Cibora,papirus(Cyperus) - wymagania,uprawa, pielęgnacja,problemy

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jagoda1
200p
200p
Posty: 299
Od: 9 mar 2012, o 23:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Moszczenica k/Strykowa

Re: Papirus

Post »

Proponuję donicę wstawić do miski z wodą.Niech ma cały czas bardzo mokro.A wiosną na dwór ,na słonko -oczywiście z donicą w wodzie.
Moje latem pływają po stawie na grubym styropianie.Wycinam w nim otwór na donicę,tak żeby stała cały czas w wodzie ale nie wyleciała do wody.Jesienią pod donicą jest wielka kępa korzeni,którą obcinam zabierając papirusa do domu.Na słońcu stare parasolki obumieraja,ale młode są grube i mocne. A na końcówce lata zawsze kwitną.
kawownik
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 6 mar 2012, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Papirus

Post »

kawownik pisze:Kilka dni temu wysiałem z nasion swojego papirusa. Nasionka nie przysypywałem ziemią. Doniczki stoją w podstawka z odrobiną wody, aby utrzymać stale wilgotność, do tego od góry mam wszystko szczelnie przykryte folią. Teraz moje pytanie: ile czasu może zająć kiełkowanie?? ;:224 Doniczki trzymam na słonecznym parapecie nad kaloryferem. Przez dużą część dnia pada na nie bezpośrednio słońce, jeżeli oczywiście jest. :lol:
No stoją w naczynku z wodą. Jak coś wykiełkuje to i do oczka będzie też, ale to na razie pieśń przyszłości... :lol:
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12234
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Papirus

Post »

Niestety nie pamiętam dokładnie ile mi przyszło czekać na moje papirusy, ale pamiętam, że wykiełkowały ? i to masowo ? dopiero wtedy, gdy straciłem już wszelką nadzieję. Tak więc uzbrój się w cierpliwość, bo to może trochę potrwać.

Pozdrawiam!
LOKI
kawownik
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 6 mar 2012, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Papirus

Post »

Jestem w szoku! Czyżby to już papirus kiełkował!!?? Wysiałem go dokładnie 8 dni temu!! Co myślicie,wydaje się,że tak!! :tan :tan
Obrazek

Obrazek
kawownik
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 6 mar 2012, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Papirus

Post »

Słuchajcie, mam małą sadzonkę papirusa. Nie jest duża, na wysokość może z ok. 20 cm. Doniczka stoi w osłonce której stale jest woda. Pomimo tego, że roślina jest mała, przez spód doniczki wyszły już korzenie, są dość długie. Nie wiem co zrobić, zostawić tak? Obciąć, przesadzić do większej. Wydaje mi się, że to spowodowane jest stałym "poszukiwanie" wody w osłonce, kilka razy zapomniałem dopełnić wodą na odpowiednią wysokość....
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Papirus

Post »

Zostawić.
To naturalne, że korzenie rosną i z czasem roślina robi się coraz większa.
Zielonym do góry!!!
Awatar użytkownika
kamea
100p
100p
Posty: 157
Od: 25 gru 2009, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wlkp

Re: Papirus

Post »

Przeczytałam właśnie cały wątek, zauważyłam, że młode papirusiki wsadzacie do różnych ziem, w tym do piasku włącznie :D
Ja planuję posadzić do ziemi do palm wymieszanej z piaskiem. Czy taka mieszanka będzie odpowiednia dla papirusa? ;:300
Awatar użytkownika
jagoda1
200p
200p
Posty: 299
Od: 9 mar 2012, o 23:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Moszczenica k/Strykowa

Re: Papirus

Post »

Ewelinko nie utopisz go na 100%.Ja swojego od wiosny do późnej jesieni trzymam po prostu wstawionego do oczka na działce.Ma słoneczko ,wody pod dostatkiem i bardzo to lubi.
Awatar użytkownika
lvlidnight
200p
200p
Posty: 205
Od: 28 paź 2008, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Papirus

Post »

Witam Serdecznie :D

Kiedyś hodowałam papirusa (począwszy od małej sadzonki), ale bez znaczących sukcesów. Przesuszyłam go skutecznie, trochę kot mu pomógł?ech. :oops:
Miesiąc temu na wakacjach zobaczyłam cudnie ?pierzastego? papirusa. Niestety nie wiem co to za gatunek. Miał ponad 3 metry wysokości i rósł na brzegu rozlewiska. Tak, tak tam z tyłu na zdjęciu są wierzchołki drzew.

Przywiozłam 4 baldaszki, ciachnęłam i wstawiłam do wody. Jeden zmarniał, trzy wypuściły korzonki i małe łodyżki. Czekałam. Pewnego dnia zauważyłam, że jedna łodyżka złamała się. Jak to możliwe? Teraz myślę, że zgniła. Później z następną sadzonką stało się to samo. Cały czas na obciętych baldachach pojawiał się?.no właśnie nie wiem, co to było ? taki ?glut? jak w zanieczyszczonych glonami sadzawkach, ale zielone toto nie było. Starałam się usuwać dziadostwo na bieżąco.
Stan na dziś: wszystkie gluciejące parasolki zredukowałam do minimum. Dwie pozbawione niestety łodyżek (mają same korzonki) stoją w wodzie. Marnie to wygląda. Jedna sadzonka z ocalałą łodyżką wsadzona do ziemi. Po lekturze tego wątku powędrowała na słoneczne okno. Niestety podczas wsadzania miała bardzo małe korzonki. Łodyżka na czubku lekko zasycha, choć donica stoi w wodzie. Za zimno jej było?

Co robić poradźcie ;:131
Pozdrawiam,
M
Obrazek
Obrazek Obrazek
K i n g a
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 17 maja 2012, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Papirus

Post »

Witam, mam papirusy od wielu lat. W ubiegłym roku po zimie nie wyglądały zbyt ładnie, jakoś przyschły, były wiotkie. Postanowiłam wynieść je na lato na taras. Postawiłam w miejscu, w którym słońce świeciło bezpośrednio na nie tylko przez kilka godzin, mocno podlewałam. Przez lato zmieniły się nie do poznania, zakwitły i kwitną nadal, a nawet pojawiła się nowa roślinka u góry na "starej" (na zdjęciu) Obrazek Obrazek
kawownik
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 6 mar 2012, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Papirus

Post »

piękne! Mam nadzieję, że moje w tym roku też trochę odbiją; niestety nie są tak ciemnozielone jak twoje. Właśnie je przesadziłem i wiążę z tym pewne nadzieje ;:204
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21846
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Papirus

Post »

lvlidnight pisze:Witam Serdecznie :D

Kiedyś hodowałam papirusa (począwszy od małej sadzonki), ale bez znaczących sukcesów...


Jak wygląda sprawa obecnie z Twoim 'papirusem'
Ja myślę,ż e to jakiś oczeret raczej ale z daleka nie d a się raczej zidentyfikować tego...przyjmijmy więc ,że to papirus.
Przyjął się?
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
lvlidnight
200p
200p
Posty: 205
Od: 28 paź 2008, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Papirus

Post »

Ech, do "przyjął się" to jeszcze mu daleko, ale żyje. Po posadzeniu do doniczki miał przygodę z ... no sama nie wiem z czym - biały nalot to był - może pleśń. ;:222 Podlałam delikatnym roztworem anty- Mało rośnie, trochę przybrał na wadze ;:138 , ale czubek ma zaschnięty. Zraszam i nie dopuszczam do przesuszenia podłoża, ale woda na podstawce nie stoi- nie chcę powrotu białego "cosia". Zobaczymy - trzymajcie kciuki.
Tambylec powiedział, że to papirus - rósł tak: Obrazek
Pozdrawiam,

lvlonika
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”