Bób cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
brazia231
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 8 lut 2018, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Prudnika

Re: Bób cz.3

Post »

A co to za robaczki białe mszyce albinoski czy cóś? :roll: Bób sieję zawsze bardzo wcześnie, początek marca tak samo groch i zawsze do ziemi bez rozsad.Nie pamiętam kiedy ostatnio była mszyca,ponieważ w tym czasie ziemia jest ,,ciapowata" zawsze sieję wzdłuż grządki przy krawężniku jeden bardzo długi rząd.W kazdym roku zmieniam miejsce siewu.
'
IN_be
200p
200p
Posty: 227
Od: 18 lis 2015, o 10:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Belgia

Re: Bób cz.3

Post »

Duende - ja bób uznaję odwrotnie - za warzywo wymagające minimalnych nakładów pracy. Nie trzeba przygotowywać rozsady, wystarczy wetknąć nasiona w ziemię w odpowiednim czasie. Przez pierwsze tygodnie właściwie nie trzeba podlewać, bo ziemia wiosną mokra, jedynie trzeba wetknąć patyki i sznurkiem podwiązać. Jak już przyjdzie lato to trzeba podlać, ale to każde warzywo trzeba. Jak się zleci mszyca to trzeba opryskać raz lub dwa. Zazwyczaj pomaga na jakiś czas. No i trzeba ogłowić, co też ogranicza mszyce. I tyle.
Dotąd uprawiałam w "bloku", miejsce zajmuje, ale czy więcej niż inne warzywa? Wg mnie nie, szczególnie jak się porówna do kapusty na przykład. Jednak w tym roku będzie w rządkach na krawędziach grządek. Wg mnie spora oszczędność miejsca, szczególnie, że u mnie z końcem czerwca bób już raczej zniknie.

No i młodziutki, świeży bób jest pyszny, a do tego super się mrozi.
Iza
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bób cz.3

Post »

przemek1136 pisze:.. zastanawiam się czy cały bób uprawiać w odkrytym gruncie czy 2 rzędy upchnąć w tunelu a po zbiorach posadzić pomidory na zbiór jesienny.
Jak nie spróbujesz, to się nie dowiesz, ja bardzo polecam tunel.
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Bób cz.3

Post »

Mam jakoś czuja, zeby się z bobem w tym roku za bardzo nie spieszyć. W każdym razie poczekam choćby do końca miesiąca. U mnie bardzo zdrowo rosła odmiana Witkiem, a najwcześniej dojrzał Bizon. Obsiałam bobem 25 m2 i do tej pory sporo go mamy w zamrażarce. W tym sezonie ograniczę się do małej ilości i posadzę go rzadziej, im miał więcej miejsca tym piękniej się krzewił i zdrowiej rósł.
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6663
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Bób cz.3

Post »

pelikano11 pisze:Jak nie spróbujesz, to się nie dowiesz, ja bardzo polecam tunel.
Przez kilka lat miałem bób w tunelu ale plon jest dużo niższy niż z uprawy z rozsady wysadzanej do gruntu, przyspieszenie zbioru niewielkie no i tunel zwalnia się dopiero pod koniec czerwca. Ponadto bób lubi glebę o wyższym pH a z kolei pomidory wolą niższe pH. Podaj proszę swoje argumenty za uprawą w tunelu.
Awatar użytkownika
Duende
100p
100p
Posty: 147
Od: 29 sty 2018, o 14:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prószków
Kontakt:

Re: Bób cz.3

Post »

No to namówiliście mnie i kupiłam dzisiaj cztery odmiany bobu :;230
Posieję je dzisiaj w papierowych tulejkach po papierze toaletowym i jak wzejdzie a ziemia się ogrzeje, wysadzę na grządkę.
Serdeczności,
Duende

Moja walka na ugorze
miczu007
100p
100p
Posty: 192
Od: 4 sty 2014, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grudziądz - Okolice

Re: Bób cz.3

Post »

brazia231 pisze:A co to za robaczki białe mszyce albinoski czy cóś? :roll: Bób sieję zawsze bardzo wcześnie, początek marca tak samo groch i zawsze do ziemi bez rozsad.Nie pamiętam kiedy ostatnio była mszyca,ponieważ w tym czasie ziemia jest ,,ciapowata" zawsze sieję wzdłuż grządki przy krawężniku jeden bardzo długi rząd.W kazdym roku zmieniam miejsce siewu.
'
Bardzo małe robaczki wewnątrz nasiona na skórce nasiona powstaje mała ciemna plamka
Awatar użytkownika
babuchna
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7487
Od: 7 maja 2009, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Bób cz.3

Post »

Strąkowiec bobowy (Bruchus rufimanus)?

Warto przeczytać post Przemka: viewtopic.php?p=5595251#p5595251
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2603
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Bób cz.3

Post »

Mam serdeczną prośbę do bobowych ekspertów!!!!
Kupiłam Windsor biały (średniowczesny) i (Bolero wczesny). Chce jeszcze spróbować Karmazyna bo nigdy nie jadłam.
Będe uprawiać na działce. Ponieważ prognozy są że wiosna przyjdzie raczej póżno to chce zrobić rozsade z Bolera ale nie wiem czy już ją zacząć robic czy dopiero końcem lutego?
Jak zrobić żeby mieć bób jak najdłużej bo rodzina go uwielbia. Jakie odmiany i jakie odstępy czasu w sadzenniu?
W tamtym roku sadziłam 1-szy raz i nie mam jeszcze żadnego doświadczenia.
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
IN_be
200p
200p
Posty: 227
Od: 18 lis 2015, o 10:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Belgia

Re: Bób cz.3

Post »

Jeśli wiosna ma być u Ciebie późno, a rozsada ma być robiona w mieszkaniowych warunkach, to ja bym poczekała. Bób bardzo szybko rośnie i szybko się wyciąga jeśli nie ma dużo światła. A taki wybiegniety bób to tylko kłopot. Do tego rośliny, które rosły w 20 stopniach będziesz musiała zahartować przed wysadzeniem.

A mój bób już siedzi w gruncie. Część wysiana wczoraj, reszta dziś.
Iza
logitech55
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 mar 2013, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bób cz.3

Post »

To już można wysiewać bób ;:oj Nie zmarznie?
juda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1350
Od: 1 lis 2008, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie okolice Jasła

Re: Bób cz.3

Post »

:wit
W Belgii cieplej.
Pozdrawiam Teresa
Miłe chwile dnia każdego czynią człeka szczęśliwym.
brazia231
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 8 lut 2018, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Prudnika

Re: Bób cz.3

Post »

Już od 4 sezonów sieję bób karmazyn i mi oraz rodzince bardzo smakuje strąki duże i pełne do tego z zielonym super wygląda w potrawach
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”