Zamiokulkas (zamioculcas) - problem z liśćmi

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Zamioculcas - suche kawałki listków

Post »

Możliwe że to uszkodzenia mrozowe ale tez niekoniecznie, opisz warunki jakie ma roślina w tym dokładnie jak z podlewaniem. :wink:
aglaja87
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 13 lut 2010, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamioculcas - suche kawałki listków

Post »

Witam, roślinka raczej nie ma możliwości żeby była porażona przez słońce stoi na biurku w kącie po tej samej stronie co jest okno. Więc nie jest narażona na bezposrednie działanie promieni słonecznych. Podlewam ją raz na tydzień/dwa tygodnie.. zależy jak ma sucho. Zawsze sprawdzam pierw w jakim stanie jest ziemia i podlewam dopiero jak jest sucha sypka. pozostałe łodyżki mają się dobrze mimo przemarznięcia ale były starsze więc może ta była delikatniejsza. Na dole jeden tak maciupki listeczek miała ta łodyga i usech zupełnie nim jeszcze po tych było widać cokolwiek. Wtedy pomyślałam że jeden mały listek to nic takiego. Ech.. już nie wiem co to może być.

Aaa.. i jeszcze jedno tak zauważyłam teraz że trochę bulwa odkrywa się z ziemi? Czy może to zaszkodzić??

Podlewam wodą przygotowaną odstaną przefiltrowaną. Teraz kupiłam jeszcze destylowaną bo mam storczyka więc mogę jeszcze tak. Oprócz tego posiadam nawóz Biohumus (czy jakoś tak) ale nie podlewalam nim na razie zamioculcasa bo dopiero 2 tyg temu musiałam go przesadzić.. Rozrywal doniczę, nawet niedało się go podlewać bo nie było miejsca na wodę, ale wtedy nie było czegoś takiego. przynajmniej tak mi się wydaje :roll: :?
aglaja87
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 13 lut 2010, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamioculcas - suche kawałki listków

Post »

Nikt nic nie wie :( pomocyyyy.. :(
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Zamioculcas - suche kawałki listków

Post »

Nie stresuj się po pierwsze naraziłaś roślinę przenosząc ją po mroźnym powietrzu, po drugie przesadziłaś ją nie czekając nawet by zaaklimatyzowała się w nowym otoczeniu i dziwisz się że pokazują się jakieś zmiany na roślinie, skoro już przesadziłaś, zapewnij mu optymalne warunki i cierpliwie czekaj, zanim zamioculcas ruszy Ci ponownie w liście "odchoruje" zapewne przenosiny po mrozie oraz przesadzenie, bulwa musi teraz wypełnić doniczkę dopiero zacznie rosnąć Ci w liście. Tymi zmianami się nie przejmuj najnormalniej odetnij te liście by nie doprowadzać do powstania możliwe jakiejś choroby grzybowej. Ustaw roślinę w odpowiednim dla niej stanowisku świetlnym, nie lej za dużo wody bo po przesadzeniu roślina musi swobodnie zakorzenić się w nowej ziemi i czekaj cierpliwie na nowe liście - jak długo to wie sama roślina. :wink:
dasani
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 23 lut 2010, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Rdzawe liście Zamiokulkasa

Post »

Witam serdecznie mam pytanie odnośnie Zamiokulkasa. Podlewam go co 2 nawet 3 tygodnie odrobiną wody. Ziemia nigdy nie jest mokra i natychmiast reszta znajduje się w podstawce i jest wylewana. Ostatnio niektóre liście zrobiły się rdzawego koloru, a na jednym zdjęć widać tez jakby na środku liścia miała zrobić się dziura i już kilka listków mam takich . Czy może to być efekt zbyt suchego podłoża?? Dziękuję za podpowiedz :D


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
dasani
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 23 lut 2010, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamioculcas - suche kawałki listków

Post »

Witaj :) Mogę ci pomóc mówiąc jedynie , że mam podobny problem z moim okazem. Nie był on na mrozie, mało go podlewam, nie ma kontaktu ze słońcem więc myślę , że możesz to wykluczyć. Mój kwiatek jest w ciasnej donicy i tez ostatnio zauważyłam kawałek bulwy na wierzchu. Myślałam może , że to właśnie przez skąpe podlewane, lub może to że ma zbyt mało potrzebnych mu składników odżywczych. Przygotowałam już wodę z nawozem i od kolejnego razu zwiększam dawkę właśnie nawozu. Możesz zobaczyć mojego kwiatka w moim wątku
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=19&t=31787

mało go podlewam - naprawdę tego pilnuje , a ostatnio zaczęły się także pojawiać rdzawe liście, pomarszczone trochę... stąd moja diagnoza , że może go zbytnio przesuszyłam :( sama nie wiem... czekam także na porady.... Pozdrawiam
aglaja87
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 13 lut 2010, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamioculcas - suche kawałki listków

Post »

Czarodzeju, roślince dałam chyba z miesiąc na zaklimatyzowanie się nim go przesadziłam(kupiłam w styczniu a przesadziłam na początku lutego). A przesadziłam go włąsnie ze względu na to że wyłaziły mu korzonki górą i jedyna metoda podlewania to zraszaczem bo jak lałam z butelki to nic nie zostawało w doniczce.nie wiem czy te listki były już zepsute czy nie bo dopiero z tydzień temu się rozłożył i chyba już były podsuszone) Też się obawiałam go trochę przesadzać tak wcześnie no ale nie chciałam żeby znów coś innego mu się działo.. :(

Dasani ten twój ze zdjęć troszkę innaczej wygląda.. chyba faktycznie troszkę go podsuszyłaś. te dwa górne listki podobne ale takich rdzawych to ja nie mam. Te dwa górne są młde czy stare?? Bo u mnie to tylko na tym jednym młodym pędzie tak się dzieje.Stare dzielnie się trzymają młodszy też widzę że na razie zdrowy a już troszkę się rozkłada. Ja swojego tak podlweam raz na półtora tygodnia.. doniczka jest trochę luźniejsza bo jak kupiłam mniejszą to ma taki specyficzny kształt i bulwa nie chciała wejść do środka.. :(
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: Rdzawe liście Zamiokulkasa

Post »

Czynników powodujących powstawanie takich rdzawych plam czy wprost więdnięcia liści - może być wiele. Z Twojego krótkiego opisu trudno dokładnie wywnioskować co może być przyczyną. Rzeczywiście może to być niedostatek wody połączony ze zbyt ostrym nadmiarem słońca (obecnie) i niską albo zbyt wysoką temperaturą otoczenia. Może także być całkiem odwrotnie: suche powietrze lub roślina dostała się w zimny przeciąg.
Dużo tego - musisz dokładniej opisać warunki w jakich rośnie i czy aby nie jest to roślina co dopiero kupiona ?

Zalecenia na już. Sprawdź tj. przyjrzyj się dokładnie ziemi. Czy to aby nie 100 % czysty torf ? Czy przy podlewaniu woda błyskawicznie przelatuje na podstawek ? I jak w ogóle długo utrzymuje się wilgoć w ziemi. Być może będzie do przesadzenia.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Zamioculcas - suche kawałki listków

Post »

Ale ja mówię też o aklimatyzacji po przesadzeniu, pisałem że roślina najpierw wypełnia bulwą doniczkę potem dopiero zaczyna rosnąć, piszesz że woda przelatywała jak podlewałaś butelką a jaką ziemię użyłaś do przesadzenia i jakie stanowisko ma roślina? Możesz zrobić fotki tych zmian ze zbliżenia i z obu stron liścia ze zmianami? :wink:
dasani
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 23 lut 2010, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rdzawe liście Zamiokulkasa

Post »

Witam. Karpek dziękuje za wskazówki :) Kwiatek kupiony był rok temu , nie był przesadzany, woda szybko trafia na podstawkę i nie utrzymuje wilgoci. Roślina stoi w rogu pokoju, styczności ze słońcem i oknem nie ma wcale. W pokoju jest kaloryfer więc powietrze moze byc suche. dziekuje za dalsze wskazówki
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: Rdzawe liście Zamiokulkasa

Post »

No więc tak jak myślałem. Będzie to wina ziemi (złożonej z najprawdopodobniej z czystego torfu). Kulkas do przesadzenia. Może być ta sama doniczka. Ziemia - w zasadzie obojętnie jaka (może być uniwersalna). Dobrze by było dołożyć do niej piasku (3:1, 3 garście ziemi, garść piachu), oczywiście czystego. Zraszać wtedy można co kilka dni ale głównie po to by oczyścić liście z kurzu.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
dasani
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 23 lut 2010, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rdzawe liście Zamiokulkasa

Post »

dziękuję :)... przesadzę niedługo kwiatka do nowej ziemi...
Obecnie wychodza dwa nowe pędy, kiedy mogę kwiatka przesadzić? Dopiero jak rozwiną się te pędy??
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: Rdzawe liście Zamiokulkasa

Post »

Oczywiście jak się w pełni rozwiną - inaczej by skarlały lub w pełni nie rozwinęły by się.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”