Domowe orchidarium

Zablokowany
Malgorzata
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 19 lis 2011, o 16:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Domowe orchidarium

Post »

Co racja to racja ;P
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Domowe orchidarium

Post »

Ja mam już namierzoną stanhopeę tigrinę u znanej mi osoby, P. Grażyny i teraz czekam tylko na wiosnę :D Teraz na razie wtrzymuję jakiekolwiek zakupy ze względu na coraz chłodniejszą aurę i chęć dokończenia orchidarium, które czeka na moje zainteresowanie od wiosny :oops: Myślę,że przez zimę ono zaistnieje więc niektóre maluszki, Phalaenopsisy botaniczne, pójdą na nowe lokum a zwonią parapet, podłogę i nie tylko.
Malgorzata
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 19 lis 2011, o 16:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Domowe orchidarium

Post »

To ten storczyk na drewienku interesował Cię ze względu na orchidarium? Myślę, że w orchidarium miałoby to świetne zastosowanie ze względu na wysoką wilgotność powietrza.
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Domowe orchidarium

Post »

Tak,ze względu na orchidarium. Ostatnio robiłam zakupy podłoża w OS (OrchidSklepik) i dodatkowo zakupiłam rury korkowe. Są dość długie i każda będzie mogła zapewnić lokum (po przepołowieniu) dla dwóch roślinek. Jutro jak będę miała chwilę czasu to zrobię im zdjęcie. A skąd masz tę korę? Kupowałaś?

Chciałabym, by orchidarium miało bardzo naturalny wygląd, bez plastiku czy innych sztucznie wyglądających akcesoriów. Mam nadzieję,że to co proponuje mi moja wyobraźnia uda się zrealizować w 100% :roll:
Malgorzata
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 19 lis 2011, o 16:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Domowe orchidarium

Post »

Tak, kupowałam...w OrchidSklepiku ;P
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Domowe orchidarium

Post »

Tak podejrzewałam i teraz widzę na przykładzie Twojego Phalaenopsisa,że mają dobre produkty.
Malgorzata
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 19 lis 2011, o 16:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Domowe orchidarium

Post »

Akcesoria mają dobre ale z roślinek nie jestem zadowolona. Bardzo długo się czeka a kontakt z nimi jest taki sobie. W porównaniu z konkurencją sadzonki od nich są małe i słabe. Choć może to nie jest u nich regułą i tylko ja mam takie odczucia.
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Domowe orchidarium

Post »

Mnie raczej interesują akcesoria, roślin tam nie kupuję bo cena mnie poraża :oops:
Malgorzata
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 19 lis 2011, o 16:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Domowe orchidarium

Post »

Mnie w zasadzie też. Mocno podbijają. Zaryzykowałam z sadzonkami, bo wiele dobrych opinii o nich słyszałam ale niestety troszkę się zawiodłam.
Malgorzata
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 19 lis 2011, o 16:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Domowe orchidarium

Post »

Wiesz już czym będziesz doświetlać storczyki w orchidarium? Myślę nad małym orchidarium dla moich botaników stąd moje pytanie :)
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Domowe orchidarium

Post »

Najnowszym trendem w doświetlaniu roślin jest światło czerwone, niebieskie lub mix tych świateł. Rodzaje sztucznego oświetlenia mają różny skład spektralny emitowanego światła, a poszczególne długości fal różnie wpływają na rośliny. Najmocniej wpływa na nie promieniowanie niebieskie oraz stosunek promieniowania czerwonego do dalekiej czerwieni (nie jest ona bezpośrednio wykorzystywana w fotosyntezie, lecz dostarcza roślinom informacji o zmianach w otoczeniu). Jeśli ilość obu czerwieni jest na podobnym poziomie lub też dalekiej czerwieni jest więcej niż bliskiej, powoduje to wydłużanie się pędów, a hamuje rozkrzewianie się, rośliny także słabiej się wybarwiają, są bardziej wiotkie. Gdy natomiast czerwieni bliskiej jest więcej niż dalekiej, nadmierne wydłużanie się pędów jest zahamowane, a gdy występuje emisja promieniowania niebieskiego, którego jest nieco więcej niż czerwonego, rośliny są niższe, bardziej rozkrzewione i zwarte, mają lepiej wybarwione i grubsze liście oraz łodygi, liści przyrasta więcej, międzywęźla są krótsze. Zależnie od tego, co chcemy osiągnąć, powinniśmy wybierać oświetlenie z odpowiednią emisją różnych fal. Gdy np. chcemy uzyskać zwartą, niską, mocno rozkrzewioną roślinę, musimy wybrać oświetlenie z największą emisją w paśmie niebieskim, a nieco mniejszą w czerwonym. Mała ilość niebieskiego w porównaniu do czerwieni spowoduje wyciąganie się pędów i wolny przyrost tkanki zielonej. Do kwitnienia roślin i kiełkowania nasion niezbędne jest promieniowanie czerwone, ponieważ samo niebieskie tego nie zapewni. Samo promieniowanie niebieskie natomiast hamuje wzrost roślin, a barwa liści staje się ciemniejsza, dlatego do doświetlania zawsze należy wybierać źródła światła z jednoczesną emisją w zakresie niebieskim i czerwonym lub używać niebieskiego światła łącznie ze światłem dziennym. Do prawidłowego wzrostu roślin, promieniowania niebieskiego powinno być o około 1/3 więcej niż czerwonego, a czerwieni dalekiej nie powinno być więcej niż 1/2 bliskiej.
Na ebayu jest sporo takich lamp, które mają diody LED w kolorze niebieskim, czerwonym lub obu tych kolorach, w różnych proporcjach.
Malgorzata
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 19 lis 2011, o 16:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Domowe orchidarium

Post »

Hehe...to wszystko już wiem ;P Bardziej o konkretną firmę i model mi chodziło :roll:
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Domowe orchidarium

Post »

Jak pisałem, na ebayu trochę tego jest i w bardzo, bardzo różnych wymiarach i...cenach

Edit: też przymierzam się do tego zagadnienia. Chcę to zrobić przy pomocy LEDowych żarówek wkręcanych w typowe oprawki w lampkach halogenowych. Takie białe można kupic za niewielkie pieniądze. A kolor światła chcę uzyskać przy pomocy kolorowych filtrów stosowanych w filmie i fotografii.
Zablokowany

Wróć do „Moje storczyki !”