Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
  

Strefa czasowa: UTC + 1Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie  [ Posty: 216 ] 
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 16  
Autor Wiadomość
cantati
 Tytuł: Re: Akcja wymiany - opisy
PostNapisane: 2 lis 2012, o 23:10 
Offline
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Avatar użytkownika
Postów: 2125
Skąd: Świętokrzyskie

 więcej niż 1 szt.
1. Golden Jubilee ? odmiana wysoka, plenna i zdrowa, do końca sezonu pięknie owocowały, wyrywałam zdrowiutkie krzaki. Owoce ciemnożółte, bardzo smaczne, na pierwszych gronach lekko spłaszczone o wadze 200-300g (jak na 1 i 2 zdj.). Na wyższych gronach miał u mnie mniejsze owoce (100-150g) i kuliste, takie jak na trzecim zdjęciu.

Obrazek Obrazek Obrazek

2. Green Zebra ? odmiana wysoka, dość plenna, zdrowa. Owoce niewielkie, 100-150g i mniejsze, smaczne.

Obrazek

3. Pendulina Orange ? odmiana idealnie nadająca się do wiszących pojemników, pędy zwieszające, krzaczek dosłownie oblepiony drobnymi, owocami o średnicy ok. 2-3cm w kolorze pomarańczowym z charakterystycznym "dzióbkiem". Słodkie, bardzo smaczne, idealne do podjadania i do sałatek. Nie chorował.

Obrazek

4. Garden Peach ? odmiana wysoka, średnio plenna, owoce niewielkie, żółte, pokryte meszkiem jak u brzoskwini, smaczne. Krzaki zdrowe, owocowały do przymrozków.

Obrazek

5. Cherry Purple Pear ? odmiana samokończąca, bardzo plenna, grona ogromne, po kilkadziesiąt owoców w kształcie gruszki, 5-6cm długich i średnicy 3-4cm, czyli dość dużych jak na koktajlówkę, waga owocu ok. 60g. Smaczne, słodkie i bardzo "mięsiste". Nie miały żadnych oznak chorób, likwidowałam zdrowe krzaki w drugiej połowie października.

Obrazek

6. Tumbling Tom Yellow ? odmiana koktajlowa o zwieszających się pędach dł. max do 50cm, idealna do wiszących pojemników. Krzaczki oblepione żółtymi owocami o średnicy 2-3cm. Owoce smaczne, lekko kwaskowe. Nie chorował.

Obrazek

7. Tumbling Tom Red ? j.w., owoce czerwone.

Obrazek

8. Red Star ? odmiana wysokorosnąca w typie cherry, owoce czerwone, spłaszczone, często żebrowane, o średnicy 5-6 cm. Dość dużo galaretki i nasion w stosunku do miąższu, cienka skórka, bardzo smaczne. Nie chorował.

Obrazek

9. Cherolla (nasiona zebrane z odmiany F1) ? odmiana bardzo wysoka, w gruncie dorosła u mnie do 3 metrów, bardzo plenna, piękne, długie grona. Owoce smaczne, lekko tylko kwaskowe, skórka średniej grubości. Odmiana zdrowa, jeszcze w drugiej połowie października owocki dojrzewały, wyrywałam zdrowe krzaki.

Obrazek Obrazek Obrazek

10. Cherry Black Zebra ? odmiana koktajlowa, wysoka, plenna, owoce brązowo-rude w zielone paski, bardzo dekoracyjne, smaczne. Skórka gruba, krzaczki zdrowe.

Obrazek

11. ?Śliwka? NN ? wysoko rosnąca koktajlówka, bardzo podobna do Cherry Black Zebra, tylko owoce lekko wydłużone.

Obrazek Obrazek Obrazek

12. Violet Jasper ? odmiana koktajlowa, wysokorosnąca, owoce dość duże jak na koktajlówkę, średnicy 4-5 cm, bordowo-fioletowe w zielone paski, bardzo dekoracyjne i smaczne. Skórka dużo cieńsza niż u innych zeberek. Krzaczki bardzo zdrowe do końca sezonu.

Obrazek Obrazek Obrazek

13. Kumato ? odmiana wysokorosnąca, owoce niewielkie, ok. 150g. Bardzo smaczne, lekko dymne. Bardzo ładnie wiązał. Krzaki zdrowe.

Obrazek Obrazek Obrazek

14. Indigo Blue (P-20 Blue/OSD Blue) ? odmiana wysokorosnąca, duża koktajlówka, owoce wielkości piłeczki pingpongowej, może nieco większe. Plenna, grona kształtne, bardzo ładnie wiąże, średnio po ok. 10-12 owoców w gronie. Nie chorował.

Obrazek Obrazek Obrazek

15. Black Cherry ? wysoka koktajlówka, bardzo zdrowa i odporna, owoce średnicy 2-3 cm, ciemne, smaczne, skórka średniej grubości.

Obrazek Obrazek

16. Zielona Zebra K-139 ? Krzyżówka Ani Kozuli, nasionka dostałam od Pelasi, plenna, smaczna, skórka gruba, typowa dla zeberek. U mnie owoce były w 3 kształtach:

- podłużna śliwka (niestety nie mam zdj. dojrzałego owocu):

Obrazek

- śliwka z dzióbkiem (również nie mam zdj. dojrzałego owocu):

Obrazek

- "sakiewkowaty":

Obrazek Obrazek

_________________
Pozdrawiam, Dorota


Góra   
  Zobacz profil      
 
cantati
 Tytuł: Re: Akcja wymiany nasion - opisy i zdjęcia pomidorów
PostNapisane: 3 lis 2012, o 16:59 
Offline
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Avatar użytkownika
Postów: 2125
Skąd: Świętokrzyskie

 więcej niż 1 szt.
Dzięki :) Super, jeśli komuś się przyda :wink:
Jeszcze do kompletu dorzucam papryczki i dyńki :wink:

1. Papryka słodka Alexander ? odmiana pomidorowa, owoce kuliste, średnicy do ok. 10cm, lekko spłaszczone, grubościenne, bardzo smaczne, początkowo zielone, następnie wybarwiały się na ciemnoczerwony kolor. Odmiana wczesna (dojrzewała u mnie jako pierwsza, nawet przed drobnoowocową Sweet Pickle) i bardzo plenna, z jednego krzaczka zebrałam nawet po 20 owoców.

Obrazek Obrazek

2. Papryka słodka Edesalma ? odmiana pomidorowa, owoce kuliste, grubościenne, średnicy do ok. 8cm, smaczne. Początkowo owoce są jasnożółte, potem dostają fioletowego rumieńca i wybarwiają się na czerwono. Można zbierać jak są żółte, odmiana plenna, na krzaku miałam po ok. 15 owoców. Krzaczki niewysokie, 40-50cm.

Obrazek Obrazek

3. Papryka Włoska Słodka Czerwona NN (nasionka na akcję zebrałam z papryczek wyhodowanych z nasion zebranych z owocu zakupionego w sklepie) ? owoce wydłużone, ok. 20-25cm długości i ok.4-5 cm średnicy, bardzo smaczne i aromatyczne, nawet zielone nie miały gorzkawego posmaku, jak w niektórych odmianach. Początkowo ciemnozielone, w pełni dojrzałe czerwone. Odmiana plenna, w gruncie do 14 owoców na krzaczku, krzaki wysokości ok. 50-60 cm.

Obrazek Obrazek Obrazek

4. Papryka słodka Sweet Pickle ? odmiana niska, w gruncie dorosła u mnie do 40cm, drobnoowocowa, bardzo dekoracyjna i plenna. Owoce początkowo jasnożółte, przebarwiają się na pomarańczowo i w końcu na czerwono.

Obrazek Obrazek

5. Sweet Banana ? odmiana słodkiej papryczki o wydłużonych owocach, początkowo jasnożółtych i przebarwiających się najpierw na pomarańczowo, w końcu na czerwono. Plenna i smaczna, krzaczki do 50cm wysokości.

Obrazek Obrazek

6. Papryka słodka NN ? drobnoowocowa, kształtem podobna do Jalapeno, owoce długości ok. 10cm początkowo zielone, przebarwiają się na brązowo i w końcu na krwistoczerwono, smaczne. Krzaczek dorósł w gruncie do 50cm wysokości, był wręcz oblepiony owocami.

Obrazek Obrazek

7. Papryka słodka Nokturn - odmiana wysoka, krzaczki do 70cm, średnioplenna, na krzaku miałam po 6-8 owoców w bardzo ładnym, ciemnofioletowym, prawie czarnym kolorze. Bardzo dojrzałe przebarwiają się na czerwono.

Obrazek Obrazek

8. Papryka ostra Cayenna ? bardzo plenna odmiana ostrej papryczki, owoce długości ok. 12-15cm, cieniutkie, początkowo zielone, dojrzałe ciemnoczerwone. Krzaczki średniowysokie, dorosły u mnie do ok. 50-60cm.

Obrazek

9. Papryka półostra Rokita ? z opisu producenta nasion miała być półostra, ja w niej nic ostrego nie zauważyłam ;) Smaczna, owoce początkowo jasnozielone, w pełni dojrzałe wybarwiły się na czerwono. Odmiana plenna, u mnie było średnio po ok. 25 owoców na krzaczku, dość wysoka, dorosła do ok. 60cm. Owoce długości ok. 15-17 cm.

Obrazek

10. Peperoni Ostre Czerwone NN (nasiona z papryczek wyhodowanych z nasion zebranych z owocu zakupionego w sklepie) ? odmiana średniowysoka, ok. 50cm, plenna, owoce ciemnoczerwone, ostre, długości ok. 12-15cm.

Obrazek

11. Papryka słodka Roberta (nasiona zebrane z odmiany F1) ? bardzo plenna (średnio miałam po ok. 10 owoców na krzaczku) odmiana słodkiej papryki, owoce w typie blok, początkowo ciemnozielone, w pełni dojrzałe czerwone. Krzak niewysoki, ok. 40-50cm, nie palikowałam, nie cięłam silnie, usuwałam tylko wszystko do pierwszego rozgałęzienia i część pędów rosnących ?do środka? krzaka. Zaczęła dojrzewać w sierpniu, najwcześniej ze wszystkich odmian typu blok jakie miałam.

Obrazek Obrazek

12. Papryka słodka Etiuda ? odmiana wysoka, dorosła u mnie do ok. 60-70 cm, owoce początkowo ciemnozielone, dojrzałe ciemnopomarańczowe. Plenna, po kilkanaście owoców na krzaku, wymaga palikowania, bo pod ciężarem owoców pędy mogą się wyłamywać. Owoce duże, niektóre miały nawet powyżej 200g, miąższ gruby, bardzo smaczna. Krzaki prowadziłam na 3-4 pędy i cięłam. Średniowczesna, dojrzewać zaczęła pod koniec sierpnia. Nie mam niestety osobnego zdjęcia dojrzałych owoców, tylko w "mixie" z czerwoną Robertą i żółtą Podstoliną :wink:

Obrazek Obrazek

13. Papryka słodka Podstolina ? odmiana wysoka, owoce początkowo jasnozielone, dojrzałe ciemnożółte, dość duże, (ok. 120-150 g), miąższ gruby, słodki i smaczny. Wymaga palikowania, prowadziłam na 3-4 pędy i cięłam. Ta odmiana u mnie dojrzewała najpóźniej, bo dopiero we wrześniu, choć wg producenta nasion jest średniowczesna.

Obrazek

14. Dynia Rouge Vife d?Etampes (z wolnego zapylenia) ? bardzo smaczna i plenna dynia o pomarańczowych, spłaszczonych i żebrowanych owocach. Miąższ gruby. Największy owoc ważył 12 kg (usuwałam zawiązki zostawiając po 2 na roślinie).

Obrazek Obrazek

15. Dynia Muscade de Provence (z wolnego zapylenia) ? bardzo smaczny, gruby, ciemnopomarańczowy, zwarty miąższ. Owoce bardzo duże, największy u mnie ważył ponad 16kg (również usuwałam zawiązki zostawiając po 2 na roślinie).

Obrazek Obrazek

16. Dynia Hokkaido (z wolnego zapylenia) ? przepyszna, bardzo poręcznych rozmiarów dynia, bardzo ładnie wiąże. Waga owoców do 2 kg, po 4-5 na krzaku.

Obrazek Obrazek

17. Musztardowiec Ruby Streak ? roślina z rodziny krzyżowych, bardzo dekoracyjne, strzępiaste listki sałatkowe, zielono-fioletowe, lekko pikantne, smakiem przypominające trochę młodą kapustę. Nasiona zebrane z odmiany F1, zatem rośliny z nich pozyskane niekoniecznie powtórzą cechy.

Obrazek Obrazek

_________________
Pozdrawiam, Dorota


Góra   
  Zobacz profil      
 
PaulaPola
 Tytuł: Re: Akcja wymiany nasion - opisy i zdjęcia pomidorów
PostNapisane: 9 lis 2012, o 22:00 
Offline
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Avatar użytkownika
Postów: 1964
Skąd: Olsztyn

 1 szt.
Pytanie do założycielki wątku.
Czy można by zaproponować by pisać przy odmianach pomidorów kiedy się wysiało nasiona, kiedy wysadziło do foli czy gruntu i na ile pędów była dana odmiana prowadzona?


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
Suppa
 Tytuł: Re: Akcja wymiany nasion - opisy i zdjęcia pomidorów
PostNapisane: 9 lis 2012, o 23:24 
Offline
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Avatar użytkownika
Postów: 2049
Skąd: Centrum

 więcej niż 1 szt.
Pora na moje opisy. Pomidory siane 1 kwietnia, wysadzane 18/19 maja do gruntu. Prowadzę w większości na jeden pęd, niektóre na dwa oprócz Betaluxa i Koralika.

Amana Orange - 5 op. (od tula)
Pomidor wysoki, o dużych żółto - pomarańczowych owocach, miąższ atrakcyjny, przypomina brzoskwinię, mało nasion i galaretki. Dość miękki, słodki, bardzo smaczny. Chyba najlepszy z żółtych jakie jadłem. Wady - dużo staśmionych kwiatów i zdeformowanych owoców, w gruncie średnio plenny i późny.

Obrazek Obrazek

Aussie - 11 op. (od znajomego, pochodzi ze sklepu internetowego)
Bardzo wysoko rosnący i potężnie zbudowany krzak, owoce duże i bardzo duże, czerwone o przyjemnym aromacie i bardzo dobrym smaku. Miąższ pięknie wybarwiony, mięsisty ale miękki, owoc dość odporny na pękanie, uszkodzenia i gnicie. Duży plon wagowo z krzaka. Wady - sporo staśmionych kwiatów, nieregularnie zawiązywał, dość późno dojrzewa.

Obrazek Obrazek

Betalux - 10 op. (PNOS)
Odmiana karłowa samokończąca o zwartym pokroju, wczesna, smaczna. Polecam wszystkim uprawiającym pomidory w gruncie. Owoce w granicach 80 - 100 gram, wyrównane, bez piętki, soczyste, o zrównoważonym smaku. Plonuje bardzo obficie, niezawodnie zawiązuje w każdych warunkach, dojrzewa od 10 lipca do połowy lub końca sierpnia. Na choroby w miarę odporny, nawet przy porażeniu liści owoce długo opierają się zarazie; wymaga dobrego nawożenia magnezem - jako pierwszy ujawnia niedobory tego pierwiastka.

Obrazek Obrazek

Cherokee Purple - 10 op. (od Bogdan Szczepański)
Pomidor o dużych purpurowych owocach, wczesny, bardzo smaczny. Miąższ delikatny, miękki ale nie wodnisty, dla mnie ma idealną konsystencję :) Wady: niektóre krzaki gubią pęd główny, dość podatny na zarazę ziemniaczaną, tworzy sporo kwiatów staśmionych, zróżnicowana plenność.

Obrazek Obrazek

Cuostralee - 9 op. (od Kasencji)
Potężnie zbudowany pomidor, bardzo silnie ulistniony, bardzo wysoki. Łamacz palików :) Owoce czerwone, podobne do Aussie tylko nieco mniej smaczne, duże i bardzo duże (u mnie 300 - 600 gram). Odporny na choroby - utrzymał się do przymrozków, owoce nie gniły ani nie pękały. Stosunkowo późno dojrzewa.

Obrazek

Ispolin - 5 op. (od Kasencji)
Wysoko rosnący pomidor malinowy o dużych spłaszczonych owocach. Znakomicie zawiązuje w gruncie, wysoko plonuje, smak słodki - dobry. Wady - u mnie był podatny na zarazę, nie podobała mi się nadmierna miękkość i wodnistość niektórych owoców.

Obrazek

k-127 'wczesny' F6 - 15 op. [Rudy 'wczesny'] ( od kozuli, selekcja własna)
Pomidor normalnej budowy, dość wysoki, wczesny, znakomicie zawiązywał. Owoce w gronach bardzo liczne, sakiewkowate, miąższ słodkawy i neutralny. Smak typowo 'czarny', dobry ale nie jest to najwyższa półka ;) Owoce w granicach 150 gram. W porównaniu do zeszłorocznego wczesnego stracił regularność gron na rzecz większej ilości owoców i zmienił kolor owoców na bardziej purpurowy.

Obrazek Obrazek

k-127 'wczesny' ziemniaczany F6 - 9 op. [Rudy 'wczesny'] (od kozuli, selekcja własna)
Typ o liściach ziemniaczanych, owoce o identycznym kształcie i rozmiarze jak u wersji normalnej, różniły się jedynie bardziej rudo - ceglastą barwą i nieco gorszym smakiem w moim odczuciu. Pozostałe cechy takie same.

Obrazek

k-132 F?- 4 op. [Zielony] (od kozuli)
Zielony pomidor z żółtawo - czerwonym rumieńcem. Krzak mocno ulistniony, owoce bardzo liczne na krzaku, o zróżnicowanej wielkości: 100 - 250 gram. Smak nietypowy dla pomidora - soczysty, słodki, bardzo dobry. Wady - miękkość owoców i podatność na gnicie, pora dojrzewania - u mnie chyba najpóźniejszy, w gruncie dopiero we wrześniu dojrzewał.

Obrazek Obrazek

k-135 F6 - 18 op. [Malinowa Zebra Śliwka] (od kozuli, selekcja własna)
Pomidor niezbyt wysoki, krzak drobny, liście wąskie. Zawiązywał mnóstwo malinowych owalnych owoców wielkości 100 - 150 gram z wyraźnym szpicem, na skórce widoczny wzór zebry. Smak bardzo dobry - niespotykany u innych odmian - kwaskowo słodki, z aromatem przypominającym truskawkę. Miąższ bardzo soczysty, szklisty, owoce dość twarde za sprawą grubej skórki. Dość późna odmiana.

Obrazek Obrazek

k-14 F6 - 45 op. [Megagroniasty] (od kozuli)
Chyba dobrze znana odmiana :) Najważniejsze cechy: dorasta do około 130 cm, należy go prowadzić na jeden pęd i najlepiej dwa grona w gruncie, pod osłoną na 3 - 4. Dojrzewa w sierpniu, owoce słodkie, bardzo smaczne, twarde, długo przechowywalne.

Obrazek Obrazek

Obrazek

Kalman - 5 op. (od smonika)
Pomidor bardzo wysoki o luźnym wąskim pokroju i małych liściach, idealny do prowadzenia na jeden pęd. Owoce owalne lub wydłużone, malinowe, miękkie o słodkim, bardzo dobrym smaku, zróżnicowane wielkościowo. Plenny i stosunkowo odporny na choroby, ma wysokie wymagania magnezowe.

Obrazek

Koralik - 10 op. (od Asik78)
Pomidor samokończący dorastający do 100 - 120 cm wysokości, szeroko krzewiący się, wczesny, owoce wielkości dużej czereśni, miękkie, o specyficznym bardzo dobrym smaku. Jest to jedyna odmiana z mojej kolekcji odporna na zarazę ziemniaczaną.

Obrazek Obrazek

Paul Robeson - 9 op. (od Kasencji)
Pomidor dość wysoki, palikowy, normalnej budowy. Owoce zróżnicowane wielkościowo o ładnym ceglastym kolorze z piętką na skórce. Smak dobry, słodki i neutralny, delikatny i soczysty miąższ. Owoc twardy zewnętrznie i dość odporny na uszkodzenia. Na zarazę i inne choroby był stosunkowo odporny. Do wad mogę zaliczyć nieregularne zawiązywanie owoców i sezonowe pękanie, sporą ilość staśmionych kwiatów.

Obrazek Obrazek Obrazek

PPB - 20 op. [Purple Pear Brandywine]
Pomidor wysoki normalnej budowy, dobrze ulistniony. Owoce gruszkowate lub spłaszczone bocznie, malinowe z wyraźną piętką, bardzo smaczne - słodkie, aromatyczne, mięsiste, mają piękny kolor miąższu. Dla mnie to jedna z najsmaczniejszych odmian ;) Bardzo plenny. Wady - pękanie owoców przy szypułce, piętka, zmienny termin dojrzewania - może być bardzo wczesny, albo bardzo późny zależnie od warunków w danym sezonie.

Obrazek Obrazek Obrazek

PPB x k-37 F2 - 15 op. [Purple Pear Brandywine x nr. 37] (od kozuli)
Przesyłam nasiona tej specjalnej krzyżówki na prośbę pewnej forumowiczki, oraz dla kolekcjonerów. Z tego co wiem, nie ma swojego numeru, z nasion wyrośnie drugie pokolenie a nasionka są z mojej rezerwy z 2011 roku. Opis pomidora z pierwszego pokolenia znajdziecie tutaj: viewtopic.php?p=2639515#p2639515

Sława Nadrenii - 21 op. (od forumowicz)
Pomidor palikowy, niezbyt wysoki, doskonale zawiązuje i plonuje niezwykle obficie. Owoce wyrównane, w granicach 80 - 100 gram, czerwone, soczyste, dość smaczne z dużą ilością galaretki. Odporny na choroby i niedobory.

Obrazek Obrazek

Stupice - 20 op. (od Kasencji)
Pomidor wysoki o luźnym pokroju i liściach ziemniaczanych. Jeden z najwcześniejszych, owocuje równomiernie aż do przymrozków. Owoce czerwone poniżej 100 gram, słodkie, smaczne, soczyste. Znakomicie zawiązywał. Wysoka odporność na choroby i zarazę ziemniaczaną, owoce nie pękały. Wad trudno się dopatrzeć ;)

Obrazek

Rodzynek Brazylijski 'Aunt Molly's Ground Cherry' - 18 op. (od loeb)
Odmiana wcześnie owocująca, dorastająca do 50cm. Jeszcze nie uprawiałem, więc nie mogę za dużo o nim napisać ;)

Na koniec małe porównanie owoców: na pierwszym zdjęciu malinowy Brandywine, nieduży to k-127 'wczesny' normalny i Cherokee Purple. Na drugim zdjęciu k-127 'wczesny' normalny i Aussie:

Obrazek Obrazek

_________________
Pozdrawiam, Maciek.


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
tomate
 Tytuł: Re: Akcja wymiany nasion - opisy i zdjęcia pomidorów
PostNapisane: 10 lis 2012, o 15:26 
Offline
200p
200p
Avatar użytkownika
Postów: 403
Skąd: Nadrenia

 0 szt.
No to też dopiszę Purple Calabash. Wysłałam tylko dwie porcje, ale może ktoś je przygarnie.
Pomidor rośnie wysoko, krzaki u mnie były bardzo zdrowe. Miałam w gruncie i w donicy. W gruncie krzak był ponad 2 metrowy. Moim zdaniem ciepłolubny. W czasie kwitnienia było u nas jak na złość bardzo zimno ( 14 Stopni w dzień i 8 w nocy - i to początek lipca ;:oj ) więc zrzucił prawie wszystkie kwiaty. W smaku ale dobry no i interesujący kształt. A oto on
Obrazek


Obrazek

_________________
Pozdrawiam
Ewa


Góra   
  Zobacz profil      
 
kozula
 Tytuł: Re: Akcja wymiany nasion - opisy i zdjęcia pomidorów
PostNapisane: 25 lis 2012, o 20:40 
Offline
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Avatar użytkownika
Postów: 1950
Skąd: Podkarpacie

 więcej niż 1 szt.
Oryginalne rosyjskie odmiany:

Król Syberii -żółty wysoki, wczesny u mnie, liść ziemniaczany. Bardzo plenny, smak owocowy, dość kwaskowaty.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bycze serce czerwony i malinowy - nasiona obu odmian podpisałam jednakowo, więc nie pozostało nic innego jak je wymieszać, co też zrobiłam. Z opakowania wynikało, że są to odmiany ustalone, ale każdy pomidor wyrósł inny, więc nie wiadomo co to właściwie było. Wybrałam najlepsze z obu kolorów - wysokie, liście regularne. Malinowy bardzo łatwo wiązał owoce, jak żadna odmiana z typu bawole serce. Smak i konsystencja owocu też najlepsze (jak dla mnie) z bawolich serc. Czerwony z kształtu podobny do malinowego, smak bardziej kwaskowaty, również dobry. Obydwa kolory zdrowo rosły, malinowy był bardzo wczesny, czerwony dość wczesny.

Obrazek

Malinowy plon - pomidor w typie Malinowego Ożarowskiego, wysoki, liść ziemniaczany, bardzo wczesny. Bardzo łatwo wiązał owoce, które są dość małe, o lepszej konsystencji niż Malinowy Ożarowski, bez posmaku solanin (surowy ziemniak).

Obrazek

Ruski Rozmiar - pomidor w typie malinowych, czerwony, późny. Ma dorastać do 2,8 kg. Aby temu zapobiec, zostawiłam dużo zawiązków na pierwszych dwóch gronach. Dość mała roślina jak na tak duże owoce. Owoce dość kwaskowate, jak większość rosyjskich odmian, które miałam w tym roku.

Obrazek

Rufles Orange (od Deana Slatera) - żółte bawole serce, wysoki, wielkoowocowy, dość późny. Wiązał po dwa owoce w gronie. Bardzo mięsisty jak na bawole przystało. Smak dobry, bez niepożądanych zapachów, ani zbyt kwaśny, ani zbyt słodki.

Obrazek

K/68 F4 Dyno x Orange Strawberry - żółty wysoki, łatwo wiązał owoce. Bardzo dobra konsystencja miąższu, który jest delikatny i nie cieknie z plasterków. Dość długie międzywęźla.

Obrazek

K/68 F4 Dyno x Orange Strawberry - żółty samokończący do uprawy gruntowej, ze względu na bardzo silne ulistnienie. Wiązał dużo bardzo aromatycznych i słodkich owoców. Smak typowo pomidorowy, bez żadnych niepożądanych posmaków. Jest duża szansa na zachowanie tego smaku, ponieważ samokończące pomidory ustalają się wcześniej od wysokich.

Obrazek

Żółta zebra K 179 (dzięki Winterek) F3 (zaraz zapytam jaki numer powinna mieć, bo nie pamiętam) - nowa kreacja zebrowatych. Pochodzi ze skrzyżowania malinowej zebry z dzióbkiem i malinowego nr 37. Celem tej krzyżówki było pocieńczenie skórki i poprawienie smaku, co się udało. Ideał byłby po wstecznym skrzyżowaniu z malinowym 37 i kolejnej selekcji zebrowatych. Jest to jeszcze młody materiał, wiec będą się w nim pojawiać różne dziwactwa (mogą być różne kolory), w tym niestety niesmaczne też.
Pomidor wysoki, o nietypowych kosmatych liściach, bez skłonności do wybiegania. Owoce duże i bardzo duże, mięsiste. Były prawdopodobnie smaczne, (kosztowałam na wpół zgniłe, bo nie wyrobiłam wcześniej). Dość łatwo wiązał owoce.

Obrazek

O papryce następnym razem, bo nie mam zdjęcia, a mam jeszcze zieloną.

Pozdrawiam, kozula


Góra   
  Zobacz profil      
 
winterek
 Tytuł: Re: Akcja wymiany nasion - opisy i zdjęcia pomidorów
PostNapisane: 25 lis 2012, o 21:01 
Offline
500p
500p
Postów: 931

 0 szt.
Aniu, Żółta zebra , to będzie K 179

_________________
Skarbnica wiedzy o pomidorach


Góra   
  Zobacz profil      
 
kozula
 Tytuł: Re: Akcja wymiany nasion - opisy i zdjęcia pomidorów
PostNapisane: 26 lis 2012, o 20:59 
Offline
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Avatar użytkownika
Postów: 1950
Skąd: Podkarpacie

 więcej niż 1 szt.
Dopadłam jeszcze jedną niedojrzała paprykę na krzaczku, więc wklejam zdjęcia.

Obrazek
Obrazek

Na akcję nasiona podpisane skrótem papryka Urz. Jest siana we wsi Urzejowice od wielu lat. To papryka słodka pomidorowa, o bardzo grubych ściankach i bardzo słodka. Ma cieńszą skórkę niż większość papryk, dlatego wyśmienicie nadaje się na przetwory. Dojrzała ma ciemnoczerwony kolor.

Obrazek

Sałata krucha ozima - pochodzi z przypadkowego skrzyżowania sałaty Samby, nasiona na akcję to pokolenie F4. Jest bardzo smaczna, można siać na wiosnę jak wszystkie sałaty. Potem od sierpnia na raty do początku października w gruncie, w tunelu samosiewy wschodzą jeszcze teraz. Już trzecie pokolenie było w całości ozime, ale są spore różnice w wytrzymałości na mróz. Dalsza selekcja będzie polegać na pozostawieniu samosiewów na zimę i wybraniu najbardziej mrozoodpornych roślin na nasiona. W tym roku jedna zimowała obok tunelu, ale była przysypana śniegiem, to nie do końca wiadomo ile może wytrzymać. Prawdopodobnie będzie ją można wysiewać przed zimą i potem na wiosnę okrywać agrowłókniną. W uprawie wczesnojesiennej jest dość wrażliwa na mączniaka prawdziwego, siana późno już nie choruje (na wiosnę nie choruje).

Obrazek

Melon siatkowany z Hiszpanii, pokolenie F3. Nie wiem na ile powtórzy. Ten na zdjęciu był najwcześniejszy i najplenniejszy. Również najsamczniejszy z 4 sztuk jakie miałam. Owoce nieco wydłużone, duże (większe około 5 kilo sztuka). W środku intensywnie pomarańczowy, nie miękł przedwcześnie. Pozostałe były zbyt aromatyczne, więc ta cecha może się jeszcze ujawnić. W dżemach (z nektarynami) doskonałe, marynata czeka na degustację.

Na koniec pietruszka liściowa (naciowa). Niestety zdjęcia nie mam, a samosiejki jeszcze za małe. Na razie wyglądają jakby miały nie być jednakowe, co by mogło świadczyć o przypadkowym zapyleniu.
W każdym razie listki są już fryzowane i przynajmniej niektóre będą pstre. Ta pietruszka miała bardzo duże liście, bardziej przypominające selera niż pietruszkę, bardzo ozdobne. Ani jeden nie skończył w zupie z powodu...urody. :lol:

Pozdrawiam, kozula


Góra   
  Zobacz profil      
 
Dagmara
 Tytuł: Re: Akcja wymiany nasion - opisy i zdjęcia pomidorów
PostNapisane: 27 lis 2012, o 20:58 
Offline
200p
200p
Avatar użytkownika
Postów: 236
Skąd: lubelskie

 1 szt.
Obrazek Czerwony z żółtą galaretką prawdopodobnie z krzyżówek Kozuli Smak owocowy, słodko-kwaśny.
Obrazek Malakitowa Skatułka słodki , winny.
Obrazek Malinowy 36 Obrazek
Daktylowy

_________________
Gdy człowiek stawia sobie granice tego co zrobi, stawia sobie też granice tego co może zrobić .


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
Dagmara
 Tytuł: Re: Akcja wymiany nasion - opisy i zdjęcia pomidorów
PostNapisane: 27 lis 2012, o 22:28 
Offline
200p
200p
Avatar użytkownika
Postów: 236
Skąd: lubelskie

 1 szt.
Obrazek
37 , 37/2, 37\4
Obrazek

_________________
Gdy człowiek stawia sobie granice tego co zrobi, stawia sobie też granice tego co może zrobić .


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
darbo
 Tytuł: Re: OPISY ODMIAN POMIDORÓW +foto-wybieramy na następny sezon
PostNapisane: 7 gru 2012, o 02:18 
Offline
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Avatar użytkownika
Postów: 1357
Skąd: okolice Wrocławia

 więcej niż 1 szt.
Polish Linguisa
Krzak - Wysoki. Liście i łodyga w stylu Opalki. Młoda sadzonka z wyglądu bardzo słaba. Długie międzywężla
Owoce - 180 do 250g. Dojrzewał jako jeden z ostatnich pod folią. W sklepowych opisach, zbiór powinien nastąpić w ciągu 73 dni. U mnie to się nie sprawdziło.
Smak - Słodki i jak dla mnie bardzo smaczny. Zwłaszcza dobrze dojrzałe owoce.
Uwagi - Opis na podstawie jednego krzaka i pierwszej uprawy. Prowadzony na jeden pęd.
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Góra   
  Zobacz profil      
 
agaM
 Tytuł: Re: Akcja wymiany nasion - opisy i zdjęcia pomidorów
PostNapisane: 7 gru 2012, o 15:55 
Offline
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Avatar użytkownika
Postów: 1343
Skąd: Ostrołęka

 więcej niż 1 szt.
Pomidory sierpień 2012, z tych zbierałam nasionka na akcję wymiany :)
Obrazek


K36 WLK F7 - wyjątkowa malinówka, owoce różnej wielkości (starałam sie zbierać z tych największych)
Obrazek

K100/F4 - przeciętny wg mnie, ale wiem że innym bardzo smakuje ta krzyżówka.
Obrazek

Kalman - bardzo smaczny, bardzo ładnie wiąże, ale 'głodomór', domagał się dodatkowego nawożenia: jeden z pierwszych, na którym pojawiały się oznaki niedoborów: np: niedobór wapnia (zgnilizna wierzchołkowa)
Obrazek

Ispolin - pomidor gigant z Syberii, jeden ze smaczniejszych (wg mnie oczywiście). Duży soczysty i mięsisty pomidor.
Obrazek

Sława Nardenii - bardzo wydajny pomidorek, owoce nie za duże, dobrze wiąże, krzak niewysoki. Pomidorki twarde, trochę przypomina 'pomidor ze sklepu' Bezproblemowy. :)
http://imageshack.us/a/img534/7268/2012 ... rdenii.jpg

red cherry - koktajlówka, pomidorki małe słodkie i dużo w gronie (podłużne długie grona jak u porzeczek) bezproblemowa. U mnie rósł pod folią w gruncie, ale to podobno pomidorek do wiszących pojemników. Bardzo się 'krzaczy', rósł do 170cm. Idealny do kanapek do pracy :D taki na raz :D
http://imageshack.us/a/img211/333/2012redcherry.jpg
'NN' ziemniaczane liście, prawdopodobnie rudy - bardzo smaczny, malinowy, średniej wielkości owoce. Nie mam pewności, który to
bo to samosiejka która wyrosła mi wpod folią. Ziemniaczane liście wskazują na Rudego 127 (miałam też Black Japanese Trifelle z ziemiaczanymi liśćmi, ale ten go zupenie nie przypomina, dlatego NN prawdopodobnie Rudy).http://imageshack.us/a/img577/3319/2012 ... aczany.jpg

Black Japanese Trifele - w zeszłym roku hit sezonu, w tym zszedł na dalszy plan[size=50](z mojej winy pewnie ;) bo jak widzicie nie odżywiałam go jak trzeba ;)).
. Pomidorek wysokorosnący w typie czarnych, kształt gruszkowaty, soczysty, smakuje inaczej niż inne pomidory..
Obrazek

Albenga x kosovo owoce średniej wielkości, podłużne, smaczny
Obrazek

Bawole serce malinowe - przepyszne :) super wiązał i dużo owoców.
Obrazek

de barao x bawole serce malinowy ustalony - Pyszny, dzieci go uwielbiały :) Jednak podobnie jak kalman wymagał dodatkowego nawożenia, bo jako pierwszy ujawniał niedobory (zgnilizna wierzchołkowa)
Obrazek

Brad's - u mnie nr 1 w tym roku. Żaden inny pomidor mu nie dorównywał smakiem. Ten pomidor ma wszystko co najlepsze z dwóch odmian jakie uwielbiam: z bawolego serca )(mięsistość, kształt) i czarnych pomidorków (wyjątkowy smak i kolor). Wysokorosnący, owoce dość spore
Obrazek

Copia kolor, kształt cudny, smak przeciętny (jak dla mnie oczywiście!) owoce średniej wielkości, wysokorosnący.
Obrazek

Malinowy Olbrzym Ożarowski owoce bardzo duże, smaczne i dużo na krzaku - oczywiście wymaga podwiązania gron. Smaczna malinóka
Obrazek

Pomidor z XIX wieku - soczysty, owoce średniej wielkości, owoce nierównomiernie dojrzewają, tzn. czubek przejrzewa gdy przy piętce jeszcze twardy i zielony. Masywny krzak, nie za wysoki. Wymagający - też na nim pojawiała się zgnilizna wierzchołkowa. Smak (jak dla mnie) przeciętny
Obrazek

POmidorki pomarańczowe, duże i smaczne :)
Orange strawberry:
Obrazek

Yellow brandywine:
ObrazekInne nasiona na akcję:
Dalia zmienna
Obrazek

Aksamitka ROZPIERZCHŁA (NIE WZNIESIONA! - przepraszam za pomyłkę w opisie) 'Mr majestic'
Obrazek

Mak ozdobny, mix kolorów czerwony i róż
Obrazek

_________________
---------
Życie to echo, co wysyłasz - wraca, co siejesz - zbierasz, co dajesz - dostajesz, to co widzisz w innych - istnieje w Tobie..

AKCJA WYMIANY NASION 2019/2020

Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
darbo
 Tytuł: Re: OPISY ODMIAN POMIDORÓW +foto-wybieramy na następny sezon
PostNapisane: 22 gru 2012, o 02:08 
Offline
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Avatar użytkownika
Postów: 1357
Skąd: okolice Wrocławia

 więcej niż 1 szt.
Darbo NN
Pomidor o tymczasowej nazwie. Właściwa nazwa odmiany do rozpoznania. Nasiona pozyskane na zasadzie ,,z rąk do rąk, jako polecane,,Obecną nazwę, uzyskały w 2012 roku na FO. Powtarzalność cech, zachowana co roku. Pomidor, w smaku lepszy od Brandywine Yellow i Amana Orange. Niestety jest od nich późniejszy. W uprawie gruntowej, może to powodować większe narażenie na ZZ. Zdecydowanie lepszy smak, jednak uzyskujemy z gruntu.
Roślina - Krzak wysoki o mocnej łodydze i bujnym ulistnieniu. Potrzeba obłamywania liści. Zdjęcia z wczesnej fazy wzrostu.
Owoce - Tutaj ważna jest gleba i jej zasobność. U mnie owoce średniej wielkości. Natomiast u rodziców potrafią niemal inaczej wyglądać, dochodząc do bardzo dużych.

Uwagi - Odmiana, oddana forumowiczom do testowania w sezonie 2013.

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Góra   
  Zobacz profil      
 
tomate
 Tytuł: Re: OPISY ODMIAN POMIDORÓW +foto-wybieramy na następny sezon
PostNapisane: 10 kwi 2013, o 12:23 
Offline
200p
200p
Avatar użytkownika
Postów: 403
Skąd: Nadrenia

 0 szt.
Purple Calabash
Bardzo stara odmiana. Podobno miał ją już w ogrodzie Benjamin Franklin ;:173
Roślina: Wysoka, liście normalne, ciemnozielone. Rośliny były bardzo zdrowe.
Owoce: Ciemne, płaskie, bardzo karbowane, słodko-kwaśne, miękkie.

Moim zdaniem ciepłolubne. Wskutek zimnego lata opadła większa część kwiatów. Pozatym krzaki były do końca sezonu niezniszczalne. Radzę prowadzić na maksymalnie 2 pędy, bo strasznie się krzaczy.


Zdjęcia usunięte z powodu bardzo dużego rozmiaru.
Moderator.

_________________
Pozdrawiam
Ewa


Góra   
  Zobacz profil      
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 216 ]  Idź do strony nr...        1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 16  

Strefa czasowa: UTC + 1


    |    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Google [Bot] i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

..
Skocz do:  
www.marolex.pl    E-sklep Marolex
| Polityka cookies. |  Polityka prywatności. |  * Witryna używa cookies.    Użytkowanie witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies i akceptację Regulaminu. *