Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 9  
Autor Wiadomość
Nalewka
 Tytuł: Krzew - jaki posadzić?
PostNapisane: 6 lis 2006, o 03:16 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
Mam dylemat :(
Nie mogę się zdecydować, który z krzewów wybrać do posadzenia przy tarasie, a właściwie tuż przy schodkach na ten taras prowadzących. Strona jest pięknie wystawiona na zachód, po lewej stronie schodów chcę posadzić małe drzewko owocowe, a po prawej stronie schodów (żeby nie było zbyt symetrycznie) jakiś krzew. Czyli po obu stronach schodów mam miejsce dla roślin, które niby nie będą się stykać, ale powinny się w jakiś sposób dopełniać.

Chciałabym, żeby to był krzew liściasty, swojski, piękny i praktyczny, to znaczy taki, który nie wymarznie po pierwszej zimie i będzie dawał dużo przyjemności z - pokroju, liści, widoku i zapachu kwiatów, chętnie jadalnych owoców, jeśli nie dla mnie, to chociaż dla ptaków.

To "drzewko" na lewą stronę schodków to tez może być krzew. W grę wchodzi dereń jadalny, czeremcha, głóg, świdośliwa, jakaś wiśnia albo ałycza z purpurowymi liśćmi, albo sama już nie wiem co. Raczej nie jabłonka czy gruszka, a na pewno nie morelki itp. Pyszne, ale za delikatne. Równie piękne, choć nieco mniej praktyczne są pięciorniki, ogniki, krzewuszki, porzeczki krwiste, różne jaśminowce, małe lilaki i żylistki, aż szkoda, że nie dają się zjeść :)

A więc miotam się wybierając nie za duże drzewko i krzew do kompletu, kto mi pomoże i doradzi? Wiem, że muszę wybrać sama, już odrzuciłam leszczynę (lubią ją kleszcze), wszystkie cieniolubne hortensje, mahonie, oczary i jagody kamczackie (będą w innym miejscu, pod drzewami), lilak i kalina już rosną ładnych kilka metrów dalej, a w drugą stronę patrząc róża pomarszczona i kilka pigwowców. A przy wejściu na taras, w popołudniowym słońcu - pusto. Do tej pory rosły tu werbeny, ale aż się prosi posadzić coś większego. Ale co???

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Basia
 Tytuł:
PostNapisane: 6 lis 2006, o 10:21 
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Jeśli wejście na taras nie jest zbyt wysokie to nie wykluczaj hortensji drzewiastej. Ona ma dość cienkie pędy które pod ciężarem ogromnych białych kwiatostanów ładnie będzie się opierać o schody zmiękczając ich kanciastość.
Z drugiej strony posadź wierzbę mandzurską. Jako przeciwwagę do miękości linii hotensji. Nawet jak nie będą kwitnąć to z jednej strony piękne, dość duże jasnozielone liście z drugiej powyginane żółte pędy i drobne o zupełnie innej kolorystyce liście.

Mariola54
 Tytuł:
PostNapisane: 6 lis 2006, o 10:59 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Ja widzę magnolię.

Basia
 Tytuł:
PostNapisane: 6 lis 2006, o 11:00 
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Ma jedną wadę, wyrasta w szerokie drzewko, kwitnie bardzo wcześnie i dość krótko.

Nalewka
 Tytuł:
PostNapisane: 6 lis 2006, o 12:22 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
Dzięki za sugestie. Od razu dopowiadam, że magnolia już jest. Domek ma taras jakby wycięty ze swojego prostokątnego obrysu, na przedłużeniu linii tarasu, na tle ściany patrząc w lewo od schodków jest magnolia, a ciut dalej róża i prostopadle pigwowce. Tyle, że magnolia ma raptem rok w ziemi i ok. metra, więc nie za bardzo ją widać :lol:

Oj, chyba muszę zabrać się za porządkowanie zdjęć i pokazać co mam i jak strasznie małe to-to wyrosło. Ale z drugiej strony w zimie i tak niewiele rośnie, więc i kompleks niższości względem długoletnich ogrodowiczów - mniejszy :)

Znalazłam jeszcze wiśnię kosmatą, fajnie wygląda, ale ani nasion, ani sadzonek nie można zdobyć. A hortensje ogrodowe są troszkę za delikatne, boję się, że jak tam nie mieszkam na stałe, to mogą mieć kłopoty i z głodnymi zwierzątkami i z ostrym klimatem. Można zabezpieczać, ale to roślina dla nieco bardziej doświadczonych, ja dopiero raczkuję :roll:

Basia
 Tytuł:
PostNapisane: 6 lis 2006, o 13:27 
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Hortensja drzewkowata powinna być co roku cięta na wysokość 20-25 cm. Dlatego zabezpieczeniem dla niej jest zwykłe okopcowanie jak róże. Jak reszta, która będzie wystawała ponad kopiec to i tak bez znaczenia bo ją obetniesz. Kopczyki zrobisz w tym czasie różom i hortensji, a potem sobie wyjedziesz na całą zimę. Wierzba ci raczej nie przemarznie.

A swoja drogą pokaż choć tak w zarysie łatwiej będzie sobie wyobrazić w razie potrzeby resztę.

aurynka
 Tytuł:
PostNapisane: 7 lis 2006, o 14:03 
---
Ja posadziłam sobie przed tarasem glicynię, bo nie wyobrażam sobie picia w lecie kompociku na świeżym powietrzu bez widoku jej przecudnych kwiatów. ;:2

wronek89
 Tytuł:
PostNapisane: 7 lis 2006, o 16:23 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
Migdałek, tawuła nibywierzbolistna :)

goni@k
 Tytuł:
PostNapisane: 7 lis 2006, o 18:26 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Może ta stronka pomoże Ci Nalewko w podjęciu decyzji. :roll: :wink: :D
http://www.krzewy.pl/fotokatalog.htm
Godny uwagi jest moim zdaniem perukowiec podolski Royal Purple(czerwonolistny).

Onak
 Tytuł:
PostNapisane: 7 lis 2006, o 19:10 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Dereń biały Elegantissima - bardzo mi sie podoba, można go zestawić z jakims innym, kontrastującym.

Nalewka
 Tytuł:
PostNapisane: 7 lis 2006, o 20:22 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
A może jałowiec płożący albo sabiński. Jałowce są takie piękne, ale który z nich ma jadalne owoce ? Owoce, czyli szyszko-jagody, czy jak to się nazywa, takie do ususzenia i dodawania do potraw.

Miały być krzewy liściaste, ale iglaki są też cudne, a na razie mam tylko jeden, jakiś szczepiony i strzyżony w kulkę, - jakoś rośnie, dziwne. Może nie jest najbardziej swojsko-wiejski, ale prezentom "nie zagląda się w zęby", jak temu darowanemu koniowi :D

atka1966
 Tytuł: Krzew - jaki posadzić ?
PostNapisane: 30 mar 2009, o 21:13 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
witam ! potrzebuję porady - jaki posadzić krzew w pustym miejscu, przed oknem ? taki, żeby ładnie pachniał i szybko rósł... pozdrawiam, ata

Duży musi być... tak do około 2 m dorastający :roll:
najlepiej gdybym mogła kupić taki już spory, a nie malutką sadzonkę :lol:
ale jaki ? nie chcę tego typu co berberys czy trzmielina... słyszałam o kalinie, że jest ładna lub jaśminowcu, ale nie znam się za bardzo na warunkach glebowych jakie potrzebują :(

anwi
 Tytuł:
PostNapisane: 31 mar 2009, o 12:33 
200p
200p
Kalina i jaśminowiec są piękne, ale kwitną tylko na wiosnę. Potem tworzą piękne tło z liści.
Polecałabym róże - tyle pięknych, długo kwitnących i pachnących odmian, o rozmaitym pokroju i niemal we wszystkich kolorach, jest w czym wybierać! Albo budleja - pachnie, motyle przywabia i długo kwitnie (od lipca do października). Piękna jest też ketmia syryjska, ale chyba nie pachnie, żylistek, krzewuszka i wiele innych. Przejrzyj forum, bo było już parę takich tematów. A oprócz rodzaju gleby określ też, na jakie stanowisko ten krzew - słoneczne, zacienione itd.

atka1966
 Tytuł:
PostNapisane: 31 mar 2009, o 19:43 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Dzięki Anwi :)
Tak więc stanowisko w pełni słoneczne, od południa, a gleba... no cóż... nieciekawa, raczej uboga i na głębokość szpadla, bo potem to już tylko żółty piach (sprawdzone). Aczkolwiek tuje rosną jak na drożdżach (mają już ok 20 lat) a wiem, że potrzebują kwaśnej gleby (może się przyzwyczaiły do byle jakiej ?) rośnie też lawenda, co lubi piach i rdest co lubi zupełnie inną ziemię niż tuje... :roll: sama nie wiem jaka w końcu jest ta gleba, ale na pewno zaniedbana, bo trawa wszędzie była na pół metra, zapuszczona, z chwastami. Planuję więc reorganizację (oczywiście tuje zostają) ale chcę posadzić jakieś krzewy, może choinkę itp

anwi
 Tytuł:
PostNapisane: 31 mar 2009, o 23:06 
200p
200p
Wiesz, glebę można zawsze wzbogacić, albo wykopać odpowiednio duży dół i wsypać odpowiednią ziemię, dlatego ważniejsze stanowisko :D

selli7
 Tytuł:
PostNapisane: 1 kwi 2009, o 22:50 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Kalina i jaśminowiec lubią wilgotną bardziej gliniastą glebę i półcieniste stanowisko.Na suchym są bardziej atakowane przez mszyce (na wilgotnym też nie odpuszczają), a kwiaty szybciej przekwitają.Wszystkie kwitnące krzewy kwitną krótko, a potem są nieciekawe.Może posadź perukowca?

jagac1
 Tytuł:
PostNapisane: 3 kwi 2009, o 11:47 
50p
50p
A może clematis, pięknie kwitną i można dobrać dowolną wysokość, są również pachnące.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 138 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 9  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 54 gości