Świdośliwa (Amelanchier ) cz.1

Drzewa owocowe
Zablokowany
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: Jagodowe, bez problemu. (świdośliwa)

Post »

Ogrodnik 88 moja świdośliwa owoców ma bardzo dużo. Wszystkie zostają na krzewie, bo oprócz mnie nie za bardzo smakują domownikom, mówią, że są mdłe.
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
Awatar użytkownika
przemo1669
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4054
Od: 27 cze 2011, o 11:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Świdośliwa

Post »

Witam
Jakie wielkie są owoce świdośliwy?
i jak to się rozmnaża?
Awatar użytkownika
phrix
100p
100p
Posty: 114
Od: 10 kwie 2011, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Re: Świdośliwa

Post »

Jakie wielkie są owoce świdośliwy?
i jak to się rozmnaża?
Bardzo podobne wielkością do borówki amerykańskiej.Można rozmnażać przez odkłady lub nasiona. ( z nasion nie polecam mogą mieć gorsze owoce i strasznie długo rosną)
"Natura jest nieskończenie podzielonym Bogiem" - Friedrich Schiller
bogdan1212
200p
200p
Posty: 204
Od: 27 gru 2009, o 12:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: drawno zach-pom
Kontakt:

Re: Świdośliwa

Post »

a to moja młoda kwitnie Obrazek
Karpie Koi, moje wielkie hobby :)
Moja Pasja - ogród i oczko wodne!
bogdan1212
200p
200p
Posty: 204
Od: 27 gru 2009, o 12:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: drawno zach-pom
Kontakt:

Re: Świdośliwa

Post »

Obrazek
Karpie Koi, moje wielkie hobby :)
Moja Pasja - ogród i oczko wodne!
Awatar użytkownika
halys
200p
200p
Posty: 203
Od: 5 wrz 2011, o 14:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Świdośliwa

Post »

bogdan1212 pisze:a to moja młoda kwitnie
Czy to zdjęcie tegoroczne??? Bo moja jeszcze nawet listków nie puściła. A była owinięta na zimę białą agrowłókniną. Fakt, temperatury u nas w połowie lutego sięgały 30 stopnie poniżej 0.
Życie, Ty wariacie...
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2983
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Świdośliwa

Post »

Moja też ma wybielone pączki :)
Pozdrawiam z cieplejszej części Podkarpacia :wit
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Świdośliwa

Post »

Bardzo przyzwoite sadzonki A.lamarckii widziałem dzisiaj w Agrocentrum w Kazimierzy Wielkiej tak ponad metr wysokości- po 17 zł były- stoją z ozdobnymi razem chyba ze 6-7 szt stało
Awatar użytkownika
phrix
100p
100p
Posty: 114
Od: 10 kwie 2011, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Re: Świdośliwa

Post »

Wysiałem jakiś czas temu świdośliwę jajowatą, dopiero teraz ruszyła zastanawia mnie czy to co urosło to świdośliwa jajowata czy coś innego :

Obrazek

Może ktoś posiada taką roślinę i rozpozna po zdjęciach liści czy to to :wink:
"Natura jest nieskończenie podzielonym Bogiem" - Friedrich Schiller
Awatar użytkownika
halys
200p
200p
Posty: 203
Od: 5 wrz 2011, o 14:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Świdośliwa

Post »

Moja świdośliwa nie wytrzymała tej zimy (choć była okryta agrowłókniną). Dopiero kilka dni temu puściła pęd z boku (w miarę wysoko).
Świdośliwy chyba nie są szczepione?
Życie, Ty wariacie...
skierwies
100p
100p
Posty: 100
Od: 30 maja 2011, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świdośliwa

Post »

Witam. Czytam sobie teksty o świdośliwie i porażają mnie wręcz ceny sadzonek jakie podajecie. Jestem namiętnym "zżeraczem" owocków świdośliwy od wieeelu lat, od kilku tez lat wzbogacam swą kolekcję krzaczków i drzewek- już ponad 40 szt. Zasady utrzymania świdośliwy: im gorsze warunki tym lepiej, od kwitnienia do zbioru owoców można troszkę podnawozić i podlewać - owoce większe i bardziej soczyste. Śwido nie boi się żadnych chorób ani mrozów, za dobre warunki glebowe też nie wskazane. Znam krzaki w wieku 50+. Formy krzaczaste osiągają wysokość do 6-7 metrów, można i należy ciąć bez litości, otrzyma się krzewy 2 -3 m, stale odmłodzone. Formy pienne 2-3 m. Rozmnażanie najprościej przez odrosty korzeniowe. a najszybciej poprzez wykopanie młodych sadzonek w okolicznych lasach. To nie jest żart. Tam gdzie ptaki namiętnie zżerają owocki to w okolicy pojawiają się tzw. dziczki . W moich stronach - centrum - są w lasach połacie sadzonek traktowane przez leśników jako chwast.Nawet zające, sarny i łosie nie lubią ich obgryzać O dziwo, owoce z tych przesadzonych dziczek są największe z mi znanych i najsmaczniejsze a zjadłem ich już bardzo dużo - owoc mojego dzieciństwa. Ekolodzy skarmiają drobiem owoce świdośliwy i w następnym sezonie mają z kurzych kupek setki sadzonek - stratyfikacja nasion.Sprzedają - a przynajmniej część z nich - potem na "alledrogo" jako superszlachetne. Odmiany - w zasadzie to jedno i to samo, troszkę skrzyżowane i wyhodowane w innych warunkach. Każdy kto chce się "zapoznać" ze świdosliwą może najpierw ukopać sobie dziczki za free ile kto zechce a potem dopiero zastanawiać się nad innymi odmianami - powtarzam - znacznie gorszymi w smaku Pozdrawiam miłośników i zżeraczy.
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Świdośliwa

Post »

Super, tylko jest jeden drobny problem: trzeba wiedzieć, gdzie taką świdośliwę znaleźć. U nas nie ma jej ani w ogrodach, ani w lasach. Nie wiem z jakiego regionu jesteś, ale zapewniam: świdośliwa aż tak powszechnie nie występuje, niestety.
Zielonym do góry!!!
skierwies
100p
100p
Posty: 100
Od: 30 maja 2011, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świdośliwa

Post »

Witam, jak pisałem jestem z centrum kraju, woj. łódzkie. Dla zainteresowanych mogę jesienią zrobić ekstra akcję. Pozyskać w lesie odpowiednią ilość sadzonek i wysłać. Koszt wyłącznie przesyłki. Dziś jadę na działkę to zrobię kilka zdjęć swojej "hodowli".
Pozdrawiam
PS. Świdośliwa jest dosyć pospolita choć mało znana. Zdziwił byś się zapewne gdyby się okazało, że w promieniu nastu km od Ciebie świdośliwa jednak występuje.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”