Drzewka owocowe do małego ogrodka

Drzewa owocowe
Adka_
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 7 lip 2006, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Niski

Drzewka owocowe do małego ogrodka

Post »

chciałabym zakupic do swojego małego ogródka czereśnię ( 2 szt o róznych porach dojrzewania), gruszę, śliwę, jabłoń, jednak ze wzgledu na rozmiary ogródka nie moga to byc duże drzewa, moze polecicie jakieś odmiany? zalezy mi na 2 czereśniach, gruszy( późnej) i jabłoni o twardych owocach, śliwka obojetne. Czy prawda jest ze póxna czereśnia to na pewno bedą robaki w srodku?
Awatar użytkownika
k-c
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2285
Od: 3 wrz 2007, o 15:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

jest duze prawdopodobieństwo że w późnych czereśniach będą robaki - zależy czy w twojej okolicy żyją te owady - odpowiedziwlne za robaczywienie czereśni - ale prawdopodobieństwo jest bardzo duże dlatego zaleca się pryskanie późnych odmian

co do nazw drzewek to muszę zlaleźć swoje materiały w których miałem rozpisane rózne drzewka

- na pewno musisz kupić odmiany karłowe lub chociaż półkarłowe
pozdrawiam, Karol
moje wątki
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6962
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Przeczytaj o odmianach tych drzew http://poradnikogrodniczy.pl/sadownicze.php
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Adka, czereśnie bez względu na odmianę,są to stosunkowo duże drzewa.
Problem z nimi zaczyna się już przy dojrzewaniu owoców, ciągła walka o owoce ze szpakami.
Ponadto na przetwory nadają się średnio.
Radziłabym (z własnego doświadczenia,mój sad ma 3 ary) zrezygnować z 1 czereśni na korzyść jabłoni. Jabłek zje się więcej niż czereśni, można je przechowywać, no i są łatwiejsze w uprawie.
Może jedną brzoskwinię?
Z odmian, też trudno powiedzieć, co preferujesz. Odmiany na przetwory,czy do bezpośredniego spożycia.
Z jabłoni radzę,oprócz odmian deserowych, jedną Antonówkę, jest kwaśna, świetna do ciasta i dobrze się przechowuje.
Adka_
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 7 lip 2006, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Niski

Post »

hmmm czeresnie to moja miłość, nie ma mowy zebym z niej zrezygnowała, nawet jeśli mam stoczyć walke ze szpakami :)

natmoiast myslalam tez o brzoskwini, dla mnie najwazniejsze sa owoce do bezposredniej konsumpcji, na przetwory te, le to mniej ważne
a co śądzicie o odmianie jabłoni LIGOL?
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4265
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Czereśnie- przyjrzyj się odmianie Kordia; jedna z najpóźniejszych, ale owoce nadają się do jedzenia już nie do końca dojrzałe w związku z czym dlugo można się nimi cieszyć.
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
Awatar użytkownika
anulka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2462
Od: 23 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Ja posadziłam na swojej działce czereśnię karłową .która ma rosnąc do 3 m.Mam ją juz 3 lata i juz owocuje choć ciągle to jest pojedyńczy ''patyk''.Musisz popytac o odmianę karłową.Moja kosztowała ok 35 zł.
Z grusz niskich i karłowych i bardzo smacznych polecam Ci Konferencję lub gruszę azjatycką.Ta ostatnia owocuje juz w następnym roku i ma bardzo duzo soczystych owoców.Mozesz poczytac o niej w jakiejś wyszukiwarce.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3024
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Karłowy wzrost czereśni nie zależy od odmiany tylko od podkładki na jakiej została zaszczepiona odmiana (karłowe i półkarłowe podkładki wegetatywne do czereśni to serie PHL i GiSeLa). Odmiany szlachetne na własnym korzeniu lub szczepione na siewce Prunus avium mają postać dużych drzew. Przy zakupie nie pytaj sprzedawcy tylko najlepiej sprawdzić pdokłądkę na pasku (paszporcie roślinnym).

Jeżli chcesz mieć karłowe drzewa to musisz pamiętać o odpowiednim doborze odmiany i podkładki oraz o prowadzeniu drzewa - do małych ogrodów zaleca się stosowanie prowadzenia drzew owocowych w formie palmet, kandelabrów czy sznurów. Wymaga to trochę pracy ale jest bardzo dekoracyjne. :wink:


np.: palmeta prosta
Grusze i jabłonie - drzewa można prowadzić przy konstrukcji, gałęzie rozpinamy poziomo do drutów lub palików, przedwodnik prowadzimy na wyokość do 2,5m i ograniczmy wzrost przez cięcie. Gałęzie powinny tworzyć z przewodnikiem kąt 90 st. Ten sposób prowadzenia był stosowany już w renesansie - drzewka sadzona przy murach od ich nasłonecznionych stron. Gałęzie ułożone są w jednej płaszczyźnie.

pozdrawiam Paweł
czosnek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 2 sty 2006, o 19:13
Lokalizacja: Opole/Wrocław

Re: Drzewka owocowe do małego ogrodka

Post »

Adka_ pisze:chciałabym zakupic do swojego małego ogródka czereśnię ( 2 szt o róznych porach dojrzewania), gruszę, śliwę, jabłoń, jednak ze wzgledu na rozmiary ogródka nie moga to być duże drzewa, moze polecicie jakieś odmiany? zalezy mi na 2 czereśniach, gruszy( późnej) i jabłoni o twardych owocach, śliwka obojetne. Czy prawda jest ze póxna czereśnia to na pewno bedą robaki w srodku?
Przepraszam, za odkopanie starego teamtu ale jeśli chodzi o drzewka do małego ogródka polecam mini owocowe jest to nowo powstała grupa roślin. Ich wzrost nie zależy od podkładki na jakiej jest uprawiana ale od wyniku działan genetyków i hodowców. Tutaj zdjęcie 5 letniej gruszy w moim ogrodzie. Wysokość to około 1,5m a jak widac dosyć dużo owoców , które dojrzewają dosyć późno i doskonale nadają się do przechowywania -- :D sprawdziłem
Obrazek

A tutaj zdjęcie odmany kolumnowej jabłoni o nazwie Waltz - owoce słodkie i dosyć soczyste
Obrazek

Widziałem jeszcze kolumnowe odmiany śliwy oraz gruszy -- rosną stosunkowo wysokie 2- 3,5 m ale maja wąski pokrój i nawet smaczne owoce

tutaj zdjęcie owocu kolumnowej śliwki - podobne do węgierki w samku również :D

Obrazek
Adka_
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 7 lip 2006, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Niski

Post »

gdzie takie drzewka mozna zakupic?
czosnek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 2 sty 2006, o 19:13
Lokalizacja: Opole/Wrocław

Re: Drzewka owocowe do małego ogrodka

Post »

I jeszcze jedna niespodzianka dla wszytkich spragnionych wiosennego słonka

Oto zdjęcia kwiatów mini brzoskwini oraz mni nektarynki - owocują one już mniej obficie w porównaniu do gruszy czy jabłoni , ale owoce są dosyć smaczne. Nadrabiają jednak swoim kwitnieniem i wyglądem w okresie wegetacji.

Obrazek

i nektaryna

Obrazek

Wesołych i słonecznych zimowych miesięcy
ps
Jeśli macie jakieś pytania to prosze bardzo.
bartec
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 4 kwie 2007, o 08:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tarnowskie Góry - Śląsk
Kontakt:

Post »

Czy ktoś z Was posiada w swoim ogrodzie jakieś drzewko owocowe z wyżej wymienionych odmian karłowych bądź kolumnowych ??

To co wyżej zostało podane to reklama firmy a ja chciałbym się dowiedzieć o opinie posiadaczy
Przy opisach odmian podane jest przeważnie że owoce są słodkie, ale czy są smaczne ??
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6526
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Bartec, nie zauważyłam, żeby to była reklama firmy, nie wiem, co sugerujesz :roll:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”