Pachnący zakątek w północnej zacienionej części ogrodu.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
bonnum
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 11 mar 2012, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pachnący zakątek w północnej zacienionej części ogrodu.

Post »

Witajcie,
długo już czytam Wasze forum i czerpię z niego mądrości do moich zmagań z typowo miejskim i strasznie zapuszczonym ogródkiem przydomowym. Teraz jednak potrzebuję konkretnej porady, dlatego ośmieliłem się napisać nowy temat (mam nadzieję, że dział wybrałem odpowiedni).

Potrzebuję podpowiedzi:
- jakie pachnące rośliny, NIEWYMAGAJĄCE SZCZEGÓLNYCH ZABIEGÓW PIELĘGNACYJNYCH można posadzić w cieniu?
Mój ogród zacieniają sąsiednie bloki, a dodatkowo ten jego skrawek, który zamierzam obsadzić znajduje się po północnej stronie domu. Mam tam niewielki taras na gruncie i chciałbym żeby wokół roztaczała się woń inna niż spaliny samochodów z oddalonej o 20m drodze. W tej chwili rośnie tam bukszpan i świerk jutro będzie jeszcze rosnąć tawuła.

Zależy mi na tym aby ogród wymagał jak najmniej pracy. Obowiązki zawodowe pozwalają na wygospodarowanie ok 4godzin tygodniowo :( więc odpada wszystko co wymaga czegoś więcej niż posadzenia, podlewania, ew. nawożenia ;)

Z góry dziękuję za pomoc!
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pachnący zakątek w północnej zacienionej części ogrodu.

Post »

jaśminowiec wonny - krzew
heliotrop- jednoroczna roślina
floks wiechowaty- bylina
datura- pojemnikowa nie zimująca
konwalia majowa
to takie przykłady z własnego doświadczenia. Te rosliny bardzo ładnie rosna i kwitły na stanowisku zacienionym, ale przy promieniach słonecznych od wschodzącego słońca. Wiadomo, że rosliny intensywnie bedą pachnieć głownie na stanowisku słonecznym w związku z wydobywającymi sie olejkami eterycznymi. Ale warto spróbować :wink:
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Awatar użytkownika
bonnum
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 11 mar 2012, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachnący zakątek w północnej zacienionej części ogrodu.

Post »

Dziękuję bardzo za odpowiedź.

Jednoroczne odpadają - za dużo roboty z sadzeniem ;)

zostaje
jaśminowiec wonny - krzew

floks wiechowaty- bylina

O konwalii myślałem, ale z jakiegoś powodu u mnie bardzo słabo rośnie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”