Liliowce Stefana Franczak

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Liliowce Stefana Franczak

Post »

Dzięki za nowe zdjęcia różnych odmian. Jak już wcześniej pisałam, mam wiele odmian o tych samych nazwach , lecz różnym wyglądzie, od wielu różnych osób. Widzę, że w większości pokrywają się Wasze zdjęcia z moimi. Mam jednak wątpliwości do Jana Pawła II- też mam takiego, ale opis środka się nie zgadza. Nie zgadza mi się też Westerplatte- bo mam taki sam jak Wasze. Nie jestem też przekonana do Magdaleny i Mewy od Bliskich - też je mam oraz do Urszulkowej Magdaleny. Wg mnie to Dorota- w opisach AHS jest podana jako żółta, ale już u Franczaka w ofercie figuruje jako czerwona. Jeśli autor sam mylił swoje odmiany, to jak my właściwie mamy dojść, co jest co?

Kleksiku zdjęcia Franczaków z Wojsławic jak najbardziej pożądane- może nie są takie złe i da się coś ustalić? Bardzo interesują mnie zdjęcia tych odmian, których nie ma w spisie AHS, czyli:Alicja, Anna Karolina- ta podobno jest w OB w Lublinie- więc może ktoś z tych okolic mógłby podrzucić fotkę? Inne odmiany to: Cichociemny, Edmund Bojanowski, Gabriela, Kopernik, Litwa, Sonia, Wanda Rutkiewicz, Wesoły Poranek, Wiktoria.

Ponadto mile widziane byłyby zdjęcia zarejestrowanych odmian , następujących: Dewajtis, Grażyna, Katarzyna, Piast, Symeon, Syrena, Telimena, Warta, Tekla , no i nasza nieszczęsna Marzanna, moja też wygląda jak ta tu pokazywana.

Natomiast ja mam inną Kingę.
Awatar użytkownika
Kleksik
200p
200p
Posty: 321
Od: 24 mar 2012, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Liliowce Stefana Franczak

Post »

Witam :wit
Boryna jest taki sam jak u Orszulki, różnice w kolorystyce, to myślę że powstałe w wyniku oświetlenia czy pory dnia. Mam zdjęcia bardzo podobne do zdjęcia Orszulki
Obrazek

Jan Paweł i Blanka są dość podobne do siebie. Na zdjęciu oba razem. Z lewej strony Blanka z prawej Jan Paweł. Niechcący mam je posadzone obok siebie więc łatwo można porównać tym bardziej, że kwitną równocześnie
Obrazek

Jan Kiepura, mnie się bardzo podoba bo lubię odcienie pomarańczu
Obrazek

Śnieżko zamieść zdjęcie czy też zdjęcia Twojej Kingi. Łatwiej mi będzie porównać z moją. Z opisu z AHS to niezgadza mi się jej wysokość podane 70 cm moja ma ok. 1,2 m. Z tym, że u mnie wszystkie liliowce są wyższe ponieważ nie rosną w słońcu ale raczej w półcieniu.

Co do zdjęć z Wojsławic. Mam koleżankę "portalową" z Ogrodniczki (ogrodniczka.pl). Mieszka we Wrocławiu, jest miłośniczką liliowców, ma kilka franczakowych od p. Byczyńskiego, który jest jej dobrym znajomym. Jej galeria to "moje miejsce na ziemi" a login to halinabylina. Tam jest już zamieszczonych bardzo dużo zdjęć z Wojsławic (w zeszłym roku). Możesz z nią nawiązać kontakt przez pv (tylko musiałabyś założyć tam konto). Ja ją uprzedzę o takiej sytuacji. Będzie z pewnością bardzo chętna do współpracy. Jak podawała ma zrobione i przegrane zdjęcia na płytki CD. Są tam oczywiście i inne liliowce więc trzebaby je posegregować czyli obejrzeć po kolei. Zdjęcia robiła z uzupełnieniem czyli zdjęciem znacznika z nazwą odmiany. Tak przy okazji, też mam tam swoją galerię zapraszam - galeria Zalesie.
Pozdrawiam liliowcomaniaków :wit
Pozdrawiam
Katarzyna
Awatar użytkownika
Kleksik
200p
200p
Posty: 321
Od: 24 mar 2012, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Liliowce Stefana Franczak

Post »

wkleiło mi się malutkie zdjęcie Blanki i Jana Pawła. Nic tam nie widać. To jeszcze raz to samo zdjęcie ale już normalne
Obrazek

Zdjęcie robione praktycznie w pełnym słońcu.

Śnieżko a jakie jest Twoje Westerplatte? W AHS jest napisane, że kolor ciemnobrązowy z kremowym żeberkiem. Co autor opisu miał na myśli pisząc kolor ciemnobrązowy? Jak porównując zdjęcia z Wojsławic to nasze Westerplatte by się zgadzało.
Pozdrawiam
Katarzyna
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Liliowce Stefana Franczak

Post »

Kleksiku- dzięki za podanie info na koleżankę ,liliowcomaniaczkę. Spróbuję nawiązać z nią kontakt.
Co do zdjęć, to nie ma szansy na wklejanie tegorocznych, tylko tych z minionych lat. Wszystkie tegoroczne, w ilościach ok.1000 szt dziennie- są zgrywane z aparatu i wrzucane do jednego folderu, wg daty zrobienia. Nie mam czasu na ich opisywanie i obrabianie- tym zajmuję się jesienią i zimą.
Mogę tylko napisać, że dla mnie kolor ciemno brązowy to kolor zbliżony do gorzkiej czekolady ewentualnie zmieszanie czarnego z czerwonym. A ten Westerplatte na Waszych zdjęciach i mój w realu , jak dla mnie ma kolor purpurowy i to nawet nie ciemny, tylko raczej pośredni, czyli lekko fioletowy.
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Liliowce Stefana Franczak

Post »

Kilka zdjęć do tematu.

Dwa egzemplarze ,Westerplatte', wg mnie oba takie same, z dwóch różnych źródeł.

Obrazek Obrazek

Kolejne, Jan Paweł II, Blanka, , Boryna, Kinga

Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Jan Kiepura w dwóch odsłonach, dwa różne egzemplarze.
A wcześniej coś, co wg mnie jest ciemno brazowe i podejrzewane o bycie jedną z odmian Franczaka.

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Orszulka
200p
200p
Posty: 441
Od: 25 lip 2010, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wyszków
Kontakt:

Re: Liliowce Stefana Franczak

Post »

śnieżka pisze: A wcześniej coś, co wg mnie jest ciemno brazowe i podejrzewane o bycie jedną z odmian Franczaka.

Obrazek
Ale to jest 'Black Cat', czy jak kto woli 'Tovarich'.

Grażynko, czy Twoja 'Blanka' ma jasne brzegi płatków, czy mi się wydaje?
Pozdrawiam, Ula.
Moje kaktusy oraz cała reszta.
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Liliowce Stefana Franczak

Post »

Ulka, moja Blanka chyba nie ma jasnych brzegów- nie przypominam sobie przynajmniej tego, ale fakt na tym zdjęciu tak to wygląda. Muszę znależć zdjecia z tego roku i popatrzec dokładniej.

Co do tego brązowego liliowca pokazywanego na moim zdjęciu, to na pewno nie jest to ani ,Black Cat', ani tym bardziej ,Tovarich', choć pod obiema nazwami jest mylnie u nas sprzedawany. Zdjęcia obu wymienionych odmian bez problemu można znaleźć w galerii google, gdy się wpisze ich nazwy i na pewno, żadne zdjęcie nie będzie pasować to tego mojego.
Ponadto zasięgnęłam opinii w Stanach, czy przypadkiem nie jest to tam znana odmiana- dostałam negatywną odpowiedź. Gdyby to była , któraś z tych wymienionych, potwierdzono by to, bo obie odmiany są dość stare i dośc znane.
Najbardziej z opisu w AHS przypomina odmianę ,Westerplatte.
Awatar użytkownika
Orszulka
200p
200p
Posty: 441
Od: 25 lip 2010, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wyszków
Kontakt:

Re: Liliowce Stefana Franczak

Post »

śnieżka pisze: A wcześniej coś, co wg mnie jest ciemno brazowe i podejrzewane o bycie jedną z odmian Franczaka.

Obrazek
No to mamy jeszcze jeden wariant :wink:
Tak wygląda u mnie 'Blackburry Jelly'. Nie sądzisz, że jest identyczny z tym z twojego zdjęcia?
Obrazek
Pozdrawiam, Ula.
Moje kaktusy oraz cała reszta.
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Liliowce Stefana Franczak

Post »

Ulka- niestety chyba nie jest to ta odmiana- zajrzyj pod ten link.

http://translate.google.pl/translate?hl ... 6bih%3D370


Szukamy dalej, a na razie zostajemy przy tym co jest. Chyba , że nas ktoś oświeci.
Awatar użytkownika
Orszulka
200p
200p
Posty: 441
Od: 25 lip 2010, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wyszków
Kontakt:

Re: Liliowce Stefana Franczak

Post »

Przeglądając dziś zdjęcia liliowców z wrocławskiego ogrodu botanicznego natrafiłam na 'Renatę'.
Przypomina on bardzo liliowca, którego dostałam z 'Janem Pawłem' i 'Magdaneną-Chopinem/Ludmiłą' i innym nn.

Obrazek

Śnieżka też pokazywała podobnego pod nazwą 'Sabina' i 'Zuzanna'

Mój nn,z tej samej dostawy, czy to może być 'Mazowsze' ?
Obrazek
Pozdrawiam, Ula.
Moje kaktusy oraz cała reszta.
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Liliowce Stefana Franczak

Post »

Ulka moja Renata jest bardziej pomarańczowa, a takie coś jak na Twoim zdjęciu 1-to ja mam jako Sympatię lub Zuzannę, ale trudno określić- kwestia zdolności aparatu do odtwarzania kolorów. Może to być jeszcze zupełnie inna odmiana.
To na drugim zdjęciu ja mam jako Marta.

Sympatia
Obrazek
Renata
Obrazek
Mazowsze
Obrazek
Marta
Obrazek
Zuzanna
Obrazek
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Liliowce Stefana Franczak

Post »

Grażynko czy w tym roku przybyły Ci jakieś nowe odmiany Franczaka ?
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Liliowce Stefana Franczak

Post »

Grażynko, teoretycznie tak, bo są dwie takie , których nie miałam, ale nabyłam tez i takie, które z nazwy już posiadam, lecz są od innego sprzedawcy i bardzo chcę sprawdzić, czy są takie same jak mam, czy są czymś innym. Niestety tylko jedna z tych nabytych odmian mi kwitła -Marzanna, ale brak jej opisów nie pozwala stwierdzić, czy jest właściwa, czy nie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”