 to około 2t żwiru, więc potrzebne nam 24t żwiru.
:]
PannaD
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 8 gru 2009, o 09:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ścieżka przy skalniaku

Post »

mnie się podoba ścieżka z luźno ułożonych płyt. zastanawiam sie nad położeniem czegoś takiego http://forum.muratordom.pl/showthread.p ... r%C3%B3dku co do impregnatów to szukając płyt do ogrodu trafiłam na to http://www.bruk-bet.pl/produkt/Impregna ... nowych/288
Awatar użytkownika
pawelp29
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 7 cze 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ścieżka przy skalniaku

Post »

Nie polecam obudowania ścieżki drewnianymi palikami, po pół roku gniją więc nie ma to sensu, lepiej betonowy płotek
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą...
MoniaG22
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 24 sie 2009, o 08:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice warszawy

Re: Ścieżka przy skalniaku

Post »

Mnie szalenie podobają się betonowe plastry w kształcie pnia drzewa np.dębowe, lub beton stemplowany. Mam w planach właśnie coś takiego, ale ponieważ nie mam jeszcze doświadczenia w tym temacie to nie umiem wypowiedzieć się co do funkcjonalności w/w.
Awatar użytkownika
zuzanna2418
1000p
1000p
Posty: 1525
Od: 15 maja 2013, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa ale i trochę lubelskie

Re: Ścieżka przy skalniaku

Post »

U mnie wszystkie ścieżki wyglądają tak: agrowłóknina i żwir. Na to koncepcja autorska z wykorzystaniem sosnowych paneli z z rozebranego tarasu :)
Obrazek
Zuzanna Ten, kto się śmieje, ten ma nadzieję :) Nie porzucaj, nie rozmnażaj - sterylizuj
moje wątki miastowe i wiejskie
Awatar użytkownika
marko7
50p
50p
Posty: 78
Od: 1 mar 2010, o 23:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie_ północ

Re: żwirowe ścieżki

Post »

Witajcie,.. planuję właśnie ścieżkę w nowym miejscu o długości ok 20 metrów,. i szerokości tylko 40 cm,.. jest bardzo potrzebna i....
z doświadczenia postanowiłem uzyć żwiru ( może także piasku ) ,,. a na górze zastosuję płytki chodnikowe 35*35 cm. Juz kilka takich płytek kupiłem,.. ok 6 zł sztuka,.. , a na obrzeża planuje te zielone plastikowe z Castoramy,..
Może ścieżka nie będzie miała szczególnie romantycznego wyglądu ale na pewno chwasty płytek nie przerosną nawet przez 20 lat,. :-) ,.. Ciekaw jestem waszych opinii na ten pomysł,.
Awatar użytkownika
MENA515
500p
500p
Posty: 558
Od: 9 mar 2010, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Skierniewice

Re: żwirowe ścieżki

Post »

Ja zaczęłam się zastanawiać nad drewnem...Mam takie dębowe końcówki bali, może by to położyć...w miarę blisko, i najwyżej kosić trawę podkaszarką....

Marko, te płyty bardzo tanie masz... :shock: Wiesz, ścieżkę taką zawsze możesz odremontować za jakiś czas. A jeśli będzie utwardzona, to już będzie o krok łatwiej zmienić tylko nawierzchnię ;)
Awatar użytkownika
marko7
50p
50p
Posty: 78
Od: 1 mar 2010, o 23:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie_ północ

Re: żwirowe ścieżki

Post »

Wiesz Mena,.. inaczej sprawa wygląda jak się na działce mieszka,.. ja na mojej jeszcze na razie nie,..bo często bywam za granicą,.. ale przewiduję, że może to nastąpić za kilka lat,..
w międzyczasie jednak super jest pojechać na swoją działkę,.. widzieć jak iglaki rosną,.. coś poprzycinać,. coś upiększyć,.mam tam altanę narzędziową,..
no i wtedy warto chodzić po ścieżkach a nie po gęstej trawie,.. tym bardziej, że z czasem na koszenie różnie bywa,.. ;-)
...
pod moją ścieżką planuję także położenie tej folii ogrodniczej przepuszczalnej ( chwasty nie będą się tak łatwo wkradać),.. i dopiero na to żwir i piasek,.. i równo układanie płytek,...
ścieżka będzie trwała ,.. a poza tym nietrudna po poszerzenia gdyby trzeba było,... lub nawet przeniesienia w inne miejsce,.( ale to tylko teoretycznie,.... bo to miejsce ustalone doświadczeniem)
,... planuję także zakątek na ognisko lub grilla,.a raczej Pieczonki ,.. kilka metrów kwadratowych,.. otoczonych fajnymi kolorowymi iglakami,..
"duch miejsca" już teraz przyciąga do mnie fajnych znajomych,..
a co będzie potem jak "rajski ogród" powstanie? ;-)
w ogóle to SUPER jest cos zaplanować,.. narysować w wyobraźni,.. czasem na papierze,.. a potem przenieść to do rzeczywistości materialnej,.. :-)
Twoje dębowe końcówki bali mogą mieć świetny wygląd dekoracyjny,...
tylko:,.. trzeba się zastanowić nad ich zaimpregnowaniem,... no i b dokładnym ułożeniem,.. co by się piesi potem nie potykali na nich,...
może żwir od spodu też by się przydał żeby nie gniły za szybko,..
Awatar użytkownika
MENA515
500p
500p
Posty: 558
Od: 9 mar 2010, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Skierniewice

Re: żwirowe ścieżki

Post »

Rzeczywiście sprawa koszenia to kłopot ;). Niby jesteśmy tu co dzień , ale ogród, podwórko, trawniki to taki kawał ziemi, że zanim się ostatnią część wykosi, pierwsza już zarasta :). A do tego warzywa...Co roku siejemy tyle, by starczyło do końca kwietnia, więc i przy tym pracy nie mało.
Porozmawiałam z mężem i chyba jednak będzie kamień polny. Najgorsze jest jednak to, że w niektórych miejscach przy przyszłej ścieżce już są rośliny i cokolwiek robiąc trzeba będzie uważać. Zastanawiam się też czy to gotowe obrzeże z tworzywa z marketu będzie odpowiednie, bo też takie w planie mam.
Awatar użytkownika
rozmalinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1520
Od: 7 sty 2013, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Ściezki z trawy

Post »

Witam w nowym wątku. Zakładam warzywniki wymarzyłam sobie ścieżki z trawy w rolce. Jest taka idealna - 250 X 40 cm.Co myślicie o takiej "nawierzchni"
Pozdrawiam. Ania
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”