Pytanie do budowlańca

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Zenia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4872
Od: 6 wrz 2007, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Pytanie do budowlańca

Post »

Kupiłam działkę rekreacyjną z małym domkiem.Poprzedni właściciel wstawiając okna nie wstawił belki nad oknem.Teraz w tych miejscach nad oknem pojawiły się pęknięcia.Mąż chce wymienić okna na mniejsze i wstawić tą belkę lub wykuwać w murze otwór i wstawić tą belkę bez wymiany okien.Tak naprawdę nie za bardzo bym chciała wymieniać okna bo nie są jeszcze złe ale wykuwać w murze taki otwór na wstawianie tej belki przeraża mnie to i do końca nie jesteśmy pewni czy to potrzebne.Znajomy nam powiedział że co miało pęknąć to pękło i że niczym to nie grozi aby tak zostawić.Może znajdzie się fachowiec od takich prac co mi coś doradzi.
Zenia
Awatar użytkownika
jakja
Przyjaciel Forum - weteran
Przyjaciel Forum - weteran
Posty: 115
Od: 10 lis 2006, o 16:38
Lokalizacja: Poznań

Post »

Jeżeli ściana w części nadproża jest mocno oparta na ramie okna, to powstale pękni już się nie powiększy - rama okna dziala jak nadproże i podtrzymuje tą ścianę. Ale warunek: nie ma piętra nad tym elementem! Jeżeli jest lub strop/dach ma w tym miejscu podporę/belkę stropową, to może przy ciężkiej konstrukcji nasyępować stopniowe uginanie się ramy i pęknięcie będzie się powiększać. Wtedy koniecznie trzeba albo zdemontować okno, podkuć nadproże, wstawić L-kę (nadproże prefabrykowane) lub wylać zbrojoną belkę, stosując zasadę 15cm wejścia w ścianę po bokach (po 15 cm minimum na każdą stronę). Powodzenia.
Pozdrawiam. Jacek.
patrycjusz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 3 paź 2007, o 20:14

Post »

na razie wypelnij pekniecie i pomaluj.zauwazysz ze cos jest nietak jezeli zaczna sie problemy z otwieraniem okna spowodowane naciskiem na rame.ale to nie koniecznie sie stanie wiec bez paniki poczekaj
Awatar użytkownika
Zenia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4872
Od: 6 wrz 2007, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Prośba do budowlańca

Post »

Dzięki za fachowe porady.Nie ma gorszej rzeczy jak wszelkie poprawki.Trochę mnie pocieszyliście.Co do mojego domku to dach jest raczej lekki.Nie jest zalewny betonem tylko belki i sufit z drzewa.Zapomniałam jedynie w poprzednim poście napisać że nie było też zrobione po fachowemu zakończenie na wysokości murów nie wiem jak to po fachowemu się nazywa ale jakiś wstawiony pręt spinający dookoła domek.W tym roku mąż wykuł w ścianie rowek i wstawił tak zwaną obejmę dookoła domku i zatynkował.Czy to wystarczy?.Chciała bym w przyszłym roku położyć płytki w kuchni ale się boję czy przez to nie będą mi pękać?.
Zenia
Awatar użytkownika
SoniaJ
200p
200p
Posty: 219
Od: 15 wrz 2007, o 22:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post »

Zeniu,ja się nie znam,ale mój mąż-tak.I radzi,żeby wstawić nadproże stalowe najlepiej z kształtownika HEB 120, w wykute wcześniej bruzdy w wewnętrznej i zewnętrznej stronie ściany. Należy pamiętać o oparciu kształtownika na ścianie na długości 19cm z każdej strony okna. Nadproże oszpałdować i otynkować.
Pozdrawiam. Sonia.
Moje chwastowisko
Awatar użytkownika
Zenia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4872
Od: 6 wrz 2007, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Prośba do budowlańca

Post »

Dzięki Ci Soniu za odpowiedż.Jest to dla mnie bardzo ważne bo nie wiem na czym stoję czy wymiana okien czy jest jakiś inny tańszy sposób aby naprawić te błędy.Wszystko to wstrzymuje mnie z założeniem płytek bo raz że się boję aby potem mi nie pękały a dwa jakie będą tego wszystkiego koszty.Gdyby wchodziło w grę wymiana okien to na razie o płytkach musiała bym zapomnieć.Pozdrawiam.
Zenia
Awatar użytkownika
jakja
Przyjaciel Forum - weteran
Przyjaciel Forum - weteran
Posty: 115
Od: 10 lis 2006, o 16:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Prośba do budowlańca

Post »

Zenia pisze: zakończenie na wysokości murów nie wiem jak to po fachowemu się nazywa ale jakiś wstawiony pręt spinający dookoła domek.W tym roku mąż wykuł w ścianie rowek i wstawił tak zwaną obejmę dookoła domku i zatynkował.Czy to wystarczy?.Chciała bym w przyszłym roku położyć płytki w kuchni ale się boję czy przez to nie będą mi pękać?.
Zenia
Zeniu: to nazywa się "wieniec" a to, co zrobil Twój mąż, to - wybacz - zbędne dzielo... Wieniec wylewa się na mokro na murze, dzięki temu jest "związany" z tym murem i niweluje dzialanie sil w pionie i w poziomie oraz po ukosie (czyli we wszystkich kierunkach), a zbrojenie dziala jako ściągacz, uniemożliwiający rozchodzeniu się ścian i ich pękaniu (np. jak taśma klejąca na kartonie o podniesionym wieczku=większa pojemność; wiesz, o co mi chodzi?). Zatynkowanie coś tam może dać, ale pracuje to tylko na boki, nie daje nic w przypadku sil, dzialających w pione. :cry:
Pozdrawiam. Jacek.
Awatar użytkownika
Zenia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4872
Od: 6 wrz 2007, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Pytanie do budowlańca

Post »

Jacku to co teraz.Myśleliśmy że przyczyn pękania mogą być dwie.Ten wieniec i te belki nadokienne.Skoro mąż zrobił tzw obejmę na cały domek to myślałam że przynajmniej jedno jest z głowy.Teraz to już zupełnie nie wiem co dalej?.Doradż coś.
Zenia
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”