Trawnik - koszenie trawy

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
piotrek1979
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 18 paź 2008, o 09:44
Lokalizacja: zawada

Koszenie trawy przed zimą

Post »

Witam wszystkich forumowiczów. To mój pierwszy post na tym forum. W wyszukiwarce nie udało mi się znależć odpowiedniego dla mnie postu, dlatego piszę poniższe pytanko. Trawniczek załorzyłem sobie w maju i od początku rósł i zagęszczał się jak szalony(kosiłem 2x w tygodniu). Słyszałem żeby trawa dobrze się przygotowała do zimy trzeba zostawic ją troszkę dłuższą, i tak tez zrobiłem. Nie koszę jej od 3 tyg. A trawa dalej rośnie jak szalona. Myślałem że jej wzrost troszkę na jesień zwolni, a tu nic. Czy przy takiej pogodzie jak teraz czy nie za wcześnie zakończyłem przystrzyganie trawnika? Jak zostawię ją taką długą na zimę, to czy nie wpłynie jakoś negatywnie na trawnik w przyszłym roku? Z góry dziękuję za odpowiedż
Awatar użytkownika
cynia
200p
200p
Posty: 326
Od: 26 lis 2008, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kieleckie/łódzkie

Post »

Trawę przed zimą kosi się krótko,po to żeby nie miała pleśni pośniegowej.
Należy też posypać ją nawozem jesiennym do trawy .
Pozdrawia cynia
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Trawe przed zimą kosi się krótko
Na zimę nie powinno się zostawić wysokiej trawy, ale też nie można jej kosić "krótko". Jeżeli trawa nadal rośnie, a rosnąc może w zależności od pogody do końca roku, to należy ostatnie koszenie w roku ( czasem może być w październiku , a czasem w grudniu) wykonać kosiarką po podniesieniu jej o "ząbek" wyżej niż kosimy przez cały rok. Zostawienie zbyt krótko koszonej trawy może spowodować przy zbyt surowej, bezśnieżnej zimie wymarznięcie korzonków trawy,z kolei zostawienie zbyt wysokiej trawy może powodować zgnicie trawy w wyniku pleśni pośniegowej. Pozdrawiam. Tadeusz.
Awatar użytkownika
Aska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3591
Od: 13 kwie 2006, o 14:36
Lokalizacja: Podhale, woj. małopolskie

Post »

Jak zostawisz na zimę za wysoką trawę, to na wiosnę będziesz psioczył przy koszeniu - wiem, bo zrobiliśmy ten błąd. Pleśni na szczęście nie było. Słuchaj Tadeusza, dobrze radzi. Na razie mąż kosi tak jak zazwyczaj, jak zauważymy zwolnienie wegetacji szykuje się koszenie o "ząbek" wyżej.
wesoly
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 786
Od: 20 sie 2008, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Post »

Zawsze jest problem kiedy ostatnie koszenie? Osobiście zawsze koszę trawę tak samo jak w sezonie i kiedy przyrasta a zimy nie widać to koszę. Na wiosnę dosiewam gdy jest taka konieczność.
jarek
Awatar użytkownika
tok76
100p
100p
Posty: 196
Od: 18 paź 2008, o 07:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ŻORY
Kontakt:

Post »

przystrzyc trawę nisko a jak zajdzie taka potrzeba to skoś nawet dwa razy. Unikniesz wtedy chorób traw a na wiosnę oczyszczając teren długie żdżbła trawy nie bedą plątać się między grabkami
Pozdrawiam, Gosia
piotrek1979
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 18 paź 2008, o 09:44
Lokalizacja: zawada

Post »

Dzięki. Myślałem ze za krótka trawa po prostu zmarznie przy nocnych przymrozkach,ale nie wiedziałem że za długa też narobi kłopotu.
Awatar użytkownika
darla80
1000p
1000p
Posty: 1299
Od: 29 sie 2008, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokółka/podlaskie

Post »

Moja właśnie dziś przeszła ostatnie koszenie przed zimą(te przed kilku tygodni również zapowiadało się na ostatnie-jednak pogoda dopisała i mocno poszła w górę).Kilka najbliższych nocy ma być jeszcze na "plusie" więc się odbije...a za 2 tygodnie śnieg :?: :!: brrr...
Awatar użytkownika
dwostr
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2689
Od: 25 mar 2008, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

Jutro planuję skosić swój trawniczek ostatni (?) raz w tym roku,czy powinnam dać nawóz jesienny do trawników?
Serdecznie pozdrawiam Danuta
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Danusiu, poczekaj do marca, rozrzuć nawóz wieloskładnikowy na trawnik gdy tylko śnieg zginie.
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Witajcie !

Trawę skoszoną standardowo należy zebrać . Biedzie z tego fajny kompost.
Są w sprzedaży takie kosiarki , które pracują jak młynki do kawy. Mają one dwa noże , jeden wyżej , drugi niżej. Z nich wychodzi trawa drobno zmielona, Takie mokre zielone kuleczki.
To zostawia się na trawniku. Fakt , to doskonały nawóz.

Pozdrawiam.

Khn.
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

cd.
Kiedyś ten proces nazywano muldowaniem trawy.
Dzis przeczytałem :

"Dzięki technologi Multiclip drobno posiekane kawałki świeżo skoszonej trawy stanowią naturalny nawóz Twojego trawnika, co oznacza także, że nie musisz już zbierać skoszonej trawy..."

Pozdrawiam.

Khn.
Awatar użytkownika
carterka
500p
500p
Posty: 886
Od: 29 sie 2008, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Karniowice koło Krakowa
Kontakt:

Post »

A ja się podłącze do tematu, tylko z pytaniem co zrobić jak cały czas albo leje, albo trawa nie zdążyła wyschnąć?
No bo trawka rośnie i przydałoby się ją już skosić, ale ostatnio jak skosiłam mokrą, to niezbyt dobrze jej to zrobiło. Jak Wy robicie?
Pozdrawiam Agata
mój wątek - Moja zieleń
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”