Rozmaryn (Rosmarinus)dyskusje ogólne

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kryska
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2341
Od: 30 kwie 2007, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ziemia Lubuska

Post »

Dobis_Dp pisze:Rozmaryn można ukorzeniać ale jest to dosyć trudna. Robi się to w pełni lata lipiec-sierpień. Wierzchołkowe pędy obcina się na sadzonki 8-10 cm. Należy posadzić w czystym piasku w inspekcie, nakryć folia. Przesadza się wiosna. We wrześniu również można próbować i czasem się to dobrze udaje ale sadzonki muszą być dłuższe
Już od kilku lat /7-8/ uprawiam rozmaryn i do tej pory nie miałam problemu z jego ukorzenianiem. Obrywam kawałek gałązki od 5 do 10 cm i wkładam prosto do ziemi zmieszanej z piaskiem, utrzymując ją stale wilgotną. Latem gałązki ukorzeniam bezpośrednio w gruncie w wilgotnej części ogrodu. W poprzednia zimę zostawiłam jedna nieduża sadzonkę w ogrodzie lekko ja tylko osłaniając i przezimowała. Ale ubiegła zima była wyjątkowo łagodna. Kiedyś zostawiłam na zimę trzy krzaczki rozmarynu w tunelu foliowym i z dwóch rosnących w tej samej doniczce jeden padł. Dlatego zawsze jedną sadzonkę zabieram na zimę do domu a z resztą eksperymentuję.
Życie jak krajobraz, ciągle się zmienia.
Zapraszam do odwiedzania moich wątków - kryska
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Post »

Ja z pytaniem :oops: Chce pomóc komuś kto ma rozmaryn, ale w bardzo kiepskim stanie. Jest dosyć duży, ale wszystkie listki są suche i się osypują. Wiem, że latem stał na dworze i miał sie dobrze. Można go jeszcze uratować?? Jeśli tak to w jaki sposób? Poprzycinać??
Awatar użytkownika
dewuka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2406
Od: 1 sty 2008, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stary Tomyśl, Wielkopolska

Post »

Moim zdaniem ciąć i przestawić najlepiej na południowy parapet. Nie jest zalany?
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Post »

Nie, osobiście go wczoraj podlałam (opiekuje sie czyimiś kwiatami). Zauważyłam tylko, że ma w doniczce prawie same korzenie,ale nie jest mój, wiec nie mogę go przesadzić. Mogę, go przyciąć troszeczkę?
Awatar użytkownika
dewuka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2406
Od: 1 sty 2008, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stary Tomyśl, Wielkopolska

Post »

Te gałązki, z których się sypie pewnie zasychają - tnij.
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Post »

Dziękuje dewuko :D Najwyżej powiem, że same odpadły :D
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2146
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

Podobno rozmaryn ma działanie przeciw nowotworowe,oprócz tego ułatwia trawienie tłuszczy, pozytywnie działa na krążenie, cerę (larendogra-woda królowej Węgier sporządzana na winie białym z rozmarynu i lawendy i stosowana jako tonik).
Stosuję do zup np.rosół, fasolowej, duszonego mięsa, zapiekanych ziemniaków itp. trzymam cało rocznie w kuchni, żeby był pod ręką.
Podobno może wytrzymać mróz do -9bez okrycia, ale nie próbowałam, nawet w tę łagodna zimę był większy niż -16
Serdecznie pozdrawiam
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Zielona, ale nawet jak potniesz, to jeśli ma za małą doniczkę, niewiele mu pomożesz :(

Może lepiej wyjmij z donicy, rozdziel na kilka i wsadź w nowe doniczki? I dopiero obetnij od góry.

No i oczywiście jedną doniczkę wetknij w karton i wyślij do mnie :lol: :lol: :lol:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Rozmaryn

Post »

Rozmaryn pochodzi z Basenu Morza Sródziemnego i nie przystosował sie do naszych zim,
tak więc na zimę nalezy go przenosić do BARDZO JASNYCH i chłodnych pomieszczen,
nie nalezy z tym zwlekać do ostatnich dni jesieni , tylko zrobić to kiedy jest jeszcze stosunkowo ciepło,
przeniesiony zbyt późno, może marnieć;

Najlepiej hodować go w duzych donicach, które od wiosny do jesieni umieszczamy zagłębione w ziemi
w ogrodzie lub ustawiamy na tarasach czy schodach

Bardzo dobrze rozmnaża się z siewu, wg kalendarza biodynamicznego ( jeśli ktoś go stosuje ),
dni na zasiewy bedą od 23 do 27 lutego;

Rozmnaża się również dobrze przez sadzonki z tzw. piętką.
hanka_zewsi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 1 lip 2007, o 13:47
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Rozmaryn

Post »

jokaer pisze:rozmaryn pochodzi z Basenu Morza Sródziemnego i nie przystosował się do naszych zim
W takim razie moja sąsiadka ma jakiś nietypowy okaz-już drugą zimę pięknie zimuje a ja sama też z niego mam pożytek, bo go podskubuję w razie potrzeby( za pozwoleniem sąsiadki oczywiście).
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Post »

Oczywiście, że mogą sie zdarzać wyjatki, zalezy też gdzie to jest, u mnie w lubelskim raczej nie ma zadnych szans;
lawenda tak ale nie rozmaryn :)
Awatar użytkownika
mag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4381
Od: 20 mar 2008, o 09:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pod Wrocławiem

Post »

A mój rozmaryn przezimował już dwie (albo trzy nie pamiętam) zimy w ogrodzie. Nie okrywałam go niczym, ale rośnie, a raczej wegetuje wciśnięty pomiędzy cyprysa, różę i szałwię. Kącik więc wielce zaciszny, co jak widać odpowiada mu zimą, ale latem zdecydowanie nie! Niedawno dokupiłam w OBI dorodny i gęsty krzaczek rodem z Włoch. Marcowe mrozy troszkę uszkodziły mu wierzchołkowe listki, ale na razie roślinka ma się dobrze. Ten będzie rósł w pełnym słońcu (i przewiewie), a na zimę zetnę go krótko i zostawię. Zobaczymy. Pyszny do gulaszu i marynowania karkówki na grilla, w ogóle do wieprzowiny, ale do ziemniaczków jak radzi Zuzulec i do rosołku też wypróbuję.
Pozdrawiam cieplutko. Magda
Spis treści.Wizytówka.
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Post »

Mój rozmaryn kończy kwitnienie. Mam nadzieję, że w przyszłym roku też zakwitnie, ale dzięki forum zaczynam na zimę "ubierać" go we włókninę :)
Obrazek
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”