Bawełna - sianie, pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Camilla1313
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 3 lis 2012, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bawełna?Tak bawełna... (Gossypium herbaceum)

Post »

Witam:)
Widzę tu entuzjastów tej biednej roślinki więc błagam o pomoc:)
Na wiosnę zasadziłam dwa nasionka bawełny (po czym jednym opiekuje się ja drugim mój facet-ogrodnik;) Moje ziarenko szybciej wzrosło i raczej poszło na wysokość (teraz to ok 30 cm badyl bez praktycznie żadnych bocznych odrostów) i ma swoje ciężkie okresy- raz liści ma dużo i to wielkich żeby po paru tyg. pozbyć się praktycznie wszystkich. Ok dwóch miesięcy temu nawet zawiązały się dwa kwiaty ale i one po paru tygodniach.. po prostu odpadły. Kwiatek siedział sb grzecznie na parapecie (okno od południa) i był regularnie podlewany i spryskiwany wodą (ale bez przesady- nie był raczej przewodniony). Teraz w związku z moim wyjazdem na studia u mnie w pokoju mało osób się kręci (tylko wtedy gdy mama wchodziła podlewać), więc myślałam że chwilowe pogorszenie było związane z tym że u mnie w pokoju może być za mało CO2 i trochę za zimno więc przeniosłam go do kuchni. Jednak dziś odpadł ostatni liść... I zauważyłam że końcówki łodyżek zaczynają jakby usychać.... Nie wiem co mam robić, bo już myślałam że to może taki cykl życiowy ale bawełenka mojego lubego trzyma się i wygląda pięknie... A on zarzeka się że oprócz podlewania nie robił z nią nic.
Dodam że nawoziłam ją co ok miesiąc dwa.
Możliwe żeby to było związane brakiem czegoś lub nadmiarem, czy może to choroba?
Pozdrawiam:)
Misiaczka
500p
500p
Posty: 778
Od: 10 mar 2011, o 16:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Bawełna?Tak bawełna... (Gossypium herbaceum)

Post »

Może sprawdź czy nie ma szkodników , głównie pod spodem liścia. Za bardzo nie wiem w czym tkwi problem ;:185 bo u mojej wszystko jest ok. pomimo moich błędów :oops: może włączenie ogrzewania jej zaszkodziło?
Widziałam też filmik o bawełnie i same krzaczki wyglądały nieciekawie; badyle bez liści , może tak ma być ze po pewnym okresie liście opadają? Może ktoś inny coś podpowie :?:
Camilla1313
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 3 lis 2012, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bawełna?Tak bawełna... (Gossypium herbaceum)

Post »

Raczej to nie szkodnik- nie przypominam sb nic takiego... Ale teraz będzie trudno sprawdzić...bo niema ani jednego liścia...:(
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21827
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Bawełna?Tak bawełna... (Gossypium herbaceum)

Post »

Dziewczyny właśnie wynotowywałam istotne informacje o uprawie bawełny i znalazłam coś co mogło być przyczyną naszych drobnych niepowodzeń w jej uprawie .
Doczytałam bowiem,że jest bardzo wrażliwa na zimno.
Liście i inne części nadziemne ulegają uszkodzeniu, jak tylko temperatura spadnie do 10* C.
Przy temperaturze ok 2*C bawełna ginie.
Spryskiwanie jej też może miec zły wpływ na jej wzrost.

Skoro więc moja stała w ogrodzie jeszcze w październiku,nic więc dziwnego,że wygląda jak wygląda :roll:
i zakwitła tylko jednym kwiatkiem skoro miała kilka pąków.
Po prostu było jej za zimno i teraz stojąc na parapecie odchorowuje moje błędy.
Zgubiła niemal wszystkie liście,kwiatek zaschnął a rośliny wyglądają jak nieciekawe patyki z maciupkimi przyrostami.
Nie wiem czy wyjdzie z tego bo dzień coraz krótszy ,słońca niewiele a wiadomo,że to roślina uwielbiająca słońce i gorąco oraz raczej suche podłoże.
Nie spodziewam się owocnika,ani włókien ale mogłaby odżyć :(
Szukać muszę nasion na następny sezon ...
Misiaczko masz piękne kulki czy już pękły ? :wit
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Misiaczka
500p
500p
Posty: 778
Od: 10 mar 2011, o 16:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Bawełna?Tak bawełna... (Gossypium herbaceum)

Post »

Tak, już widać "watę", zielona łupinka całkowicie uschła wraz z kawałkiem pędu, na roślince wisi takie coś;
Obrazek

Obrazek

Obrazek
To na zdjęciach to jedyna kulka jakiej się doczekałam i chyba w wacie kryją się nasionka bo czuć coś twardego ;:108
p.s. a moja 4-letnia bratanica czeka aż wyjdzie z tego motylek :;230
Camilla1313
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 3 lis 2012, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bawełna?Tak bawełna... (Gossypium herbaceum)

Post »

To to ja już chyba wiem co załatwiło moją... Stała obok guzmanii która lubi zraszanie więc ją też czasami prysnęłam żeby się niedopieszczona nie czuła... I podejrzewam (co się wcześniej często zdarzało) że ktoś mógł na noc zostawił okno otwarte, co ją załatwiło... Chyba na amen... Macie jakiś pomysł czy i jak ją ratować? :(
A Twoja bawełenka Misiaczko jest cudna;p Będzie z niej piękny motyl :D
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21827
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Bawełna?Tak bawełna... (Gossypium herbaceum)

Post »

Ponieważ moje 'patyki' wykazują oznaki przyrostów,zdecydowałam się pokazać Wam jak wyglądają moje bawełny.
Kwiatu oczywiście nie usuwam bo myślałam,że ... że doczekam bawełny ale to płonne nadzieje.
Teraz czekam na zazielenienie się pędów a potem na kolejne kwiatki.
Myślę,że mam szansę :wink:

Obrazek

Camilla :wink: proponuję okno południowo - zachodnie - jak najwięcej słońca,ciepło i sucho...
Zwilżać ziemię sporadycznie i niewiele .
W każdym razie nie stwarzaj jej wilgotnego środowiska.
Bo to zgubne.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21827
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Bawełna?Tak bawełna... (Gossypium herbaceum)

Post »

Tak,uprawiana w naszych warunkach jako tarasowa.
W uprawach przemysłowych traktuje się ją jako jednoroczną.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
badyl221
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 6 sty 2013, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bawełna?Tak bawełna... (Gossypium herbaceum)

Post »

Wysiewy bawełny coraz bliżej to może podpowiem coś o wysiewie, nasiona wciskamy do ziemi ostrym końcem i będzie ok, niektórzy sieją odwrotnie i korzenie wychodzą ku górze, bawełna nie potrafi się obrócić :D :D :D :D
Awatar użytkownika
karminka
200p
200p
Posty: 222
Od: 18 sie 2012, o 14:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Bawełna?Tak bawełna... (Gossypium herbaceum)

Post »

Jutro wysieję moją bawełnę. Kupiłam nasiona po raz pierwszy i jestem ciekawa co będzie.
Pozdrawiam, Ania.
Awatar użytkownika
cytrusowy hubi
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 sty 2012, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Bawełna?Tak bawełna... (Gossypium herbaceum)

Post »

Badyl trochę głupio przyznać ale już wiem dlaczego z moich nasionek byly tylko 3 roślinki :oops: (które i tak zdechły po przeprowadzce :oops:
Awatar użytkownika
tajdzi
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 14 mar 2013, o 16:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bawełna?Tak bawełna... (Gossypium herbaceum)

Post »

Dostałam nasionka bawełny i zamierzam je wysiać. Czy za 2 tygodnie to będzie dobry moment?
I pytanie laika: co oznacza uszczknięcie roślinki? ;:131
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”