Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 2

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 7  
Autor Wiadomość
HUFCU
 Tytuł: Zagospodarowanie działki,uprawy na zarobek,podatek,sprzedaż własnych produktów
PostNapisane: 16 maja 2008, o 00:52 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Witam.
To mój pierwszy post na forum, proszę o pomoc, z góry dzięki za odpowiedzi.
Więc od początku...
Kiedys z rodzicami jezdziliśmy na działkę, pozniej przestalismy. Zarastała kilka lat, nikt tam nie jezdził. Teraz ja dostałem ją w użytkowanie, mam zrobić z nią porządek i utzrymywać go :D
Działka ma 22x44metry, ogrodzona niską siatką (ok 130cm), stoi na niej domek i kilka drzew, przez środek przechodzi rów retencyjny/melioracyjny. Jest zarośnięta trawą, którą powoli przywracam do normalnego wyglądu.
I teraz pytyania:
Chciałem wizualnie odgrodzić się od sąsiadów- co byście radzili? jakie rośliny? w jakiej odległości od siebie i od siatki je sadzić? docelowo chciałbym aby wysokość takiego "ogrodzenia" wynosiła 180cm i to w jak najkrótszym czasie...

Jak widać na obrazku na działce jest strasznie pusto.. jakie drzewa i w którym miejscu byście posadzili?

Gdzie ulokować miejsce na ogniskko?

Ogólnie byłbym bardzoi wdzieczny za wszystkie sugestie,
pozdrawiam serdecznie. Obrazek

x_m-k
 Tytuł:
PostNapisane: 16 maja 2008, o 07:17 
100p
100p

0 szt.
HUFCU-nie podałeś kierunków świata-a to może być b. istotne.
Do odsłonięcia się polecam rdest Auberta-w ciągu 2/3 lat będziesz miał/a ścianę liści. Ważnym jego plusem jest też to że już teraz jest pokryty liśćmi-w przeciwieństwie do innych pnączy które później w pełni się zielenią i osłaniają.
Jeśli możesz to posadź go na płocie-po ewentualnym wzmocnieniu jego górnej części (jakiś drut, linka itp.)
Normalnie możesz posadzić go co 4/5 metrów-ale jak posadzisz gęściej to szybciej się zasłonisz.
W tym rowie woda jest cały rok?

krzysiek86
 Tytuł:
PostNapisane: 16 maja 2008, o 08:49 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Ja też uważam że dobrym pomysłem jest obsadzenie tego płotu jakimiś pnączami możesz zastosować jakieś jednoroczne jak wilec czy kobea i będziesz miał coroczną zmianę ekspozycji no chyba że nie masz za wiele czasu na taką zabawę to posadź ten rdest choć winobluszcz pięciolistkowy też szybko rośnie a jaki efekt jest na jesień - krwisto czerwone liście - po prostu super, a jak pnącza ci się nie podobają to posadź żywotniki ( tuję ) jakieś odmiany kolumnowe a będziesz miał wysoki żywopłot przez cały rok. Też zastanawiam się nad tym rowem melioracyjnym co z nim masz zrobić ale na razie nie wiem. Pozdrawiam

HUFCU
 Tytuł:
PostNapisane: 17 maja 2008, o 00:42 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
marusmk:
wschód jest po tej stronie, gdzie brama.
na jakiekolwiek pnącza trzeba byłoby kupić coś takiego http://www.allegro i postawić takie coś wzdłuż ogrodzenia? to byłoby dobre wyjście? bo jeśli posadzę go na płocie 120cm to nie spełni swojej funkcji...
ten rdest auberta i pnącza w ogóle spełniają się w roli "ogrodzenia"? to sie przycina?
w rowie woda jest wiosną i po opadach, latem w gorące dni jest suchutko, jutro postaram sie wrzucić dokładne zdjęcia całej działki to może coś doradzicie..

krzysiek 86
nom winobluszcz pięciolistkowy to ciekawa alternatywa dla rdestu jeśli już zdecyduje się na pnącza.
a jeśli chodzi o tuje to bardzo chętnie, chociaż z tego co sie orientuje to w sprzedaży są tylko małe i zanim takie coś dorośnie do 170cm to może potrwać parę lat, druga kwestia -jak takie żywotniki będą "kryły" mi działkę ?
jakie jeszcze drzewka mogę zastosować jako ogrodzenie?

chyba jednak bardziej przemawiałby do mnie gęsty żywopłot niż te pnącza..

dzięki za odpowiedzi
pozdrawiam Michał

krzysiek86
 Tytuł:
PostNapisane: 17 maja 2008, o 19:14 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
hmy zamiast żywotnika posadź może cyprysiki one są gęste do tego zwisają i zdaję się że rosną szerzej od żywotnika a co do szybkości wzrostu to raczej pnącza rosną szybciej tutaj potrzeba cierpliwości a na pewno zostanie ona wynagrodzona ładnym szpalerem ciekawe jest też zastosowanie grabu jako szpaler choć to też potrzebuje czasu na wzrost a poza tym traci liście i musisz je potem grabić więc masz dodatkową robotę a co do tego rowu to ci powiem ciekawa ta sprawa czekam na zdjęcia może potem wpadnę na coś ciekawego i postaram się doradzić.

Nalewka
 Tytuł:
PostNapisane: 17 maja 2008, o 20:05 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
Wpisz w Wyszukiwarce hasło "żywopłot", a znajdziesz całe mnóstwo propozycji roślin dobrze sprawdzających się w tej roli.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

HUFCU
 Tytuł:
PostNapisane: 18 maja 2008, o 16:10 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Tak to wygląda, proszę o propozycje zagospodarowania...

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

krzysiek86
 Tytuł:
PostNapisane: 19 maja 2008, o 08:08 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Działka wydaję się być bardzo przestronna i duża mam wrażenie że rów nie będzie stanowił jakiegoś większego problemu. Widziałem kiedyś jak jakiś działkowiec obsadził okolicę rowu bylinami postawił ciekawe mostki w okolicy altankę i pergolę a efekt był super wyglądało to dość ciekawie. Rów możesz wykorzystać w swojej aranżacji działki.

Co do żywopłotu - jest on konieczny jeśli chcesz mieć choć odrobinę prywatności. Jak wpadnie mi do głowy coś ciekawego albo znajdę coś w internecie fajnego na pewno dam ci znać. Pozdrawiam

Nalewka
 Tytuł:
PostNapisane: 23 maja 2008, o 21:09 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
Wypowie, wypowie :D Ja na przykład się wypowiem :)

Jest tak dużo możliwości, że też nie wiem co bym chciała na twoim miejscu. Dlatego musisz strzec się przypadłości początkujących ogrodników - wszystkoizmu :D Nie sadź wszystkiego, co ci się podoba w katalogach. Sprawdź jaką masz ziemię, czy masz możliwość podlewania wiosną i w lecie, jak głęboko masz wody podskórne i dopiero dobierz rośliny z tych, które 1. ci się podobają, 2. tolerują albo wręcz lubią warunki na twojej działce.

Jakie drzewa? A jakie wolisz? Owocowe? Iglaste? Liściaste? Barwne? Purpurowolistne? A może złote, albo po prostu zielone? A może pięknie wyglądałby zagajnik z różnych odmian brzozy? Albo różne odmiany buka? Albo tylko pięć różnych klonów, a niżej wszystkie odmiany kaliny, jakie można dostać w Polsce? A może wolisz same jałowce, ale za to kilkanaście różnych odmian (różne pokroje, różne kolory, rózne wielkości)? A może lepiej kilka lilaków i dwa różne głogi? Albo jeden dąb, a niżej zakole z pęcherznic i mahonii? A może lepsze byłyby róże w różnych kolorach i gatunkach, a między nimi same zioła, lawenda, rozmaryn, łan szałwii? A może ... matko jedyna, ile ty masz możliwości :D

A z rowu możesz zrobić strumień z mostkiem, albo zamocować tam rurę i zasypać na równo.

TATA 33
 Tytuł: Zagospodarowanie dużej działki
PostNapisane: 6 sie 2011, o 16:07 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
Witam posiadam działke 3865m.kw wtym 865m.kw na której stoi dom garaże i ogródek za co płace 450zł podatku na rok 3000m.kw to grunty orne klasa 6z za co podatku nie płace chciałbym zagospodarować ten grunt (żeby nie płacić większego podatku) co mogę posadzić jak go zagospodarować.pozdrawiam

Pawel01
 Tytuł: Re: Zagospodarowanie działki 3000m.kw
PostNapisane: 8 sie 2011, o 09:20 
200p
200p

1 szt.
Jeśli jesteś rolnikiem możesz taki teren zalesić i możesz ubiegać się o dotacjię od uni.

TATA 33
PostNapisane: 8 sie 2011, o 16:07 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
Nie,nie jestem rolnikiem a chciałbym posadzić tuje, żywopłot z ligustru itp.

tadeusz48
PostNapisane: 8 sie 2011, o 20:19 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Wysokość podatku jest zależna od przeznaczeniu gruntu w miejscowym planie zagospodarowania, jeżeli jest to grunt rolny, to opłata jest niewielka, lub nawet jej nie ma, w zależności od klasy gruntu, jeżeli jest to grunt o innym przeznaczeniu niż rolny, to już opłaty są wyższe.Z pewnością się dowiesz w miejscowym urzędzie gminy, jakie przeznaczenie ma Twój grunt, a w związku z tym jakie opłaty uchwaliła miejscowa rada gminy.

W Twoim przypadku powinieneś mieć dwie stawki opłat za grunt, za działkę przeznaczoną pod zabudowę wyłączoną z gruntu rolnego i za pozostały grunt o przeznaczeniu rolnym, nie wspominając o podatku za powierzchnię zajętą pod budynki.

mirzan
PostNapisane: 9 sie 2011, o 00:07 
---

0 szt.
Podatek gruntowy od takiej powierzchni to są grosze.Za 3100 m. kw płacę poniżej 50 zł rocznie.
Podatek oblicza się od ilości zboża,które można zebrać z opodatkowanej powierzchni. Nie niszcz
ziemi jakimś lasem.

Monika-Sz
 Tytuł: Prosze doradzcie, co TU posadzic..?
PostNapisane: 4 maja 2013, o 23:10 
1000p
1000p

0 szt.
witam, :wit
na wstępie chciałabym się przywitać- chociaż z ukrycia podglądam to forum już od dawna..
czytam porady, oglądam zdjęcia Waszych pięknych ogrodów.
ponieważ coraz bardziej zagłębiam się w temat- jestem w trakcie zakładania ogrodu, to chciałabym skorzystać z Waszej uprzejmości i poprosić o poradę- co Waszym zdaniem można posadzić w miejscach, nad którymi myślę od dłuższego czasu..

postaram się wkleić rysunek poglądowy-może doradzcie coś, bo sama już nie wiem co wymyśleć..

jeszcze tylko rozpracuję temat, jak wklejać zdjęcia na forum :D

Monika-Sz
 Tytuł: Re: prosze doradzcie, co TU posadzic..?
PostNapisane: 4 maja 2013, o 23:38 
1000p
1000p

0 szt.
już chyba wiem co i jak.. więc- gdyby ktoś chciał coś doradzić to będę wdzięczna..

Obrazek

to róg działki południowo wschodni. ziemia usypana w pagórek, który będzie ograniczony jakims murkiem na wysokość ok 40cm. na rysunku oznaczone "metry" 4 kratki to 1 metr.
rosną- kosodrzewiny nr20
jałowiec mint julep nr 10
jałowce obeliski nr4
jałowce mordigan gold nr 11
zamazaniec czarny to jakiś pigwowiec od znajomej- u niej nie przekracza 1 metra a to stary krzak. dostałam odrost. kwitnie na czerwono

planuje jeszcze posadzic berberysy red pilar nr 38..

co byście doradzili w miejsce tej białej plamy między mordigany, ewentualnie na ich tle..
i co byście widzieli w tym pustym miejscu między pigwowcem, brzozami, kosodrzewinami. mam cały narożnik pusty.

myslę o czyms kwitnącym po pigwowcu, raczej chyba liściastym bo sporo tu już iglaków..? nie powinno być też zbyt wysokie bo to już "szczyt" pagórka..

brałam tu pod uwagę np. różę pomarszczoną, ewentualnie płożącą- ale przecież wszędzie jej nie wepchnę.. co innego kwitnącego, ewentualnie "ciekawego" dałoby radę w tym miejscu, które chyba z powodu pięknych brzóz będzie dość suche..?

jedyne co ja potrafię wymśleć, to żeby wszystko "zapchać" tawułami goldflame.. ;:14 pierwotnie miałam pomysł na wrzosowisko pod brzozami- ale z racji tego, że 2 lata z rzędu wrzosy nie przezyły u mnie zimy :oops: , to chyba nie najlepszy pomysł

tak to wygląda z "lotu ptaka "- fotka zrobiona z balkonu..

Obrazek

kształ na razie wstępnie nadany agrowłókniną, kamyki podtrzymujące ziemię przed osypaniem zachwaszczone, ale to będzie dopiero robione.. słabo to widać, ale to jest narożny pagórek zaczynający się na linii ogrodzenia i unoszący w stronę trawnika na 40-50cm.

poratujecie jakoś, bo mam do wymyślenia 2 takie narożniki.. ;:145

Monika-Sz
 Tytuł: Re: prosze doradzcie, co TU posadzic..?
PostNapisane: 5 maja 2013, o 00:11 
1000p
1000p

0 szt.
i drugi narożnik- południowo zachodni.
rosną
brzoza pendula
świerk serbski nr18
krzewuszka bristol ruby nr 57
2 thuje aurescens nr 24
te 6 dziwnych kółek z zielonym środkiem to jałowce spartan- jest ich 5, nie wiem czemu narysowałam 6.? na razie to takie małe miotełki..
dalej znów serb nr 18
pęcherznica
3x jałowce monarch

Obrazek
Obrazek

to też unosi się od ogrodzenia w stronę trawnika, żeby w najwyższym punkcie mieć murek oporowy ok 40cm wysokości

ponieważ oba narożniki będą widoczne z tarasu, zależy mi, żeby coś się na nich działo na wiosnę/lato/jesień.. myślę o kwitnących kwiatach, ewentualnie ciekawych przebarwionych liściach..
i znów- iglaków sporo, zrobiłam z nich "szkielet" i chciałabym jakoś ładnie wypełnić, żeby z tarasu mieć fajny widok

w tym narożniku kombinowałam z krzewuszką- w końcu dałam ja po lewej stronie thuj.. myślałam o jarzębinie, ale chcę jednak być trochę osłoniętą- stąd pomysł na posadzenie spartanów..
tylko co przed nimi..? te małe przekreślone kółka z numerami 42 to były moje próby umiejscowienia np. irg szwedzkich.. myślę też, żeby może w środku trójkąta na tle spartanów posadzić hortensję bukietową wim's red. sporo fajnego o niej czytałam.. ale ona kwitnie dopiero od lipca.. co z przodu przed nią mogłoby się fajnie komponować na tyle niskiego, żeby jej nie zasłonić, a wyglądać ciekawie w maju/czerwcu/lipcu..?

znów do głowy przychodzą mi tawuły- goldflame i goldmund.. mam je już w jednym miejscu i nie chcę się aż tak powtarzać wszędzie..
pod brzozą pendula rosną pięciorniki (nie pamiętam nazwy- żółte)

na przodzie thui aurescens planowałam posadzić trzmieliny, ale nie wiem czy nie będzie "za nudno"..

jakoś więcej mam pomysłów na półcień- funkie, rododendrony, azalie, hortensje, golterie, tawułki arendsa.. a z tymi słonecznymi to jakos się miotam :?

od 2 tyg błąkam się po sklepach ogrodniczych z listą "swoich" krzaczków, ale też w poszukiwaniu pomysłu.. i jakoś nic mi w oko nie wpada..
podpowiecie coś ze swoich ogrodów..?

pozdrawiam!

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 117 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 7  

Strefa czasowa: UTC + 2

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 30 gości