Przy projektowaniu ogrodu warto pamiętać o kompostowniku

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jolanka
50p
50p
Posty: 52
Od: 18 sie 2007, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mikołów

Przy projektowaniu ogrodu warto pamiętać o kompostowniku

Post »

Drodzy Forumowicze,

Niedawno w TVN Meteo w programie "Maja w ogrodzie" był poruszony temat kompostowników w ogrodzie i bardzo ciekawie przedstawione zalety kompostowników, a poza tym kapitalnie zaprojektowany ogród, cos fantastycznego. Jeśli chcecie o tym podyskutować, zapraszam do sekcji ofert forumowiczów.

Pozdrawiam


JOLANKA
kto kompostuje, dwa razy zyskuje -
oszczędza środowisko, humus produkuje

JOLANKA
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Możesz nam zaprezentować przykładowe modele takich kompostownków i napisać kilka słów na ich temat?
Mam zwykły kompostownik zbity z desek drewnianych i częściowo wkopany... jest o tyle wygodny, że możemy sobie dowolnie regulować jego wysokość zależnie od naszych potrzeb/ jego zapełnienia.
Awatar użytkownika
cappuccino
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 339
Od: 25 cze 2007, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zamość woj lublin

Post »

Ja też mam taki sam. W tym roku miałam potrzebę go powiększyć więc zrobiłam dodatkowy wykop i przesunęłam deski. I gotowe. Chętnie natomiast poczytam o zaletach kompostowników oferowanych przez Ciebie.
Gosia
Szczęście w życiu nie polega na tym, żeby być kochanym. Największym szczęściem jest kochać.

( Sigrid Undset)
Awatar użytkownika
Jolanka
50p
50p
Posty: 52
Od: 18 sie 2007, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mikołów

Przy projektowaniu ogrodu warto pamietać o kompostowniku

Post »

Witam serdecznie i cieszę się, że moderator forum wyraża zainteresowanie, to mnie utwierdza w przekonaniu, ze dobrze zrobiłam zakładając firmę zajmującą się kompostownikami. Dziękuję :)
Postaram się w miarę możliwości zaprezentować je, choć mogę mieć kłopoty z wykorzystaniem tagów, ponieważ jestem przecież dopiero co wyrosłą "roślinką" na forum, dlatego z góry przepraszam za ew. niedociągnięcia.

1. Kompostowniki wykonane są z przetworzonego ekologicznego polietylenu wysokiej gęstości, przez co są trwałe 15 lat, wytrzymują temperatury do -35 stopni mrozu i są montowane w 15 minut z elementów, co widać w moim poście w sekcji Oferty Forumowiczów.
2. Na kompostowniki jest udzielana z powyższych powodów 3 - letnia gwarancja.
3. Są tanie, estetyczne, wykonane w dwóch kolorach - zielonym i czarnym.
Zielone są modele Termo 290, Termo 400, Termo 410, Termo 700, a czarne Termo 350 i też
Termo 700.
4. Wymiary i pojemności kompostowników oraz ich zalety.

Główna zaletą kompostowników jest ich trwałość, system wentylacji, niezbędny dla prawidłowego kompostowania, są zamkniete, posiadają szuflady, od spodu z gleby do kompostu dostają się dżdżownice i inne mikroorganizmy ułatwiające proces biologicznego rozkładu substancji organicznych, a poza tym kompostowniki swietnie się wkomponowują w przestrzeń ogrodu czy działki. Pokrywą można dodatkowo regulować wlot powietrza, tak więc cały czas można mieć kontrolę nad wilgotnością i stabilna temperaturą. Ponadto odpada problem brzydkich zapachów - opisuje to nawet 7 nr "twojego ogrodnika" z lipca tego roku.

Termo 290 - 64x64x73 cm; pojemność ok. 280 l Obrazek

Termo 350 - 81x81x74 cm; pojemność ok. 350 l [/img] Obrazek

Termo 400 - 66x66x101 cm; pojemność ok. 400 l Obrazek

Termo 410 - z klapą nie nakładaną, a na zawiasach, z dodatkowym systemem wentylacji
- 82x82x82 cm; pojemność ok. 400 l [/img] Obrazek

Termo 700 - 94x94x120 cm; pojemność ok. 700 l - największy zamknięty kompostownik
Obrazek

Ew. mogę podac ceny poprzez pw. Na pewno sa tanie, jednocześnie najsolidniejsze na rynku.
Nalezy je stawiac na przygotowanym podłożu, oczyszczonym z roślinności, w miejscu przewiewnym, pół-cienistym, bezpośrednio na glebie, aby umozliwić przenikanie mikroorganizmom do podłoza oraz ociekanie nadmiaru wilgoci.

Na razie na tym kończę, ew. listę odpadów, które można kompostować, też mogę na życzenie przekazać, generalnie takie odpady można wrzucić do kompostownika: skoszoną trawę, liście, z gałązek, zwiędłych kwiatów, owoców, obierek. resztek warzyw, skorupek z jaj, niezadrukowanej tektury, odchodów zwierzęcych, niewielkiej ilości popiołu z ogniska lub kominka, oczywiście nie wolno wrzucać porażonych chorobami częsci roślin i owoców, a także chwastów z nasionami i świezych pędów chwastów, np. perzu - te trzeba najpierw spalic, a popiół skompostować.

Pozdrawiam serdecznie

JOLANKA :)
kto kompostuje, dwa razy zyskuje -
oszczędza środowisko, humus produkuje

JOLANKA
Awatar użytkownika
Wisienka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4094
Od: 9 lis 2006, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Strefa 6a

Post »

Jolanko!

Na temat tego, co się kompostuje a co nie, na forum już bardzo dużo się pisało, więc pod tym względem jesteśmy wyedukowani :wink:
Ciekawi mnie natomiast, o ile skraca się czas kompostowania w Twoich kompostownikach.
Skoro są to "termo" więc temperatura w nich zapewne jest o wiele wyższa. I czy w tym układzie nie możnaby jednak dawać tam również roślin i chorych i z nasionami?
Poza tym jak wygląda sprawa wilgotności, skoro kompostownik jest zamknięty od góry?
Pozdrawiam!
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Jolanka
50p
50p
Posty: 52
Od: 18 sie 2007, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mikołów

Przy projektowaniu ogrodu warto pamiętać o kompostowniku

Post »

Wisienka pisze:Jolanko!

Na temat tego, co się kompostuje a co nie, na forum już bardzo dużo się pisało, więc pod tym względem jesteśmy wyedukowani :wink:
Ciekawi mnie natomiast, o ile skraca się czas kompostowania w Twoich kompostownikach.
Skoro są to "termo" więc temperatura w nich zapewne jest o wiele wyższa. I czy w tym układzie nie możnaby jednak dawać tam również roślin i chorych i z nasionami?
Poza tym jak wygląda sprawa wilgotności, skoro kompostownik jest zamknięty od góry?
Pozdrawiam!
:) Wisienko!
Temperatura jest rzeczywiście wyższa, ale ważny jest dostęp tlenu i służy temu system otworów
wentylacyjnych w kompostowniku, tak aby przeważał tlenowy proces rozkładu nad beztlenowym.
Chorych roslin i z nasionami nie wolno jednak wrzucac do kompostownika, istnienie duże zagrożenie przeniesienia chorób i mamy po ogrodzie. Możliwośc dodatkowej regulacji w klapie
pozwala na większy lub mniejszy dostęp powietrza. Dlatego można kontrolować wilgotność.
No i ta wentylacja, o czym wyżej piszę. Aktywator guano - czyli odchody ptaków morskich z wybrzeży Ameryki Pd i Afryki Pd - zwłaszcza jest dobry dla liści i rzeczywiście może skrócić czas kompostowania do ok. 8-12 tygodni, ale natura i tak swoje zrobi, więc praktycznie dobry kompost można mieć wczesną wiosną.

Pozdrawiam gorąco


:) Jolanka
kto kompostuje, dwa razy zyskuje -
oszczędza środowisko, humus produkuje

JOLANKA
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Jolanko,
czy któryś z opisanych przez Ciebie kompostowników ma regulację pojemności?
(tzn czy istnieje możliwość powiększenia takiego pojemnika dokładając do niego "piętro")
Awatar użytkownika
Jolanka
50p
50p
Posty: 52
Od: 18 sie 2007, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mikołów

Przy projektowaniu ogrodu warto pamiętać o kompostowniku

Post »

DorkaWD pisze:Jolanko,
czy któryś z opisanych przez Ciebie kompostowników ma regulację pojemności?
(tzn czy istnieje możliwość powiększenia takiego pojemnika dokładając do niego "piętro")
:) Witam Cię DorkoWD,

Niestety nie , bo choć kompostowniki są składane z elementów, to dolne elementy mają przewidziane szuflady i nie powiększy się kompostownika. Natomiast przy planowaniu ew. zakupu trzeba wziąc pod uwagę wielkość powierzchni ogrodu, przy zastosowaniu przelicznika w skali 1:1,
tzn. Termo 400, Termo 410 l odpowiada ok. 400 m2. A posypując warstwy kompostu aktywatorem Guano czy innym szybciej zmniejszy się objętość kompostu. Reszty dopełnią dżdżownice i inne mikroorganizmy, które dostaną się od spodu z gleby, na której będzie postawiony kompostownik.

Pozdrawiam serdecznie


:) Jolanka
kto kompostuje, dwa razy zyskuje -
oszczędza środowisko, humus produkuje

JOLANKA
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3609
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Czy można ten największy użytkować najpierw tylko I piętro, potem dołożyć drugie, i trzecie, czy należy zmontować od razu całość?
Waleria
Awatar użytkownika
Jolanka
50p
50p
Posty: 52
Od: 18 sie 2007, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mikołów

Przy projektowaniu ogrodu warto pamiętać o kompostowniku

Post »

Waleria pisze:Czy można ten największy użytkować najpierw tylko I piętro, potem dołożyć drugie, i trzecie, czy należy zmontować od razu całość?
:) Witam Walerio,

należy go w całości zmontować, zobacz tez sobie jak to wygląda w sekcji oferty forumowiczów
w moich postach - jest tam przyklad montażu Termo 410.
Sam montaż trwa 15 minut bez użycia narzędzi, są tylko odpowiednie bolce i przetyczki.

Natomiast teoretycznie oczywiście można budować go piętrami, tylko, że wtedy najpierw powstanie zwykły kompostownik, a potem dopiero zamknięty i praktycznie nie wykorzysta się do końca idei termokompostownika, a poza tym znów powróci temat przykrych zapachów i spowolnienia procesu kompostowania. A ponadto chodzi też o estetykę i "wkomponowanie" go
w ogródku. Więc radziłabym go od razu zmontować i cieszyć się jego zaletami.

Pozdrawiam

JOLANKA :)
kto kompostuje, dwa razy zyskuje -
oszczędza środowisko, humus produkuje

JOLANKA
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”