Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5  
Autor Wiadomość
tadeusz48
 Tytuł:
PostNapisane: 18 mar 2008, o 11:36 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Kod:
Trawa - tej to mam ho ho ho (około 1500 m), wiem że trzeba ją areatorem potraktować i nawóz tak? 

Co do nawiezienia trawy to nie zwlekałbym z zasileniem nawozem trawnika. Jaki nawóz zastosować to zależy od zasobności kieszeni. Wiem że "Osmocote" jest bardzo dobrym długo działającym nawozem lecz jest również drogim i z pewnością dużo go trzeba na 1500 m.2.

Ja na swój trawnik ( o podobnej powierzchni) za około 70 zł kupuję w punkcie sprzedaży nawozów dla rolnictwa worek ( 50kg.) wieloskładnikowa POLIFOSKĘ ( ( do wyboru 4,5,6,8,12,13,) lub POLIMAG i rozsiewam ją wczesną wiosną na trawnik- drugą dawkę o podobnej ilości rozsiewam przed końcem czerwca.

Na iglaki w ubiegłych latach kupowałem kupowałem nawóz w cenie 15 zł za 5 kg. Kupując w tym roku polifoskę 8 sprzedawca zaproponował mi bym zamiast nawozu na iglaki w cenie 15 zł za 5kg. kupić worek (50 kg za cenę ok.70zł.) Polifoskę M - która ma takie same składniki jak nawóz do iglaków w o połowę niższej cenie ( mam bardzo dużo iglaków i starczy mi na zasilenie ich wiosną i początkiem lata).

Co do"areacji " trawnika proponuję ją przeprowadzić po pierwszym koszeniu gdy trawa nabiera intensywności w rośnięciu.

tadeusz48
 Tytuł: Nawożenie trawnika
PostNapisane: 6 cze 2008, o 22:26 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Cytuj:
Trawniczek cudo. Gratulacje. Tylko polifoska 8 na niego idzie? Bez grama żelaza?

Od 8 lat zasilam trawnik 2 razy do roku (wczesna wiosna i połowa czerwca) nawozami typu POLIFOSKA i POLIMAG jako nawozy podstawowe. W sezonie jako uzupełnienie w mniejszych ilościach rozsiewam nawóz Saletra amonowa i mocznik. Innych nawozów nie daję. Tadeusz.

Oldmike
 Tytuł:
PostNapisane: 9 cze 2008, o 09:14 
100p
100p
Czyli azot jednak idzie w trawnik a dodatkowo magnez w polimag-u. I o to mi chodziło. Twój post zabrzmiał jakbyś tylko i jedynie polifoskę dostarczał.

Swoją drogą dosilam teraz trawnik magnezem i w końcu zaczął się zielenić.

Pozdrawiam
Michał

milax1
 Tytuł: Nawożenie trawnika a herbicyd
PostNapisane: 2 lip 2009, o 20:23 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Górale zapowiedzieli 2 dni bez opadów! Nikt wiadomo, kiedy znów trafi się taka gratka więc chciałabym jak najszybciej spryskać trawnik odchwaszczaczem (co za piękne słowo!).
Możliwie szybko chciałabym też rozsypać nawóz. Jaką przerwę zrobić między tymi działaniami, by nie wchodziły sobie w paradę, tj. by nie dożywiać półżywych jeszcze chwastów?

Zapodziałam ulotkę do mojego herbicydu, a mam jak zwykle przy opryskach problem z psem opychającym się trawą - jaki okres karencji będzie obowiązywał mojego trawożercę?

cx
 Tytuł:
PostNapisane: 3 lip 2009, o 22:14 
Witam.
Nawożenie i opryskiwanie herbicydem nie koliduja ze sobą....no jedynie lepiej najpierw opryskać niż nawozić-jeżeli miałaby być długa przerwa między tymi zbiegami :wink: .
Hej.

villa77
 Tytuł:
PostNapisane: 7 maja 2012, o 18:34 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
Witam wszystkich! Wiem że kilka osób odeśle mnie do innych postów ale mam konkretne pytanie: Jak często zasilać trawnik nawozem? Pierwszy raz "dokarmiałem" go na początku kwietnia. Będę wdzięczny za konkretną odpowiedz. Dziękuję i pozdrawiam forumowiczów :wit

Zobacz profil Wyślij e-mail      

tadeusz48
 Tytuł: Re: Nawożenie trawnika
PostNapisane: 7 maja 2012, o 19:21 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
W zasadzie większość właścicieli trawników zasila swój trawnik ( przynajmniej ja to robię), dwa razy w roku, na wiosnę gdy tylko śnieg zniknie i podeschnie trawa, a więc w marcu lub na początku kwietnia, oraz na początku lata. Ja drugi raz zasilam trawnik w końcu czerwca, i staram się nie przekroczyć ostatniego terminu, w jakim bez szkód dla trawnika jest termin ( nie później niż) 10 lipca.

villa77
PostNapisane: 8 maja 2012, o 07:36 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
Dziękuje za odp Panie Tadeuszu. Wiem że jest Pan autorytetem na tym forum więc zastosuję się do Pana rad, ale nie ukrywam że kusiło mnie tak ze 3 razy (od kwietnia do lipca) sypnąć troszkę nawozu :wink:
W tamtym roku miałem mały problem z trawnikiem. Stracił koloryt, był gęsty, prawie zero chwastów, ale barwa raczej żółtawa niż zielona. Zastanawiałem się czy oprysk Starane mógł jej zaszkodzić. Wtedy trawnik miał dopiero rok.
W tym roku postawiłem na solidne nawożenie, regularne grabienie, podlewanie. Jak na razie jestem zadowolony, ale ciekawi mnie czy ktoś z forumowiczów miał podobne problemy z trawnikiem? Teraz stosuję tylko usuwanie chwastów mechaniczne. Trochę z tym zabawy ale tak się składa ze mam bzika na punkcie "trawnikowego dywanu" więc nie pękam.
Jeśli ktoś miał podobny problem co ja to proszę o wymienienie się opiniami. Pozdrawiam.

tadeusz48
PostNapisane: 8 maja 2012, o 08:52 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Ja , pisałem o podstawowym nawożeniu trawnika co nie oznacza , że nie można określone dawki nawozu podzielić na mniejsze dawki i wysiewać je co pewien czas , by zmieścić się w zakreślonym terminie.

Ja , na swój trawnik, sypię nawozy ręcznie, co powoduje że nawóz nie jest wszędzie równo rozsypany, dlatego też , rozrzucając nawóz rozsypuję go 2/3 dawki na początku, a później, widząc po kolorze trawy ( tam gdzie są jaśniejsze plamy na trawniku), uzupełniam "mijaki" tak by na całym trawniku trawa miała jednakowy kolor.

Jeżeli opryskiwałeś "roczny" trawnik, od chwastów, to nie powinieneś trawie robić krzywdy. To że młody trawnik ma niezbyt zielony kolorek, to nie jest tak źle, na niedożywionym trawniku, mocniej ukorzenia się trawa ( w poszukiwaniu pokarmu), co w kolejnych latach, trawnikowi wychodzi tylko na dobre, gdyż wtedy jego korzenie są mocno rozrośnięte w ziemi, i nie boją się byle jakich przesuszeń podłoża.

dorotam
PostNapisane: 8 maja 2012, o 09:16 
50p
50p

1 szt.
To ja dołączę się do tematu. Siałam trawę teraz na wiosnę, jest straszna, pełno powychodziło chwastów chociaż były wszystkie wybrane przy przekopywaniu, czy mogę opryskać go Mniszkiem ?

tadeusz48
PostNapisane: 8 maja 2012, o 22:14 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
W pierwszym roku po posianiu trawy nie powinno się stosować żadnych oprysków na trawniku, a to dlatego że dopiero co posiana trawa może ulec uszkodzeniu podczas działania oprysków chwastobójczych.

Najlepszym sposobem na likwidację chwastów w dopiero co założonym trawniku jest częste ( nie rzadziej niż raz na tydzień) jego koszenie, po 3-4 koszeniach większość chwastów ( przy dobrze przygotowanym podłożu pod trawnik) zginie.

ryszard b
 Tytuł:
PostNapisane: 15 maja 2012, o 22:52 
100p
100p

0 szt.
Kupiłem nawóz do trawnika taki tradycyjny w sklepie ogrodniczym, teraz mam pytanie czy można go rozsypać podczas deszczu ? :( Czy trawie nic się nie stanie i czy nawóz zbyt szybko nie przejdzie przez ziemię głębiej w ziemię :?

Blondas
 Tytuł: Re: Nawożenie trawnika podczas deszczu?
PostNapisane: 17 maja 2012, o 10:30 
100p
100p

1 szt.
powinieneś sypać na suchą trawę i potem dopiero podlać. Jeżeli trawa jest mokra, to nawóz się do niej przyklei i może lokalnie spalić.

ryszard b
PostNapisane: 19 maja 2012, o 23:31 
100p
100p

0 szt.
No i upaliło mi trawę :cry: na szczęście niewiele... :?

PiotrekP
PostNapisane: 20 maja 2012, o 07:50 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Sypałeś na mokrą trawę? ;:14

ryszard b
PostNapisane: 29 maja 2012, o 22:28 
100p
100p

0 szt.
PiotrekP napisał(a):
Sypałeś na mokrą trawę? ;:14

Tak na mokrą :oops:

Bartosz56
PostNapisane: 31 maja 2012, o 00:21 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

więcej niż 1 szt.
Nigdy nie sypie się nawozu na mokrą trawę! Nie nawozi się też podczas suszy! Ja też stosuję nawóz mineralny ze sklepu ogrodniczego i nigdy mi się coś takiego nie przytrafiło. Zawsze rozsiewam go po skoszeniu trawy. Pierwszy raz wiosną. Później jeszcze trzykrotnie. Ostatni raz jesienią i wtedy stosuję inny specjalny jesienny nawóz. Najlepiej jak nawóz ma oznaczenie NPK, bo wtedy zawiera wszystkie potrzebne składniki.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 74 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 26 gości