Szafirki ( muscari )

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krzysiek1240
200p
200p
Posty: 366
Od: 23 lut 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Post »

Według mnie na jesieni jak wszystkie cebulowe. :wink:
Awatar użytkownika
Tulipan998
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4607
Od: 31 paź 2008, o 09:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie - Sokołów Małopolski ok. 25 km. od Rzeszowa , Strefa klimatyczna 6a
Kontakt:

Post »

Po 15 września :D .
|| Mój spis linków || Zagłosuj na nasze forum || Pozdrawiam , Artur ||
|| Prawdziwe piękno jest odblaskiem duszy. ~ Michel Quoist ||
Awatar użytkownika
ewasz29
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 23 mar 2009, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Kupiłam już cebulki szafirków i innych cebulowych ...Czy mogę je zostawić w domu w torebkach foliowych ,czy lepiej je przepakować do czegoś bardziej przewiewnego i trzymać w chłodniejszym miejscu ? W końcu to jeszcze parę tygodni zanim będzie pora je sadzić :roll:
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Ja bym ich nie trzymała w domu, tylko od razu wysadziła.
Teoria mówi, ze szafirki sadzi sie i przesadza we wrzesniu, ale przesadzałam je o różnych porach roku i nigdy nic im to nie zaszkodziło :D Po co mają się parzyć w domu?
Awatar użytkownika
fibius
200p
200p
Posty: 229
Od: 19 lut 2008, o 00:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post »

Szafirki można sadzić teraz, im wcześniej tym szybciej wytworzą system korzeniowy i będą zdrowsze. Poza tym szafirki drobnokwiatowe i armeńskie (najpopularniejsze) wytwarzają liście jesienią by zgromadzić substancje zapasowe, logiczne więc że im wcześniej je wypuszczą tym więcej zgromadzą by zdrowiej kwitnąć ^^' Ja swoje już posadziłem
Jvonka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 13 sie 2006, o 10:48
Lokalizacja: Warszawa

A może ktoś wie jak rozróżnic cebulki szafirków od cebulek

Post »

Witajcie,
też zachwycam się szafirkami i mam ich sporo. Niestety tak się złożyło, że są one (w kilku miejscach) pomieszane ze "śpioszkami". Po kwitnieniu w tym roku wykopałam je wszystkie celem selekcji i niestety doznałam zawodu. NIe jestem w stanie odróżnić jednych od drugich.
Na nowej działce chciałabym posadzić tylko szafirki, w sumie mam tego z 5 kg. Może ktoś już umiał sobie z tym problemem poradzić?
ex nihilo nihil
Awatar użytkownika
Priam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5224
Od: 18 kwie 2007, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

Sam miałem taki problem, chociaż w moim przypadku dotyczyło to kilkunastu sztuk.
Skoro chcesz pozbyć się śpioszków to posadź teraz wszystkie rośliny w docelowym miejscu a na wiosnę sukcesywnie wyrywaj i traktuj jak chwast. Może to pomoże.
Wyrwane rośliny najlepiej spalić żeby nie rozsiały się dalej.
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Rzeczywiście cebulki szafirków i śniedków (bo chyba o nich mowa? :roll: ) są dość podobne. Śniedkowe są trochę większe i jasniejsze, ale jeżeli nie potrafisz ich odróżnic, to proponuję wykopać całą kępke w czasie kwitnienia i idąc po łodyżce kwiatka wybierać cebulki szafirków. Od razu posadzone i podlane pewnie trochę klapną, ale powinny się podnieść. A nawet jak im się to nie uda, to w następnym roku bedą już czyste kępy szafirków :D
Awatar użytkownika
fibius
200p
200p
Posty: 229
Od: 19 lut 2008, o 00:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post »

chatte pisze:Rzeczywiście cebulki szafirków i śniedków (bo chyba o nich mowa? :roll: ) są dość podobne. :D
W końcu oba należą do tej samej rodziny, hiacyntowatych ;)
halszka31
100p
100p
Posty: 105
Od: 18 cze 2008, o 20:54
Lokalizacja: dolnośląskie

Post »

Witajcie w słoneczny dzień
Też uwielbiam szafirki, mimo, że mam sporą kolekcję, ostatnio kupiłam cebule wielkości cebul tulipanów, białe, różowe i najpiękniejsze czyli szafirowe. Mam nadzieję, że mi myszy nie zjedzą...Czekam już wiosny:lol: .Uwielbiam tę porę roku wypatrując pierwszych oznak wiosny w budzących się roślinach
Pozdrawiam serdecznie
ulaw102
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 27 paź 2009, o 22:16
Lokalizacja: okolice Olsztyna (warmia)

Re: Szafirki

Post »

Mam pytanie odnośnie sadzenia szafirków do gruntu. Czy nie jest już na to za poźno? Bardzo proszę o radę.
zieleninka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 27 sie 2009, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlasie, Choroszcz

Re: Szafirki

Post »

Ostatnio w ferworze nasionkowych zakupów wzięłam też parę cebulek szafirków. I klops... co teraz z nimi zrobić?
Podobno, można by je wsadzić do gruntu, ale mam na podwórku jakieś pół metra śniegu, więc chyba odpada.
Mogę je wsadzić do ziemi i postawić na parapecie a jak ziemia trochę odmarźnie przenieść do gruntu? Czy w tym roku jeszcze zakwitną?
Bardzo proszę o rady co z tym zrobić - szkoda by było zmarnować cebulki.
Awatar użytkownika
dwostr
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2689
Od: 25 mar 2008, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Szafirki

Post »

Nie wiem ,co powiedzą fachowcy ,ale ja posadziłabym je do doniczki i razem z nią wyniosła na dwór,nawet jeśli panują mrozy,myślę że przykrycie tej doniczki śniegiem im nie zaszkodzi-to moja propozycja ale uczciwie zaznaczam,że nigdy nie miałam takiej sytuacji więc ta opcja nie jest przeze mnie przetestowana.
Serdecznie pozdrawiam Danuta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”