Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 15  
Autor Wiadomość
tadeusz48
 Tytuł:
PostNapisane: 18 mar 2008, o 13:36 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Kod:
Trawa - tej to mam ho ho ho (około 1500 m), wiem że trzeba ją areatorem potraktować i nawóz tak? 

Co do nawiezienia trawy to nie zwlekałbym z zasileniem nawozem trawnika. Jaki nawóz zastosować to zależy od zasobności kieszeni. Wiem że "Osmocote" jest bardzo dobrym długo działającym nawozem lecz jest również drogim i z pewnością dużo go trzeba na 1500 m.2.

Ja na swój trawnik ( o podobnej powierzchni) za około 70 zł kupuję w punkcie sprzedaży nawozów dla rolnictwa worek ( 50kg.) wieloskładnikowa POLIFOSKĘ ( ( do wyboru 4,5,6,8,12,13,) lub POLIMAG i rozsiewam ją wczesną wiosną na trawnik- drugą dawkę o podobnej ilości rozsiewam przed końcem czerwca.

Na iglaki w ubiegłych latach kupowałem kupowałem nawóz w cenie 15 zł za 5 kg. Kupując w tym roku polifoskę 8 sprzedawca zaproponował mi bym zamiast nawozu na iglaki w cenie 15 zł za 5kg. kupić worek (50 kg za cenę ok.70zł.) Polifoskę M - która ma takie same składniki jak nawóz do iglaków w o połowę niższej cenie ( mam bardzo dużo iglaków i starczy mi na zasilenie ich wiosną i początkiem lata).

Co do"areacji " trawnika proponuję ją przeprowadzić po pierwszym koszeniu gdy trawa nabiera intensywności w rośnięciu.

tadeusz48
 Tytuł: Nawożenie trawnika
PostNapisane: 7 cze 2008, o 00:26 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Cytuj:
Trawniczek cudo. Gratulacje. Tylko polifoska 8 na niego idzie? Bez grama żelaza?

Od 8 lat zasilam trawnik 2 razy do roku (wczesna wiosna i połowa czerwca) nawozami typu POLIFOSKA i POLIMAG jako nawozy podstawowe. W sezonie jako uzupełnienie w mniejszych ilościach rozsiewam nawóz Saletra amonowa i mocznik. Innych nawozów nie daję. Tadeusz.

Oldmike
 Tytuł:
PostNapisane: 9 cze 2008, o 11:14 
100p
100p
Czyli azot jednak idzie w trawnik a dodatkowo magnez w polimag-u. I o to mi chodziło. Twój post zabrzmiał jakbyś tylko i jedynie polifoskę dostarczał.

Swoją drogą dosilam teraz trawnik magnezem i w końcu zaczął się zielenić.

Pozdrawiam
Michał

qqbartasqq
 Tytuł: Trawnik - nawóz,nawożenie, czym ,problemy itp.
PostNapisane: 14 kwi 2009, o 00:40 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Witam
Mam kilka pytań do państwa, kilka dni temu peirwszy raz mój 4 letni trawnik zrobiłem areatorem.... dużą część zarówno mchu jak i suchej trawy wybrał, niestety część mchu została. Czy stosować jakieś środki chemiczne na mech i jak zapobiegać jego występowaniu? O dziwo występuje właśnie w miejscach nasłonecznionych. Jeżeli po areacji nawiozłem trawnik jak dobrze pamiętam "doktorem trawnikiem" to po jakim czasie mogę dosiać trawę w prześwitujących miejscach? Jakiego najlepiej używać nawozu do trawy i jak często? Dotychczas używałem azofoski zarówno do trawy jak i do innych roślin, czy nawożenie właśnie azofoską było dobrym wyborem? w tym roku zamierzam także dokupić osobno fosfor do trawnik czy można mieszać dwa nawozy jednocześnie? I ostatnie jakiego nawozu najlepiej używać do tui szmaragdowych?
Serdecznie pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedzi

Nalewka
 Tytuł:
PostNapisane: 14 kwi 2009, o 01:27 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
A może znajdziesz odpowiedź na swoje pytania tutaj:
- Trawnik - spis linków, opisy problemów

Zapraszam do przeczytania naszego regulaminu :)

Zobacz profil Wyślij e-mail      

qqbartasqq
 Tytuł:
PostNapisane: 14 kwi 2009, o 11:20 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
niestety na wszystkie moje pytania nie uzyskałem w tamtych postach odpowiedzi, jak będzie ktoś skłonny udzielić mi rady będę wdzięczny :)

Nalewka
 Tytuł: Re: Trawnik, jakie nawozy oraz inne pytania dotyczące jego e
PostNapisane: 14 kwi 2009, o 14:45 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
qqbartasqq napisał(a):
Mam kilka pytań do państwa,
Cytuj:
Nieprawda. Masz do forumowiczów jedno pytanie, ale za to bardzo ogólne. Jak pielęgnować trawnik :P

Cytuj:
kilka dni temu peirwszy raz mój 4 letni trawnik zrobiłem areatorem.... dużą część zarówno mchu jak i suchej trawy wybrał, niestety część mchu została. Czy stosować jakieś środki chemiczne na mech i jak zapobiegać jego występowaniu? O dziwo występuje właśnie w miejscach nasłonecznionych.

- Zwalczanie mchu na trawniku.
- Uporczywy mech - jak się go pozbyć?
Rozumiem, że łatwiej przeczytać jeden post, niż kilka stron wątku :P

Cytuj:
Jeżeli po areacji nawiozłem trawnik jak dobrze pamiętam "doktorem trawnikiem" to po jakim czasie mogę dosiać trawę w prześwitujących miejscach?

Od razu. Ta sama informacja jest w wątkach:
- Trawniki na wiosnę...
- Odnowa trawników

Cytuj:
Jakiego najlepiej używać nawozu do trawy i jak często? Dotychczas używałem azofoski zarówno do trawy jak i do innych roślin, czy nawożenie właśnie azofoską było dobrym wyborem?

Tak. Ta sama odpowiedź jest w wątkach:
- Trawniki na wiosnę...
- Odnowa trawników
- Trawnik ruina. Jak zrobić super trawnik ?
- Trawnik
- Trawnik od zera
- Trawnik... trudna sprawa

Cytuj:
w tym roku zamierzam także dokupić osobno fosfor do trawnik czy można mieszać dwa nawozy jednocześnie?

Można. Korzystaj z naszej wyszukiwarki, naprawdę warto, no chyba, że ci się strasznie nie chce :P
- Przyklejony: Tabela mieszania - nawozy i środki ochrony roślin

Cytuj:
I ostatnie jakiego nawozu najlepiej używać do tui szmaragdowych?

- Tuje żywotniki - nawożenie

Cytuj:
Serdecznie pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedzi

Proszę bardzo :twisted:

milax1
 Tytuł: Nawożenie trawnika a herbicyd
PostNapisane: 2 lip 2009, o 22:23 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Górale zapowiedzieli 2 dni bez opadów! Nikt wiadomo, kiedy znów trafi się taka gratka więc chciałabym jak najszybciej spryskać trawnik odchwaszczaczem (co za piękne słowo!).
Możliwie szybko chciałabym też rozsypać nawóz. Jaką przerwę zrobić między tymi działaniami, by nie wchodziły sobie w paradę, tj. by nie dożywiać półżywych jeszcze chwastów?

Zapodziałam ulotkę do mojego herbicydu, a mam jak zwykle przy opryskach problem z psem opychającym się trawą - jaki okres karencji będzie obowiązywał mojego trawożercę?

cx
 Tytuł:
PostNapisane: 4 lip 2009, o 00:14 
Witam.
Nawożenie i opryskiwanie herbicydem nie koliduja ze sobą....no jedynie lepiej najpierw opryskać niż nawozić-jeżeli miałaby być długa przerwa między tymi zbiegami :wink: .
Hej.

M10dy
 Tytuł: Jaki nawóz do trawnika
PostNapisane: 25 maja 2010, o 18:10 
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Witam,
jestem osobą zajmującą się boiskiem piłkarskim w mojej miejscowości. Trawa była siana ok. 3 lata temu siewnikiem. Na początku bardzo widoczne były pasy po sianiu maszyną, lecz z roku na rok jest coraz lepiej. Trawa jest gęsta, lecz jeszcze widać odstępy między kolejnymi pasami trawy po sianiu siewnikiem. Chciałbym trawie pomóc się zagęścić i wsiać nawóz. Jaki powinienem zastosować. Chodzi mi też, aby nawóz nie był za drogi (najlepiej worki po 50kg). Znajomi rolnicy polecili mi polifoskę o dużej ilości potasu i fosforu. Czy ten nawóz byłby dobry na zagęszczenie korzeni trawnika?
Czy przed wsianiem nawozu trawa powinna być skoszona z koszem czy bez?

Łysy
 Tytuł: Re: Jaki nawóz na trawnik piłkarski ?
PostNapisane: 25 maja 2010, o 22:39 
200p
200p
Sprawdź pH gleby - to ważne. Może trzeba skorygować ( trawnik lubi 6,5 ).

Nie przesadzaj z azotem - będzie masę roboty z koszeniem, bo trawa będzie rosła jak wściekła.

Koś zawsze z koszem - mulczowanie ( jeżeli kosiarka ma taką opcję) jest skuteczne przy bardzo częstym koszeniu - jak trawa będzie zbyt wysoka to nie zostanie właściwie rozdrobniona, bardzo długo będzie się rozkładała...

M10dy
PostNapisane: 25 maja 2010, o 23:24 
10p - Początkujący
10p - Początkujący
A jak mam sprawdzić pH (najlepiej jakimś domowym sposobem)?
Wiem, że azotu powinno być mało, bo on podobno powoduje szybki wzrost trawy, a tego nie chce (jednorazowe koszenie zajmuje mi ok. 5h :/).
Czego więc powinno być więcej (fosforu czy potasu), aby korzenie się zagęściły?

Suppa
PostNapisane: 26 maja 2010, o 23:28 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Syp polifoskę 6 i będzie dobrze :wink:
Fosfor wzmacnia korzenie. Najprosciej chyba zbadać pH takim płynnym pH metrem - bierzesz próbkę gleby, zalewasz płynem i porównujesz kolor do skali.

M10dy
PostNapisane: 27 maja 2010, o 01:14 
10p - Początkujący
10p - Początkujący
A ile powinienem wsiać tego nawozu? Cały plac ma wymiary 130x65, czyli prawie 1 ha.

wolodi
PostNapisane: 27 maja 2010, o 17:04 
100p
100p

1 szt.
no właśnie nawoź do trawnika powinien mieć sporo azotu. Polecam nawóz długodziałajacy intermag - nie jest tak koszmarnie drogi jak substrala

M10dy
PostNapisane: 27 maja 2010, o 23:05 
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Ale czy po dużej ilości azotu trawa nie będzie zbyt szybko rosła? Słyszałem, że po azocie trawa idzie "w górę", a po fosforze się rozkrzewia (a o to głównie mi chodzi). Czy mam rację? Proszę o poradę.

Suppa
PostNapisane: 28 maja 2010, o 00:03 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Hmm polifoska ma wszystkiego po trochu, azotu tam wiele nie ma, należałoby go uzupełnić jakimś saletrzakiem lub saletrą. Co do ilości, myślę że powinneś sypnąć minimum 100 kilo na hektar + azot. Normy wysiewu są zazwyczaj podane na opakowaniu nawozu.
Po azocie owszem rośnie, ale jest on jednak konieczny dla prawidłowego wzrostu trawy :wink:
Najlepiej posypać go w kilku małych porcjach co jakiś czas, lub w postaci saletrzaku, który ma bardziej długotrwałe działanie.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 242 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 15  

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości