Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5, 6  
Autor Wiadomość
trzmiel
 Tytuł: Nawożenie roślin,dyskusje ogólne
PostNapisane: 29 gru 2005, o 22:25 
100p
100p
Z racji wykonywanego zawodu preferuję używanie nawozów pojedynczych do uzupełnienia składników na podstawie wykonanej analizy podłoża /15 zł stacja chem. rolnicza np. w Wesołej/ na podstawie takiej analizy wykonuję zalecenia nawozowe praktycznie codziennie dla profesjonalistów -pomidor, ogórek, rosliny ozdobne, uprawy polowe. /mieszanki wykonane samodzielnie są tańsze , skuteczniejsze i zbilansowane czego nie mozna powiedzieć o kupionych w sklepie. Zdaję sobie sprawę , że większość amatorów nigdy nie badała gleby. Z moich 6 letnich doświadczeń na SGGW gdzie wykonywałem osobiście analizy gleb w ogrodach działkowych wynika że są one zwykle przenawozone jednostronie np. azotem /zgroza czasami nawet ponad 4-krotnie/ lub kompletnie jałowe. Używanie mieszanek typu azofoska to bzdura gdy gleba nie jest przygotowana na mieszanki od lat! Analiza niewiele kosztuje a dużo pomaga to przecież na działkach chcemy podobno miec zdrową żywność bez chemii i nawozów a jest to nieprawda. to zwykle działkowcy /nie wszyscy oczywiście ale wiekszość/ sypie nawozy na oko zgodnie z zasada czapka w lewo czy w prawo to to samo, lub im wiecej tym lepiej /potem taka zielenina sałaty czy marchew jest podawana dzieciom jako super zdrowa. Z doświadczenia wiem że najwiecej błedów w ochronie też popełniają amatorzy a producenci są o wiele bardziej ekologiczni od wielu amatorów. EUREPGAP wymusza kontrole nawozenia i ochrony ale tylko u producentów ,,na rynek" u działkowców nioe ma zadnej kontroli /a szkoda może by zrozumieli co tak naprawdę produkują/
Podsumowująć minimuj jedna analiza gleby na kilka lat to absolutne minimum nigdy nie rozmawiam z producentami o nawożeniu dgy nie mają analizy gleby/pożywki.

Trawniki najlepiej nawozić z poczatkiem roku wg zasady mieszanki na wiosnę potem w dwóch dawkach nawozy azotowe do końca lipca poczatku sierpnia. dla dobrego efektu ciemna bujna zieleń polecam saletrę wapniową -daje zdumiewające efekty wizualne /trzeba tylko często kosić bo rośnie jak szalona.

Co do kompostów to jestem tradycjonalistą i uważam że resztki z roślin warzywnych są niezbyt wskazane do kompostowania /jeśli kompost ma być pod warzywa głównie ze wzgledu na choroby szczególnie kiła kapusty, rak bakteryjny pomidora, zaraza ziemniaczana itd/ kompost pod rosliny ozdobne to ze wszystkiego OK ale pod warzywa NIE.

Pozdrawiam

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Erazm
 Tytuł:
PostNapisane: 30 gru 2005, o 18:00 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Ja części warzywnej działki nigdy nie nawożę nawozami sztucznymi. Daję, co dwa lata obornik. Jednak zawsze w trakcje sezonu po owocach pomidorów widzę, że brak jest potasu. Jaka jest Twoja rada?

trzmiel
 Tytuł: Pomidory i braki potasu
PostNapisane: 30 gru 2005, o 18:46 
100p
100p
Świetnym źródłem potasu jest np. popiół z drzewa /pozostałości z kominka czy z ogniska są świetne -steryne! mp. wszyskie łęty pomidora spalone razem z zarazą i rakiem i jeszcze pożyteczne! / zawartość K2O w popiele to około /od/ 18-do 35%.
Mozna uzyć też węgla brunatnego lub jego popiołu /gdzie go nabyć mozna w Polsce też niestety nie wiem/
Czy to będzie już nawóz sztuczny czy naturalny nie wiem!
Pozdrawiam Maciek

aniawoj
 Tytuł:
PostNapisane: 30 gru 2005, o 21:41 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
Ja też pod warzywa nie daję nawozów sztucznych. Używam ( oprócz kompostu) rozpuszczone i rozcieńczone odchody gołebie. Co o tym sądzisz?

jaJacek
 Tytuł:
PostNapisane: 31 gru 2005, o 00:34 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
A co sądzicie o nawozach które powstają w wyniku mielenia skał jak np: dolomit
Co do nawożenia trawnika wyłacznie azotem mam raczej złe doświadczenia ( wiemzdażał sieże były zbyt duże dawki) ale trawnik złapał rdzę, trawa była wiotka - nawozem była saletra amonowa a nie wapniowa jak radziłeś - co Ty na to?

trzmiel
 Tytuł: Amonówka na trawniki
PostNapisane: 31 gru 2005, o 17:13 
100p
100p
Uwaga na saletrę amonową jest to nawóz silnie zakwaszający glebę! po kilku sezonach pojawia się na trawniku mech.
Amonówka jest tania ale niezbyt wskazana na kwaśne gleby i zasadowe /tu traci azot/ pozaty wymaga natychmiastowego przykrycia lub wmycia inaczej prawie połowa azotu odparuje w postaci amoniaku do atmosfery -szkoda strata i zanieczyszczenia środowiska.
Powinniśmy preferować forme azotanową -np. sal. wapniowa lub sal. potasowa. Te nawozy są zdecydowanie najlepsze do nawozenia roślin azotem / sal. potasowa ma też potas/

Co do dolomitu to zwykle jest ok. ale to jest nawóz tylko wapniowy-węglanowy i bardzo powoli działający wskazany raczej do uzupełniania braków wapnia niż odkwaszania gleby /w sezonie podawanie dolomitu na trawnik wymaga wpłukania aby mógł być udostępniony roslin. wapń przemieszcza się w glebie wyjatkowo powoli rocznie około 2-3 cm co nie jest dużą wielkościa -potrzebuje zwykle 3-5 lat aby dojść do strefy korzeniowej.
I jeszcze jedno to nawóz wybitnie niestandardowy zależnie od pochodzenia pH może być od 5.5 do ponad! 7,2 ! /to prawda sam taki dolomit kupiłem w zeaszłym roku./ zawiera też zwyklę trochę magnezu /ZALETA!/ ale też bywa niemiłosiernie skażony metalami ciężkimi /WADA!/ kwestia skad jest wydobywany. /Na opakowaniu nigdy nie spotkałem informacji ile jest met. ciężkich i czy są w normie. Dwa lata temu w rejonie Krakowa był dolomit z importu wspaniale wzbogacony w KADM! silna trucizna. i z tego powodu np. producenci nie sprzedali szpinaku do chłodni bo analiza wykazała przekroczenie normy o 500%.
Pozdrawiam Maciek

benia
 Tytuł:
PostNapisane: 26 cze 2006, o 22:29 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Witam i pytam: W jakiej postaci dostarczacie pomidorom potas? Jak się nazywa preparat? w jakiej jest cenie? Niecierpliwie czekam na odp. Pozdrawiam.

robert45
 Tytuł:
PostNapisane: 26 cze 2006, o 23:00 
200p
200p
Najlepszy jest siarczan potasu,ew.saletra potasowa.
Co do cen to niestety nie wiem.

benia
 Tytuł:
PostNapisane: 2 lip 2006, o 21:14 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Kupiłam siarczan potasu, jest tańszy.Zacznę nawozić od jutra.

Erazm
 Tytuł:
PostNapisane: 24 paź 2007, o 15:09 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Ekoogrodnictwo ABC nawożenia. http://www.eioba.pl/a75050/ekoogrodnictwo_nawozenie

lucyna37
 Tytuł: Nawożenie azotniakiem.
PostNapisane: 4 lut 2008, o 15:21 
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Witam mam pytanie.co myślicie o nawożeniu azotniakiem drzewek owocowych. Ziemia jest tam zachwaszczona wymaga wapnowania słyszałam ze azotniak niszczy chwasty,i ma dużo wapna.

Karo
 Tytuł:
PostNapisane: 4 lut 2008, o 16:28 
-Administrator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Na stronie Uniwersytetu Warmińsko -Mazurskiego w Olsztynie
Wydziału Kształtowania Śroedowiska i Rolnictwa przeczytałam:

" 1. Czy w Polsce można kupić nawóz sztuczny azotniak. Byłem w paru
rolniczych sklepach ale nikt nie słyszał tam nawet takiej nazwy.

Juz od dość dawna nie produkuje sie azotniaku, stad w sklepach o nim nie slyszeli. Moze gdzies u ktoregos rolnika jeszcze by sie znalazl jakiś zakurzony worek z azotniakiem, albo w zestawach edukacyjnych (w ampulkach) dla uczniow lub studentow. U nas takie zestawy "prehistoryczne" z pestycdami z lat 60-tych były, wiec moze gdzies z nawozami tez ktos ma.

Kazik Warminski "

Czy zatem na pewno chodzi Ci o azotniak?

❤ KaRolinki

zimab
 Tytuł: Nawożenie wiosenne - wapnowanie
PostNapisane: 8 mar 2008, o 23:32 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
witam.jestem początkującym ogrodnikiem i wszystko przede mną.proszę o poradę.wiosną podsypuje się wapnem dolomitowym pod niektóre rośliny powojniki ,ciemierniki,miłki,sasanki,zawilce,jaskry,ostróżki i na tym moja wiedza na ten temat się wyczerpała.może ktoś mi podpowie,albo wie gdzie mogłabym przeczytać coś o tym. Może użyć Osmocote?pozdrawiam :)

greggis
 Tytuł:
PostNapisane: 3 kwi 2008, o 23:01 
50p
50p
Osmocote zaczyna dzialac w temp. ok 20 stopni wiec na wiosenne nawozenie "startowe" nie nadaje sie zbytnio. Warto wiec użyć np. Azofoski lub Yara Mili

hanka55
 Tytuł:
PostNapisane: 3 kwi 2008, o 23:32 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
A najbardziej warto użyć naturalnych nawozów:
Super "osmocote", czyli wiórów rogowych, mączki kostnej, suszonego obornika. guano, etc.

viewtopic.php?t=10550

zimab
 Tytuł: Nawożenie wiosenne
PostNapisane: 6 kwi 2008, o 18:02 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
z tego co zdążyłam przeczytać w różnych czasopismach ogrodniczych,to wiem że roślny mają różne wymagania nawozowe.najbardziej zależało mi żeby dowiedzieć się które rośliny potrzebują wapna.już dużo wiem,ale jeszcze nie wszystko.do reszty zastosuję metodę prób i błędów i może nie będzie tak żle.ale dzięki za zainteresowanie.

misiek830
 Tytuł: Nawożenie Azofoską
PostNapisane: 21 maja 2008, o 19:17 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Witam wszystkich serdecznie jestem nowym użytkownikiem i proszę o pomoc mianowicie mam pytanie związane z nawożeniem kwiatów i iglaków w moim ogrodzie czy może mi ktoś powiedzieć czy można rozpuszczać azofoską w wodzie i podlewać nią kwiaty czy też trzeba ją tylko podsypywać pod kwiat lub krzewy ozdobne? :P

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 88 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5, 6  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 32 gości