Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

ODPOWIEDZ
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

Pozamiatałeś swoim ostatnim pokazem ;:oj Małe kwiatuszki na rebucjach, duże kwiatusy na echinpsisach - dla każdego coś dobrego. I jak tu się nie zachwycić! ;:303
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Demek
50p
50p
Posty: 60
Od: 22 kwie 2018, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

PiotrAPD pisze:Witam

To samo dotyczy się Twojej drugiej kwestii . Autor uważa aby nie rozdzielać G. riojense i G. bodenbenderianum na dwa różne gatunki. I pozostawienie tego drugiego jako ważniejszy. I tak w Twoim przypadku G. riojense ssp. kozelskyanum to nic innego jak G. kozelskyanum które rośnie w stanie La Rioja. Które później zostało zredukowane do ranki podgatunku G. riojense. A jak już wiemy te zostało synonimem G. bodenbenderianum.
Najprościej Gymnocalycium kozelskyanum, Gymnocalycium riojense ssp. kozelskyanum, G. bodenbenderianum ssp. kozelskyanum to ten sam katus. A nazwy powstały przez różnych autorów. Nie identyfikuj gymnoli tylko na podstawie zdjęć.

Co do ostatniej kwestii. G. obductum tak go opisał Piltz. Inni autorzy uważają, że to nic innego jak G. stellatum. Jest też kombinacj G. stellatum var. obductum. Inni autorzy w tym G. Charles nie uznają tej nazwy i stawiają ją jako synonim Gymnocalycium quehlianum.

Twój przykład czyli Gymnocalycium stellatum subs. occultum (autor?) przez innych powinien znajdować się w grupie G. bodenbenderianum. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ według niektórych autorów Gymnocalycia stellatum z prowincji La Roja takie jak: G. stellatum ssp. occultum, G. stellatum ssp. paucispinum powinno być umieszczone w grupie G. bodenbenderianum.
Serdecznie dziękuję za wyjaśnienia (i zdjęcia Turbiniaca).
Internetowa baza danych z której korzystam (LLIFLE):
Gymnocalycium stellatum subs. occultum Frič ex H.Till & W.Till

"Gymnocalycium kozelskyanum" jest przedstawiony jako synonim 2 różnych gatunków używany naprzemiennie:
Gymnocalycium stellatum var. paucispinum (Backeb.) R.Strong (a skoro niektórzy uważają go za synonim riojense to koło się zamyka)
Gymnocalycium bodenbenderianum subs. intertextum (Backeb. ex H.Till) H.Till

W sumie wniosek mam taki że wszystkie podziały są arbitralne i można po prostu cieszyć się kaktusami w odniesieniu do ich występowania w środowisku naturalnym i cech morfologicznych, a to kategoryzowanie wszystkiego względem różnic to zwyczajny rasizm kaktusowy. ;:4 Teraz niby robią badania DNA wszystkiego i znajdują powiązania wieloryba z wielbłądem, a nie można ogarnąć kaktusów? Dziwne.
dziękuję za pokazanie właściwego kierunku.
Pozdrawiam,
Demek
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

W lipcu na Twoim balkonie sporo się działo, tyle kwitnień i to jakich, tak kolorowo, pięknie ;:138 u Ciebie Piotr pewnie nie ma takich co nie kwitną (oczywiście nie biorę pod uwagę maluchów) :D
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

Piotrze czy jesteś pewien, że Twoja fiebrigii z poprzedniej strony to właśnie ona a nie przypadkiem pulvinosa ? :)
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

Dziękuję wszystkim za zaglądanie i komentowanie :D
Aileen pisze: u Ciebie Piotr pewnie nie ma takich co nie kwitną (oczywiście nie biorę pod uwagę maluchów) :D
No aż tak pięknie to być nie może :lol: Oczywiście mam takie co nie kwitną. Cieszą moje oczy ale ich po prostu nie pokazuję :)
jandom1 pisze:Piotrze czy jesteś pewien, że Twoja fiebrigii z poprzedniej strony to właśnie ona a nie przypadkiem pulvinosa ? :)
Oczywiście, że nie jestem pewien. Dostałem tą roślinkę od kolegi, który oderwał od rośliny matecznej. Tak ją miał podpisaną.

Dzisiaj już chciałem połączyć wszystkie roślinki razem aby Wam pokazać co u mnie kwitło na początku sierpnia ale po prostu za dużo byłoby zdjęć i raczej ostatni raz rozdzielam na gymnole i resztę kaktusów. Tak więc dzisiaj Gymnocalycium :D

Mimo, że większość zdjęć już z sierpnia to nadal mam gymnole które zakwitły po raz pierwszy w tym sezonie. I właśnie te na początek.


Obrazek
Gymnocalycium sutterianum LB 359 North of Las Chacras, San Luis, Argentina, 1000m (Gymnocalycium sanluisense LB 359)


Obrazek
Gymnocalycium sutterianum LB 359 North of Las Chacras, San Luis, Argentina, 1000m (Gymnocalycium sanluisense LB 359)


Obrazek
Gymnocalycium sutterianum LB 359 North of Las Chacras, San Luis, Argentina, 1000m (Gymnocalycium sanluisense LB 359)



Obrazek
Gymnocalycium fischerii ssp. suyuquense VS 8 Suyuque Nuevo, San Luis, Argentina, 1100m


Obrazek
Gymnocalycium fischerii ssp. suyuquense VS 8 Suyuque Nuevo, San Luis, Argentina, 1100m


Obrazek
Gymnocalycium fischerii ssp. suyuquense VS 8 Suyuque Nuevo, San Luis, Argentina, 1100m



Obrazek
Gymnocalycium pugionacanthum VS 52 Anillaco, La Rioja, Argentina, 1200m


Obrazek
Gymnocalycium pugionacanthum VS 52 Anillaco, La Rioja, Argentina, 1200m



Obrazek
Gymnocalycium ochoterenae ssp. vatteri


Obrazek
Gymnocalycium ochoterenae ssp. vatteri


Obrazek
Gymnocalycium ochoterenae ssp. vatteri



Obrazek
Gymnocalycium pugionacanthum L 491 Hualfin, Catamarca, Argentina, 2300-2500m (Gymnocalycium hybopleurum L 491)


Obrazek
Gymnocalycium pugionacanthum L 491 Hualfin, Catamarca, Argentina, 2300-2500m (Gymnocalycium hybopleurum L 491)



Obrazek
Gymnocalycium eurypleurum


I jeszcze ponownie kwitnące. I dlatego już tylko pojedyncze zdjęcia. Wyjątek stanowi hybryda gdyż świeżo rozwijające się pąki i pokazane płatki są naprawdę przepiękne.



Obrazek
Gymnocalycium hybrid


Obrazek
Gymnocalycium hybrid



Obrazek
Gymnocalycium mesopotamicum



Obrazek
Gymnocalycium anisitsii ssp. damsii



Obrazek
Gymnocalycium baldianum



Obrazek
Gymnocalycium sp.



Obrazek
Gymnocalycium ochoterenae ssp. vatteri WR 110 Sierra Grande, Cordoba, Argentina
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

Zazdroszczę kwitnień, bo u mnie się coś uśpiło. :( Może było im jednak za gorąco i za bardzo świetliście w lipcu. ;:131 A może się w maju przesiliły, choć wiele w tym sezonie jest w ogóle bez kwiatów.
Ciekawy kolor kwiatu Gymnocalycium fischerii ssp. suyuquense.
cactus habitat
200p
200p
Posty: 313
Od: 25 cze 2017, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

DAK pisze:Ciekawy kolor kwiatu Gymnocalycium fischerii ssp. suyuquense.
No, właśnie - czy on się całkiem otworzył ?
Pozdrawiam,
Sławek
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

Tak go uchwyciłem przed urlopem. Po powrocie już przekwitł. Trochę słońca i parę dni później pewnie bardziej by się otworzył.
DAK pisze:Zazdroszczę kwitnień, bo u mnie się coś uśpiło. :( Może było im jednak za gorąco i za bardzo świetliście w lipcu. ;:131 A może się w maju przesiliły ...
No właśnie. Na początku sezonu to Ty właśnie byłaś królową kwitnień :D I wtedy to ja zazdrościłem :wink:
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20134
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

Mnóstwo ładnych i ładnie kwitnących gymnokalicji. Podobają mi się wszystkie! ;:138
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

Mnóstwo bardzo ciekawych roślin, trudno zdecydować się na wskazanie rośliny o najładniejszym kwiatuszku, wszystkie kwiaty bardzo ładne. Bardzo delikatnie podkreślę jakość - kolorystykę kwiatów w kolorach pastelowych.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

Znakomita prezentacja kwitnień ;:303
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

Prawdziwe szaleństwo gymnolkowe ;:oj . Internet mi wysiada przy tylu fotkach :D .
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

Dziękuję :D

Czas na kolejną partię wybranych kaktusów. Zdjęcia są kontynuacją przeglądu. Tym razem jest to okres od 25.07.18 do 02.08.18. Później troszkę przeskoczymy w czasie ze względu, że przebywałem na urlopie.
Miłego oglądania :wink:



Obrazek
Mammillaria perbella



Obrazek
Mammillaria baumii



Obrazek
Mammillaria schiedeana ssp. schiedeana



Obrazek
Mammillaria decipiens ssp. camptotricha



Obrazek
Mammillaria backebergiana ssp. ernestii



Obrazek
Mammillaria boolii



Obrazek
Turbinicarpus schmiedickeanus ssp. polaskii



Obrazek
Turbinicarpus schmiedickeanus ssp. macrochele MZ 700 Pastora, San Luis Potosi, Mexico



Obrazek
Coryphantha elephantidens ssp. bumamma



Obrazek
Eriosyce taltalensis (Syn. Neochilenia taltalensis)



Obrazek
Rebutia heliosa MN 350 Junacas, Bolivia



Obrazek
Parodia ottonis var. vencluianus (Syn. Notocactus ottonis var. vencluianus)



Obrazek
Parodia microsperma Tom 06-125/4 Las Juntas, Catamarca, Argentina



Obrazek
Parodia microsperma ssp. aureispina (Syn. Parodia aureispina)



Obrazek
Parodia microsperma var. rubristaminea TOM 06-081/3 El Obelisco, Salta, Argentina, 1566m (Syn. Parodia rubristaminea TOM 06-081/3)



Obrazek
Lobivia arachnacantha var. sulphurea



Obrazek
Lobivia arachnacantha



Obrazek
Lobivia arachnacantha var. torrecillasensis



Obrazek
Lobivia schieliana



Obrazek
Echinopsis hybrid (Trichoechinopsis Ayacucho x Uranus x eyriesii RL 05-55)



Obrazek
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”