Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1275 ] 
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53 ... 75  
Autor Wiadomość
tadeusz48
 Tytuł: Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.3
PostNapisane: 26 cze 2011, o 10:22 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
KRZYSIU, za każdym razem, raz w miesiącu, opryskuję jednym z podanych niżej środków ( oczywiście nie jestem w posiadaniu ich wszystkich), co miesiąc innym;
http://www.sumin.com.pl/grzybobojcze.html

Oczywiście, jeżeli komuś odpowiada to może opryskiwać, częściej, nie częściej niż co dwa tygodnie. W ostatecznej rezerwie mam środek grzybobójczy TATTO, z którym czekam na 'wejście" do tunelu choroby, jak się dwukrotnie już przekonałem jest rewelacyjny, i przywraca do życia już zarażone pomidory ( ziemniaki też). Udało mi się go w ty roku kupić w sklepie( w byłych CN), więc powinien być na rynku,trudno jest go kupić bo jest rozchwytywany.

rafik_ptp
PostNapisane: 26 cze 2011, o 12:26 
100p
100p

1 szt.
tadeusz48 napisał(a):
...W ostatecznej rezerwie mam środek grzybobójczy TATTO, z którym czekam na 'wejście" do tunelu choroby, jak się dwukrotnie już przekonałem jest rewelacyjny, i przywraca do życia już zarażone pomidory ( ziemniaki też). Udało mi się go w ty roku kupić w sklepie( w byłych CN), więc powinien być na rynku,trudno jest go kupić bo jest rozchwytywany.

Niestety Tattoo został wycofany (chyba już w 2010) i mnie mimo że szukałem nie udało się go kupić, faktycznie świetnie działał interwencyjnie ( uratował mi 1 ha pomidora dwa lata temu gdy weszła mi zaraza ziemniaczana). Natomiast w tamtym roku pryskałem pomidora Infinito (jest zarejestrowany tylko na ziemniaka).
Ale substancję aktywną o działaniu systemicznym ma tą samą co Tatto - Chlorowodorek propamokarbu.
Tattoo (skład: Chlorowodorek propamokarbu, chlorotalonil ) / Infinito (skład: Chlorowodorek propamokarbu, Fluopikolid ).

Zobacz profil Wyślij e-mail      

chudziak
PostNapisane: 26 cze 2011, o 13:15 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
MENA515 napisał(a):
Jaki roztwór saletry wapniowej podać pomidorkom przy suchej zgniliźnie wierzchołkowej? Znalazłam 4 owoce na jednym krzaku. Zerwałam je, przejrzałam inne ale nic nie widzę. Rozumiem, że mam opryskać owoce,nie całe krzaki? ?Bardzo proszę o pomoc :cry:
MENO515 maksymalne stężenie saletry wapniowej do oprysku to 0,5 % . Ja miałam objawy suchej zgnilizny na Kalmanie i na Copii - pryskałam w minioną środę.

MENA515
PostNapisane: 26 cze 2011, o 13:31 
500p
500p

więcej niż 1 szt.
Dzięki chudziak ;:196 . Od rana miejsca sobie nie mogę znaleźć, a pryskanie dopiero wieczorem... A opryskać wszystkie krzaki tej odmiany, czy tylko ten jeden?

ekopom
PostNapisane: 26 cze 2011, o 13:37 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Saletra wapniowa jest odżywcza i nawet gdy nie ma suchej zgnilizny, to też ją można stosować w celu podania roślinie wapna i azotu dla prawidłowego rozwoju, a gdy jest już choroba fizjologiczna ,to można twierdzić ,że inne krzaki też mają niedobór wapna.

MENA515
PostNapisane: 26 cze 2011, o 13:40 
500p
500p

więcej niż 1 szt.
Dzięki :D . Teraz dokształcona ruszę w ogródek :). To znaczy pod wieczór, wiem że teraz nie mogę prysnąć ;).

Artexo
PostNapisane: 26 cze 2011, o 16:03 
50p
50p

1 szt.
U mnie w tunelu zaczęła się pojawiać alternarioza.. I w związku z tym mam pytanie. Czy można to popryskać miedzianem czy muszę kupić Amistar?

MENA515
PostNapisane: 26 cze 2011, o 16:38 
500p
500p

więcej niż 1 szt.
Znalazłam jeszcze jedną zebrę i jednego Kalmana, tym razem w gruncie :( .
Powiedzcie mi, jak to jest- pryskać całe krzaki i grona,czy tylko grona? Różne tu opinie są na forum. I czy na wszelki wypadek podsypać też krzaki ? Nie chcę przesadzić.
i dla pewności wstawiam zdjęcie owocu:
Obrazek

x-p-o
PostNapisane: 26 cze 2011, o 17:03 
ZBANOWANY

0 szt.
Jak chcesz możesz pryskać całe krzaki ale grona opryskać przy tym dokładnie. Lub opryskać same grona tez dokładnie. Samo podsypanie krzaków wapnem bądź saletrą na zgniliznę nie zadziała ponieważ wapń się bardzo wolno przemieszcza w roślinie.

Pozdrawiam

MENA515
PostNapisane: 26 cze 2011, o 19:03 
500p
500p

więcej niż 1 szt.
Pomidorki już opryskałam i w szklarni i w gruncie.Najpierw dokładnie grona, łącznie z najmniejszymi okazami.A na koniec całe krzaki na razie w szklarni. Te w gruncie za chwilkę.
A teraz mam pytania:
1. Kiedy powtórzyć zabieg?
2. Widzę niedobory magnezu dość spore na krzakach,które mają zawiązane 4 grono i zaczynają wiązać piąte. Na razie tylko raz podlałam je siarczanem magnezu 4 dni temu. Lepiej było by je opryskać, szybciej by go wchłonęły, ale czy mogę to zrobić np. dobę po pryskaniu saletrą wapniową?
3. Zbliżają się upały- nie wiem jak z nawożeniem. Nie wiem, czy ta zgnilizna, to zasolenie gleby, czy raczej problemy z pobieraniem wapnia...Wetkne tu zdjęcia za godzinkę,,, może ktoś coś pomoże...
To mój Orange strawberry. Wszystkie maja takie niedobory - 5szt
Obrazek
Obrazek
I ogólny stan szklarni:
Obrazek

.

ekopom
PostNapisane: 26 cze 2011, o 20:21 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Jest taki nawóz saletra wapniowo- magnezowa , może by powtórzyć za 2 dni,bo pogoda ładna do szybkiego pobierania i przetwarzania pokarmu.

x-p-o
PostNapisane: 26 cze 2011, o 20:44 
ZBANOWANY

0 szt.
MENA515 napisał(a):
Lepiej było by je opryskać, szybciej by go wchłonęły, ale czy mogę to zrobić np. dobę po pryskaniu saletrą wapniową?

Możesz, pod warunkiem, że do oprysku zastosujesz saletrę magnezową a nie siarczan magnezu. Dlaczego ?. Dlatego, że nastąpiłaby strata części wapnia nie wchłoniętego bo w połączeniu z jonem siarczanowym wytrącałby się na powierzchni rośliny gips tj siarczan wapnia.

Pozdrawiam

kamma
PostNapisane: 26 cze 2011, o 21:04 
500p
500p

1 szt.
Boż chyba nie było mnie wtedy na chemii :;230 :;230 bo nic nie rozumiem z tego co piszecie o tych opryskach --ja na razie nie pryskam,w tunelu mają się całkiem dobrze.

Pomart
PostNapisane: 26 cze 2011, o 21:32 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

1 szt.
Witam wszystkich.
Na moich pomidorkach pojawiły się żółtawe plamki. prosze o pomoc. Zaraz postaram sie wysłać zdjęcie.

x-p-o
PostNapisane: 26 cze 2011, o 21:56 
ZBANOWANY

0 szt.
Pomart napisał(a):
Na moich pomidorkach pojawiły się żółtawe plamki. prosze o pomoc.

Panie doktorze, te plamki to od szminki ? . Prawda ?. Nie- proszę pana. To syfilis

A na poważnie, gdzie te plamki ?. Na liściach , na owocach ?.

Pozdrawiam

tadeusz48
PostNapisane: 26 cze 2011, o 22:12 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
MENA515 napisał(a):
Jaki roztwór saletry wapniowej podać pomidorkom przy suchej zgniliźnie wierzchołkowej? Znalazłam 4 owoce na jednym krzaku. Zerwałam je, przejrzałam inne ale nic nie widzę. Rozumiem, że mam opryskać owoce,nie całe krzaki? ?Bardzo proszę o pomoc :cry:
Czy mogę od razu rozrobić więcej, by starczyło na kilka oprysków z rzędu?
Czy opryskać tylko owoce na krzaku z którego zerwałam pomidory? To jest White tomato, więc jeśli nawożone były tak samo i są na takim samym podłożu, może psiknąć wszystkie z tej odmiany....

A ja dzisiaj na swojej ( plantacji) znalazłem 5 pomidorków z objawami suchej zgnilizny wierzchołkowej , ale nawet mi do głowy nie przyszedł pomysł opryskiwania moich pomidorków.

Co to jest pięć "zabolałych' pomidorków ( cztery na jednym krzaczki i jeden na drugim , i to na pierwszym od dołu gronie), wobec kilku tysięcy już wytworzonych owoców ( oceniam że na posadzonych 140 krzakach rośnie średnio po 15- 20 owoców na jednym krzaczku).

Nie wydaje mi się celowe wyciągać "armaty" i strzelać z niej do wróbla.

Uważam że przed podjęciem decyzji o jakichkolwiek "opryskach" należy najpierw ocenić stopień zagrożenia i dopiero w zależności od tej oceny dokonywać "oprysków", czy dać sobie z nimi spokój.

Pelasia
PostNapisane: 26 cze 2011, o 22:21 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
:wit Czy ktoś wie co jest tym pomidorkom. Mają dziury Obrazek Obrazek

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.           [ Posty: 1275 ]  Idź do strony nr...        1 ... 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53 ... 75  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: arek9025, Galina55, Kajtkowa i 79 gości