Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 2Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie  [ Posty: 26 ] 
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2  
Autor Wiadomość
Pawel Woynowski
 Tytuł: SUCHY MUR - czyli jak zbudować kamienny mur bez zaprawy.
PostNapisane: 29 paź 2009, o 02:34 
Offline
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Postów: 1578
Skąd: Warszawa

 więcej niż 1 szt.
ObrazekBudujemy Suchy mur.

Tą metodą można wybudować dwa rodzaje kamiennych murów w ogrodzie, mur wolno stojący oddzielający fragment ogrodu i oporowy stabilizujący skarpę lub podwyższoną rabatę np. skalniaka.

Możliwe jest zbudowanie suchego murka z dużych kamieni polnych, to jednak pozyskanie potrzebnej ilości materiału odpowiedniej wielkości i kształtu jest bardzo trudne. Dlatego najlepiej skorzystać z odpadów kamiennych. Szczególnie nadaje się do tego celu piaskowiec lub wapień, które bardzo dobrze prezentują się w ogrodzie.

Elementy powinny być płaskie, o kształcie zbliżonym do prostokąta. Wielkość kamieni może być różna. Oprócz mniejszych, i bardzo małych, będą potrzebne również duże, odpowiadające grubości muru oraz trochę szczególnie dużych, podłużnych, będą one bowiem kotwiły murek do skarpy w przypadku muru oporowego.

Wzniesiona przez nas ścianka może mieć wysokość najwyżej 150 cm, gdyż wyższa nie będzie wystarczająco stabilna. Grubość murka u podstawy powinna odpowiadać 1/3 jego planowanej wysokości

U podnóża skarpy wykopujemy rów o głębokości 30-50 cm i szerokości odpowiadającej 1/3 wysokości planowanej ścianki.

Obrazek

Wskazane jest wykonanie podsypki - fundamentu. W tym celu dno wysypujemy ok. 20-30-cm warstwą grubego żwiru lub tłucznia kamiennego ? musimy ją dobrze ubić. Na niej układamy kamienie podwalinowe. Powinny mieć szerokość równą podstawie murka i grubość min. 10 cm, a przy bardziej masywnych ściankach ? nawet 20 cm.

Obrazek Obrazek

Uwaga!. Budując mur oporowy przy skarpie o nie przepuszczalnym podłożu, stosujemy drenaż między murem a skarpą, zapobiegnie to przelewaniu się wody opadowej przez górną powierzchnię muru.

Następne warstwy układamy, starając się zachować układ mijankowy spoin ? tak jak przy tradycyjnym murowaniu. Pamiętać też musimy o zachowaniu co najmniej 10 ? 15 % nachylenia ścian murka w kierunku skarpy przy murach oporowych.
Przy murach wolno stojących obie ściany powinny mieć taki sam 10 - 15 % kąt nachylenia.

Obrazek

Potrzebną szerokość ścianki można uzyskać układając np. dwa mniejsze kamienie obok siebie. Również z jednym dużym kamieniem może sąsiadować kilka mniejszych, ułożonych jeden na drugim ? należy zachować na całej grubości murka ten sam poziom. W co drugiej lub co trzeciej warstwie kamieni należy umieszczać większe ? takie, które mają szerokość odpowiadającą grubości murka. Niektóre kamienie z tych warstw muszą być kotwami ? wybieramy długie oraz wąskie kamienie i układamy je w poprzek, tak żeby ich końce wbiły się w skarpę.

Obrazek Obrazek

Choć murek o takiej konstrukcji nie wymaga żadnego spoiwa pomiędzy kamieniami, to najładniej wygląda, gdy porastają go rośliny. Wtedy kamienie układa się na 2- 3 cm warstwie podłoża, lub na specjalnie wykonanej do tego celu ?zaprawie? wykonanej z gliny bardzo dokładnie wymieszanej z torfem i wodą, spoiwo musi być wilgotne, ale nie mokre, aby stworzyć roślinom odpowiednie warunki. Można rośliny sadzić w trakcie budowania murka, ale można też i po wybudowaniu. Wtedy zaostrzonym kołeczkiem o sernicy 1,5 do 2 cm robimy otwory w ?spoinach? (podłożu między kamieniami) i wkładamy w nie rośliny z zawiniętymi w zrolowaną z paska gazety rurkę korzeniami. Podłoże ugniatamy. Jeśli chcemy, by rośliny z czasem pokryły cały mur, musimy przygotować ok. 6 sadzonek na 1 m2. Po ukończeniu budowy, cały murek polewamy wodą dość obficie choć delikatnie aby nie wypłukiwać strumieniem z węża podłoża z pomiędzy kamieni.

Tak wygląda prawidłowo ułożona ściana murka. Proszę zwrócić uwagę na wykorzystanie małych kamieni do stabilizacji większych, jak i do wypełnienia wolnych przestrzeni między kamieniami, wewnątrz murka, gdzie małe kamienie wymieszane są z podłożem.

Obrazek Obrazek

A tak wyglądają gotowe murki.
Pierwsza fotka to współczesny mur oporowy, druga to XVII wieczny mur przy drodze w Szkocji, trzecia to budynek gospodarczy również w Szkocji wykonany w tej technice, i ostatnia to współczesny ogród na skarpie.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Ważne zasady dotyczących budowy suchego murka oporowego - czyli o czym musimy pamiętać przy budowie

   Jeśli wysokość murka będzie przekraczała 50 cm, powinien on stać na podsypce z warstwy 20 - 30 cm żwiru lub tłucznia, zmieszanego z suchą zaprawą (cement + piasek w stosunku 1 : 3, bez wody). Bezpośrednio na tym układamy pierwszą warstwę, najlepiej z największych kamieni, wtedy cała konstrukcja będzie stabilna

   Szerokość murka u podstawy powinna wynosić 1/3 jego docelowej wysokości.

   Nachylenie murka w stronę skarpy powinno wynosić ok 10 - 15 %.
   Kamieni kotwiących (tych wąskich i długich) powinno być ok 1/3 całkowitej ilości. Powinno się je układać tak, aby ok 2/3 długości, było wmontowane w murek, a 1/3 w skarpę, co ok 70 do 100 cm, na 2/3 wysokości murka licząc od podstawy.

   Czym wyższy murek tym konstrukcja musi być solidniejsza i dokładniejsza. Dobrze jest jeśli jedna z płaszczyzn kamienia z którego układamy murek jest płaska, ideałem są dwie płaskie płaszczyzny.

   Jeżeli skarpa jest nie przepuszczalna (ziemia gliniasta) to pomiędzy skarpą a murkiem powinniśmy, na całej jego wysokości, zrobić drenaż o szerokości ok 25 - 30 cm z tłucznia, gruzu lub żwiru. Który na samej górze przykrywamy 25 cm warstwą podłoża. Między drenaż a skarpę i podłoże przykrywające drenaż, można dać włókninę, zapobiegnie to zamulaniu drenażu.

   Obrazek

   Warstwy kamieni układamy w sposób regularny. Jeśli planujemy nasadzenia w samej ścianie murka, wtedy każdą warstwę układamy na cienkiej (2 - 3 cm) warstwie podłoża wykonanej z gliny wymieszanej z torfem i wodą). Jeśli sadzimy rośliny typowo skalne to podłoże nie powinno być za bogate w składniki pokarmowe, aby rośliny nie przerastały i zachowały naturalny pokrój.
   Poniżej dwa przykłady rojnika pospolitego (Jovibara sobolifera). Pierwszy rośnie na dobrze dobranym podłożu, ubogim w składniki pokarmowe, rojnik zachowuje naturalny pokrój. Na drugim zdjęciu ten sam rojnik, przerośnięty na zbyt bogatym podłożu, roślina wygląda nie naturalnie.

   Obrazek Obrazek


   Rośliny między kamieniami sadzimy w trakcie budowy (układania kamieni) lub po jej zakończeniu, owijając korzenie sadzonek np. gazetę i następnie tak opakowane korzenie, wpuszczamy w otwory między kamieniami, wykonane w podłożu zaostrzonym kołeczkiem o średnicy trochę większej niż te zawinięte korzenie, ugniatamy wokół, osłaniamy mniejszymi kamykami, zapobiegną wymywaniu podłoża w czasie deszczu.

   Po posadzeniu wszystkich sadzonek, cały murek zraszamy obficie wodą, uważając, aby nie wymywać podłoża z pomiędzy kamieni, najlepiej to robić delikatnie końcówką deszczującą. Zabieg powtarzamy przez dwa do trzech tygodni.

   TUTAJ spis roślin do szczelin w murku.
   Natomiast TUTAJ obszerny spis wszystkich roślin skalnych, wraz z potrzebnymi informacjami.

   Rośliny możemy sadzić w trzech, a w zasadzie czterech strefach:
   Pierwsza u podnóża murka, druga między kamieniami na ścianie murka, trzecia między kamieniami na koronie murka, czwarta na skarpie tuż za murkiem.

   Trzeba również pamiętać o wymaganiach stanowiskowych roślin (słońce, półcień i cień) i glebowych. Większość roślin typowo skalnych lubi podłoże ubogie, wapienne, wtedy do podłoża dodajemy grys wapienny lub dolomitowy (w stosunku 3:1), lecz są i takie które lubią podłoże kwaśne, wtedy dodajemy do podłoża kwaśny torf ogrodniczy.

_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne


Góra   
  Zobacz profil      
 
spartaccus
 Tytuł: Re: SUCHY MUR - czyli jak zbudować kamienny mur bez zaprawy.
PostNapisane: 1 lis 2009, o 10:36 
Offline
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Postów: 23
Skąd: Granowo

 0 szt.
witam, instrukcja rzeczywiście rzeczowa taka że tak powiem encyklopedyczna.

Ja zajmuję sie budową takich murków,skalniaków i różnego rodzaju prac w kamieniu bezzaprawowo.

Historia takich murków pochodzi z Wielkiej Brytanii a dokładnie z Walii.

Tylko że ja nie polecam amatorom budowania konstrukcji większej niż jakiś mały skalniak lub ew. jakiś mały murek zaporowy. Ponieważ źle postawiony mur o większej wysokości grozi zawaleniem i poważnymi kontuzjami już w czasie pracy jak i w poźniejszym użytkowaniu. A dlaczego ? Bo źle postawione kamienie na zastrzał nie będą sie absolutnie trzymały. Kamień używany do takij budowli jest bardzo ciężki i nie trudno przewidzeć skutki takich kontuzji, ja już miałem kilka razy palce zwichnięte , tylko przy samej pracy. Jeśli moge coś dodać to to żeby zaczynać od naprawdę małych konstrukcji a nie porywać się od razu na budowę ogrodzenia.


Góra   
  Zobacz profil      
 
Waleria
 Tytuł: Re: SUCHY MUR - czyli jak zbudować kamienny mur bez zaprawy.
PostNapisane: 1 lis 2009, o 11:06 
Offline
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Avatar użytkownika
Postów: 3645
Skąd: Opole

 1 szt.
Dziękuje za zdjęcia rojnika murowego. Mój niestety wygląda tak, jak ten na drugim zdjęciu. Na szczęście całą zimę mam na to,żeby pomyśleć, jak i gdzie mu zrobić dobre miejsce.

_________________
Waleria


Góra   
  Zobacz profil      
 
Santomini
 Tytuł: Re: SUCHY MUR - czyli jak zbudować kamienny mur bez zaprawy.
PostNapisane: 11 lis 2009, o 14:37 
Offline
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Postów: 15
Skąd: Łódź
Przyznam, że fotoinstrukcja zrobiła na mnie wrażenie.
Świetnie przygotowany materiał!


Góra   
  Zobacz profil      
 
perzan100
 Tytuł: Re: SUCHY MUR - czyli jak zbudować kamienny mur bez zaprawy.
PostNapisane: 6 maja 2010, o 17:07 
Offline
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Postów: 6

 0 szt.
Mam pytanie może ktoś podpowie, planuję wybudować pomiędzi sąsiadem a moją działką mur oporowy o wysokości 250cm z kamienia polnego. Jak to zrobić, jak usztywnić, jaka szerokośc u podstawy.


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
MalaRybka
 Tytuł: Re: SUCHY MUR - czyli jak zbudować kamienny mur bez zaprawy.
PostNapisane: 6 maja 2010, o 20:50 
Offline
1000p
1000p
Avatar użytkownika
Postów: 1381
Skąd: 3 km od Bydgoszczy

 więcej niż 1 szt.
Suchy mur o tej wysokości to chyba bardzo szeroką podstawę musi mieć i chyba trzeba mieć duzo wprawy żeby to dobrze ułożyć. Może po prostu zbuduj płot z kamieni, na zaprawę? http://www.wymarzonyogrod.pl/ogrodzenie ... 3_2380.htm
Są jeszcze gabiony, które wypełnia się kamieniami http://www.google.pl/images?q=gabiony&u ... CDQQsAQwAw

_________________
Pozdrawiam serdecznie. MałaRybka.
Ogród Rybki


Góra   
  Zobacz profil      
 
perzan100
 Tytuł: Re: SUCHY MUR - czyli jak zbudować kamienny mur bez zaprawy.
PostNapisane: 6 maja 2010, o 21:33 
Offline
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Postów: 6

 0 szt.
Na murowaną ścianę o tej wysokości trzeba mieć pozwolenie na budowę i dużo cementu, gabiont tęż są drogie a kamienie mam za darmo tylko przywieźć


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
MalaRybka
 Tytuł: Re: SUCHY MUR - czyli jak zbudować kamienny mur bez zaprawy.
PostNapisane: 6 maja 2010, o 21:44 
Offline
1000p
1000p
Avatar użytkownika
Postów: 1381
Skąd: 3 km od Bydgoszczy

 więcej niż 1 szt.
Obniżysz mur do 2,2m i nie będzie potrzebne pozwolenie.

_________________
Pozdrawiam serdecznie. MałaRybka.
Ogród Rybki


Góra   
  Zobacz profil      
 
perzan100
 Tytuł: Re: SUCHY MUR - czyli jak zbudować kamienny mur bez zaprawy.
PostNapisane: 7 maja 2010, o 12:32 
Offline
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Postów: 6

 0 szt.
Podobno na mur oporowy który będzie miał fundament trwale związany z ziemią i z jednej strony będzie obsypany ziemią to nawet na wysokość 180cm potrzebne jest pozwolenie na budowę.


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
Pawel Woynowski
 Tytuł: Re: SUCHY MUR - czyli jak zbudować kamienny mur bez zaprawy.
PostNapisane: 8 maja 2010, o 01:22 
Offline
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Postów: 1578
Skąd: Warszawa

 więcej niż 1 szt.
Prawo Budowlane:
Art. 30.
1. Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga:
3) budowa ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych oraz ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m.
I to by było na tyle.
A gwoli uzupełnienia. Wysokość muru liczy się od powierzchni ziemi, to co pod ziemią nie wchodzi w rachubę.
Jeśli więc budujemy mur oporowy który nie jest ogrodzeniem posesji, i nie graniczy z terenami publicznymi, możemy budować go o dowolnej wysokości bez żadnych zezwoleń. Oczywiście pod warunkiem, że robimy to prawidłowo od strony konstrukcyjnej i z zachowaniem zasad budowy takich murów. Zasady te wyjaśniłem w pierwszym poście w tym wątku.

_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne


Góra   
  Zobacz profil      
 
Hanuszka
 Tytuł: Re: SUCHY MUR - czyli jak zbudować kamienny mur bez zaprawy.
PostNapisane: 30 gru 2010, o 23:29 
Offline
50p
50p
Avatar użytkownika
Postów: 52
Skąd: zachodniopomorskie

 1 szt.
witam,

co prawda umieścilam swój problem na innym wątku, ale dopiero teraz znalazłam fachowca:prosze o radę co zrobic z moja skarpą:ma 20m plus jakieś 5 po swojej lewej stronie, glina i stromo, miejscami zaczeła się obsuwać, co zrobic?wiem, żeby dosypac ziemi, ale co dalej?usunąć kamole?zy zostawić, zeby dalej nie obsuwała się?zrobic murek ?jaki?użyć tych kamieni czy ich nie ruszać?prosze o radę bo jestem załamana na dzień dzisiejszy!!!

oto zdjęcia tego szokującego stanu mojej skarpy!!!a marzy mi się albo porośnięta plożącymi, albo floksami i innymi poduszkowymi bylinkami:)ale chyba za 100 lat!

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

_________________
Pokażę swój ogród na wiosnę:) zapraszam wtedy więc:)


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
Pawel Woynowski
 Tytuł: Re: SUCHY MUR - czyli jak zbudować kamienny mur bez zaprawy.
PostNapisane: 23 sty 2011, o 01:07 
Offline
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Postów: 1578
Skąd: Warszawa

 więcej niż 1 szt.
Hanuszka napisał(a):
a marzy mi się albo porośnięta płożącymi, albo floksami i innymi poduszkowymi bylinkami:) ale chyba za 100 lat!


Przede wszystkim ułóż te kamienie w formie suchego muru oporowego, bo na razie to one są położone moim zdaniem byle jak i zrób na skarpie stopnie coś na wzór tarasów, coś takiego jak w pierwszym poście w tym wątku w 4 zdjęciu obrazującym przykłady zastosowań takich murków.

_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne


Góra   
  Zobacz profil      
 
santia
 Tytuł: Re: SUCHY MUR - czyli jak zbudować kamienny mur bez zaprawy.
PostNapisane: 22 mar 2011, o 12:25 
Offline
500p
500p
Avatar użytkownika
Postów: 959

 0 szt.
Dzięki serdeczne za ten wątek.
Niestety ja mam kamienie polne i tak sobie myślę, że bez zaprawy będzie ciężko. Z zaprawą pewnie też kobiecie będzie ciężko, bo polne nie mają wiele wspólnego z równym prostokątem. Szkoda, że na forum nie ma dokładnego wyjaśnienia jak zbudować skarpę oporową (1 m) i schodki przy niej z kamienia polnego i betonu. Oczywiście zajrzałam w ten link, ale niewiele mi się rozjaśniło.
Pozdrawiam serdecznie.


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
magenta
 Tytuł: Re: SUCHY MUR - czyli jak zbudować kamienny mur bez zaprawy.
PostNapisane: 1 maja 2011, o 22:18 
Offline
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Avatar użytkownika
Postów: 3286
Skąd: Józefosław

 0 szt.
Witam, oto dzieło z ostatnich dni, jeszcze nie dokończone, jest kilka niedoróbek i nie ma górnej warstwy kamienia, ale i tak jest super ;:224 :tan :heja

Obrazek

_________________
Pozdrawiam Kasia Wątek aktualny
Spis moich wątków


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
AgnieszkaG.
 Tytuł: Re: SUCHY MUR - czyli jak zbudować kamienny mur bez zaprawy.
PostNapisane: 27 maja 2011, o 16:51 
Offline
200p
200p
Postów: 279
Pawel Woynowski napisał(a):

Poniżej dwa przykłady rojnika pospolitego (Jovibara sobolifera). Pierwszy rośnie na dobrze dobranym podłożu, ubogim w składniki pokarmowe, rojnik zachowuje naturalny pokrój. Na drugim zdjęciu ten sam rojnik, przerośnięty na zbyt bogatym podłożu, roślina wygląda nie naturalnie.

Obrazek Obrazek

Patrzę się na to i patrzę - to są dwa odrębne gatunki. Na pierwszym zdjeciu jest i owszem Jovibara sobolifera, ale to nie jest rojnik tylko rojniczek pospolity, odrębny gatunek. Na drugim zdjeciu jest natomiast Sempervivum tectorum czyli rojnik murowy, który tak właśnie wygląda i nie wygląda nienaturalnie.


Góra   
  Zobacz profil      
 
Pawel Woynowski
 Tytuł: Re: SUCHY MUR - czyli jak zbudować kamienny mur bez zaprawy.
PostNapisane: 28 maja 2011, o 03:03 
Offline
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Postów: 1578
Skąd: Warszawa

 więcej niż 1 szt.
Tak się składa, że nazwa rojnik pospolity, rojniczek pospolity czy rojownik pospolity, to są trzy nazwy jednego gatunku czyli Jovibara sobolifera.
Co zaś do Semperxixium tectorum, to ciekawa sprawa, w jaki sposób ten gatunek zamienił się w drugi, pochodząc z tej samej rośliny matecznej czyli Jovibara sobolifera, rosnąc jedynie na dwóch różnych stanowiskach. Jeden rośnie na drobnym kamiennym tłuczniu, a drugi ten przerośnięty, na podłożu z ziemi ogrodniczej.

_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne


Góra   
  Zobacz profil      
 
AgnieszkaG.
 Tytuł: Re: SUCHY MUR - czyli jak zbudować kamienny mur bez zaprawy.
PostNapisane: 3 cze 2011, o 09:17 
Offline
200p
200p
Postów: 279
Pawel Woynowski napisał(a):
Tak się składa, że nazwa rojnik pospolity, rojniczek pospolity czy rojownik pospolity, to są trzy nazwy jednego gatunku czyli Jovibara sobolifera.
Co zaś do Semperxixium tectorum, to ciekawa sprawa, w jaki sposób ten gatunek zamienił się w drugi, pochodząc z tej samej rośliny matecznej czyli Jovibara sobolifera, rosnąc jedynie na dwóch różnych stanowiskach. Jeden rośnie na drobnym kamiennym tłuczniu, a drugi ten przerośnięty, na podłożu z ziemi ogrodniczej.


No właśnie to jest bardzo ciekawe i dlatego zagaduje, bo jak widać nawet w tym wątku już ktoś na początku nazwał rojnik z drugiego zdjęcia rojnikiem murowym.
Ciekawa jestem, czy twoja teza ma również oparcie w literaturze. Absolutnie się nie czepiam, żeby nie było:). Mam jednak szkółkę w której "przewaliłam" tysiące rojniczków. Dla niektórych roślin mieszamy specjalne podłoże, ale z rojniczkami sie nikt nie bawi i są sadzone na bogatym podłożu. Używamy dobrych nawozów, rozkładajacych się przez 9 miesięcy, w sumie są więc one dobrze odżywione przez cały rok. Owszem trafił mi się kiedyś jeden egzemplarz w doniczce, który przypominał rojnik murowy - usunęłam go spisując na "zaplątanie sie", wszak rojników mam bardzo wiele i coś, gdzieś, kiedyś mogło nastąpić. Pomijając ten jeden egzemplarz, w doniczce, w której było jeszcze z 20 rozet, a na placu w ciagu paru lat przewinęło sie kilka tys. rojniczków żaden mi sie nie upodobnił do rojnika murowego. Chociaż u mnie moze być jeszcze kwestia tego typu, że one u mnie nie stoją zbyt długo i nie mam okazji ich poobserwować.
Może nastąpiła mutacja w twojej roślinie matecznej, nieświadomie tą częśc rośliny przesadziłeś i ona sie po prostu rozrosła. A może ci sie jakas rozeta rojnika murowego jednak zaplątała, . Chciałabym jednak wiedzieć, czy w literaturze spotyka sie takie doniesienia o obserwacjach, że rojniczek zmienia wygląd pod wpływem bogatego podłoża w "coś" przypominające rojnik murowy. Idąc twoim tropem po przesadzeniu na ubogie podłoże taki rojnik powinien przyjąć wygląd typowy dla rojniczka. Postanowiłam sobie podoświadczać i posadzę moje rojniczki na różnych bogatych podłożach. Może moje szkółkowe egzemplarze zbyt szybko sprzedaje, te potrzymam długo.


Góra   
  Zobacz profil      
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 26 ]  Idź do strony nr...     1, 2  

Strefa czasowa: UTC + 2


    |    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

..
Skocz do:  
www.marolex.pl    E-sklep Marolex
| Polityka cookies. |  Polityka prywatności. |  * Witryna używa cookies.    Użytkowanie witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies i akceptację Regulaminu. *