Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 17, 18, 19, 20, 21  
Autor Wiadomość
andzia0801
 Tytuł: Re: Storczyki Leszka
PostNapisane: 27 mar 2011, o 19:04 
200p
200p

0 szt.
Witam,
Jestem po lekturze całego Twojego wątku i zbieram szczękę z klawiatury bo przeszkadza mi pisać ;)
Nigdy w życiu nie widziałam tak olbrzymich storczyków, to są jakieś mutanty? ;)
Są niesamowite, bardzo mi się podobają, więc pożyczyłam sobie zdjęcie na tapetę. ;)

Po przeczytaniu rozważania nad wodą i podlewaniem w Twoim wątku, postanowiłam zapytać Ciebie (bo może masz jakieś doświadczenie, wiedzę, itp) o podlewanie wodą akwariową. Mam dwa akwaria i raz w tygodniu robię tzw podmiany (odlewam 20% i dolewam przegotowanej kranówki). Po podmianach mam 20l wody akwariowej do wykorzystania. Nie stosuję chemii w akwarium, ryby mam zdrowe, roślinność rośnie. Taką wodą podlewam wszystkie kwiaty w domu i rozwijaj a się dobrze. Czy myślisz, że "akwariówka" byłaby też dobra dla storczyków?

Filmiki poklatkowe są niesamowite, wspaniałe przeżycie zobaczyć rozwój kwiatu w takim tempie.

Pozdrawiam serdecznie.
Będę tu zaglądać

Zobacz profil Wyślij e-mail      

lesioc
PostNapisane: 27 mar 2011, o 21:02 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Artexo napisał(a):
Żeby moje miały choć połowę tego co u Ciebie to byłbym niezmiernie dumny...

Trzymamy kciuki :uszy

Artexo napisał(a):
A tak a propo wstawisz może jakieś zdjęcia co aktualnie ''wyprawiają'' twoje storczyki ? :D

Chwilowo mam mało czasu dla stroczyków... walczę w tej chwili z ogrodem, brukarzem i nową wiatą. Ale obiecuję się poprawić w kwestii fotografii już niedługo :)

andzia0801 napisał(a):
Są niesamowite, bardzo mi się podobają, więc pożyczyłam sobie zdjęcie na tapetę.

O... ale mi się miło zrobiło :)

andzia0801 napisał(a):
Czy myślisz, że "akwariówka" byłaby też dobra dla storczyków?

W prawidłowo prowadzonm, ustabilizowanym akwarium, z dojrzałym cyklem azotowym, szkodliwy amoniak wydalany przez zwierzęta (ryby, ślimaki, itp) szybko jest zamieniany na azotyny (NO2-), a te błyskawicznie w azotany (NO3-).
Okresowe podmiany wody w akwarium służą właśnie usuwaniu nadmiaru azotanów, a te są podstawowym składnikiem wielu nawozów dla roślin (azotan amonu czyli saletra amonowa jest chyba najpopularniejszym nawozem dostarczającym azot roślinom). Z tego powodu woda akwariowa z dobrze prowadzonego akwarium (utrzymanie stężenia NO3- < 50-80mg/l) jest zwykle doskonałym nawozem dla roślin o bardzo szybkim wzroście, szczególnie jednorocznych, pnączy, żarłocznych kwiatów ozdobnych typu pelargonie, surfinie, itp - generalnie tam, gdzie potrzebny jest przyrost dużej ilosci masy zielonej roslin w krótkim czasie (najprościej mówiąc azot buduje tkanki roślin). Podlewanie taką wodą roślin doniczkowych również ma sens, szkoda wyrzucać tak dobry nawóz. Najlepszym zastoswaniem takiej wody jest chyba w ogóle nawadnianie kompostownika, gdzie w procesach gnilnych zużywane są olbrzymie ilości azotu.

Jednakże w przypadku storczyków nie wiem czy to się sprawdzi. Woda deszczowa którą podlewane są w naturze storczyki jest bardzo uboga w związki mineralnie. Dodatkowo storczyki jako posożyty pobierają związki odżywcze z rozkładającej się kory drzewa, a proces ten powoduje zużywanie azotu. Podejrzewam więc, że naturalna woda storczyków jest bardzo uboga w azot, podczas gdy akwariówka jest bardzo bogata w zwiazki azotu. To są tylko moje przypuszczenia, ale osobiście raczej bym nie stosował takiej wody do storczyków.

lucynaf
PostNapisane: 27 mar 2011, o 21:09 
1000p
1000p

0 szt.
:wit Padło tu określenie, które mnie bardzo interesuje, że storczyki są pasożytami, czy na pewno ?

auspex
PostNapisane: 27 mar 2011, o 21:26 
200p
200p

1 szt.
hm...ja się nie zgadzam z tym, że storczyki to pasożyty.
Z grzybami prowadzą mutualizm - to obopólne korzyści o takim stopniu, który praktycznie wzajemnie uzależnia istnienie obu populacji.
Z roślinami byłabym raczej za tym że to komensalizm- współbiesiadnictwo, jest najbardziej pierwotnym typem oddziaływania protekcyjnego. Typ zależności o charakterze symbiozy między dwoma lub więcej gatunkami, przy czym jeden z gatunków czerpie z tej zależności wyraźne korzyści( tu storczyk- roślina to dla niego podpora), nie szkodząc pozostałym .

lesioc
PostNapisane: 27 mar 2011, o 22:06 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Faktycznie z tym posożytem to się nieco zagalopowałem.

Z tego co mi wiadomo to jest tak, że istnieją 3 głowne grupy storczyków: naziemne, epifity (rosnace na drzewach) i litofity (na skałeach),

Storczyki epifityczne i litofity - przez pierwszy okres swojego życia wspólpracuja z grzybami (mikoryza). Grzyby dostarczają storczkom większa powierzchnię chłonną wody, oraz proste węglowodany - głównie cukry: trechaloze, frukotze, glukoze i sacharoze. W zamian grzyby dostaja od storczyka związki powstałe w wyniku fotosyntezy. Grzyby uzyskują węglowodany z rozkładu materii organicznej, głownie kory drzewa. Stroczyk otrzymuje cukry przez trawienie grzyba którym jest zarażony. Taka współpraca zwyke trwa od 4 do 10 lat, potem stroczyk staje sie samożywny, i trawi całą grzybnię całkowicie zabijajac "swojego" grzybka (przez chwilę jest pasożytem :) ).

Stroczyki naziemne - tu sa 2 grupy: kompletnie samożywane (autotroficzne), oraz saprofityczne (które w ogóle nie mają chlorofilu i żywią się wyłacznie poprzez trawienie grzybów) - te są pasożytami, ale generalnie nie są hodowane przez człowieka jako rośliny ozdobne.

Tym niemniej sprostowanie Alicji jest generalnie poprawne. Mi chodziło o to, że storczyki które hodujemy jako rośliny ozdobne w domu, to w naturze żyją najcześciej na drzewach i tam pobierają wodę - niefortunnie użyłem słowa "pasożyt".

dawidbanan
PostNapisane: 27 mar 2011, o 22:09 
---

0 szt.
Ale ogromna i cudna wanilia :shock:

lucynaf
PostNapisane: 27 mar 2011, o 22:47 
1000p
1000p

0 szt.
Dziękuję za sprostowanie :D , bardzo źle na mnie działa określenie, że storczyki są pasożytami :( .

andzia0801
PostNapisane: 27 mar 2011, o 23:03 
200p
200p

0 szt.
lesioc napisał(a):

Obrazek

zdjęcie które położyło mnie na łopatki, cały czas na nie patrzę :)

trochę szkoda,że musiałeś go przyciąć, ale może wyjdzie mu to na zdrowie, może następne kwitnienie też będzie takie niesamowite

Ja jeszcze chciałam pociągnąć temat wody. O "akwariówce" dostałam naprawdę wyczerpującą odpowiedź - dzięki. Ale nie bardzo rozumiem, dlaczego kranówka nie jest dobra do podlewania storczyków? Chodzi o to, który/e składnik/i tak bardzo przeszkadzają, że trzeba korzystać z deszczówki, czy destylowanej? W czym jest lepsza "ustronianka" od "kranówy"? (Żeby nie zabrzmiało, że się czepiam, ja jestem po prostu dociekliwa, a tego nie rozumiem, czy chodzi o wapń, czy sód, czy o co?)

Petra
PostNapisane: 27 mar 2011, o 23:45 
200p
200p
No mnie to zdjęcie też rozłożyło na łopatki ;:180 ;:180 ;:180
śliczny krzew storczykowy ;:138 ;:138 ;:138

Haim
PostNapisane: 28 mar 2011, o 00:03 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Leszku, witam się po dłuuugiej przerwie i przede wszystkim gratuluję Tobie oraz Żonce przecudnej córeczki ;:167

Andziu, co to tematu wody akwariowej, ja jak najbardziej polecam, gdyż sama używam, przede wszystkim do Vand.
Woda jest i może bogata w azot ale jest i miękka oraz przefiltrowana.
Moje storczyki podlewam już tak ponad rok, od czasu do czasu zmieniam tylko na kranówę z dodatkiem nawozu i muszę przyznać, że jest super.
Może i kwitnienia nie tak obfite jak u Leszka, ale też nie najgorsze ;)
A moim zdaniem, aby storczyk miał też silę kwitnąć, musi najpierw przyrastać w listki i korzenie, w czym azot jest właśnie bardzo pomocny ;)

Pozdrawiam serdecznie,
Asia :)

Pozdrawiam serdecznie, Asia :)

Nesuniaaa
PostNapisane: 28 mar 2011, o 08:47 
500p
500p

1 szt.
Leszku, ciekawe jest to co piszesz o akwarium. Jak się ma do tego akwarium z biotopem Malawi? Czasem podlewam tą wodą wapnolubne paphiopedila, ale innych roślin boje się podlewać.

Iryseq
PostNapisane: 31 maja 2011, o 08:13 
200p
200p

0 szt.
o rajusiu ale cudo łaaaaałłłłł.... a moje storczyki mają wolne i nie chcą zakwitnąć. Jedn tylko przekwita i wypuszcza nową łodyżkę.. moze na jesieni mnie zaszczycą kwiatami.

Judi
PostNapisane: 12 paź 2011, o 00:18 
200p
200p

0 szt.
Leszku jak tam Twoje orchidee? Bo jak na razie u nikogo nie widziałam takiej ilości kwiatków na storczyku, jak tylko u Ciebie ;:180

igielka78
PostNapisane: 22 paź 2011, o 21:54 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Leszku, tym razem wpadłam do twojego królestwa storczyków i jak zwykle jestem zachwycona. Ja na razie jestem raczkująca w tej kwestii, więc z uwagą przeczytałam twoje porady odnośnie ich uprawy i mam nadzieję, że też się doczekam takich kwitnień jak u ciebie. Bardzo spodobały mi się twoje filmy poklatkowe - fajnie tak popatrzeć jak wygląda rozwój kwiatów. Na co dzień człowiek taki zagoniony, że często nie jest w stanie zaobserwować kiedy z maleńkiego pędziku zrobił się okazały kwiatostan. ;:3

Igiełkowe róże

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 288 ]  Idź do strony nr...        1 ... 17, 18, 19, 20, 21  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości