Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
agata_ka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 6 paź 2019, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Hej,

Z moją monsterą dzieje się coś złego :( wycięłam kilka takich liści, ale kolejne są zaatakowane. Proszę o pomoc. Widzę też małe ruszające się robaki. Takie białe/żółte przecinki :(

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Szkodniki to jedno - to są wciornastki. Zrób oprysk Mospilanem. Drugie opisz warunki uprawy i pielęgnacji, podłoże, stanowisko, podlewanie, bo takie zmiany na liściach to nie są od szkodników, tylko w przypadku monstery najczęściej są z przelania.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
agata_ka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 6 paź 2019, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Stoi w rogu pokoju przy oknie balkonowym od zachodu, podlewam raz w tygodniu okolo 300 ml wody, nie nawożę, ziemia uniwersalna.


a to nie jest grzyb?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Za ciemne stanowisko, nieprawidłowe podłoże, w sezonie wymaga regularnego nawożenia.
Stanowisko przy oknie, przesadzić do mieszanki ziemi i żwirku w proporcji ok. 3:1. Nie podlewamy aptekarsko odmierzoną ilością wody i nie cyklicznie tylko w zależności od wielkości doniczki oraz warunków otoczenia, temp., wilgotności powietrza oraz wtedy gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie.
Oczywiście, że najprawdopodobniej wdał się grzyb. Po odczekaniu kilku dni po oprysku na szkodniki zrób oprysk preparatem grzybobójczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alemil
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 7 maja 2019, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry,
Mam pytanie, pt.? Co to jest??. Dwa miesiące temu odcięłam monsterze dwa liście i wsadziłam do wody i ziemi. Sadzonka pięknie się przyjęła i rośnie. Stara roślina wypuściła nowy liść w miejsce uciętego pnia natomiast wypuściła też obok jakiś dzyndzel, który powolutku rośnie. Co to może być?
Obrazek
Awatar użytkownika
arameic
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1077
Od: 1 kwie 2012, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Siekierki, podlaskie

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Wygląda na korzeń powietrzny.
patrishia93
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 19 paź 2017, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Hej, hej

Dzisiaj robiłam przegląd moich roślinek i coś dopadło mi moją monstere adansonii :( wyglądam mi na wciornastki? Ale nie znalazłam na liściach żadnych dorosłych postaci ( zadnych czarnych punkcików, ani typowej 'rosy'). Poradzicie mi jak mogę pomóc mojej monsterce?

https://www.fotosik.pl/zdjecie/67177e97c7dd74ea
https://www.fotosik.pl/zdjecie/3906a60b99bae130

https://www.fotosik.pl/zdjecie/aecd700a12606973
Awatar użytkownika
daraxus
200p
200p
Posty: 285
Od: 3 lis 2017, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Mi to wygląda raczej na jakieś problemy z glebą. Być może przelałaś swoją monsterę.
patrishia93
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 19 paź 2017, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Nie obstawiałabym przelania. Ponieważ wiem, że ta roślina wymaga wilgotnej gleby, nie przelewam jej. Poza tym objawem przelania byłyby prędzej żółte liście. A nie takie szare placki. Macie może jakieś inne pomysły?

Stanowisko: polcieniste (w głębi pokoju), okno południowe, ziemia mieszkanka ziemi do sukulentów z perlitem, podlewana w miarę potrzeb (nie przelewana), zraszana raz w tygodniu, stoi w pobliżu nawilżacza.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

To najprawdopodobniej wirus mozaiki: https://plantophiles.com/plant-care/mos ... reatments/ .

Była u nas już poruszana już tą kwestia. Jeśli to on (oczywiście dla potwierdzenia, warto było by zrobić specjalistyczne badania), to roślina nie do uratowania.

viewtopic.php?p=6187076#p6187076

Na marginesie ta monstera nie może stać w głębi pokoju tylko musi mieć jak najwięcej światła czyli w okresie jesienno-zimowym najlepiej parapet okna, w sezonie około metra od niego w przypadku wystawy południowej. Podłoże też nie może być cały czas wilgotne - mylisz się. W przypadku Monstery wierzchnia warstwa ziemi powinna przeschnąć przed kolejnym podlaniem.
Jeszcze jedno, objawem przelania nie są żółte liście, tylko brązowe plamy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
patrishia93
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 19 paź 2017, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Przestudiowałam podrzucony wątek. Wydaje mi się, że to też nie to. Plamy na mojej monsterze są szare, jakby "wygryzione", nie żółte/mozaikowe. Dziękuję za podrzucenie tropu, jednak raczej jest - mylny. Przeniose go bliżej okna, myślę, że kwestie podlewania każdy "rozumie" inaczej. Oczywiście wierzchnia warstwa jest przesuszona przed kolejnym podlaniem. Spróbuję jutro zrobić dokładniejsze zdjęcia liści.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Nie, nie jest mylny. Wirus przybiera różne formy, a niestety od jakiegoś czasu jest dostępna w handlu Adansonii właśnie z wirusem mozaiki. To jest taki sam przypadek, jak na naszym forum pod drugim linkiem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
patrishia93
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 19 paź 2017, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Czy przy wirusie mozaiki spod liścia również powinien być zmieniony?
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”