Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Zosia098
50p
50p
Posty: 87
Od: 24 kwie 2006, o 18:54
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Czy warto dodawać do kompostu małe jabłuszka, mirabelki, które psują sie pod drzewami ? Nie sposób abym je wszystkie przerobiła. Trochę się obawiam, że będę musiała potem walczyć z plagą małych sadzonek owocowych na ogrodzie.
Pozdrawiam Wszystkich
Zosia
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2855
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Post »

Zosia 098 napisała:
Trochę się obawiam, że będę musiała potem walczyć z plagą małych sadzonek owocowych na ogrodzie.
Młode sadzonki raczej nie grożą, ale psujące się jabłuszka i śliwki to wylęgarnia chorób grzybowych, ja nie dodaję :)
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Ja bym dodał.
Mietek.
Awatar użytkownika
SATI
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 311
Od: 26 maja 2006, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: SKIERNIEWICE

Post »

U mnie na kompostownik jest wrzucane wszystko myślę że możesz też wrzucić :D
Awatar użytkownika
Zosia098
50p
50p
Posty: 87
Od: 24 kwie 2006, o 18:54
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Dziękuję serdecznie Wam za rady. A jak to jest z terminem kompostowania ogrodu. Pryzma powstała wiosną tego roku i co raz do niej coś dokładam (obornik krowski też). Teraz planuję przemieszać to wszystko (czy to konieczne?). Na kiedy ok. będzie gotowa? Bo na tą jesień to na pewno nie - może na przyszłą wiosnę? Ale na wiosnę nie planuję orać ogrodu - tylko tej jesieni.
Więc może wiosną poobkładać tym kompostem np. maliny, winorośla. borówki.
Pozdrawiam i życzę miłego dnia.
Zosia
Awatar użytkownika
SATI
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 311
Od: 26 maja 2006, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: SKIERNIEWICE

Post »

Koniecznie to przemieszaj i solidnie podlewaj i na jesień w przyszłym roku będziesz miała już kompost życzę powodzenia :D
Awatar użytkownika
Zosia098
50p
50p
Posty: 87
Od: 24 kwie 2006, o 18:54
Lokalizacja: lubelskie

Post »

W suszę podlewałam obficie szlałfem. Czyli na przyszłą wiosnę założę nową pryzmę, a tą przerzucę "z miejsca na miejsce" teraz i jeszcze potem raz przed zimą.
Dzięki - zawsze można na Was liczyć - to dopiero moja pierwsza pryzma - jest jej ok. pełna furmanka
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2855
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Post »

SATI pisze:U mnie na kompostownik jest wrzucane wszystko myślę że możesz też wrzucić :D
można szczegóły?, bo jak czytam posty, to myśę , że jestem zbyt rygorystyczna i mam dlatego mało kompostu :(
Awatar użytkownika
Zosia098
50p
50p
Posty: 87
Od: 24 kwie 2006, o 18:54
Lokalizacja: lubelskie

Post »

A czy mozna wylewać na kompost "pomyje " , do których dodany był płyn do mycia naczyń (np. ulegający biode......(coś tam)?
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Można dodawać i wylewać wszystkie biologiczne odpadki oprócz
łętów pomidorowych, ziemniaczanych i ogórkowych, ich liści i owoców.

Jak je wrzucisz to na własne ryzyko, że nie zarazisz kompostu np. zarazą ziemniaczaną.
Ponadto nie wyrzuca się liści orzecha na kompost. Chodzi o niezdrowy garbnik.

Resztę w zasadzie można wyrzucać na kompost.
Pryzmę należy przerzucić chociaż raz na pól roku.
Jakub . . . . .
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Ja nie daję gotowanych odpadów a skórki po cytrusach wrzucam do wiadra z wodą żeby przefermentowało- gdzieś to wyczytałam.
;:25
Renata
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 22 cze 2006, o 22:47
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Tradycyjna metoda wytwarzania kompostu polega na częstym odwracaniu pryzmy kompostowej, tak żeby była ona dobrze napowietrzona. Podczas rozkładu materii organicznej powstają różne gazy, takie jak dwutlenek węgla, metan i inne, które uchodzą do atmosfery. W czasie kompostowania temperatura wewnątrz pryzmy przekracza czasem nawet 70 oC, co powoduje śmierć wszystkich znajdujących się tam mikroorganizmów, niestety również tych pożytecznych.
Ja w tymroku po raz pierwszy kupiłam i zastosowałam preparat EM (efektywne mikroorganizmy) używany głównie przez rolników-ekologów ale nie tylko. Zastosowałam go przy "przekładaniu" kompostu opryskując nim układane "warstwy" a resztą która mi została opryskałam glębe. W glebie mikroorganizmy dominujące w EM nadają kierunek, który podchwytują inne mikroorganizmy glebowe. Przetwarzając szczątki organiczne szybko się mnożą, produkując przy tym witaminy, enzymy i inne substancje odżywcze dla roślin. W lecie już po 2 miesiącach (podobno, bo jeszcze nie wiem dokładnie, minęło dopiero 3 tygodnie odkąd zastosowałam preparat) z nawozu powstaje piękna, czarna próchnica, w której bytuje całe mnóstwo dżdżownic, innych żyjątek glebowych i oczywiście ogromne ilości mikroorganizmów. Taka gleba charakteryzuje się niezwykle wysokim poziomem antyutleniaczy, dzięki czemu nie dopuszcza do rozwoju chorób roślin. Ja do swojego kompostu wrzucamprzwie wszystko łącznie z wszystkimi "domowymi" odpadkami oraz chwastami i skoszoną trawą. W tej chwili w różnych częściach działki i sadu mam 7 kompostowników ( najstarszy trzyletni który wykorzystuję i kolejne młodsze - średnio powstają dwa w ciągu roku).
pozdrawiam
Renata
Awatar użytkownika
felo
100p
100p
Posty: 100
Od: 1 gru 2005, o 08:51
Lokalizacja: woj.podkarpackie

Post »

Witam

Renata czy preparat Em 1 sprawdza sie u ciebie ?Czy powoli powstaje próchniczka w kompostownikach ? Wiesz ja osobiście nie stosowałem [ może w przyszłym roku],ale słyszałem że przy niszczeniu amoniaku w pomieszczeniach inwentarskich są nawet dobre rezultaty! Może stosowałaś preparat Ug max ?[ użyźniacz glebowy] :lol:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”