Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 2

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 10, 11, 12, 13, 14  
Autor Wiadomość
lusiaq
 Tytuł: Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 6 cz.
PostNapisane: 16 lis 2020, o 22:24 
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Kochani - pomocy bo oszaleję. Zrobiłam dwa piękne karmniki, ruch w nich ogromny a tylko od 3 dni zasypuję ziarno. Problemem są SROKI. Potrafią nagle zlecieć się gromadą po 10 sztuk i żrą jak dzikie świnie - 1kg wciągają w godzinę. Mogłabym zasypać tyle, że i ona by się nażarły choć koszt okropny, to nie chcę by zostały do wiosny i wytłukły mi populację małych ptaszków. Ze 12 lat temu miałam tak mało ptaszków w okolicy, że aż dziwnie było. Srok wtedy były wielkie stada. Nie chcę powtórki. Nie chcę przestać karmić drobnicy. Macie jakieś patenty na ochronę karmników? POMOCY
Przeglądam od kilku godzin internet i nic nie znajduję - nikomu to nie przeszkadza??????

Zobacz profil Wyślij e-mail      

wiridiana
PostNapisane: 17 lis 2020, o 01:13 
200p
200p

1 szt.
Cytuj:
Ostatnie badania wykazały, że sroki nie wykazują zainteresowania przedmiotami błyszczącymi, lecz wręcz ich unikają

Cytuj:
Jako, że sroka jest objęta w naszym kraju częściową ochroną środowiskową, nie wolno niszczyć jej miejsc życia i należy umożliwić temu gatunkowi rozwój oraz spokojne gniazdowanie.

Aguss85
PostNapisane: 17 lis 2020, o 10:39 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Foxowa napisał(a):
Czy ta tykwa jest czymś zabezpieczona?
Ja moją wieszam drugi rok i nadal nie powiesiłam ;)

Jest pomalowana cienką warstwą akrylu, ale tylko że względów estetycznych. Jakieś afrykańskie ludy pierwotne używał tykw do noszenia i przechowywania płynów. Nie sądzę, by wilgoć mogła im szybko zaszkodzić.

Polecam coś solidnego do wycinania, bo jest to bardzo twardy materiał.

tu.ja
PostNapisane: 18 lis 2020, o 00:22 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
lusiaq napisał(a):
Kochani - pomocy bo oszaleję. Zrobiłam dwa piękne karmniki, ruch w nich ogromny a tylko od 3 dni zasypuję ziarno. Problemem są SROKI. Potrafią nagle zlecieć się gromadą po 10 sztuk i żrą jak dzikie świnie - 1kg wciągają w godzinę. Mogłabym zasypać tyle, że i ona by się nażarły choć koszt okropny, to nie chcę by zostały do wiosny i wytłukły mi populację małych ptaszków. Ze 12 lat temu miałam tak mało ptaszków w okolicy, że aż dziwnie było. Srok wtedy były wielkie stada. Nie chcę powtórki. Nie chcę przestać karmić drobnicy. Macie jakieś patenty na ochronę karmników? POMOCY
Przeglądam od kilku godzin internet i nic nie znajduję - nikomu to nie przeszkadza??????

W temacie srok chyba nie pomogę, bo u mnie nie są problemem. Chociaż widzę ich coraz więcej. Moim utrapieniem są wrony. Jeszcze teraz nie są tak nachalne, bo na działkach mają sporo pokarmu. Jednak zimą są okropne i niczego się nie boją. Zjedzą wszystko migiem. Staram się utrudniać im życie, ale szybko się uczą. Pomóc mogą odpowiednio małe karmiki i do tego zawieszone w trudnych miejscach. Ja zimą często stoję i czekam aż drobnica się naje.

vitoldo
PostNapisane: 18 lis 2020, o 16:05 
500p
500p

1 szt.
Duże drapieżne ptaki nie są mi potrzebne ani miłe więc je gonię. Płoszę zarówno sroki jaki i sójki. Trudno, nie zawsze się da ale takie stałe płoszenie je zniechęca i lecą dalej.
Robiłem rak na wiosnę gdy ptaki miały lęgi. U mnie głównie sikorki, kosy i muchołówki szare. Niestety w pobliżu sójka też miała gniazdo oraz młode. Po wylocie z gniazda wrzeszczały przeraźliwie aż głowa puchła domagając się jeść od rodziców. Trwało to ok. tygodnia ale wreszcie poleciały sobie w świat. Choć je płoszyłem to były uparte bo w końcu to był teren w pobliżu ich gniazda=domu :wink:

Foxowa
PostNapisane: 19 lis 2020, o 13:35 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
U mnie są i sroķi i wronowate i załatwiam je tak że daję im orzechy, suchy chleb, wieszam na drzewach jabłka i owoce. Krótko mówiąc coś na dłużej . To mądre ptaszyska, lubią rozpracowywać.
Pomaga też małe wejsxie do karmnika lub takie powieszenie żeby większy ptak nie dał rady siąść.

A co do tykwy to mnie zmotywowalicie do malowania. Ja wycięłam dziurę nożykiem do papieru. Te moje tykwy takie dość miękkie są.

Szczurbobik
PostNapisane: 21 lis 2020, o 23:21 
500p
500p

0 szt.
Z łuskanym słonecznikiem miałam w zeszłym roku do czynienia i nie polecam. Skończył mi się czarny słonecznik, to był weekend, więc kupiłam w Auchonie dwie paczki łuskanego. Ptaki zamiast go jeść- wywalały z karmideł. Jak spróbowałam okazało się, że był gorzki- zjełczały. Sprzedawany dla ludzi, termin ważności jeszcze nie minął, a nawet dzikie ptactwo tego nie chciało zjeść :shock:

Ja zrezygnowałam z karmników i wieszania kul z uwagi na sójki. Wieszam karmidła z Lidla (Futter Boy). Korzystają z nich ptaki do wielkości dzięcioła dużego/grubodzioba. Większe się nie zmieszczą żeby usiąść i dziobać. Można jeszcze zrobić karmnik z plastikowej butelki 5l po wodzie- wyciąć otwór i zawiesić na gałęzi. Mniej to ładne ale za to dosyć skuteczne.

Dominika200
PostNapisane: 23 lis 2020, o 15:17 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Na nachalne większe ptaki polecam małe karmniki . np z daszkiem , tak , aby zmieściła się tam tylko drobna część ptactwa :)
Swoje karmniki zasypuję tylko słonecznikiem czarnym . Od lat kupuję tylko w jednym z internetowych centrum ogrodniczym . W najzimniejszych miesiącach kupuję u nich również kule tłuszczowe . Posiadają też karmę , ale szczerze mówiąc nigdy jeszcze jej nie zamawiałam . Jej skład:
Słonecznik czarny 15%
Proso żółte 22%
Krokosz 5%
Sorgo czerwone 33%
Sorgo białe 10%
Kukurydza 10 %
O-mix 5%

Czy pokarm z takim składem byłby odpowiedniejszy , czy jednak stosować sam słonecznik?

gienia1230
PostNapisane: 23 lis 2020, o 17:30 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Z doświadczenia wiem, że w małych karmnikach dla drobnego ptactwa całe sorgo z takiej mieszanki lądowało na ziemi. Sikorki wszystko wyrzuciły, tylko słonecznik ich interesował. Bo sorgo jest raczej dla większych ptaków - gołębie, papugi itd. Jeśli mamy tylko małe karmniki nie ma sensu kupować mieszanek.

jokaer
PostNapisane: 24 lis 2020, o 10:41 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Skąd: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

więcej niż 1 szt.
U mnie głównie sikorki urzędują, nawet mój przysiółek zwie się Sikornica :)
Sikorki są zainteresowane tylko czymś co ma tłuszcz.
Słonecznik, orzechy włoskie i oczywiście tłuszcz zwierzęcy.
Jak mi brakuje słoninki to po prostu wykładam smalec.

Sroki uczą się bardzo szybko jak wszystkie krukowate. U mnie na szczęście nie ma srok,
ale są sójki. Są niesamowicie ostrożne. Bardziej od dzięciołów, które są głównymi po sikorkach
biesiadnikami u mnie.

wiridiana
PostNapisane: 24 lis 2020, o 13:39 
200p
200p

1 szt.
A u mnie właśnie przed chwilą był kos. Tylko nie czarny a brązowy. Google twierdzi, że to samica. Wybaczcie nie mam zdjęcia bo akurat rozmawiałam przez telefon. Skusił się na jagody cisu. W ogóle widzę, że to ptasi przysmak i cieszę się, że rośnie w moim ogrodzie. Przy budowie werandy bardzo żal mi się robiło każdego strąconego owocu. Ale widzę, że takie też nie przeszkadzają.

Sikorski pewnie i na orzeszki ziemne się skuszą. Faktycznie najgorsze są te drobne ziarenka, które tylko śmietnik robią. Ewentualnie wróbelki wyjadają je z ziemi. Ja jeszcze czekam z dokarmianiem.

Mam karmniki przywiezione z Finlandii (wtedy taki sprytnych w Polsce nie było) i dokupiłam w zeszłym roku i w tym jeszcze dwa w Julii. Mam dwa na kule i dwa na ziarno. Jeden ma dość szeroką kratkę i tylko słonecznik się tam zatrzymuje, mniejsze wypadają. Drugi kupiłam właśnie z drobniejszą kratką i szeroką. Zobaczymy jak się będzie sprawował. Sójka niestety potrafi z nich jeść, bo zaczepia się pazurami o kratkę.

dukra13
PostNapisane: 24 lis 2020, o 18:58 
200p
200p

więcej niż 1 szt.
W tym roku wyjątkowo, już mam "wyczyszczony" cis, mahonię, ligustr. Kończą się też rajskie jabłuszka. Została irga i berberys. Jestem trochę zdziwiona, bo w poprzednich latach moje ptaszki "olewały" ten naturalny pokarm i interesowały się tylko karmnikiem. W ubiegłym sezonie owocki na cisie były przez całą zimę.

Foxowa
PostNapisane: 24 lis 2020, o 19:07 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
U mnie na cisach jeszcze pełno jagód.

A ptaki jedzą ogniki?

vitoldo
PostNapisane: 24 lis 2020, o 19:09 
500p
500p

1 szt.
Ja zakupiłem w "oszonie" za symboliczne pieniądze takie karmniki. W teorii każdy z nich jednocześnie mogą odwiedzić 4 małe ptaszki ale w praktyce widziałem 2. Ziarno "schodzi" w dużym tempie więc karmniki im odpowiadają.. Fakt, sikorki szukają głównie słonecznika jednak rozsypane ziarno jest potem dziobane przez inne ptaki bo niewiele go zalega na ziemi. Więc w sumie chyba mało się marnuje.

Obrazek
Obrazek

Szczurbobik
PostNapisane: 28 lis 2020, o 23:24 
500p
500p

0 szt.
No i karmidła powieszone, na razie jeszcze zero gości :roll:

Ognik chętnie odwiedza kos, już zaczął żerowanie.

Foxowa
PostNapisane: 28 lis 2020, o 23:25 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Czyli kolejny powód dla którego muszę mieć ognika;)

tara
PostNapisane: 4 gru 2020, o 20:34 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Nie wiem dlaczego u mnie ostatnio mniej ptaszków, mało schodzi przysmaków

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 222 ]  Idź do strony nr...        1 ... 10, 11, 12, 13, 14  

Strefa czasowa: UTC + 2

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości