Rącznik pospolity - jak uprawiać?

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Przemek1610
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 14 lip 2008, o 20:44
Lokalizacja: Sdz

Post »

Największą zaletą rącznika to jego liście, kwiaty jeżeli to można nazwać kwiatami to tak są przeważnie żółte b małe ok 0,5 cm nie pachnące zbudowane przeważnie z samych pręcików bez płatków schowane pomiędzy liście, nasiona zawiązują się co ciekawe nad kwiatami i są w kolczastych łupinach podobnie jak u kasztana ale ich jest po 4 w jednym
Ogrodnictwo to najpiękniejszy zawód- zawsze się odwdzięcza
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3032
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

A to mój rącznik mam 10 rosłin 9 czerwonych i jeden zielony.




Obrazek
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
Awatar użytkownika
Gabi_43
50p
50p
Posty: 66
Od: 3 maja 2007, o 18:24
Lokalizacja: Konin

Rącznik

Post »

Nasiona rącznika są w smaku podobne do dyni -
Trzeba uważać , gdyż rącznik jest bazą do syntetyzowania oleju rycynowego -
można mieć po nim niezłą " biegaczkę" są po prostu TRUJĄCE !
Awatar użytkownika
deissy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1772
Od: 22 sie 2008, o 17:28
Lokalizacja: Nowa Brzeżnica/Dworszowice

Post »

mam pytanko kiedy zbiera sie nasiona racznika i jak poznac ze juz? a po zebraniu suszyc? i gdzie przechowywac :( :) wiem bomba pytan ale jestem taaaka zielona w tych sprawach ze az wstyd sie przyznac :roll: :roll: :roll:
Awatar użytkownika
Beata T
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2386
Od: 18 sie 2007, o 18:40
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

Zbieramy jak same będą wystawać z suchych osłonek (nasionka muszą być brązowe) najlepiej wtedy gdy nie pada (październik ) dodatkowo zostawić je np. 2-3 dni na parapecie dla wyschnięcia a potem do torebki :lol:
Jurek_Zajac

Re:

Post »

Przemek1610 pisze:... mam ich 9 odmian o różnych liściach

Poszukuję innych odmian rącznika np. ?zanzibariensis? ?gibsonii?, ?impala?, ?dehradun?, ?carmencita?, ?sanguineus?. Jakie posiadasz?
x-d-a
---
Posty: 7092
Od: 3 sty 2009, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rącznik

Post »

Hoduję rącznika drugi rok, ale nie wiedziałam, że jest tyle odmian...Na torebce z nasionami było napisane "rącznik czerwonolistny". To ulubiona roślina mojego M. i w ogóle zauważyłam, że zachwycają się nią bardziej panowie.
Teraz jest już wielka i piękna; szkoda, że jej koniec już niedaleki:
Obrazek Obrazek
Jurek_Zajac

Re: Rącznik

Post »

Może to jest Sanguineus? masz już jakieś nasionka? ile z jednej roślinki jest 20-40?
x-d-a
---
Posty: 7092
Od: 3 sty 2009, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rącznik

Post »

W zeszły roku miałam mnóstwo nasionek - nie liczyłam, ale myślę, że co najmniej 20 z jednej rośliny.
W tym jesień jak na razie jest zimna i wilgotna i jeszcze nasiona nie są dojrzałe...
Jurek_Zajac

Re: Rącznik

Post »

Skoro nasiona niedojrzałe to zastanawia mnie czym handlują po sklepach?, ile mają lat te nasiona?, jak szybko tracą na jakości?. Powątpiewam aby były to tegoroczne. Później się okazuj, że na 10 posadzonych nasion 7 to szmelc.
Awatar użytkownika
Agrokasia
200p
200p
Posty: 497
Od: 14 kwie 2010, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rącznik

Post »

Piękne są Wasze rączniki. Taki gigant pewnie wysysa wszystkie składniki pokarmowe z gleby. Czym najlepiej nawozić?
Czy lubi mieć sąsiadów?
Awatar użytkownika
Justka
500p
500p
Posty: 822
Od: 26 lip 2010, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Swiętokrzyskie

Re: Rącznik

Post »

I ja jestem zainteresowana wszelkimi informacjami. ;:180
Dostalam jako gratis do zakupów i nie mam pojęcia co i jak? :D
Każdy ma taki świat, jaki widzą jego oczy.
Jose Saramago
Awatar użytkownika
Tulipan998
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4607
Od: 31 paź 2008, o 09:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie - Sokołów Małopolski ok. 25 km. od Rzeszowa , Strefa klimatyczna 6a
Kontakt:

Re: Rącznik

Post »

Swego czasu mój wujek na wsi miał dużo pięknych rączników , jednak z roku na rok wysiewane nasiona zaczęły coraz gożej wschodzić aż wkońcu pewnego roku nie wzeszły wcale i od tej pory nie ma ich wcale :roll: . Tylko , że on nie próbował z wysiewem w domu w doniczkach i nigdy nie chciało mu się w to bawić a siał prosto do gruntu .

Kasiu - na pewno takie giganty potrzebują sporo pożywienia więc najlepszy będzie nawóz z dużą zawartością azotu ;:108 .

Justko - Nasiona najlepiej wysiewać w marcu i kwietniu, wówczas szybciej uzyskamy spore roślinki :wink: . Najlepiej wysiewać od razu pojedynczo do doniczek, uprzednio mocząc nasiona. Trzymamy w miejscu ciepłym i podlewamy w miarę potrzeby, nie za dużo, bo mogą zgnić.
Wyczytałem , że są bardzo wrażliwe na mrozy, więc, należy na miejsce stałe wysadzać w momencie całkowitej pewności, że już nie będzie przymrozków czyli najlepiej po "zimnej Zośce" czy "zimnych ogrodnikach " po 15 maja .
|| Mój spis linków || Zagłosuj na nasze forum || Pozdrawiam , Artur ||
|| Prawdziwe piękno jest odblaskiem duszy. ~ Michel Quoist ||
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”