Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1275 ] 
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 75  
Autor Wiadomość
dariotka
 Tytuł: Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.3
PostNapisane: 19 kwi 2011, o 22:26 
100p
100p
W poprzedniej części tego tematu pisałam o moich marniejących pomidorkach.
Teraz relacja: w sobotę połowę poprzesadzałam, większości dałam ukorzeniacz. Dzisiaj poszłam sprawdzić i okazało się, że z obawy o kolejne przelanie ususzyłam je. Codziennie dostawały trochę wody, ale dzisiaj już zwiędły. Nie wiem czy uda się je uratować :( Z kolei pozostałe, którym dosypałam tylko ziemię, mają się już lepiej. Słoneczko wyszło, więc zaczęły wypijać wodę. Dzisiaj troszkę je podlałam, a właściwie tylko zwilżyłam tą nową ziemię. Nawet ruszyły w górę :D Teraz będę się pilnować, by ich znów nie przelać.

anula9
PostNapisane: 19 kwi 2011, o 22:35 
50p
50p

0 szt.
Pierwsze problemy.

Coś zrobiłam moim pomidorkom Kmicic. ;:223
Nie wiem tylko co. Proszę o pomoc.

Obrazek

Obrazek

Liście wyglądają jakby zwiędły, są mocno pomarszczone, z pęcherzykami. Nie zauważyłam plam, ani zmiany koloru.

Pozdrawiam :wit

Zobacz profil Wyślij e-mail      

x-p-o
PostNapisane: 19 kwi 2011, o 22:37 
ZBANOWANY

0 szt.
Przedobrzyłaś z nawożeniem.

Pozdrawiam

anula9
PostNapisane: 19 kwi 2011, o 22:42 
50p
50p

0 szt.
Pomodoro. :wit

Mają jeszcze jakąś szansę na przeżycie.?

x-p-o
PostNapisane: 19 kwi 2011, o 22:56 
ZBANOWANY

0 szt.
Mają szanse pod warunkiem że :

- albo przesadzisz je do większych pojemników/ można kupić za grosze plastikowe kubki do piwa po 0,4 albo 0, 5 l/i uzupełnisz torfem odkwaszonym bez nawozów.
- albo porządnie przelejesz jednorazowo każdą doniczkę wodą tak, żeby woda wyciekła przez otwór w dnie doniczki i pilnować, żeby nie przesuszać podłoża/ powoduje wzrost stężenia nawozu/.

Powodzenia

PS I jeszcze jedno. Trzymać w cieple, by pomidory jak najszybciej przetrawiły nadmiar jedzenia.

kozula
PostNapisane: 19 kwi 2011, o 23:04 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Anula9 przeholowała z azotem. Przelanie pomoże.
U KasiPuk dobrze zrobi obfite podlanie czymkolwiek wieloskładnikowym. Jeśli pomidory stoją już na ziemi bez żadnych podstawek, podlewamy je tak aby woda wyciekła. Wymywają się wtedy szkodliwe substancje nagromadzone wcześniej.
Marianzet1 najszybciej zlikwidowałby problem pokrzywówką. Jest zasobna w mikroelementy i azot, który jest niezbędny do ich szybkiego przyswajania. Z braku laku trzeba podlać nawozem wieloskładnikowym, który ma w składzie przewagę azotu, ponieważ rozsadzie już go brakuje. Chloroza będzie znikać powoli.
Dariotka, im więcej słońca, tym więcej wody. Ukorzeniacz mógł trochę uszkodzić sadzonki, ale pomidory są wytrwałe, więc może wytrzymają Twoje ,,eksperymenty".

Pozdrawiam, kozula.

dariotka
PostNapisane: 19 kwi 2011, o 23:18 
100p
100p
kozula napisał(a):

Dariotka, im więcej słońca, tym więcej wody. Ukorzeniacz mógł trochę uszkodzić sadzonki, ale pomidory są wytrwałe, więc może wytrzymają Twoje ,,eksperymenty".

Dzisiaj akurat cały dzień nie było mnie w domu, więc nie mogłam nabierząco doglądać. Wczoraj po południu też nie sprawdziłam jak się mają pomidorki, i teraz naprawdę z nimi źle. Ale na szczęście miałam nadmiar sadzonek.
Wiem że eksperymentowałam z nimi, ale od początku wyglądały jak obecnie ma anula9. Nie wiedziałam co z nimi nie tak. Myślałam, że czegoś brakuje, że za dużo wody, itp. a one po prostu miały za dużo składników, czyli za dobrze, a ja jeszcze 2 razy je nawoziłam.

x-p-o
PostNapisane: 19 kwi 2011, o 23:23 
ZBANOWANY

0 szt.
Czyli, można powiedzieć, że pomidory padły ofiarą Twojego instynktu macierzyńskiego :lol:

:wit :wit

anula9
PostNapisane: 19 kwi 2011, o 23:39 
50p
50p

0 szt.
Dzięki Pomodoro i Kozula. :wit
Zacznę od opcji numer 2. Zrobię im solidne "płukanie żołądka".

Pozdrawiam. :wit

KasiaPuk
PostNapisane: 20 kwi 2011, o 02:55 
200p
200p

1 szt.
kozula napisał(a):
obfite podlanie czymkolwiek wieloskładnikowym
Kozulo szanowna, co to jest to coś wieloskładnikowe? Mam biohumus w domu, a jutro (dziś, kurde, przepraszam) planuję kupić nawóz do pomidorów, tomorite - NPK: 4-4.5-8 z magnezem, będzie się lepiej nadawał? Pomidorki nie są jeszcze na dworze, stoją w domu, część na północnym oknie i część na południowym. Te na północnym są bardziej zielone. A wracając do tego w czym rosną, co to są te substancje które się mogły nagromadzić? Czy to znaczy że mam je wszystkie przesadzić? Przepraszam za ilość pytań ale strasznie mi przykro na nie patrzeć jak są takie biedne:(

Marianzet1
PostNapisane: 20 kwi 2011, o 09:35 
100p
100p

1 szt.
Kozulo,Pomodoro dziękuje za poradę,wczoraj rano pokropiłem pomidory nawozem Ekolist w którym jest więcej azotu,i dzisiaj widzę poprawę.Pozdrawiam Marian

Technik21
PostNapisane: 20 kwi 2011, o 11:48 
50p
50p

0 szt.
hej. mam problem z rozsadą. moje niektóre pomidory mają już z 10 cm i widzę że im boczne liście usychają. tzn robią się jakieś siwo brązowe i schną. już mi kilka duzych krzaczków uschło. siewek nie zaprawiałem ani na zgorzel nic nie pryskałem ani nie robiłem. proszę i szybką poradę. te małe jeszcze to nie zaatakowało. te większe tylko. są jeszcze w domu nie w tunelu. mają ciepło i są podlewane. może nadmiar wody? może to "korek" ? proszę o poradę

x-p-o
PostNapisane: 20 kwi 2011, o 18:29 
ZBANOWANY

0 szt.
Technik21 napisał(a):
może to "korek" ?

Co masz na myśli pisząc to ?. Czyżby chorobę zwaną korkowaceniem korzeni?.
Trochę za mało danych podałeś, a konkretnie :
- co to znaczy " te małe " ?. Póżniej wysiane , czy zatrzymane we wzroście.
- czy je czymś nawoziłeś ?
- jakiego podłoża użyłeś ?
- jak duże pojemniki ?
- jak często podlewasz ?.
No i dobrze by było wkleić jakąś fotkę

Pozdrawiam

suzana
PostNapisane: 20 kwi 2011, o 20:53 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Posadzone pomidory w tunelu lekko żółkną, zaczyna sie to od dolnych liści. Jutro zrobię zdjęcie.
Obawiam się, że to może nadmiar dolomitu albo nocne chłody.Przykrywam je na noc włókniną i zapalałam znicze. Więc tak tragicznie z temperaturą chyba nie było. W nocy był przymrozek -2*C
W razie czego, co mi radzicie, jak podratować pomidry, czy można ewentualnie obniżyć pH torfem kwaśnym? Co o tym myślicie?

mmgg
PostNapisane: 20 kwi 2011, o 21:06 
200p
200p

0 szt.
Heh moje pomidorki żółkły od środka nowych liści, ponadto liście miały jasnozielone. Opryskałem je nawozami: raz peters professional blossom booster (10-30-20 + MgO) i raz peters professional plant starter (10-52-10 + MgO) i naprawdę efekty są rewelacyjne: nabrały pięknej, głębokiej, soczystej zieleni. Jutro wstawię zdjęcia. Nawet te które bardzo chorowały i były spalone (mama nie wypłukała konewki po gnojówca:/ ) jakoś się wzięły do życia. Przed opryskiem wyglądały tak:

Obrazek

x-p-o
PostNapisane: 20 kwi 2011, o 21:08 
ZBANOWANY

0 szt.
Suzana

Torfem nie obniżysz szybko pH. Jeżeli już tak chcesz , to rozpuszczonym w wodzie siarczanem amonu. Gdybyś przesadziła z wapnem miałabyś objawy niedoboru mikroelementów. Najlepiej zrób zdjęcie.

Pozdrawiam

weteran
PostNapisane: 20 kwi 2011, o 21:10 
500p
500p

0 szt.
im zimno będzie , przy -2 to w namiocie będziesz mieć max 5 przy tych zniczach , a gleba jak ma mniej niż 10 to zaczynają się problemy , właściwie już poniżej 12 :(
w tych temperaturach nie pomoże podawanie nawozów bo pomidor i tak ich nie przyswoi :(

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.           [ Posty: 1275 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 75  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: julk1 i 77 gości