Budki dla ptaków

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Raku
100p
100p
Posty: 148
Od: 18 kwie 2008, o 14:50
Lokalizacja: Mysłowice

Post »

Witajcie ponownie,
Janusz ma bezwzględną rację. Jednym z najistotniejszych elementów, warunkujących gatunek ptaka, który osiedli się w naszej budce lęgowej, jest otwór wlotowy. Wymiary są powszechnie dostępne w necie. I tak np. dla najpopularniejszych: mały ok. 2,6 cm dla sikory modrej, 3,2-3,4 cm dla sikory bogatki, 4,6-5 cm dla szpaka.
Inne wymiary i kształty mają skrzynki typu półotwartego np. dla pleszki czy dla mojego ulubionego kopciuszka.
Najłatwiej pozyskać w ogrodzie szpaka. Jest bardzo tolerancyjny i mało wymagający. Gniazdo buduje stosunkowo szybko i bardzo niedbale. Ale pięknie śpiewa i jest bardzo zabawny - zwłaszcza samiec w pierwszym okresie przeprowadzki - musi zachęcić samiczkę do wyboru nowego mieszkanka.
Polecam gorąco.
Ciekawie wygląda takze sprawa z sikorami. Zwłaszczaz sikorą modrą. Ten mały zawodnik jest przepiękny, imho ładniejszy niż bogatka. Ładniej także śpiewa.
O właśnie wsłuchuję się w trele mojego szpaka - zarąbista sprawa! 8)
Wracając do sikory modrej - warto postarać się o tego szkraba, choć ja postawiłem na bogatki ...i się nie zawiodłem.
Z kopciuszkiem/pleszką jest trudniej. CZęsto wystarczy jakaś deska pod okapem dachu, szast, prast i już mamy kopciuszki w ogrodzie.
Ja niestety nie mam takiej możliwości i zbudowałem skrzynkę typu półotwartego. Niestety w tym roku cisza. Jeszcze ich nie ma.
Wczoraj zrobiłem przegląd mojego budkostanu: u szpaków 5 pięknych bladoniebieskich jajeczek (zrobiłem zdjęcie, później je wstawię). U sikory bogatki 10 malutkich białawych kuleczek - miałem stracha, bo okazało się, że jak sprawdzałem budkę, samiczka była w środku i wylatując z budki (najpierw oczywiście delikatnie zapukałem i zapytałem się czy można ... :wink: ) niemalże trafiła w moją twarz. Potem sprawdziłem jeszcze jedną i kolejne jajuszka. Czyli ok!

Ja mam sprawę ułatwioną. Mieszkam 300 metrów od lasu (to może za dużo powiedziane, ale trochę drzew tam rośnie), a wokoło działki rosną brzozy i sosny. Z tego też powodu sikory mają dużo naturalnego pożywienia.
W okresie zimowym (AŻ DO POCZĄTKÓW KWIETNIA - to ważne i nie przesada) karmię ptaki słonecznikiem.
Pojawiają się dzwońce, sierpówki, grubodzioby, czyże i oczywiście wesoła banda sikor!
Zapewnienie pożywienia w okresie zimowym, a także w okresie lęgowym i przedlęgowym bardzo pozytywnie wpływa na zwiększenie prawdopodobieństwa późniejszego lęgu w ogrodzie.

Co do pytania o zasiedlenie budek w maju.
Moim zdaniem może być ciężko, choć jak już wspominałem, wszystko zależy od gatunku ptaka. Niktóre gniazdują 2 razy w roku.
Myślę, że po sezonie wkleję kilka zdjęć mojego sikornika. Jest sprawdzony i praktyczny, może się komuś przyda (choć zapowiadam, że nie należy do najtańszych - ma klimę i kablówkę).
:wink:
Pozdrawiam
R.
P.s.
Drewnochron absolutnie nie wpływa na osiedlanie się ptaków, więc polecam.
Z zewnątrz drewno może być oheblowane, wewnątrz nie. Dodatkowo zawsze robię w środku patyczki dla lepszego "chwytu" dla ptaków. Mocowanie budki (za wyjątkiem budki dla szpaków) robię na drewniany krawędziak i długie gwoździe (nie wkręty - ma znaczenie przy zwiększaniu się obwodu pnia). Dodatkowo budkę stabilizuję małym kątowniczkiem dostępnym w Castoramie. Budki chowam na zimę.
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Post bardzo ciekawy, widać że jesteś miłośnikiem ptaków i takim samym ptakolubem jak ja. Dodam tylko, że pleszka jest dziuplakiem, chociaż lubi większe otwory w budce, być może w półotwartej skrzynce też założy gniazdo - to naprawdę bardzo piękny ptak i mieć go w swoim ogrodzie to skarb - myślę że pleszki już do nas lecą...
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Raku
100p
100p
Posty: 148
Od: 18 kwie 2008, o 14:50
Lokalizacja: Mysłowice

Post »

Witaj Januszu,
ptaki są ok, no nie?
8)
Ja dla kopciuszka zrobiłem coś takiego: allegro
choć moja skrzynka ma dłuższy daszek, który jest mocniej pochylony do przodu (większy skos) ze względu na niebezpieczeństwo ze strony srok, tak powszechnych w mojej okolicy.
Do tego przednia część jest otwierana (mały zawias z Castoramy). Dzięki temu nie ma problemu z czyszczeniem.
Zapomniałem dodać: kiedy robiłem rekonesans w sikorniku, nagle "napadła" mnie mała pokrzewka.
Z dużą odwagą zanurkowała w moją stronę, przykucała to na płocie, to na ziemi. Podfruwała, świergotała, stroszyła piórka. Niesamowity widok!
Pomyślałem, że gdzieś w okolicy musi mieć swoje gniazdo, więc dałem spokój i dlatego też nie zrobiłem zdjęć jajeczkom sikory - choć aparat miałem w pogotowiu. Spokój ptaków, pomyślałem, jest ważniejszy.
I co?
W niedzielę, podczas "ogrodowego" śniadania stwierdziłem, że w bezpośrednim sąsiedztwie sosny, na której jest sikornik, dosłownie 1 metr od ogrodzenia, w gąszczu wiciokrzewu, owy odważny bohater ma swoje małe gniazdko. Oczywiście niczego nie wypatrzyłem (świetne maskowanie), ale wiem że jest.

Jeszcze jedna mała uwaga w temacie ptaków.
Myśląc o budkach, skrzynkach i gniazdach ptaków musimy mieć świadomość, że daleko większe szanse mają ci ogrodnicy, którzy posiadają "naturalny", różnorodny ogród, podobny swym wyglądem do ogrodów sprzed 10-20 lat.
Piękny, przystrzyżony trawnik, równo posadzone tuje, wrzosy i wrzośce oraz piękne trzmieliny to niestety często za mało, aby skusić ptaki do założenia domku.
Czasami lepszy będzie bluszcz, stare drzewa owocowe, krzaki pożeczki lub głogu niż ten cały ogrodowy highend i hajlajf...
Pozdrawiam z Mysłowic
Raku

P.s.
Januszu, zastanawiam się nad skrzynką dla nietoperzy. Co myślisz, ma to sens?
W sumie jakiego nietoperza czasami w lecie dostrzegam, może warto?
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Oczywiście że ma sens ! Wszystko co się robi by pomóc ogólnie mówiąc - przyrodzie - ma sens ! Niestety w temacie nietoperzy nic Ci nie doradzę. Kiedyś, kiedy byłem jeszcze bardzo młody, mieszkaliśmy w "starych" po wojnie wybudowanych blokach z dużymi strychami (oczywiście miałem gołębnik, po wujku, a sponsorował mnie ojciec - oczywiście lotowałem). W tym czasie nietoperzy było bardzo dużo, tak samo jak jerzyków czy jaskółek (tysiące) i... chrabąszczy. Pamiętam, że właśnie na tym moim strychu na murze od komina, pod samym dachem zimowało stadko - 20 - 30 sztuk nietoperzy. Przypuszczam, że były to gacki. Natomiast dokładniej (np. gdzie powiesić skrzynkę, jak je zwabić itp) to musisz przejrzeć w internecie. Od razu "sie kapłech żeś jest ze Ślonska" po tych >jajuszkach< Pozdrawiam.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Raku
100p
100p
Posty: 148
Od: 18 kwie 2008, o 14:50
Lokalizacja: Mysłowice

Post »

Temat dawno zapomniany, czas na odświeżenie!
Poniżej kilka zdjęć:
1. Jajuszka szpaków
(była pyyyyszna jajecznica...) :wink:
Obrazek

2. Materiał użyty do budowy gniazdka przez szpaki - jak w PRL: szybko i byle jak. Niewielka warstwa, trochę słomy i już. Obrazek

3. Teraz wnętrze domku pary wróbli: kawał dobrej roboty, naprawdę się napracowały!
Obrazek

4. Sikornik sikory bogatki
Obrazek

5. I ostatnie: porównanie: sikornik i wróblownik 8)
Obrazek

Pamiętajmy, że po okresie gniazdowania, warto, aby nasze budki zostały wyczyszczone, odświeżone i ewentualnie pomalowane.
Ja zawsze tak robię.
Czyszczenie wodą pod ciśnieniem, potem suszenie, malowanie i znowu suszenie.
Fajna, edukacyjna zabawa.
Usuwając zawartość budki można sprawdzić, jakiego materiału używają ptaki do budowy gniazda i np. jak daleko muszą po nie fruwać. Można zobaczyć także, jakie owady gniazdują po wyprowadzeniu się ptaków.
Dotychczas niektóre budki chowałem na okres zimy do domu, tym razem po uzupełnieniu suchą trawą (tylko sikorniki i wróblownik) powieszę na zimę. Podobno pomaga to ptakom zimującym...
Pozdrawiam

Mam gdzieś zdjęcia jajeczek sikorek, jak znajdę - na pewno zapodam :wink:
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Jestem mile zaskoczony - i... witam po kilku miesięcznej przerwie. Zachęcam wszystkich do tego co napisał Raku - tzn. do jego propozycji. . Ja niestety nie doczekałem się także w tym roku kopciuszków w swojej skrzynce.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Raku
100p
100p
Posty: 148
Od: 18 kwie 2008, o 14:50
Lokalizacja: Mysłowice

Post »

Dzięki Karpek.
Zdjęć jajeczek sikory i wróbla nie odnalazłem, gdzieś przepadły...
Nic straconego, zrobię w następnym sezonie.
Przyznam, że także i u mnie w tym roku nici z kopciuszka, niestety...
Częściowo tłumaczę to faktem, że kilkanaście metrów od mogego ogródka jest zaniedbały, zdziczały mały sad z niewielkim budynkiem gospodarczym, gdzie ulokowały się kopciuszki - dla nich miejsce idealne, wręcz wymarzone.
Pozdrawiam
Raku
Awatar użytkownika
agape
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2127
Od: 23 lip 2008, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Niedawno dostałam w prezencie wiertarko-wkrętarkę, w nagrodę za smodzielne zrobienie furtki piłą, młotkiem i gwodźdźmi.
Jeszcze nie używłam sprzetu nowoczesnego i szukam coś ładnego, pożytecznego i ogrodowego, co mogłabym zrobić. Oglądam i wymyśliłam karmnik, o budkach lęgowych wczesniej nie myślałam, ale teraz, po przeczytaniu tego watku- bardzo bym chciała je zbudować. (tym bardziej, ze to jest niewielka robótka i mozna ją robić takze zimą, w mieszkaniu).
Budki chciałabym dla różnych ptaków. (już wiem, ze to zależy od wielkości otworu wlotowego).
Widziałam na działce sikorki, sójki, jastrzębie, gołębie, gawrony. Innych ptaków jeszcze nie rozrózniam. A, jeszcze sroki. Ale się uczę powoli.
Będe Ci bardzo wdzięczna za wskazowki.

Pozdrawiam serdecznie,
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Z wymienionych przez Ciebie gatunków tylko sikorki są w pełni typowymi dziuplakami. Ale też one (s.bogatka, modraszka) są największymi sprzymierzeńcami ogrodników w walce ze szkodnikami. Na 100 % się zagnieżdżą, a może nie tylko one. Zrobienie budki (a najlepiej dwóch) dla ptaków przez siebie samego - jest super doskonałym pomysłem i miłym zajęciem na długie jesienne i zimowe wieczory (w tym okresie się je właśnie wykonuje a wiesza w styczniu, lutym) i tym bardziej Cię nobilituje, że jesteś dziewczyną.
Raku dysponuje zdjęciami - ja mogę dołożyć rysunek techniczny, który kiedyś sam sobie zrobiłem. Doskonałym pomysłem jest także tzw. skrzynka półotwarta - dla kopciuszka lub muchołówki szarej.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
agape
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2127
Od: 23 lip 2008, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Witaj, Karpku- Tak! Poproszę- chętnie się nauczę czegoś nowego! Teraz właśnie siedziałam popołudniu i szukałam w internecie o wymiarach w zależności od gatunków. itd. Miałąm iść na działkę, ale czekałam na listonosza, który jak już w końcu przybył- to już było ciemno, więc czytałam witrualnie.Oglądałam też te na allegro. Drogie no i co to za przyjemność?
Nie wiem tylko gdzie najlepiej kupić takie deski, deseczki, deszczółki...? Wszędzie tylko sprzedają takie strasznie duże ilości...
Krakus
100p
100p
Posty: 123
Od: 19 gru 2005, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post »

Może ta stronka pomoże w zbudowaniu czegoś dla ptaków. http://darmowa-energia.eko.org.pl/pliki ... rmnik.html
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Oczywiście - wszystkie linki się przydadzą, choćby celem porównania. I tak np. na tej stronie jest rysunek półotwartej skrzynki, jaka (prawie identyczna) wisi na moim balkonie:

Obrazek


Teraz mój rysunek. Jest to minimalnie zmodyfikowany sposób zaproponowany przez jednego z najwybitniejszych polskich ornitologów prof.Sokołowskiego :

Obrazek

Deski grubości 2 cm najlepiej nieheblowane. Dodatkowy kwadracik drzewa (oznaczony na żółto) jest po to by pogrubić przednią ściankę z otworem w przypadku występowania dużej ilości kotów, kun a także... dzięciołów.
Podane wymiary są odpowiednie dla najmniejszych ptaków - sikorek. Oczywiście wymiary budki można zmienić - zwiększyć. Denko może być 120x120 (dla wróbli), 130x130 (dla szpaków) a nawet 150x150 np. dla gołębi. Oczywiście trzeba też powiększyć wtedy otwory.
Ale (najważniejsze) trzeba pamiętać - jak będzie duży otwór którym prześlizgnie się np. szpak - to bardzo zdecydowanie przegoni on z tej budki np. sikory czy wróble, więc polecam zdecydowanie mniejsze otwory np. 30 mm.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Jeszcze zdjęcie wykonanych przeze mnie budek dla kuzynki na jej działkę. Zrobiłem je chyba 2 lata temu. Dwie budki na jednym drzewie nie powinny wisieć obok siebie - min. odległość to ok. 30 m - ale kuzynka ma tylko jedno duże drzewo i tak chciała...
W zeszłym roku sikorki miały lęgi w obydwu na przemian, w tym roku tylko w jednej ale były na pewno 2 lęgi bo jeszcze we wrześniu można było słyszeć popiskiwania.

Obrazek


Wiem, wiem - tych patyczków zdecydowanie tam powinno nie być !
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”