Żagwin ogrodowy Aubrieta cultorum

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Yoannak
500p
500p
Posty: 607
Od: 2 kwie 2011, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: prawie Wrocław

Re: Żagwin ogrodowy Aubrieta cultorum

Post »

Czy żagwiny sprzedawane w sklepach ogrodniczych, z dobrze przekorzenione mogę już spokojnie sadzić na działce, czy powinnam jeszcze poczekać?
Joasia
Awatar użytkownika
Mugatka
50p
50p
Posty: 50
Od: 1 maja 2013, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie
Kontakt:

Re: Żagwin ogrodowy Aubrieta cultorum

Post »

Witam, jestem tu nowa :) i nie tylko tu... ogród to również dla mnie nowość ....
Skusiłam się na położenie włókniny, po roku już raczej wiem że będę się jej sukcesywnie pozbywać ale... pytanie na chwilę obecną ...
W zeszłym roku posadziłam przed lawendą kilka żagwinów ... pięknie się przyjęły i pięknie kwitną .... rosną niestety na włókninie ... i tak sobie pomyślałam czy to nie utrudni im rozrastania się ? czy korzeń żagwina jest jeden czy jak te kępki się rozrastają to korzenią się dalej... jak barwinek ? ... nie umiem tego fachowo nazwać :(
mój żagwin późną jesienią ... wiosenne fotki jeszcze nie zrobione... :)
Obrazek
Obrazek
"To nie sztuka wybudować nowy dom... sztuka sprawić by miał w sobie duszę..."
Mugatkowe TWORY
Mugatkowe początki
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8003
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Żagwin ogrodowy Aubrieta cultorum

Post »

Bryła korzeniowa sie powieksza, ale niezbyt silnie, raczej wydłużają się pędy, przez co kępa wydaje się powiększać, albo zwisa.Jednak z czasem środek łysieje.Trzeba po kwitnieniu przycinać roslinę, a starsze odmładzać przez podział lub nasiona.Wszelkie włókniny nie są dobre, bo mogą przyczynić się do gnicia podstawy pędów, tym bardziej w połączeniu z kamieniem ( na cieższych glebach niedopuszczalne) i zmierania całych roślin.Żagwin lubi przepuszczlne i przewiewne gleby.
Po co ta włóknina w ogrodzie skalnym :roll:
Awatar użytkownika
Mugatka
50p
50p
Posty: 50
Od: 1 maja 2013, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie
Kontakt:

Re: Żagwin ogrodowy Aubrieta cultorum

Post »

selli7 dziękuje za wyjaśnienia ...
pytasz po co ta włóknina .... po roku czytania forum już wiem że jej tam być nie powinno...
z czasem usunę tą włókninę .... ale jak na razie wszystko pięknie przezimowało i rośliny są okazałe a pielenia jednak mniej ... staram się wycinać spore otwory pod roślinę i chyba dzięki temu nie jest tak źle ....
ale nie od razu Rzym zbudowano :) nauczę się i ja ... co kiedy z kim i dlaczego :)
Z drugiej strony mam dookoła łąkę i nawet na tej włókninie jest co pielić a czasu ... wiadomo... brak ....
źle przygotowana rabata na dzień dobry odbija mi się czkawką ...
to jest rabata na której jest przetacznik kłosowy, lawenda i żagwin ... i tylko ta rabata jest u mnie z kamieniem ....
dzięki za porady :) będe mocno czytać to forum, myślę że się sporo nauczę :)
"To nie sztuka wybudować nowy dom... sztuka sprawić by miał w sobie duszę..."
Mugatkowe TWORY
Mugatkowe początki
Iga33
100p
100p
Posty: 183
Od: 25 sty 2013, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żagwin ogrodowy Aubrieta cultorum

Post »

Mój pięknie kwitnie. Poduchy fioletowe... dlatego wysiałam je znowu... :heja
Awatar użytkownika
anym
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5322
Od: 4 kwie 2013, o 19:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Grudziadza

Re: Żagwin ogrodowy Aubrieta cultorum

Post »

Moje żagwiny chociaż jeszcze małe podusie kwitną nadal ;:138
Wierzę, że są kwiaty, które się rodzą z spojrzeń ludzkich oczu. Anka
Moje wątki, Aktualny
Awatar użytkownika
Magdallena
1000p
1000p
Posty: 2068
Od: 26 lis 2010, o 23:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żagwin ogrodowy Aubrieta cultorum

Post »

Moje siewki coraz większe ale nadal małe. Nie wiem, czy zdążą zakwitnąć jeszcze w tym roku....
Awatar użytkownika
Kasiaszym
50p
50p
Posty: 60
Od: 23 mar 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Żagwin ogrodowy Aubrieta cultorum

Post »

Maxx wspaniały, ja swój wsadziłam do gruntu jakieś 10 dni temu, wysiałam wcześniej do doniczki. Trzyma się twardo. Może zakwitnie w tym roku :roll: A jak nie to w przyszłym.
Mam jeszcze nasionka, czy mogę go jeszcze dosiać do gruntu, czy to już za późno?

Pozdrawiam
Kasia
maxx
100p
100p
Posty: 124
Od: 14 kwie 2011, o 22:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Północne Mazowsze

Re: Żagwin ogrodowy Aubrieta cultorum

Post »

Sianie w grunt jest dość ryzykowne bo żagwin wschodzi tylko kiedy nasiona leżą na wierzchu i mają dostęp do światła. Lepiej na jakąś doniczkopaletę, do szklarenki a w ostateczności nawet do płaskiej donicy na parapecie. Jeszcze jest czas na siew do końca maja ale szansa na zakwitnięcie siewek w tym roku jest mała. W fazie 2-3 liści właściwych trzeba przepikować żagwin do niedużych doniczek i tak musi postać aż się dobrze ukorzeni. Delikatnie nie uszkadzając bryły korzeniowej można sadzić nawet pod koniec października i od kwietnia.
Tyle wyczytałem własnych doświadczeń mam więcej z gęsiówkami niż żagwinem. Gęsiówki są znacznie łatwiejsze nie trzeba ich chłodzić (nasiona z własnych zbiorów) i są długodystansowe (długowieczne).


Kupiłem sadzonkę i nie dopilnowałem zawiązała bardzo dużo nasion, to ją wykończyło ale są jej "dzieci" "kremówki". Niestety taki kolor utrzymuje się krótko po zakwitnięciu potem bieleją.
Obrazek
Przepraszam za mały OT.
Awatar użytkownika
zeberka4
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6419
Od: 10 sty 2009, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Żagwin ogrodowy Aubrieta cultorum

Post »

Ja w zeszłym roku siałam w tym okresie i bez większego problemy wyszedł z ziemi i zakwitł na jesień.
lublinianka
200p
200p
Posty: 203
Od: 18 kwie 2013, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: tajemnica ;))

Re: Żagwin ogrodowy Aubrieta cultorum

Post »

Zapisuję się do grona fanów tej roślinki. Ostatnio wykorzystałam okazję i zakupiłam jedną kwitnącą już sadzonkę. Liczę, że ładnie rozrośnie się i ucieszy oko :)
Yoannak
500p
500p
Posty: 607
Od: 2 kwie 2011, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: prawie Wrocław

Re: Żagwin ogrodowy Aubrieta cultorum

Post »

Moje dwie kupione, a właściwie otrzymane sadzonki, troszkę mniej idą w kwiaty i mam nadzieję, że ładniej pod ziemią wyglądają. Zobaczymy jak będzie za jakiś miesiąc, czy powoli zaczną się rozrastać ;:173.
Joasia
Awatar użytkownika
Mugatka
50p
50p
Posty: 50
Od: 1 maja 2013, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie
Kontakt:

Re: Żagwin ogrodowy Aubrieta cultorum

Post »

Moje żagwiny pięknie kwitły ... to ich pierwszy kwitnący maj... (sadzonki były wsadzone jesienią)
Niestety teraz nie wyglądają ładnie ... jakby przysychały ? czy to normalne ? przycięłam im przekwitłe kwiatostany i marnie to wszystko wygląda :(
http://imageshack.us/a/img14/5089/img1934g.jpg
http://imageshack.us/a/img515/5760/img1933m.jpg

zamieniłem zdjęcia na linki - za duże były
/mateo/
"To nie sztuka wybudować nowy dom... sztuka sprawić by miał w sobie duszę..."
Mugatkowe TWORY
Mugatkowe początki
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”