Rododendron - usychające gałęzie z liśćmi

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
kera
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 29 paź 2010, o 21:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Niektóre gałęzie z liśćmi rododendronów usychają

Post »

ObrazekTo jest zdjęcie chorej gałązki .Chora galazka jest sucha , nie wiem czy to jest fytoftoroza

ObrazekA to jest zdjęcie zdrowej.Zdrowa wygląda wg mnie w porządku


Zdjęcie jest kiepskiej, jakości robione telefonem, ale jeżeli ktoś się dopatrzy to proszę o opinię
Pozdrawiam Arek
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Niektóre gałęzie z liśćmi rododendronów usychają

Post »

powójny :?
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Niektóre gałęzie z liśćmi rododendronów usychają

Post »

Arek, trudno jest odróżnić Phytophthora od Botryosphaeria, zwłaszcza, że nie skrobałeś kory u nasady pnia. Wg mnie porażony jest grzybem Botryosphaeria - powoduje zamieranie pędów u starszych rh, coś w rodzaju raka. Twój to 10-letni krzew i grzyb atakuje starsze zdrewniałe gałęzie. Na zdjęciu z 11.11 widać zgorzele i akie nieciekawe miejsca
Obrazek
Na suchej wg mnie nie da się sprawdzić. Można jeszcze chorą gałąź przekroić poprzecznie ? te zmiany chorobowe najczęściej nie są po całym obwodzie i dlatego krzew żyje, ale najczęściej pada gałąź/gałęzie kiedy dostanie za mało wody, albo jest tak mocno zaatakowana, że nie przewodzi wody.
Obrazek

Musisz wyciąć starannie wszystko, co wygląda podejrzanie, zwłaszcza gałęzie poniżej chorych miejsc do zdrowego. Za każdym razem sekator sterylny i od razu smaruj Topsinem pomieszanym z fabą emulsyjną (staraj się 1:1). Opryskaj starannie gałęzie Topsinem (nie Discus 500 WG) i podlej Topsinem. Na wiosnę wykop i zobacz szyjkę korzeniowa i korzenie.

I spal te chore gałęzie!
sylwekw
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1195
Od: 18 kwie 2007, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nieporęt pod Warszawą
Kontakt:

Re: Niektóre gałęzie z liśćmi rododendronów usychają

Post »

kera pisze:Kilka dni temu wybrałem się do sklepu ogrodniczego przy okazji przedstawiłem problem z różanecznikiem. Okazało się ze jest to fytoftoroza rodzaj grzyba.Kupilem środek Alliette 80 wg rozrobiłem go w 8 l wody i podlałem częściowo po liściach resztę pod krzak. Zobaczymy, jaki będzie efekt na drugi rok. Pozdrawiam Arek
To chyba masz jakiegoś geniusza w tym sklepie :-) który po słownym (jak mniemam) opisie potrafił wydać taką jednoznaczną diagnozę. Kpię sobie lekko ale chcę Ci w ten sposób zasugerować, żebyś tak ślepo nie ufał we wszystko co Ci powiedzą w ogrodniczym sklepie ... ja osobiście bardziej ufam wypowiedziom i radom prawdziwych fachowców z naszego forum, którzy prócz tego, że często znają się na rzeczy o wiele bardziej niż sprzedawcy w ogrodniczych to na dodatek nie mają żadnego interesu aby Ci "wciskać" taki czy inny środek.
kera
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 29 paź 2010, o 21:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Niektóre gałęzie z liśćmi rododendronów usychają

Post »

Sylwek masz rację w sklepie najważniejsze jest to żeby sprzedać środek najlepiej jak najdroższy poza tym pracownicy często zatrudniani są z ulicy tak jak moja koleżanka, która też pracowała kiedyś w tym sklepie i nie miała żadnego przygotowania uczyła się od innych pracowników. Internet mam od niedawna i dopiero poznaje forum jest tak jak piszesz życzliwi fachowcy i bezinteresowni, za co tacy zieloni ogrodnicy jak ja są bardzo wdzięczni..Usunąłem chore gałęzie i posmarowałem maścią do drzewek na wiosnę zrobię tak jak poradziła Monika.Wcześniej popryskałem środkiem alliette mam nadzieje, że to nie zaszkodziło. Pozdrawiam wszystkich Arek
kera
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 29 paź 2010, o 21:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Niektóre gałęzie z liśćmi rododendronów usychają

Post »

Przez kilka lat wycinałem chore gałązki w te miejsca wyrastały nowe podlewałem i nawoziłem nawozem do rododendronów w końcu przestał chorować. Mam nadzieje jest już po problemie.
fosforus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 17 maja 2016, o 21:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Rododendron - usychające gałęzie z liśćmi

Post »

Sadzony rok remu, cały sezon było ok ale po zimie coś mu dolega
Jak radzicie ratować
Nie był niczym nawożony

Obrazek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7319
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Rododendron - usychające gałęzie z liśćmi

Post »

W czym on rośnie?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
fosforus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 17 maja 2016, o 21:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Rododendron - usychające gałęzie z liśćmi

Post »

W ziemi na działce
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7319
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Rododendron - usychające gałęzie z liśćmi

Post »

To wg mnie on nie ma prawa żyć... :(

Poczytaj troszeczkę, bo ostatnio sporo o tym było i w sumie nieustannie ten problem się przewija.

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=546
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
fosforus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 17 maja 2016, o 21:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Rododendron - usychające gałęzie z liśćmi

Post »

Ok. Sprawa jest taka że kupiłem tego Rh na inaugurację po zakupie działki. Po prostu kupiłem i wsadziłem. Nie wiedziałem, nie cztałem, moja wina. Teraz widzę że Rh prowadzi się praktycznie jak borówkę. To co próbować go przesadzać w kwaśny torf i nawieźć jakimś zakwaszającym nawozem czy po nim?
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7319
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Rododendron - usychające gałęzie z liśćmi

Post »

Oczywiście, próbować zawsze warto. Te uschnięte gałązki zetnij.
Jeśli tylko ma korzenie w porządku to przeżyje.

Koniecznie poczytaj ostatnie posty tego podanego wątku
i zastosuj mu moczenie w zakwaszonej wodzie przed przesadzeniem.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
RicoSky
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 15 wrz 2012, o 15:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Usychający rododendron

Post »

Witam Forumowiczów!
Po zimie mam problem z 1 rododendronem. Zaczyna prawdopodobnie usychać. Nie widzę na liściach żadnych oznak choroby. Stanowisko północne. Obok rosną dwa inne rodod. (w tym 1 tego samego gatunku). Porównanie widać na zdjęciach. Dotychczas wszystkie 3 rośliny rozwijały się wspaniale, co roku kwitnąć bardzo obficie. W tym roku jeden z nich zaczął schnąć. Okolice Gdańska. Brak było jakichś szczególnie silnych mrozów. Czy sytuacja jest do uratowania?

Pozdrawiam!
Piotr


Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”