Cyprys (Cupressus )Odmiany. Warunki uprawy,problemy

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: Co to za iglak ( cyprys 'Goldcrest')

Post »

Myślę, że w tym przypadku Moderator trochę na wyrost przeniósł ten wątek do "Ogrodowych...". Ten akurat cyprys jest nietypową - ale rośliną doniczkową. Natomiast odnośnik do innego wątku jest idealny (zapomniałem o tym wątku).
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
tropic
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 2 gru 2009, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

W sprawie cyprys goldcrest

Post »

Cześć. Ja też mam Cyprysa Goldcrest. Jest jeszcze bardzo młody. Nie ma u mnie najgorzej. Stoi w jasnym, nieogrzewanym pokoju. Zraszam go >nie za często. Rośnie :wink: , ale zauważyłem, że końcówki niektórych gałązek czernieją w środku, czernieją i brązowieją też niektóre igiełki (gniją?). I teraz nie wiem, czy cyprys ma za sucho, czy jest to skutek nadmiernej wilgoci. Podlewam go tak, żeby stale miał wilgotno. Nieraz 1,2 dni przesuszam, aby go stymulować do wzrostu i dotlenić korzenie. Wiem, że utrzymywanie optymalnego podłoża dla cyprysów hodowanych w domu jest diabelnie trudne. Proszę o odpowiedź.
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: Warunki dla cyprysika, kto zna?

Post »

Przydałoby się zdjęcie całego drzewka i w zbliżeniu tych "czarnych końcówek". Trudno na 100 % określić "czemu" ? ale ja bym stawiał na nadmiar wilgoci. Teraz jest okres spoczynkowy dla większości roślin i nadmierne dogadzanie im - wręcz odwrotnie, raczej im szkodzi. Także inne warunki w jakich teraz drzewko jest mają znaczenie: gdzie stoi, czy pokój jest ogrzewany, skład ziemi, doniczka mała czy duża, itp.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
milva
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 21 kwie 2009, o 17:29
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Cyprys arizoński (Cupressus arizonica)

Post »

Czy ktoś ma u siebie Cyprys arizoński (Cupressus arizonica)? czy wiecie jak wysiewać nasiona tego cyprysa i czy w ogóle jest sens, czy coś z nich wyrośnie?
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cyprys arizoński (Cupressus arizonica)

Post »

W zachodniopomorskim ma i owszem duże szanse. Do centrum już bym nie polecał, do pierwszej porządnej zimy.
Tu poczytaj:
http://www.interestingplants.republika. ... c0491.html
Awatar użytkownika
milva
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 21 kwie 2009, o 17:29
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Cyprys arizoński (Cupressus arizonica)

Post »

Serdeczne dzięki!!!!! Nie mogłam znaleźć zbyt wiele info o tej roślinie, a ta strona którą mi poleciłeś na pewno uzupełni moją wiedzę ;:180 Parę dni temu wysiałam nasiona tego cyprysa, ale jeszcze za wcześnie by cokolwiek stwierdzić. O efektach poinformuję :D
tomgroch
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 364
Od: 11 lut 2009, o 14:00
Lokalizacja: Radków
Kontakt:

Re: Cyprys arizoński (Cupressus arizonica)

Post »

We Wrocławiu wymarza, no ale w okolicach Szczecina powinien zimować.
Tomek
Awatar użytkownika
milva
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 21 kwie 2009, o 17:29
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Cyprys arizoński (Cupressus arizonica)

Post »

Własnie dzisiaj zauważyłam, że po tak długim czasie zaczęło kiełkować jedno nasionko cyprysa arizońskiego ;:138 a już myślałam ze nic z tego nie wyjdzie!
lubie kwiaty
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 21 mar 2011, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pomocy co się dzieje z moim cyprysem

Post »

Witam wszystkich,
niedawno kupiliśmy do biura cyprysa, niestety nie wiem jaka to odmiana. Jest nieduży ma ok 80 cm wzrostu, byl troche przesuszony na dole, wiec zaczelam go intensywnie podlewac, ale on dalej usycha, choc ziemie ma wciaz wilgotna, nie przesadzalam go, moze powinnam, bo wydaje mi sie ze moglam przesadzic z podlewaniem i troche cuchnie ta jego ziemia. Jestem totalna amatorka i prosze o pomoc, bo chce go uratowac. Jest jasno zielony, i od tej głownej brazowej galezi, inne galazki zaczynaja brazowiec, wiec jednoczesnie brazowieje i usycha. Co mam zrobic???? dzis wieczorem moge zamiescic zdjecia
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: Pomocy co się dzieje z moim cyprysem

Post »

Niestety, prawdopodobnie nie do uratowania. Jak rozumieć zdanie: "trochę cuchnie ta jego ziemia". Albo cuchnie albo nie. Sądzę, że był (przed kupnem) już zasuszony. Potem po podlaniu, z koleji stał we wodzie i zrobiła się "masakra".
Te cyprysiki (bo to cyprysik nie cyprys) są raczej delikatne. Zimowanie w ogrzewanych pokojach też im nie służy.
Należałoby wyciągnąć go z donicy i sprawdzić jak wyglądają korzenie. Jeżeli ziemia rzeczywiście cuchnie należy ją wymienić. Może być ziemia dla kaktusów (lub sukulentów) albo zwykła uniwersalna ale koniecznie trzeba dodać piasku. Najlepiej wstaw zdjęcia całego drzewka i ewentualnie korzeni.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
lubie kwiaty
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 21 mar 2011, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomocy co się dzieje z moim cyprysem

Post »

Dziękuję za radę, może jutro umieszcze zdjęcia, bo stoi w pracy i jest to nieco utrudnione, jutro też go będę przesadzać. A co do piasku to jaki piasek taki zwykły z piaskownicy może być? Czy zawsze się to robi? (bo mam jeszcze drugiego cyprysa, który rośnie w porządku, ale też go będę przesadzać i nie wiem czy dosypać piasku i ile?)
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: Pomocy co się dzieje z moim cyprysem

Post »

Piasek zwiększa przesiąkliwość ziemi i nie powoduje zastoin wodnych. Może być piasek z piaskownicy byle czysty - nieobsikany przez psy i koty. Tak nie przymierzając: cztery garście ziemi, garść piasku.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
sari1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 22 lip 2011, o 19:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Warunki dla cyprysika, kto zna?

Post »

Ten gatunek cyprysa uprawia się w domu, można formować go na bonsai. Posiadam ten piękny cyprys już drugi rok i prowadzę go w formie kulistej. Latem stoi w ogrodzie a zimą zabieram go do domu. Stoi na parapecie w pokoju, podlewam go gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie, natomiast często zraszam. Ciekawostka: ten cyprys po potarciu gałązek pięknie pachnie cytryną :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”